فروش سریع خودروی شما راحت و بی‌دردسر
فروش سریع خودروی شما راحت و بی‌دردسر

مدارک، مراحل و شرایط تعویض پلاک خودرو در سال ۱۴۰۰

معرفی مراکز تعویض پلاک در تهران و دیگر شهرستان‌ها

99 134,938
یکی از مهم‌ترین کارهایی که در هنگام خریدوفروش خودروی دست دوم باید انجام شود تعویض پلاک خودرو است. خریدار باشید یا فروشنده، قبل از هر چیز باید طبق تاریخ و ساعت دقیقی که در قولنامه برای حضور در مرکز تعویض پلاک مشخص شده است به این مراکز مراجعه کنید. نام مرکز هم طبق توافق دو طرف در همان قولنامه ذکر می‌شود. ازآنجاکه مراحل تعویض پلاک زمان‌بر است و معمولا هم مراکز شلوغ هستند، بهتر است صبح زود، یعنی قبل از ساعت ۷:۳۰ صبح در مقابل مرکز تعویض پلاک حاضر شوید. حتی در این‌صورت هم احتمال دارد تا ظهر درگیر این کار باشید، بنابراین یک روز را به این کار اختصاص دهید. همچنین مدارک لازم جهت تعویض پلاک را حتما به همراه داشته باشید. با ما همراه باشید، در این نوشته به شما خواهیم گفت که شرایط تعویض پلاک خودرو در سال ۱۴۰۰ چگونه است.

مدارک لازم برای تعویض پلاک در سال ۱۴۰۰

در هنگام تعویض پلاک و انتقال سند خودرو، حضور فروشنده و خریدار ضروری است. اگر نمی‌توانید در این روز حاضر شوید، باید به طرف مقابل وکالت قانونی بدهید که از طرف شما کارهای تعویض پلاک و انتقال سند را انجام دهد.

هرچند توصیه می‌کنیم حتما خودتان حضور پیدا کنید، مخصوصا اگر فروشنده اتومبیل هستید (تا زمانی‌که پلاک به نام شماست و تعویض نشده است، هر رویدادی به نام شما تمام خواهد شد).

قبل از این که به مراکز تعویض پلاک خودرو بروید، مدارک مورد نیاز برای تعویض پلاک را آماده کنید و همراه ببرید.

در مطلب پایین، مدارک لازم برای تعویض پلاک در سال ۱۴۰۰ را که هم موردنیاز شخص فروشنده و هم خریدار است، آورده‌ایم.

مدارک لازم جهت تعویض پلاک خودرو برای شخص فروشنده

۱. کارت خودرو

۲. بیمه نامه خودرو

۳. برگ سبز یا سند مالکیت یا برگه شناسایی خودرو

۴. سند مالکیت ثبت شده در دفتر اسناد (اگر دارد)

۵. اصل شناسنامه و کارت ملی

۶. برگه عدم خلافی خودرو (اگر خودرو خلافی دارد فروشنده می‌تواند در همان مرکز تعویض پلاک آن را پرداخت کند)

۷. کارت معاینه فنی معتبر (برای خودروهایی که بیش از ۴سال از تولیدشان می‌گذرد)

۸. کارت عابر بانک برای پرداخت هزینه خلافی

حتما بخوانید: دلالی خودرو و ۶ ترفندی که دلالان برای فروش به‌کار می‌برند

مدارک تعویض پلاک خودرو برای خریدار

۱. اصل شناسنامه و کارت ملی

۲. کارت عابربانک برای پرداخت هزینه‌ها

۳. سند احراز محل سکونت (یعنی سندی که نشان دهد شما ساکن شهری که تعویض پلاک در آن انجام می‌شود هستید. مثل سند قطعی خانه، اجاره نامه دارای کد رهگیری و هولوگرام، جواز کسب معتبر، گواهی اشتغال به تحصیل فرزندان با ذکر آدرس محل سکونت والدین که به تایید آموزش و پرورش منطقه رسیده باشد و…)

۴. قبض آب، برق یا گاز محل سکونت که آدرس آن با آدرس سند بالا یکی باشد.

نکته: اسناد مربوط به محل سکونت باید به نام شما، همسرتان یا اگر با والدین زندگی می‌کنید، به نام آن‌ها باشد. در این صورت باید اسناد شناسایی کسی که خانه یا اجاره‌نامه به نام اوست و نسبتش با شما را مشخص می‌کند، همراه خود ببرید.

یکی از شرایط تعویض پلاک آماده‌سازی تمامی مدارک گفته شده چه برای فروشنده و چه برای خریدار است. بنابراین مدارک لازم جهت تعویض پلاک را حتما به همراه داشته باشید.

تعویض پلاک خودرو
برای مشاهده در سایز بزرگ بر روی عکس کلیک کنید

شرایط و مراحل تعویض پلاک خودرو

مراحل تعویض پلاک عبارتند از:

 • مرحله اول: ورود به مرکز تعویض پلاک خودرو

در این مرحله، خریدار و فروشنده هر دو با هم باید همراه با خودرو وارد مرکز تعویض پلاک شوید. در بدو ورود، به شما برگه‌ای می‌دهند که در آن شماره نوبت و باجه‌ای که باید به آن مراجعه کنید مشخص شده است. خودرو را پارک کنید، به باجه موردنظر مراجعه کرده و مدارک مورد نیاز برای تعویض پلاک را تحویل دهید. در باجه مربوطه، فرم‌های مربوطه را پر کنید و هزینه تعویض پلاک و نیز هزینه پست سند و کارت خودرو را که به ترتیب ۱۲۰ هزار تومان و ۳۷,۷۳۱هزار تومان (در سال ۱۴۰۰) است بپردازید. همه این هزینه‌ها به‌جز هزینه خلافی، به‌عهده خریدار خواهد بود. یادتان باشد از شما پول نقد دریافت نمی‌کنند، بنابراین حتما کارت بانکی با خودتان ببرید. به‌طورکلی دریافت هرگونه وجه نقد در این مراکز غیرقانونی است.

 • مرحله دوم: تأیید اصالت خودرو

پس از پرکردن فرم‌های مربوطه، باجه به شما برگه‌ای را ارائه می‌دهد که باید به کارشناسان و بازرسان مرکز بدهید تا خودروی شما را بازدید کرده و اصالت آن را بررسی کنند. کارشناس برای این کار، تمام مشخصات خودرو را با مشخصات درج‌شده در برگه از جمله شماره شاسی، شماره موتور و سایر موارد تطبیق می‌دهد. بعد از تأیید اصالت خودرو، مجوز فک پلاک قبلی، صدور و نصب پلاک جدید را به شما ارائه می‌دهند. حالا خریدار باید به انبار پلاک برود و پلاک خود را تحویل بگیرد.

