فروش سریع خودروی شما راحت و بی‌دردسر
فروش سریع خودروی شما راحت و بی‌دردسر

مدارک، هزینه و مراحل نقل و انتقال سند خودرو

82 88,497
سند زدن مهم‌ترین بخش معامله و خرید خودرو دست دوم است و اگر تجربه کافی در این‌باره نداشته باشید ممکن است حسابی به دردسر بیفتید. اگر می‌خواهید خودروی دست دوم خودتان را که از فروشنده یا دلال خریده‌اید سند بزنید، توصیه‌ها و نکات مربوط به مراحل خرید و فروش یا هزینه نقل و انتقال خودرو را دقیق بخوانید.

مراحل انتقال سند خودرو

۱. تنظیم قرارداد

اولین قدم از مراحل انتقال سند خودرو، تنظیم قرارداد بین خریدار و فروشنده است. با این کار فرآیند انتقال سند شکل رسمی به خود می‌گیرد. قراردادی که نوشته می‌شود باید شامل مواردی چون موارد زیر شود:

 • مشخصات کامل خودرو از جمله رنگ، مدل، دوگانه سوز بودن یودن یا فقط بنزینی بودن خودرو، وسایل موجود در خودرو و …
 • قیمت تمام شده خودرو که خریدار پرداخت می‌کند
 • زمان تحویل خودرو و مدارک آن (بیمه شخص ثالث، کارت سوخت و …) از طرف فروشنده
 • زمان و نحوه تعویض پلاک خودرو
 • تعیین مسولیت برای مواردی مانند پرداخت بدهی‌ها و جریمه‌ها و عوارض سالانه شهرداری
 • تعیین تکلیف برای پرداخت مالیات
 • تعیین زمان برای حضور و مراجعه دو طرف معامله در دفتر خانه

علاوه بر این موارد، هر آنچه ممکن است درآینده باعث ایجاد مشکل شود، باید در قولنامه قید شود. در نهایت بعد ازنوشتن قرارداد فروش خودرو و بسته به مدل آن، باید هزینه‌اش پرداخت شود.

انتقال سند خودرو
برای مشاهده در سایز بزرگ بر روی عکس کلیک کنید

۲. تعویض پلاک

یکی از مراحل خرید و فروش خودرو تعویض پلاک آن است. بعد از اینکه قولنامه بین خریدار و فروشنده نوشته شد، آنها باید به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند. به یاد داشته باشید که برای فک پلاک و نصب پلاک جدید در مراکز تعویض پلاک، فروشنده و خریدار هر دو باید حضور داشته باشند. چنانچه به هر دلیلی این امکان وجود نداشت، فروشنده باید با دادن وکالت‌ به خریدار، اختیار تعویض پلاک را به او بدهد و بعد از آن برای انتقال سند قطعی در دفترخانه حضور داشته باشد. اگر این نیز برای وی مقدور نبود،‌ بهتر است به خریدار وکالت‌نامه فروش خودرو بدهد تا خریدار بتواند خودش کارها را پیش ببرد.

صدور این وکالت‌نا‌مه‌ها مستلزم پرداخت هزینه بوده که پرداخت آن با فروشنده است. بنابراین بهترین حالت این است که هر دو با هم به مزاکز تعویض پلاک بروند و فرآیند آن را انجام دهند.

انتقال سند خودرو بدون تعویض پلاک

مرحله تعویض پلاک درواقع باید بعد از امضای قولنامه و قبل از انتقال سند انجام شود. به این دلیل که اگر پلاک قبلی فک نشده و پلاک جدید برای خریدار ثبت نشده باشد، بعد از انتقال سند هر تخلفی با ماشین صورت بگیرد به نام صاحب پلاک خواهد بود. بنابراین امکان انتقال سند بدون برگه تعویض پلاک وجود ندارد. حتی اگر فروشنده به هر دلیلی نمی‌تواند در زمان تعویض پلاک حضور داشته باشد باید همان‌طور که گفتیم وکالت انجام آن را به خریدار بدهد. فروشنده پس از دادن وکالت باید پیگیر تعویض پلاک باشد تا خریدار با پلاکی که به نام اوست در شهر تردد نکند.

