پیگیری خودرو ثبت نامی ایران خودرو به‌صورت تصویری و گام‌به‌گام

0 33,166

ایران‌خودرو در سال‌های اخیر سامانه‌ای برای ثبت‌نام و پیگیری خودرو راه‌اندازی کرده است. با مراجعه به این سامانه می‌توانید در بخش فروش محصولات، از وضعیت خودرویی که خریده‌اید، استعلام بگیرید. در این مقاله به معرفی سامانه پیگیری خودرو ایران خودرو می‌پردازیم و مراحل ثبت‌نام در این سایت را به‌صورت تصویری بررسی می‌کنیم.

معرفی سایت پیگیری خودرو ایران خودرو

سایت ایران خودرو خدمات بسیاری را به مشتریان خود ارائه می‌دهد. یکی از این خدمات، پیگیری خودروی خریداری‌شده از این شرکت است. برای این کار می‌توانید به آدرس اینترنتی https://customer.ikco.ir مراجعه کنید.

با مراجعه به این سامانه می‌توانید به لیست قیمت محصولات ایران‌خودرو، راهنمای خریداران، استعلام وضعیت زمان تحویل، لیست نمایندگی‌ها در سراسر کشور و بخش ارتباط با مشتری هم دسترسی داشته باشید.

راهنمای ورود به سایت ایران خودرو

افرادی که شرایط لازم برای ثبت‌نام خودرو را دارند، می‌توانند از طریق سایت ایران‌خودرو اقدام به خرید خودرو کنند. حتی اگر فقط می‌خواهید استعلام قیمتی از محصولات ایران خودرو داشته باشید هم باید به این سایت مراجعه کنید.

در ادامه مراحل ورود به سایت را بررسی کرده‌ایم.

 1. به آدرس https://customer.ikco.ir/ مراجعه کنید.
 2. در صفحه اصلی سایت، دکمه قرمز رنگ «میز خدمت» را می‌بینید؛ روی آن کلیک کنید.

پیگیری خودروی ثبت نامی از ایران خودرو

۳. با فشردن دکمه میز خدمت، به صفحه ورود به سامانه به آدرس https://customerpanel.ikco.ir/ هدایت می‌شوید. در این صفحه نام کاربری و رمز عبورتان را وارد کنید.

ورو به میز خدمت مشتری پیگیری خودرو ایران خودرو

توجه: در این مرحله باید نام کاربری و رمز عبوری را که در زمان خرید خودرو انتخاب کرده‌اید، وارد کنید. اگر هنوز در سایت ثبت‌نام نکرده‌اید، مراحلی را که در ادامه آمده است دنبال کنید.

نحوه ثبت‌نام در سامانه ایران‌خودرو

 1. به آدرس https://esale.ikco.ir/#!/customer/secondRegister مراجعه کنید.
 2. در این صفحه از شما کد ملی را می‌پرسد. کد ملی خود را به‌صورت کامل و بدون خط تیره در کادر وارد کنید و روی دکمه «جستجو» بزنید.

نحوه ثبت نام در سامانه ایران خودرو و پیگیری خودرو

۳. در این مرحله، فرم اطلاعات هویتی و حساب بانکی‌تان را به‌طور کامل پر کنید.

ثبت نام و پر کردن فرم اطلاعات ایران خودرو برای پیگیری خودرو

۴. با تکمیل این فرم، فرایند عضویت شما به پایان می‌رسد. با وارد کردن نام کاربری (کد ملی‌تان) و رمز عبور در سامانه ایران‌خودرو می‌توانید وارد «میز خدمت» شوید.

پس از ورود به سامانه می‌توانید با هریک از روش‌های زیر محصول خریداری‌شده خود را برای تحویل پیگیری کنید.