حتما بخوانید: نحوه تشخیص ماشین چپی چگونه است؟

 • مرحله سوم: فک پلاک قبلی و نصب پلاک جدید

حالا شما که خریدار هستید باید به انبار مراجعه کنید و پلاک را تحویل بگیرید. در اینجا دو حالت وجود دارد:

حالت اول: اگر قبلا خودرویی داشته‌اید که پلاک آن آزاد است، می‌توانید دوباره همان پلاک را تحویل بگیرید و روی خودروی جدیدتان نصب کنید. اگر از زمان فک پلاک قبلی شما کمتر از سه سال گذشته است، دیگر هزینه ساخت پلاک ندارید؛ زیرا پلیس تا سه سال پلاک‌های فک‌شده را نگه می‌دارد. اگر چند پلاک آزاد داشته‌اید، از شما خواهند پرسید که کدام‌یک را می‌خواهید روی این خودروی جدید نصب کنید. بعد از انتخاب، اگر پلاک موجود باشد، آن را برایتان نصب می‌کنند و اگر نه، دوباره آن را می‌سازند.

برای افرادی که ساکن تهران هستند، تحویل پلاک قدیمی در همان مراکز تعویض پلاک و بلافاصله انجام می‌شود. اما برای ساکنان شهرستان یا سایر استان‌ها ۲۴ تا ۴۸ ساعت زمان لازم است تا پلاک برایشان پست شود.

اگر از آخرین فک پلاک خودرو شما بیشتر از سه سال گذشته است، باید هزینه ساخت پلاک را پرداخت کنید، چون مجددا آن را برایتان می‌سازند.

حالت دوم: از قبل هیچ پلاکی ندارید، بنابراین یک پلاک جدید با شماره جدید برایتان نصب می‌کنند.

فروش سریع خودروی شما راحت و بی‌دردسر

مراحل تعویض پلاک چقدر طول می‌کشد؟

به‌طورکلی مراحل تعویض پلاک بسته به مرکزی که مراجعه کرده‌اید و میزان شلوغی آن، ممکن است بیشتر از دو سه ساعت طول بکشد. اگر برای اولین‌ بار است که پلاک می‌گیرید یا پلاک‌های قبلی‌تان آزاد نیستند و روی خودروهای دیگری نصب هستند، حدود یک ساعت برای نصب پلاک جدید زمان نیاز است. اما اگر پلاک قبلی‌تان در مرکز موجود باشد، کار راحت‌تر است.

نکته: اگر پلاک قبلی دارید و در مرکز تعویض پلاک دیگری موجود است، می‌توانید با فروشنده مدارکتان را پس بگیرید و به آن مرکز مراجعه کنید. اما اگر هزینه موردنیاز آن را بپردازید، همان پلاک قبلی را در همان مرکزی که هستید برایتان می‌سازند. در اینجا خودتان باید حساب‌کتاب کنید که آیا حاضرید دوباره تا مرکز تعویض پلاک موردنظر بروید که مسلما معطلی بیشتری دارد یا همین‌جا با پرداخت هزینه ساخت پلاک، کار را تمام می‌کنید. در هر صورت به خودتان بستگی دارد. البته این کار هم حدودا یک ساعتی زمان می‌برد، اما احتمالا پس گرفتن مدارک تعویض پلاک و مراجعه به مرکز دیگر طولانی‌تر خواهد بود.

آیا می‌توانیم شماره پلاک را خودمان انتخاب کنیم؟

درباره شماره پلاک فقط دو حق انتخاب داریم: یکی انتخاب بین پلاک قدیمی و جدید است و دوم انتخاب شماره پلاک رند. در سایر موارد هیچ حق انتخاب خاصی نداریم. برای مثال، زوج و فرد بودن پلاک در مرکز کاملا تصادفی صورت می‌گیرد؛ بنابراین نمی‌توانیم درخواست بدهیم به ما پلاک زوج بدهند یا فرد. اگر هم کسی به شما گفت این کار را برایتان انجام می‌دهد و از شما هزینه‌ای خواست، باور نکنید و هیچ پولی در این باره پرداخت نکنید.

پلاک هر شهر کدهای مخصوص به خودش را دارد. این کدها را با توجه به اینکه ساکن آن شهر هستید یا نه تعیین می‌کنند. به‌عنوان مثال فردی که در تهران زندگی نمی‌کند نمی‌تواند پلاک تهران بگیرد. به‌همین‌ترتیب فردی که ساکن تهران است نمی‌تواند برای پلاک تبریز درخواست دهد. اما اگر به واسطه شغل‌تان هر از گاهی در بازه‌های زمانی نسبتا طولانی در شهرهای مختلف هستید (مثلا ساکن تهران هستید و گاهی به‌دلیل شغلتان دو سال باید در شهرستان سکونت کنید)، در این صورت می‌توانید بدون اینکه پلاک قبلی را فک کنید پلاک جدید بگیرید. این پلاک تا مدتی که در شهری غیر از شهر خودتان سکونت دارید معتبر است. البته این هم به‌شرطی است که مدام در رفت‌وآمد نباشید. مثلا فردی که ساکن تهران است و محل کارش کرج است و رفت‌وآمد می‌کند، نمی‌تواند پلاک کرج را بگیرد.

حتما بخوانید: راهنمای جامع تشخیص رنگ خودرو و کارشناسی رنگ

اتمام کار تعویض پلاک و صدور کارت خودرو

پس از انجام مراحل تعویض پلاک و نصب پلاک جدید، کارت خودرو را برایتان پست خواهند کرد. در این مدت می‌توانید از طریق سامانه رهگیری اداره پست، در بخش مربوط به کارت خودرو پیگیری کنید که چه زمانی آن را برایتان ارسال می‌کنند.

دریافت پلاک قبلی خودرو

اگر پلاک قبلی شما آزاد باشد، پلیس راهور تا سه سال آن را نگه می‌دارد و اگر مجددا برای آن درخواست کنید آن را برایتان نصب می‌کنند. اگر بیشتر از سه سال گذشته باشد می‌توانید درخواست بدهید همان پلاک قبلی را برایتان بسازند. این در صورتی است که شما قصد خرید خودروی دست دوم را داشته باشید. اگر خودروی جدید از کارخانه بخرید، یک پلاک جدید برایتان صادر می‌شود.

فراموش نکنید که پلاک قبلی همین خودرویی را که خریده‌اید و به نام فروشنده است را نمی‌توانید داشته باشید، حتما باید پلاک قبلی را که به نام شما نیست فک کنید.