بدون کارشناسی ماشین نخر

۳. ثبت در دفاتر اسناد رسمی

بعد از انجام کارهای مربوط به تعویض پلاک، نوبت به سند زدن قطعی در دفترخانه می‌رسد. در این مقطع نیز هم باید فروشنده و هم باید خریدار حضور داشته باشند تا بتوانند فرآیند سند زدن را پس از پرداخت هزینه سند خودرو تکمیل کنند. اگر طبق آنچه در بالاتر گفته شد این امکان وجود نداشت و خرید و فروش خودرو به صورت وکالتی انجام می‌شد، ‌دفترخانه حتما باید مهلت تعویض پلاک را در وکالت‌نامه درج نماید.

مدارک لازم برای انتقال سند خودرو

مدارک انتقال سند خودرو که فروشنده برای سند زدن در دفترخانه باید به همراه داشته باشد:

 • برگ سبز جدید و تاییدیه نقل و انتقال خودرو که در مراکز تعویض پلاک صادر شده‌است
 • بنچاق قبلی و یا برگ کمپانی (به‌نام فروشنده )
 • اصل مدارک شناسایی فروشنده و خریدار
 • بیمه‌نامه شخص ثالث
 • کارت سوخت
 • برگ مفاصا‌حساب پرداختی عوارض سالانه شهرداری

حتما بخوانید: انواع صدای ماشین و ۱۲ مشکلی که می‌تواند دردسرساز شود

هزینه انتقال سند خودرو برعهده کیست؟

هزینه‌ انتقال سند خودرو شامل دو بخش است؛ اولی مربوط به هزینه‌های مالیاتی است که به حساب دولت واریز می‌گردد و بخش دوم مربوط به هزینه‌های دفترخانه است که به‌منظور حق‌التحریر واریز می‌شود. هزینه بخش اول را فروشنده پرداخت می‌کند و هزینه‌های مربوط به بخش دوم بین دو طرف معامله تقسیم می‌شود. اگر فروشنده و خریدار با هم توافقی برخلاف آنچه گفته شد، داشته باشند، محترم بوده و اجرای آن منعی ندارد.

به یاد داشته باشید که چه خریدار و چه فروشنده باشید، باید فرآیند انتقال سند قطعی خودرو را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهید تا دچار مشکلات احتمالی در آینده نشوید.

انتقال سند خودرو

توصیه‌هایی کاربردی برای نقل و انتقال سند خودرو

۱. قانونی عمل کنید

حتی اگر با دوست، آشنا و اقوام برای خرید خودرو معامله می‌کنید، همه مراحل را قانونی و مو به مو اجرا کنید. زیرا اگر روزی به مشکل قانونی خورید صحبت‌های شفاهی و نسبت‌های فامیلی به کارتان نمی‌آید و حتما باید دست به دامن شاهدها شوید که آن هم کار پر دردسری است.

۲. قولنامه بنویسید

حتما قبل از معامله رسمی، نوشتن قولنامه‌ ماشین (یا همان مبایعه‌نامه) را فراموش نکنید و جزئیات مربوط به خرید و فروش، زمان و نحوه پرداخت وجه معامله و زمان تحویل خودرو را در آن قید کنید. در این صورت اگر در حین ثبت سند یا بعد از آن مشکل حقوقی پیش بیاید می‌توانید به قولنامه رجوع کنید، اما اگر قولنامه وجود نداشته باشد، کارتان بسیار سخت می‌شود.