نحوه پیگیری خودرو ایران خودرو با شماره پیگیری

چه خودروی خود را نقدی خریده باشید، چه به‌صورت پیش‌فروش یا قرعه‌کشی، با روش زیر می‌توانید نسبت به پیگیری زمان تحویل آن اقدام کنید:

 1. به آدرس https://customer.ikco.ir/ بروید و روی گزینه «میز خدمت» کلیک کنید.
 2. اطلاعات نام کاربری (که همان کد ملی‌تان است) و رمز عبور انتخابی خود را در زمان ثبت‌نام را وارد کنید.
 3. به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که مجموعه‌ای از خدمات را به شما ارائه می‌دهد. شما می‌توانید از این طریق وضعیت تحویل خودروی خود را دنبال کنید.
اگر از طریق قرعه‌کشی اقدام به خرید خودرو کرده‌اید، می‌توانید از گزینه «واریز وجه قرعه‌کشی» هزینه را پرداخت کنید تا زمان تحویل خودرو تعیین شود.
ایران خودرو با شماره ۳۰۰۰۹۶۴۴۰ تمامی اطلاعات و جزئیات از مرحله درخواست تا تسویه را به شما اطلاع می‌دهد. از طریق همین پنل میز خدمت می‌توانید از روز و ساعت تحویل باخبر شوید.

چگونه شماره پیگیری سفارش خود را در سایت ایران خودرو پیدا کنم؟

در زمان خرید محصول، ایران‌خودرو یک شماره پیگیری به شما می‌دهد که با آن می‌توانید خرید خود را پیگیری کنید. بنابراین این شماره را یادداشت کنید و همراه خود داشته باشید. اما اگر آن را گم کردید چه؟

در این ادامه به‌صورت تصویری و گام‌به‌گام مراحل بازیابی شماره پیگیری را بررسی کرده‌ایم.

 1. به آدرس https://esale.ikco.ir/ بروید.
 2. روی دکمه ورود کاربر کلیک کنید.
 3. نام کاربری و رمز عبور را وارد کنید.
 4. پس از ورود، روی گزینه «استعلام وضعیت قرعه‌کشی» بزنید.

پیگیری و استعلام وضعیت قرعه کشی ایران خودرو

۵. به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که اطلاعات مربوط به هر مرحله فروش را در ستون‌های مختلف می‌بینید. در ستون شماره پیگیری، می‌توانید کد پیگیری ثبت‌نام را ببینید.

نحوه پیدا کردن شماره پیگیری ایران خودرو

کد پیگیری یک عدد ۷ رقمی است. این کد با شماره ردیف برندگان شروع می‌شود.

پیگیری خودرو ثبت نامی ایران خودرو با شماره ردیف قرارداد

برای نهایی شدن خرید محصولات ایران خودرو باید اطلاعات فردی و بانکی را در سامانه ثبت کنید.

پس از تکمیل ثبت‌نام، علاوه بر کد پیگیری، شماره قرارداد هم به شما داده می‌شود که برای پیگیری تحویل خودرو به آنها نیاز خواهید داشت.

برای پیگیری خودرو با شماره ردیف قرارداد، مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. به آدرس https://customer.ikco.ir/ بروید.
 2. روی گزینه «میز خدمت» کلیک کنید.
 3. به بخش «مدیریت قراردادها» بروید.

در این بخش به اطلاعاتی همچون کد بخشنامه، نوع فروش محصول، تاریخ شرکت، نوع خودرو، شماره پیگیری، وضعیت، عملیات و شماره قرارداد دسترسی خواهید داشت.

پیگیری خودرو ایران خودرو با کد ملی

در زمان ثبت‌نام در سایت ایران خودرو باید اطلاعات کد ملی را وارد و رمز عبوری برای دسترسی به سامانه انتخاب کنید. بنابراین در زمان ورود به میز خدمت، از شما کد ملی را به‌عنوان نام کاربری می‌خواهد. پس به‌راحتی با کد ملی خود می‌توانید وارد سامانه شوید.

در صورت آماده شدن خودرو برای تحویل، از طریق شماره تلفن ۳۰۰۰۹۶۴۴۰ به شما اطلاع داده خواهد شد. پس از دریافت این پیام باید به سامانه ایران‌خودرو مراجعه کنید و روز و ساعت تحویل حضوری را رزرو کنید.

پیگیری خودروی خریداری‌شده در قرعه‌کشی و پیش‌فروش ایران خودرو

شما می‌توانید محصولات ایران‌خودرو را به‌صورت نقدی یا پیش‌فروش که گاهی به‌صورت قرعه‌کشی برگزار می‌شود، خریداری کنید. روند کلی به این صورت است که باید به بخش مشتریان سایت ایران خودرو به آدرس customer.ikco.ir مراجعه کنید و فرم ثبت‌نام را تکمیل کنید. پس از انجام قرعه‌کشی باید از طریق همین سامانه، نتیجه قرعه‌کشی را بررسی کنید.

برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. به سامانه ایران خودرو به آدرس https://esale.ikco.ir/ بروید و وارد حساب کاربری‌تان شوید.
 2. روی دکمه «میزکار» کلیک کنید تا صفحه موردنظر باز شود.
 3. از میان خدمات ارائه شده، گزینه «استعلام وضعیت قرعه‌کشی» را انتخاب کنید.
 4. در ستون وصعیت می‌توانید ببینید که در قرعه‌کشی برنده شده‌اید یا نه.

استعلام وضعیت قرعه کشی ایران خودرو

در صورتی که نام شما در لیست برندگان قرار داشته باشد، می‌توانید از طریق همین سامانه سایر مراحل همچون پرداخت مبلغ خودرو، پیگیری کارت خودرو، برگ سبز و هرآنچه را که برای تحویل خودرو باید انجام دهید، دنبال کنید. در نهایت، برای تحویل خودرو باید به نمایندگی فروش ایران خودرو در شهر خود مراجعه کنید.

پیگیری خودرو در پارکینگ ایران خودرو

محصولی که از ایران‌خودرو خریده‌اید (چه از طریق فروش نقدی و چه از طریق پیش‌فروش و قرعه‌کشی)، باید با تریلی‌های باری به نمایندگی شهرتان ارسال شوند. معمولا آماده‌سازی خودرو یک تا دو ماه طول می‌کشد. اما گاهی‌اوقات به‌دلیل نبودِ وسیله حمل‌ونقل، ماشین‌ها در پارکینگ می‌مانند. در این صورت ایران‌خودرو با ارسال پیامکی شما را از وضعیت خودرو باخبر می‌کند.

در این پیامک جزئیات تحویل ازجمله مدارک شناسایی موردنیاز و … آمده است. گاهی لازم است که برای ترخیص خودروی خود، به شهر دیگری سفر کنید.

پیگیری تأخیر در تحویل خودرو

همان‌طور که گفتیم، گاهی خودرو در موعد مقرر به شما تحویل داده نمی‌شود و شاید حتی در پارکینگ ایران‌خودرو هم نباشد. در این صورت، زمانی که تاریخ تحویل قطعی مشخص شود، بنا به میزان تأخیر، درصدی از مبلغ پرداخت نهایی، به‌عنوان جریمه دیرکرد کسر می‌شود.

در این صورت هم می‌توانید از طریق سامانه customer.ikco.ir سفارش خود را پیگیری کنید.

 

سؤالات متداول

۱. چگونه می‌توانم خودرویی را که از ایران‌خودرو خریده‌ام، پیگیری کنم؟

کافی است به سامانه customer.ikco.ir مراجعه کنید و با نام کاربری که همان کد ملی است و رمزعبوری که در زمان ثبت‌نام انتخاب کرده‌اید، وارد میز خدمت مشتری شوید.

۲. آیا می‌توانم با شماره قرارداد یا کد ملی نیز پیگیری خودرو ایران خودرو را انجام دهم؟

بله، شما می‌توانید با همین اطلاعات، روند خرید تا تحویل خودرو در نمایندگی انتخابی خود را پیگیری کنید.

۳. چگونه می‌توانم به شماره پیگیری دسترسی داشته باشم؟

کافی است با کد ملی خود وارد سامانه customer.ikco.ir شوید و در بخش پیگیری وضعیت قرعه‌کشی به اطلاعات خود دسترسی پیدا کنید.

سخن آخر

ایران‌خودرو با راه‌اندازی سامانه آنلاین خود، نیاز به مراجعه به نمایندگی‌های خود را کم کرده است. شما می‌توانید برای ثبت نام، خرید، پیش فروش و قرعه کشی به سایت ایران‌خودرو مراجعه کنید. پس از ثبت نام و خرید نیز می‌توانید از طریق سامانه میز خدمت مشتری، موعد تحویل یا تأخیر و … را پیگیری کنید.

اگر در طی این مراحل سؤالی برایتان پیش آمده است یا تجربه‌ای از خرید و کار با سایت ایران‌خودرو دارید، می‌توانید در زیر همین صفحه در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.