انتقال پلاک به فرزند

بسیاری از افرادی که قصد خرید خودرو را دارند برایشان این سؤال پیش می‌آید که آیا می‌توانند پلاک رند خودروی والدینشان را به ماشین خودشان انتقال بدهند یا نه. گاهی ممکن است پدرومادر دیگر رانندگی نکنند و خودرو نداشته باشند و پلاک آزاد باشد. بر اساس قانون پلاک کاملا شخصی است و انتقال آن به فردی دیگر حتی به فرزند وجود ندارد.

انتقال پلاک خودرو به همسر

همانند انتقال پلاک به فرزند، امکان انتقال پلاک به همسر هم وجود ندارد.

هزینه تعویض پلاک بر عهده کیست؟

هزینه تعویض پلاک را باید خریدار بپردازد. اگر فروشنده به خریدار وکالت بدهد، خریدار اجازه خواهد داشت که این فرایند را به‌تنهایی پیگیری کند. البته هزینه‌های مربوط به دادن وکالت به خریدار، برعهده فروشنده است.

تعویض پلاک خودرو

نقص مدارک لازم برای تعویض پلاک خودرو

به‌ همراه داشتن مدارک تعویض پلاک که پیش‌تر آنها را برشمردیم، پیش‌نیازی برای طی‌شدن این مسیر است. حال اگر مدارک ناقص یا مفقود شده باشند، چه باید کرد؟ تکلیف چیست؟ اجازه بدهید که حالات مختلف را در ادامه با هم بررسی کنیم:

۱. تعویض پلاک بدون سند، سند کمپانی و برگ سبز

– تعویض پلاک بدون سند، سند کمپانی و برگ سبز و فقط با در اختیارداشتن کارت ماشین، امکان‌پذیر نیست. یکی از مدارک لازم جهت تعویض پلاک خودرو، همراه‌داشتن فاکتور فروش یا سند کمپانی یا همان برگه کمپانی است. در این برگه مشخصات شرکت سازنده، مشخصات خودرو (شماره شاسی، موتور و نظایر آنها)، مشخصات خریدار و قیمت فروش خودرو درج شده است. بدون داشتن این برگه امکان تعویض پلاک وجود ندارد. زیرا احتمال دارد خودرو به‌صورت لیزینگ خریداری شده و هنوز تسویه نشده باشد و فرد حق فروش خودرو را به غیر نداشته باشد. اگر برگه کمپانی گم شده است ابتدا نسبت به تهیه المثنی آن اقدام کنید تا بتوانید تعویض پلاک را انجام دهید. اگر خریدار هستید و فروشنده ادعا می‌کند که برگه کمپانی را گم کرده است، تا زمانی که برای برگه المثنی اقدام نکرده و تکلیف مشخص نشده است، ماشین را نخرید. چون نمی‌توانید تعویض پلاک را انجام دهید.

– یادتان باشد که با کپی مدارک لازم برای تعویض پلاک، امکان تعویض وجود نخواهد داشت و حتما باید اصل مدارک در دسترس باشند.

۲. تعویض پلاک بدون کارت ماشین

برای تعویض پلاک نیازی به کارت ماشین نیست و هرکس با ارائه برگ سبز، سند رسمی خودرو و ارائه بیمه‌نامه می‌تواند این کار را انجام بدهد.

بدون کارشناسی ماشین نخر

در صورت گم‌شدن مدارک مورد نیاز برای تعویض پلاک چه باید کرد؟

– اگر سند کمپانی و برگ سبز خودرو را گم کرده‌اید، باید به پلیس آگاهی این موضوع را اطلاع بدهید و به‌دنبال ابطال مدارک مفقودشده باشید.

– اگر سند قطعی را گم کرده‌اید باید بدانید که سابقه سند قطعی در دفتر اسناد رسمی تنظیم‌کننده سند موجود است و اگر به آن دفترخانه مراجعه کنید، امکان دریافت رونوشت وجود دارد. اما برای تعویض نیاز به اصل مدارک دارید.

۱. دریافت المثنی سند کمپانی

برای پیش‌برد تعویض پلاک نیاز به دریافت مدارک المثنی دارید. برای دریافت المثنی سند کمپانی باید به نمایندگی شرکت خودروسازی مراجعه کنید.

۲. دریافت المثنی کارت خودرو

برای دریافت کارت خودروی المثنی باید مالک خودرو به همراه مدارک لازم اقدام به پیگیری صدور سند المثنی کند. نماینده قانونی مالک هم می‌تواند پیگیری امور را عهده‌دار شود. مدارکی که برای صدور المثنی کارت خودرو نیاز است: کارت ملی، شناسنامه یا وکالت‌نامه  برای نماینده قانونی مالک به همراه مدارک شناسایی اوست. اصل سند فروش کارخانه، اصل سند مالکیت خودرو که از سوی پلیس راهور ناجا صادر شده و ارائه گواهی مفاصا حساب اجراییات در صورت عدم پرداخت وجوه جرائم معوقه هم برای دریافت المثنی لازم است. از مالک یا نماینده قانونی او هم تعهد کتبی گرفته می‌شود.

۳. دریافت المثنی سند مالکیت خودرو

برای دریافت سند المثنی هم مالک خودرو یا نماینده قانونی او باید مدارک شناسایی معتبر یعنی کارت ملی و شناسنامه به همراه داشته باشند و اصل سند فروش کارخانه سازنده، اصل کارت مشخصات خودرو هم همراه‌شان باشد. ارائه گواهی مفاصا حساب اجرائیات در صورت عدم پرداخت وجوه جرائم معوقه و درج یک نوبت آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار هم لازم است. در این نشریات فقدان شناسنامه مالکیت خودرو  اعلام می‌شود و باید ۱۰ روز از انتشار آن بگذرد. ضمن اینکه قبول هر گونه مسئولیتی درباره کشف فساد احتمالی لازم است.

مدارک مورد نیاز برای تعویض پلاک را به همراه داشته باشید و سپس به مرکز تعویض پلاک مراجعه کنید.

حتما بخوانید: عوارض خودرو و آشنایی با نحوه محاسبه و پرداخت آن

مراحل تعویض پلاک قدیمی به ملی چیست؟

اگر خودروهای قدیمی در سن فرسودگی قرار داشته باشند، امکان ارائه خدمات شماره‌گذاری برای تبدیل پلاک آنها به پلاک ملی وجود نخواهد داشت. سن فرسودگی برای خودروهای مختلف به شرح زیر است:

 •       خودروی سواری ۲۰ سال
 •       خودروهای سواری دولتی ۱۵ سال
 •       خودروهای تاکسی ۱۰ سال
 •       مینی‌بوس ۱۵ سال
 •       اتوبوس شهری ۱۰سال
 •       کامیون ۲۵سال
 •       وانت ۱۵سال
 •       موتورسیکلت ۱۰ سال.