حتما بخوانید: نحوه تشخیص ماشین چپی چگونه است؟

۳. اول وکالت‌نامه را چک کنید

هیچکس نمی‌تواند بدون اجازه مالک یا بدون داشتن وکالتنامه، اقدام به فروش خودروی مالک را کند. اگر خودرو را از دلال می‌خرید، باید حتما وکالت‌نامه او را ببینید در غیر این صورت، به حرف‌های او اعتماد نکنید.

۴. به محض اطلاع از کلاهبرداری معامله را فسخ کنید

اگر خودرو را از دلال یا واسطه‌ خریدید و بعد متوجه شدید اجازه یا وکالتنامه از مالک اصلی نداشته، باید به دلیل فروش مال غیر و کلاهبرداری از او به دادگاه شکایت کرده و فسخ معامله ماشین را انجام دهید.

۵. در خرید قسطی، پس از تسویه‌حساب می‌توانید سند بزنید

برای خرید و فروش خودروهایی که از نمایندگی به‌صورت قسطی خریداری شده است، فروشنده وکالتی به خریدار می‌دهد که در آن قید شده بعد از تسویه حساب کامل با نمایندگی اجازه انتقال سند را دارد.

انتقال سند خودرو

۶. مدارک پرداخت وجه را نزد خود نگه‌دارید

اگر وجه معامله را پرداخت کرده‌اید ولی فروشنده حاضر به سند زدن آن نشد، باید مستنداتی را که درباره خرید خودرو (مثل مبایعه‌نامه، رسیدهای بانکی، برگه تعویض پلاک و…) دارید را به مراجع قضایی ببرید و دادخواست «الزام فروشنده به تنظیم سند رسمی» تنظیم کنید. دادگاه بعد از بررسی مدارک فروشنده را ملزم به انتقال سند می‌کند و اگر باز هم فروشنده امتناع کرد، دادگاه نماینده‌ای برای این کار تعیین می‌کند تا خودرو را به نام شما سند بزند.

حتما بخوانید: دلالی خودرو و ۶ ترفندی که دلالان برای فروش به‌کار می‌برند

۷. در وکالتنامه برای انتقال سند بازه زمانی تعیین کنید

اگر به خریدار برای فک پلاک و ثبت سند وکالتنامه می‌دهید، باید حتما در وکالتنامه تاریخ انقضا ذکر شود تا خریدار فقط در زمان مشخصی ملزم به انتقال سند شود و از زیر بار سند زدن شانه خالی نکند. بعد از این تاریخ انقضا، وکالت لغو شده و باید وکالتنامه جدیدی صادر شود.

۸. بهتر است سند خودرو به نام یک نفر باشد

اموال منقول مثل اتومبیل را هم می‌توان مثل اموال غیرمنقول (خانه، باغ، زمین و…) به‌صورت دانگی و مشارکتی معامله کرد. اما این شراکت فقط در سند دفترخانه‌ای ثبت می‌شود. کارت سبز خودرو، پلاک و کارت ماشین حتما باید به نام یک نفر صادر شود. به خاطر مشکلات بعدی معمولا سند زدن خودرو به نام چند نفر توصیه نمی‌شود.

حتما بخوانید: راهنمای خرید خودرو دست دوم و آنچه باید بدانید

۹. در دفاتر اسناد رسمی هم خودرو را باید سند بزنید

خودرو را باید بعد از انتقال در مرکز فک پلاک، در دفاتر اسناد رسمی هم به نام بزنید. هزینه‌ سند قطعی خودرو که دفترخانه بابت سند زدن خودرو می‌گیرد، به مدل خودرو، داخلی یا خارجی بودن آن، سال تولید خودرو و قیمت آن مربوط است. در این مبلغ مالیات نقل و انتقال، حق ثبت، حق‌التحریر، مالیات بر ارزش افزوده و هزینه صدور الکترونیکی سند هم لحاظ شده است. این مبلغ را طبق عرف، فروشنده پرداخت می‌کند، اما ممکن است با توافق طرفین، خریدار هم آن را بپردازد.