در حوالی اردیبهشت سال ۱۳۸۷، برای مدت کوتاهی به ماشین‌های پلاک قدیمی پلاک ملی داده می‌شد که بعد از این مهلت، دیگر خودروهای قدیمی متوقف و اعمال قانون می‌شدند. منظور از پلاک‌های قدیمی، پلاک خودروهایی است که از سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۸۲ تولید شده بودند.

آیا امکان تعویض پلاک در شهر دیگر وجود دارد؟

برای دریافت پلاک هر شهری باید در آنجا سکونت داشته باشید. مثلا اگر می‌خواهید که پلاک تهران را دریافت کنید، باید ساکن پایتخت باشید. اگر ساکن مشهد هستید و می‌خواهید که پلاک آن شهر را دریافت کنید، باز هم باید ساکن مشهد باشید. بعضی از افراد، نشانی‌های اشتباه و ساختگی در هنگام تعویض پلاک ارائه می‌کنند. اما این کار نتیجه‌ای نخواهد داشت چون کارت خودرو به نشانی مطرح‌شده از سوی شما فرستاده می‌شود و اگر نشانی دروغین داده باشید، کارت خودرو برگشت خواهد خورد و مشکلاتی برای پیگیری و رسیدن به آن برای‌تان به‌وجود خواهد آمد. این را در ذهن داشته باشید تا حالت‌های مختلفی از تعویض پلاک در شهر دیگر را هم برای‌تان بگوییم:

– اگر محل سکونت‌تان را تغییر داده‌اید، می‌توانید مدارک خود را به پلیس به‌اضافه ۱۰ ارائه کنید و تغییر محل زندگی‌تان را اعلام نمایید. در این حالت در صورت تاییدشدن مدارک‌تان امکان مراجعه به یکی از شعب تعویض پلاک، فک پلاک قبلی و دریافت پلاک شهر جدید محل سکونت‌تان وجود خواهد داشت.

– اگر مدام در بین دو شهر در تردد و رفت‌وآمد هستید، امکان تعویض پلاک خودرو وجود نخواهد داشت و باید با همان پلاک قبلی‌تان تردد میان دو شهر را ادامه بدهید. در واقع، اگر به شکل موقتی در بین دو شهر یا شهرستان‌های مختلف در تردد هستید، نیازی به تعویض پلاک ندارید.

– برخی از افراد هم هستند که دو خانه در دو شهرستان‌ مختلف دارند. اگر این افراد دارای دو خودرو باشند، باتوجه به نشانی‌های‌شان در هر شهرستان می‌توانند برای هر خودرو در شهرستان موردنظر پلاک بگیرند.

مراحل تعویض پلاک در شهرستان چگونه است؟

تعویض پلاک در شهرهای دیگر هم مشابه تهران است. طبق همان روند مدارک موردنیاز برای تعویض پلاک را باید به مراکز مربوطه تحویل دهید.

فروش سریع خودروی شما راحت و بی‌دردسر

مراکز تعویض پلاک تهران

 • چیتگر: کیلومتر ۱۲ جاده مخصوص کرج
 • الغدیر: یافت آباد، بلوار الغدیر، خیابان اکبر
 • میثم: کیلومتر ۱۷ جاده مخصوص کرج، خیابان داروپخش، خیابان روز دارو
 • یادگارامام : اتوبان یادگار امام، خیابان زنجان شمالی، جنب ستاد ترخیص خودرو
 • خاوران: کیلومتر ۱۰ جاده خاوران، بعد از سه راه
 •  ایران‌خودرو: کیلومتر ۱۴ جاده مخصوص کرج، مرکز شماره‌گذاری مستقر در شرکت ایران خودرو
 • سایپا: کیلومتر ۱۱ جاده مخصوص کرج، مرکز شماره‌گذاری مستقر در شرکت سایپا
 •  آسان‌موتور: کیلومتر ۸ جاده مخصوص کرج، مرکز شماره‌گذاری شرکت آسان موتور
 • خلیج: کیلومتر ۷ جاده قدیم کرج، بلوار خلیج فارس، خیابان رهنما، جنب ستاد ترخیص خودرو
 • اتحاد: تهرانپارس، حکیمیه، خیابان اتحاد، اتحاد ۵ غربی

مراکز تعویض پلاک شهرستان‌های تهران

 •       اسلامشهر: چهاردانگه، روبروی شهرک صنعتی، کوچه نمایندگی ایران خودرو؛
 •       بهارستان : جاده ساوه، خیابان رینگ کار، نرسیده به چهار راه؛
 •       ورامین: میدان بسیج، بلوار امام رضا(ع)، روبروی بازار میوه و تره بار؛
 •       پاکدشت: بلوار شمالی، شهدای قمی‌، نبش جماران ۱۷؛
 •       شهریار: میدان نماز، به سمت تهران (بلوار پلیس)؛
 •       رباط کریم: جاده ساوه، بلوار امام خمینی، روبروی صندوق قرض الحسنه.

مراکز تعویض پلاک در دیگر شهرستان‌ها

 •       اصفهان ۱: جاده اصفهان شیراز، بعد از شهرک سپاهان شهر، ضلع جنوبی شهرک راهنمایی و رانندگی
 •       اصفهان۲: میدان ورزشکار، ابتدای جاده دولت‌آباد، جنب تاکسیرانی
 •       ارومیه: کیلومتر ۵ سرو، ابتدای ورودی جاده جهتلو
 •       اراک: جاده خمین بالاتر از دانشگاه آزاد واحد فلق
 •       اردبیل: انتهای خیابان کشاورز، تقاطع بزرگراه بسیج راه ملا باشی
 •       اهواز : جاده اهواز اندیمشک، بعد از پلیس راه اهواز اندیمشک، جنب کانال شهید چمران سمت غرب
 •       ایلام: بلوار مهران پیچ آشوری (پلیس سابق)
 •       بجنورد: بلوار ولایت، دوراهی میدان بار به سمت شهرک امام خمینی
 •       بیرجند: بلوار مسافر،  جنب میدان تره‌بار
 •       بوشهر : جاده نیروگاه جنب سردخانه ۲۰۰۰ تنی امکان
 •       تبریز: اتوبان شهید کسایی، شهرک آزمایش، مرکز تعویض پلاک تبریز
 •       خرم آباد: کیلومتر ۵ خرم آباد به بروجرد، روبروی دانشگاه آزاد اسلامی
 •       رشت: کیلومتر ۲ جاده انزلی، نرسیده به کارخانه پوشش، روبروی فرودگاه
 •       زاهدان: بلوار شهید طباطبائی، روبروی پرسی گاز
 •       زنجان: پایین‌تر از اراضی پایین، جنب پارکینگ راهنمایی زنجان
 •       ساری: جاده ساری جویبار، کیلومتر ۳ جنب باغ ارم
 •       سنندج: شهرک مولوی، جنب ترمینال تهران
 •       سمنان: بلوار ۱۵ خرداد، شهرک غرب، خیابان تلاش بلوک b-e
 •       شیراز: انتهای بلوار امیر کبیر، بعد از پلیس راه شیراز کازرون، جنب باغ فدک
 •       شیراز ۲: بلوارولایت، خیابان سلامی
 •       شهرکرد: میدان قمر بنی‌هاشم به سمت میدان میوه و تره بار
 •       مرکز تعویض پلاک قم: بلوار شهید محلاتی، ابتدای جاده حاجی آباد
 •       قزوین: عوارضی اتوبان قزوین کرج، پشت یگان موتوری نیروی انتظامی
 •       کرج: جاده قزالحصار، جنب پادگان آموزشی چمران، روبروی شرکت آذین خودرو
 •       کرمانشاه: کیلومتر ۱۲ جاده بیستون، بعد از پایانه باربری جنب پتروشیمی
 •       کرمان: بلوار جمهوری اسلامی، بلوارهوانیروز، جنب سنگبری دنا
 •       مشهد ۱: بلوار جانباز، بلوار شهید ساجدی
 •       مشهد ۲: ابتدای جاده قدیم نیشابور، رباط طرق، خ ابریشم ۵، مرکز تعویض پلاک شماره ۲
 •       همدان : بزرگراه امام، ابتدای شهرک مدنی، نرسیده به سه راهی قاسم آباد، مرکز تعویض پلاک همدان
 •       یاسوج: بلوار کشاورز (شرف آباد)، بعد از نمایندگی ایران خودرو دهرابپور
 •       یزد: بلوار جانباز، شهرک رزمندگان، انتهای شهرک

نکته: با شیوع ویروس کرونا، مدتی تعویض پلاک خودروها به تعویق افتاده بود اما در حال حاضر در تمام شعب تعویض پلاک کشور، این امر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در حال انجام است.

در این مقاله سعی کردیم مراحل تعویض پلاک و همچنین مدارک لازم برای تعویض پلاک در سال ۱۴۰۰ را به‌طور‌ کامل برای شما شرح دهیم. اگر شما هم تا کنون گذرتان به مراکز تعویض پلاک خودرو افتاده و تجربه‌ای در این زمینه دارید که دانستن آن به تسهیل این فرآیند کمک می‌کند، آن را با خوانندگان کارنامه درمیان بگذارید.

چنانچه قصد خرید یا فروش خودرو را نیز دارید بهتر است سری به سایت کارنامه بزنید و از جزئیات سرویس کارشناسی خودرو و سرویس فروش سفارشی خودرو، اطلاع یابید تا بعد از معامله و تعویض پلاک خودرو هرگز پشیمان نشوید.

اگر خواندن این نوشته برایتان مفید بود، سری به مقالات ما در زمینه تعمیر و نگهداری خودرو مانند علل برق دزدی ماشین، علت لرزش خودرو و یا دلیل جا نرفتن دنده بزنید.

درخواست فروش سفارشی خودرو

  ثبت درخواست فروش سفارشی خودرو
  ممکن است شما دوست داشته باشید
  99 نظرات
  1. ناشناس می گوید

   ممنون از توضیحات خوبتون

   1. کارنامه می گوید

    ممنون از شما به خاطر وقتی که گذاشتید

  2. Pouria می گوید

   باسلام
   بنده متولد شهرستان هستم و
   و چند ماهی هست که اومدم تهران و خانه هم اجاره کردم و قرارداد بصورت کدرهگیری دار هست،شغلم آزاد هست و فعلا بیمه برام رد نمیکنن ، حالا میخواستم ماشینی که از شهرستان خریدم رو تعویض پلاک کنم و پلاک تهران بزنم ،ولی دوستان که رفته بودن میگفتن که سخت گیری زیادی میکنن اعم از اینکه سابقه بیمه هم میخوان که چن سالی برات باید بیمه رد شده باشه تو تهران تا بتونی پلاک تهران رو بگیری وگرنه پلاک تهران نمیدن ؟
   از ادمین یا دوستان میخواستم بپرسم که آیا حقیقت داره این شرایط و اینکه اگه درست هست چه راهی هست که بتونم تعویض پلاک رو انجام بدم؟
   پیشاپیش ممنون از راهنماییتون.

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    بله، طبق قانون جدید برای صدور پلاک، نیاز به کد بیمه می‌باشد.

  3. ناشناس می گوید

   بسیار ممنون از توضیحات دقیق و کامل شما.

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    ممنون از شما به خاطر همراهیتون با وبلاگ کارنامه

  4. ناشناس می گوید

   بسیار ممنون از توضیحات دقیق و کامل شما.

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    ممنون از شما به خاطر همراهیتون با وبلاگ کارنامه

  5. محمد می گوید

   سلام ، من خودرویی دارم که سال ۸۶ آن را از کارخانه خریداری کردم . پلاک آن پلاک شهری بود که قبلا در آن سکونت داشتم . در حال حاضر آن خودرو را دارم و خودروی جدیدی نیز قرار است از خود ایران خودرو تا ماه دیگر تحویل بگیرم . میخواستم ببینم می توانم پلاک خودرو جدید را به نام محل سکونتی که در حال حاضر در آن زندگی می کنم بزنم ؟ (با وجود اینکه یک پلاک قدیمی در شهرستان دیگر به نامم خورده است و روی خودروی قبلی ام متصل است ) . یعنی خودروی قدیمی ام مثلا پلاک شهر ایکس است و خودروی تحویلی ام میخوام به نام شهر ایگرگ بخورد . آیا چنین امکانی هست ؟ چون در شهرک آزمایش اصفهان افسر مربوطه به من گفتند که چون یک پلاک دارین و آن مال شهرستان است ، حتما پلاک جدید هم باید به همان شهرستان بخورد ! نه محل سکونت کنونی !

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    اگر برای اخذ سند و پلاک، مشخصات محل سکونت فعلی را داده باشید و اسناد رسمی و معتبر مثل سند و یا مبایعه نامه اجاره ملک ارایه دهید،
    می‌توانید پلاک برای شهر جدید دریافت کنند.