فروش سریع خودروی شما راحت و بی‌دردسر

۱۰. ترجیحا خودرویی که سند دفتر‌خانه‌ای ندارد، نخرید

اگر خودرویی بدون ثبت دفترخانه‌ای چند دست فروخته شود و نفر آخر بخواهد برای گرفتن سند دفترخانه‌ای اقدام کند، باید برای ثبت سند به تمام مالک‌های قبلی مراجعه کند. بنابراین خرید خودروی دست دومی که فقط برگ سبز دارد و سند دفترخانه‌ای برای آن گرفته نشده عاقلانه نیست.

با استفاده از این ۱۰ نکته طلایی می‌توانید در نقل و انتقال خودرو از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید و با خیال راحت ماشین موردنظرتان را خرید و فروش کنید.

نحوه دریافت پول فروش خودرو

شما به عنوان فروشنده می‌توانید پول فروش خودرو را از خریدار به صورت نقدی یا اقساطی دریافت کنید. خریدار می‌تواند وجه موردنظر را نقدی به شما پرداخت کند یا اینکه به حسابتان واریز کند. همچنین می‌توانید از او چک دریافت کنید، اما فراموش نکنید که همه این موارد و مشخصات چک باید در قولنامه ذکر شود. اگر به صورت اقساط خودرو را می‌فروشید، چنانچه پولی را برای پیش پرداخت گرفته‌اید، باید در قولنامه ذکر کنید. تعداد پرداخت اقساط و مبلغ هر قسط هم باید نوشته شود. می‌توانید هر قسط را به صورت نقد یا واریز به حساب یا با چک دریافت کنید. هر بار رسید پول دریافتی را به پرداخت کننده بدهید.

امیدواریم با خواندن این مطلب با مراحل و هزینه نقل و انتقال خودرو آشنا شده باشید. اگر خواندن این نوشته برای شما مفید بود توصیه می‌کنیم مقالات دیگر ما در زمینه فک پلاک خودرو و خرید خودرو کارتکس را نیز بخوانید.

درخواست فروش سفارشی خودرو

  ثبت درخواست فروش سفارشی خودرو
  ممکن است شما دوست داشته باشید
  82 نظرات
  1. بهرام می گوید

   سلام من یک پراید خریداری کردام و فروشنده بنام من وکالت زده است ویک ماه وقت داشته وامرو زوقت وکالت نامه تعویض سند تمام شده بنا به دلایلی من نتوانستم سند بزنم الان بنده چکار باید انجام بدهم

   1. کارنامه می گوید

    سلام.
    شما باید به هزینه شخصی خودتان و به همراه فروشنده به دفترخانه اسناد رسمی مراجعه کرده و
    درخواست صدور وکالت‌نامه جدید داشته باشید.

  2. قربانی می گوید

   خودروی که بعد از خرید فروشنده تمام مدارک ان را گم کرده وماشین هم در پارکینک ده ماه توقیف شده فروشنده ماشین بنامش نیست بنام داماد ایشان هست و ممنوع معامله میباشد ایا میتوانم خ
   سارت ده ماه را بکیرم

   1. کارنامه می گوید

    سلام.
    شما با توجه به جزییات توافق و موارد مندرج در مبایعه نامه، می‌تونید پیگیری کنید و به احتمال زیاد بتونید خسارت بگیرید.
    البته نحوه اثبات مواردی که گفتید و ادله ای که دارید هم مهمه.