  6. صابری می گوید

   کارت های جدید هوشمند هستن و خیلی طول می کشه بیاد
   الان برای من ۲۱ روز هنوز نیومده! قبلی ها ۱ هفته ای میومد

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    معمولا کارت ماشین ۱۰ روزه صادر می‌شود. اگر به هر دلیلی به دست‌تان نرسیده، باید پیگیری نمایید. اول از پلیس راهور با شماره گیری کد *۱۱۰# پیگیری کنید.
    اگر راهور کارت را صادر کرده و تحویل پست داده باشد، یا باید حضوری سری به منطقه پستی محل سکونت‌تان بزنید و یا کد *۱۹۳# را شماره‌گیری کنید و از این طریق پیگیر باشید.

  7. محمد می گوید

   سلام من ماشین خریدم تاالان ۵پلاک خورده الان میخام تعویض پلاک کنم میگه حتما باید سند بزنی چون خیلی پلاک خورده ایا واقعا اینطور قانونی هست ؟

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    خیر، ربطی به چندین بار تعویض شدن پلاک ندارد.

  8. محمدرضا می گوید

   سلام
   بنده سال گذشته خودرو خود را فروختم و ساکن تهران بودم(پلاک تهران داشتم). الان در تهران سکونت ندارم. آیا میتوانم پلاک قبلی که برای تهران بود را برای خودرو جدید که گرفتم استفاده کنم؟؟

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    پلاک بر مبنای ادرس محل سکونتـ(سند یا قولنامه)صادر خواهد شد بنابراین در صورتیکه محل سکونت تهران نباشد، امکان صدور پلاک قبلی وجود ندارد.

  9. علی می گوید

   اگر خریدار از قبل پلاک فعال داشته باشد، باز هم سند منزل لازمه همراهش باشه؟

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    لطفا بگویید سوالتان در چه رمینه‌ای است.

  10. مهدی می گوید

   باسلام میخواستم بدونم آیا حتماً باید دفترچه تامین اجتماعی باشه یا با دفترچه سلامت شهری هم میشه تعویض پلاک رو انجام داد چون تامین اجتماعی ندارم

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    بله امکانش وجود داره.

  11. قنبری می گوید

   آخه این چه قانون بیخودیه. این مسئله زیاد اتفاق میفته که پسر با پدر مثلن تو یه خونه دو طبقه زندگی میکنن. اگه پسر بخاد سند ماشین به نامش بزنه مشکلی نیست چون پدر فامیل درجه یکه اما عروس که داره تو همون خونه زندگی میکنه باید بره یه پولی بده واسش اجاره نامه بنویسن و مثلن بشه اجاره نشین پدر شوهر. خب اگه میخاین پول زور بگیرین همون موقع سند بگیرین چرا دیگه آدم و اینور اونور میفرستین؟!!!!!

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    بله متاسفانه این خلا قانونی وجود داره.

  12. رضاکرد می گوید

   با سلام چندین بار برای تعویض پلاک به شهر بم مراجعه کردیم اما این مرکز یک روز در میان کار میکند و انهم ما باید ۱۰۰کیلومتر راه را ساعت ۲شب تو نوبت باشیم یکبار وکلاتم با گیری که بهم دادن ونبود پلاک که اکثرا این را بهانه میکنند تمام شده با رنج وافر و پرداخت ۱میلیون دوباره یک ماهه تمدید کردم اما باز هم یا پلاک نیست یا میگویند روزی ۱۵پلاک صادر میکنیم خواهشن بگین چاره چیه چکار کنیم ولا الاه دبگر تمدید نمیکنه تا مشهد رفتن مشکله با هزینه های گزاف چه کنیم

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    متاسفانه با توجه به آدرس محل سکونتتون، باید از همون طریق پیگیر باشید.

  13. محمد می گوید

   سلام ممنون بابت توضیحات خوبتون
   من ماشینم مدل ۹۵ هست خواستم بدونم نیاز به معاینه فنی داره یا نه

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    خیر خودرو تا ۵ سال از گرفتن معاینه فنی معاف هست.

  14. یاسر علیزاده می گوید

   بنده تصادف جرحی داشتم ماشینم توقیف شد کارهای مربوط به بیمررو انجام دادم ماشینم از توقیف درآوردن ولی دادگاه نرفتم الان برای تعویض پلاک ماشین به مشکل نمیخورم؟

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    خیر مشکلی ایجاد نخواهد شد.

  15. میثم می گوید

   چطوری میتونم پلاک دوم که قبلا فک شده رو در صورتی که پلاک اولی رو هنوز رو ماشین دارم بدون اجاره نامه بگیرم؟

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    امکانش وجود نداره

  16. میثم می گوید

   سلام.سال ۸۶ یک پلاک برای پرشیا گرفتم و هنوز ماشین رو دارم.سال ۸۷ پلاک دوم گرفتم که سال ۹۱ فک پلاک کردم.الان برای خرید ماشین دوم چطوری میتونم پلاک قبلی رو بدون اجاره نامه بگیرم.(از دو پلاک یکیش الان رو ماشینه و فک نکردم)میتونم بدون اجاره نامه پلاک دوم که داشتم رو با مدارکی که داخل سیستم برای پلاکی که الان رو ماشین دارم بگیرم یا حتمن اجاره نامه باید ببرم؟

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    متاسفانه امکانش وجود نداره. برای هرگونه نقل و انتقال باید حتما اجاره نامه به روز، وجود داشته باشه

  17. هوشنگ می گوید

   واقعا درووودرد بر شما

   1. کارنامه می گوید

    ممنون از شما

  18. هوشنگ می گوید

   باید به چه سازمانی بروم

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    اگر برای تعویض پلاک منظورتان هست،‌در مقاله کاملا مراحل این کار گفته شده است.

  19. احسان می گوید

   سلام وقت بخیر،
   ماشین به نام پدر من هست و از اونجایی که پدرم با من زندگی میکنه، میخوایم با اجاره نامه منزل تهران که به نام من هست، پلاک تهران بگیریم.
   در حالی که پدرم یک ماشین دیگر با پلاک شهرستان به نام خودش داره، آیا امکانش هست که این ماشین جدیدش رو پلاک تهران بگیریم؟
   (ماشین جدید، کارکرده است)
   خیلی ممنون

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    بله مشکلی نیست.

  20. مهرداد می گوید

   سلام . توضیحات کامل و جامع بود . تشکر

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    ممنون از نظرتون

  21. محمدی می گوید

   سلام وقت بخیر. اگر از تاریخ انقضای معاینه فنی ۱۵ روز گذشته باشه، تعویض پلاک نمیتونم انجام بدم؟

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    متاسفانه خیر.

  22. امیر می گوید

   سلام برای خلافی خودرو حتما باید بریم پلیس +۱۰ و گواهی بگیریم یا می‌شه اینترنتی هم پرداخت کرد؟ منظورم اینه گواهی می‌خوان یا نیاز نیست؟

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    از طریق سایت زیر هم امکان دریافت وجود داره:
    rahvar120.ir

  23. مسیح فتاحی می گوید

   سلام ، ما قرار هست که فعلا برای یکسال خونه رو در شهرستان رهن بدیم و یک سال بیایم تهران پردیس رهن کنیم ، توی این یکسال با شرایط رهن که ساکن میشیم میتونم پلاک تهران بگیرم ؟ بخاطر شرایط کرونایی میترسم پلاک شهرستانم جریمه شم … یا حتما باید دائمی ساکن باشیم ؟ یک سال هم دائمی محسوب میشه ؟آخه احتمال داره بعد از یک سال رهن خونه بخریم اینجا ، واسه این میگم دائمیه و موقتی نیست تغییر محل سکونتمون

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    با مبایعه نامه منزل می‌تونید پلاک تهران بگیرید.

  24. محمد رضا می گوید

   سلام نزدیک دو سال هست تعویض پلاک رو انجام ندادم به شخص فروشنده هم دسترسی ندارم چیکار باید بکنم تا بتونم تعویض پلاک کنم

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    باید به دادسرا مراجعه و شکایت کنید.

  25. مهدی می گوید

   یک سوال دارم. من متولد مشهد هستم و مدارک سکونت و کار در مشهد را دارم. در تهران ماشینی را خریداری کرده ام . اگر مراکز تعویض پلاک تهران بخواهم تعویض پلاک کنم، پلاک مشهد را دارند که نصب کنند؟

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    با ارائه مدارک هویتی و محل سکونت این‌کار انجام می‌شود.

  26. داود می گوید

   با سلام،من ساکن شهر اصفهانم ومنزل شخصی دارم ولی پلاک ماشینم مربوط به استانی بغیر از استان اصفهان هست وبه خاطر تردد میخواهم پلاک شهر اصفهان را داشته باشم لطفا مراحل تعویض پلاک را بگویید .باتشکر

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    با سند منزل مراجعه کنید به تعویض پلاک.

  27. رضا می گوید

   سلام من میخوام پلاک ماشینمو عوض کنم و پلاک تهران بگیرم . فقط دفترچه بیمه داشته باشم کافیه؟

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    خیر. سند منزل یا مبایعه نامه و مدارک هویتی و قبض آب یا برق یا گاز لازم هست.

  28. محمد می گوید

   سپاس فراوان

  29. karen می گوید

   با سلام خدمت شما وهمچنین تشکر از بابت توضیح کامل دقیق برای علاقه مندان چون فقط جسارتا در بخش توضیح هزینه ها اشاره کردید هزینه پست سند و کارت خودرو کدام سند؟ یعنی بعداز اتمام تعویض پلاک مدارک جدید ارسالی از طریق پست چه مدارکی میاد چراکه بنده درمرکز تعویض پلاک سند برگ سبز همانجا صادر کردن ممنون اگر دقیق بفرماید

  30. وردپرس پلاگین می گوید

   سلام من ساکن یزدم میخوام برم شیراز ماشین بخرم مدارک سکونت یزد رو میخوام به تعویض پلاک شیراز بدم برا تعویض پلاک درواقع میخوام کارای تعویض پلاک رو تو همون شیراز انجام بدم و ماشین بیارم یزد ایا این امکان وجود داره که من در شیراز کار تعویض پلاک رو انجام بدم

   1. behnam.haji198160 می گوید

    با در دست داشتن مدارک سکونت امکان پذیر است

  31. سعید می گوید

   سلام
   آیا برای تعویض پلاک شهرستان ها بیمه لازمه یا فقط برای تهرانه؟

  32. فضل الله می گوید

   درود بر شما
   اگر فروشنده اهل شیراز و خریدار اهل بوشهر باشد در مرکز تعویض پلاک شیراز پلاک بوشهر میدهند

   1. behnam.haji198160 می گوید

    بله

  33. فضل الله می گوید

   درود بر شما
   اگر فروشنده اهل شیراز و خریدار اهل بوشهر باشد در مرکز تعویض پلاک شیراز پلاک بوشهر میدهند یا حتما باید به بوشهر مراجعه کنم

  34. احمد احمدی می گوید

   سلام. من به واسطه شغل خودم ساکن بندرعباس هستم . ولی محل تولد من یزده . چند سال قبل برای ماشین قبلی خودم از بندرعباس پلاک یزد گرفتم بدون هیچ مشکلی ، میخواستم بدونم الان هم این امکان وجود داره ؟؟ چون خانمم میخواد بره تعویض پلاک و محل تولد اون هم یزده و میخوام اگر بشه اونم پلاک یزد بگیره در تعویض پلاک بندرعباس . ؟؟؟

   1. behnam.haji198160 می گوید

    با در دست داشتن مدارک محل سکونت امکان پذیر است.

  35. مجیدی می گوید

   سلام خسته نباشید خواستم بپرسم پلاک ویلچری دائمی هست چون قبلا داشتم الان میتونم دوباره ماشین گرفتم استفاده کنم ممنون

   1. behnam.haji198160 می گوید

    با در دست داشتن مدارک بله.

  36. sahar می گوید

   آیا در مرکز تعویض پلاک تهران می شود پلاک مشهد گرفت چون ماشین رو از تهران خریدیم ولی ساکن مشهد هستیم

   1. behnam.haji198160 می گوید

    بله.با در دست داشتن مدارک سکونت امکان پذیر است.

  37. سجاد می گوید

   سلام برای تعویض پلاک با دستور دادگاه(الزام به تنظیم سند و تعویض پلاک) مراحل به چه شکلی هست.من فعلا رای دادگاه و دارم و به محل تعویض پلاک(چیتگر) مراجعه نکردم.

   1. behnam.haji198160 می گوید

    بعداز مراجعه به تعویض پلاک برای تنظیم سند به یکی از دفاتر اسناد مراجعه کنید تا سند جدید صادر گردد.

  38. مهدی می گوید

   کسی که در شهری دیگر تعویض پلاک می نماید، می تواند از همانجا شماره پلاک شهر خودش (محل سکونتش) را بگیرد؟ برای مثال شخصی در تبریز میخواهد شماره پلاک ایران ۱۰ بگیرد آیا امکانش هست؟ سپاسگزارم

   1. behnam.haji198160 می گوید

    بله با در دست داشتن مدارک سکونت خود می‌تواند تعویض پلاک کند.