  3. محمدرضا می گوید

   با سپاس فراوان خیلی مفید بود آرزوی سلامتی برای شما ادمین محترم

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    با تشکر فراوان از شما برای همراهی‌تون با وبلاگ کارنامه

  4. شهریار می گوید

   سلام، یه خودرو نیسان باری مدل ۹۷ از ینگاه معاملاتی خودرو خریداری کردم ومسول بنگاه وجه کامل خودرو را تمام کمال پرداخت نمودم قرار شد هر چه زودتر تعویض پلاک کند، وهرچه مراجعه کردم قول الکی میداد با توجه به اینکه نیسان را یرای حمل شیر گاوداری ها خریداری وقراد با آنها دارم از طرف صاحب اول ماشین توقیف شده، ومن هیچ مشکل با بنگاه ندارم، ولی بنگاه دار از قراری مشکل با صاحب سند دارد، الان جند روز بیکار شده، وشامل خسارت فراوان شدم اگر تا ۲روز دیگر ماشین آزاد نکنم کارم از دست میدم خواهشمند، راهنمایی فوری که آزادی خودرو انجام گیرد، متشکرم من الله توفیق

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    در صورتیکه مبایعه نامه و یا برگه قرارداد خرید دارید، باید از طرف دیگر معامله شکایت کنید و خسارت دیرکرد نیز دریافت کنید.

  5. صدیقه می گوید

   سلام من یک ماشین خریدم متاسفانه آگاهی نداشتم و این ماشین بدون این در دفترخانه ثبت شود چند دست فروخته شده آیا میتوان بدون در نظر گرفتن چند دست فروختن از صاحب اصلی که از کمپانی گرفته در دفترخانه به نام خودم بزنم

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    در صورتیکه سند سبز برای افراد واسط صادر شده باشد خیر. در اینصورت حتما نیاز به حضور تمام افراد می‌باشد.

  6. baktash می گوید

   سلام
   یک دلال برای من ماشین پیدا کرد ولی در قولنامه مبلغی پنج ملیون بالاتر از ازرش واقعی آن قید شده بود
   ماشین فوق تمیز بود آیا میتوانسته در مبلغ قولنامه قبلی دست برده باشد و مبلغ بالاتر را ذکر مند که بیشتر خیر کند یا خیر

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    لطفا سوال‌تان را واضح‌تر مطرح کنید

  7. رضا می گوید

   با سلام و خسته نباشید
   بنده یک ماشین قولنامه کرده ام، ولی متاسفانه فروشنده کارت ماشین را گم کرده است و فقط سند ماشین را در اختیار دارد و برای تعویض پلاک، وکالت محضری به من داده است. آیا می توان بدون کارت ماشین و با سند (برگ سبز) تعویض پلاک را انجام داد؟؟
   ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    بله می‌توان تعویض پلاک را انجام داد.

  8. عارف می گوید

   هیچ اجباری در ثبت کردن سند در دفترخانه نیست مردم رو فریب ندین سند صادره از سوی نیروی انتطامی سند رسمی است .

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    سند صادره از سوی نیروی انتظامی وجاهت قانونی دارد، ولی اگر سند دفترخانه موجود نباشد در محاکم قضایی مشکل ایجاد خواهد شد.

  9. فهیمه جوی می گوید

   سلام ببخشید اگر تعویض پلاک انجام شود کارت سبز هم انتقال داده شود حتمابایدسند هم انتقال بدیم؟ممنونم

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    بهتر است که اینکار انجام شود هرچند در صورت انجام نشدن مشکلی ایجاد نخواهد شد.

  10. نادر می گوید

   با سلام . خودرویی که اواخر سال ۹۸ خریداری شده و تعویض پلاک شده و در شهریور ۹۹ سند دفترخانه ای صادر شده اختلاف قیمت خودرو باید به دفترخانه پرداخت نماید؟ این مبلغ از بابت چیه؟

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    قیمت خودرو به روز محاسبه خواهد شد. (مرجع تعیین قیمت برای دفترخانه، قوه قضاییه خواهد بود)

  11. حسینی می گوید

   سلام
   بنده میخواهم خودروی خود را به نام همسرم بزنم، لطفا راهنمایی بفرمائید دقیقا چه کارهایی بایستی انجام دهم؟
   باتشکر

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    اول باید به تعویض پلاک مراجعه کنید و بعد از انتقال پلاک، به دفترخانه بروید و به نام ایشون سند بزنید.