  39. مهدی می گوید

   سلام به طور کل امکان تعویض پلاک در شهر دیگری وجود دارد؟
   در هر دو شهر خانه دارم
   امکان تعویض پلاک از شهر الف برای شهر ب وجود دارد؟
   یا اینکه باید برای گرفتن پلاک هر شهر به تعویض پلاک همان شهر مراجعه کنم؟ ممنون

   1. behnam.haji198160 می گوید

    بله امکان تعویض پلاک در هر شهری که احراز سکونت دارین مشکلی ندارد.

  40. میثم می گوید

   سلام
   برای خودرو صفر (که در ایرانخودرو پلاک میشوند)هم میشه از این پلاک های فک شده استفاده کرد یا همون ایران۴۰میدن

   1. behnam.haji198160 می گوید

    اکثرا ایران ۴۰ تحویل داده می‌شود.

  41. محمد می گوید

   اگر مالک برگ کمپانی و برگ سبز متفاوت باشد .میشه با وکالتی که از صاحب برگ کمپانی هست ماشین رو تعویض پلاک کرد؟؟؟

   1. behnam.haji198160 می گوید

    بله.

  42. فوق تخصص زانو می گوید

   فوق العاده مطلب کامل و عالی بود

  43. محمد می گوید

   با سلام، بنده ساکن شهر اصفهان هستم، یه خودرو فروختم به صورت وکالتی و پلاک در تاریخ خرداد ۹۹ فک شده ولی در یکی از “شهرستانهای” اصفهان، الان که میخوام پلاک رو بگیرم با توجه به اینکه کمتر از سه سال گذشته مشکلی در گرفتن پلاک در “شهر” اصفهان دارم با توجه به فک شدن پلاک در یکی از شهرستانه های اصفهان؟

   1. behnam.haji198160 می گوید

    برای گرفتن همان پلاک داخل شهر اصفهان مشکلی نخواهید داشت.

  44. مقدم می گوید

   سلام. آیا خودروی سواری بالای ۲۰ سال که پلاک ملی داره رو تعویض پلاک میکنن؟

  45. حسین می گوید

   با سلام و احترام
   لطفا بفرمایید آیا میتوان در مراکز شهرستانها تعویض پلاک نمود و پلاک تهران دریافت کرد
   بنده ساکن تهران هستم ولی از ساری اتومبیل خریدم و فروشنده نمیتواند به تهران جهت تعویض پلاک بیاید آیا میتوان با سند منزل تهران در ساری شماره تهران گرفت

   1. behnam.haji198160 می گوید

    بله،با در دست داشتن مدارک میتوانید از تعویض پلاک شهر مورد نظر استفاده فرمایید.

  46. علی می گوید

   با سلام برای تعویض پلاک ایا نیاز به کارت خودرو می باشد(با وجود تمامی مدارک دیگر)؟
   ودر صورت مفقودی کارت خودرو در مدت ها قبل توسط فروشنده وعدم پیگیری او تعویض پلاک برای بنده انجام خواهد گرفت؟

   1. behnam.haji198160 می گوید

    بله تعویض پلاک انجام خواهد شد.

  47. شکری می گوید

   اگر پلاک قبلی من تازه نیم ساعت از رو ماشین قبلی آزاد شده باشه و منهم بخوام نیم ساعت بعد پلاک جدید را بردارم و پلاک قبلی خودمو بزرام امکانش هست یا باید ۲۴ ساعت گذشته باشد؟

   1. behnam.haji198160 می گوید

    بهتره بعداز ۲۴ ساعت انجام شود.

  48. مصیب می گوید

   سلام. وقت بخیر من شهرستان امیدیه هستم. چند ماهی است که مرکز تعویض پلاک رو بستن. می‌خوام برم شهرستان مجاور که محل شغلم هست تعویض پلاک بزنم. من باید چکار کنم

   1. behnam.haji198160 می گوید

    با در دست داشتن مدارک شناسای و سکونت خود اقدام به تعویض پلاک نمایید.

  49. سایه می گوید

   سلام. ممنون بابت مطالب مفیدتون. سوال من اینه: من تا چند سال قبل مشهد زندگی میکردم، اما الان ساکن شهری در جنوب کشور هستم. برای خرید ماشین میخوام برم مشهد و از اونجا ماشین بخرم. اما میخوام پلاک شهری که الان درش زندگی میکنم رو بگیرم. آیا میشه اینکارو در مراکز تعویض پلاک مشهد انجام بدم. یعنی به عبارت ساده تر آیا در مشهد پلاک برای یه شهر دیگه رو میشه گرفت. مدارک محل سکونت رو دارم و این اولین ماشینی هست که میخوام بخرم.

   1. behnam.haji198160 می گوید

    بله با ارائه مدارک محل سکونت فعلی می‌توان پلاک همان منطقه رو دریافت نمود.

  50. محمد رضا می گوید

   سلام من یه ماشین دارم که فروختم به خواهرزادم که هنوز سربازی نرفته و گواهی نامه هم نداره آیا بااین شرایط میتونه ماشین رو به نام خودش بزنه و پلاک من فک بشه آخه ماشین خریدم نمیدونم چیکار باید بکنم

   1. behnam.haji198160 می گوید

    برای انتقال سند هیچ محدودیتی وجود ندارد.

  51. مهناز می گوید

   سلام وقت بخیر من میخواستم تعویض پلاک برای ماشینم انجام بدم، منتها برای سند خونه، منزلمون مسکن مهر پردیسه و همونطور که میدونین اونجا سنداش فرق میکنه و به صورت تک برگی نیست، برای تعویض پلاک میتونم اون رو ارائه بدم یا حتما باید سند یا اجاره نامه تک برگ ملک تهران باشه؟

   1. behnam.haji198160 می گوید

    هرگونه سند رسمی چه تک برگ چه منگوله دار مورد تایید می‌باشد.

  52. محمد می گوید

   سلام،
   خودروی سواری بالای ۲۰ سال که پلاک ملی داشته باشد را تعویض پلاک می‌کنند؟ یعنی میتوان آن را فروخت و پلاک به نام خود را فک کرده و پلاک جدید برای خریدار نصب شود؟

   1. behnam.haji198160 می گوید

    بله با داشتن معاینه فنی و مدارک کامل تعویض پلاک انجام می‌شود.

  53. حامد می گوید

   با سلام
   ببخشید من در حدود ۲ سال پیش در یکی از مراکز تعویض پلاک تهران ، پلاک ماشینم را فک کردم الان که ماشین جدید گرفتم میتوانم همان پلاک را در یکی دیگر از مراکز تعویض پلاک تهران تحویل بگیرم ؟
   ممنون

  ارسال دیدگاه

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.