  12. بابک می گوید

   سلام خیلی عالی بود .ممنون

  13. ناشناس می گوید

   واقعا هزینه بیخودیه تو دفتر خونه ۲تا پرینت میگرن خدا تومن واقعا متاسفم یه ماشین میفروشیم یک سوم پولشو باد بدیم فقط به دفتر خونه براد۲تا پرینت

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    متاسفانه راهی وجود ندارد و حتما برای انتقال سند باید وجه را پرداخت کنید.

  14. حمید می گوید

   من و همسرم هرکدام یک ماشین به اسممون هست و الان برای اینکه بتونم در قرعه کشی ایران خودرو ویا سایپا شرکت کنم ،می خواهم ماشین خودم را به اسم همسرم بزنم و عملا پولی رد و بدل نمی شه ،آیا صرفا به تعویض پلاک مراجعه کنم کفایت می کند یا خیر ؟ و دیگه اینکه بعد از چند سال همسرم بخواهد این ماشین را بفروشد آیا باید ابتدا سند محضری به اسم همسرم زده شود و مجددا همسرم به اسم خردار بزند .
   با تشکر

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    در مورد قسمت اول پاسخ خیر هست و باید سند به نام زده شود.
    در مورد قسمت دوم باید ابتدا حتما به نام مالک جدید (همسرتان)سند زده شود و بعد از اون به خریدار جدید منتقل گردد.

  15. محمود می گوید

   سلام .بنده خودروییی رو خریدم که سند قطعی نداره .منتها تمام مدارک دیگه به نام فروشنده است .برای تعویض پلاک مشکلی پیش نمیاد .و اینکه چطور میتونم بعد تعویض پلاک صاحب سند قبلی رو پیدا کنم .و اگر پیدا نشد چطور در روزنامه آگهی بدم ؟ میگن بعد دوبار آگهی زدن اگر صاحب سند نیومد خود دادگاه سند میزنه .صحت داره ؟ ممنون

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    برای تعویض پلاک مشکلی نیست، ولی برای سند زدن باید مالک اولیه حضور داشته باشد و دادگاه فراخوان برای حضور مالک سند را انجام خواهد داد.

  16. رسول می گوید

   سلام وقت بخیر
   پدر بنده یه ماشین داشتند و فوت کردن الان قصد فروش ماشین داریم کارهای انحثار وراثت انجام دادیم مالیات بر ارث رو هم پرداخت کردیم از ماشین سند کمپانی به نام خریدار اول وبرگ سبز.کارت سوخت.کارت خودرو وبیمه نامه بنام پدرم داریم آیا مدارک ما تکمیل برای فروش ماشین؟؟
   ممنون میشم راهنماییم کنید

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    چون سند به نام پدرتان نبوده، باید خریدار اول کارهای مربوط به انتقال سند را انجام بدهد.

  17. محمد می گوید

   یا سلام معمولا چقدر طول میکشه تا برگ سبز خودروی صفر بدست خریدلر از کارخانه برسه؟

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    معمولا بین ۱هفته تا ۱ماه طول ‌می‌کشد

  18. مرادی می گوید

   سلام
   میشه فروختن ماشین صفر خشک هم توضیح بدید ممنون.

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    تقاوتی با فروش خودرو دست دوم نداره و دقیقا به همون روال انجام می‌شه

  19. محمد می گوید

   با سلام. بنده چند ماه پیش ماشینم را به نام پدرم منتقل کردم (البته فقط برگ سبز و تعویض پلاک انجام شده و سند محضری به نام پدرم نزدیم). حالا اگر بخواهیم ماشین را به شخص دیگری بفروشیم ظاهرا باید ابتدا سند به نام پدرم شود. آیا میتوان برای جلوگیری از این امر، مجدد برگ سبز و پلاک خودرو را از پدرم به نام خودم (صاحب سند) انتقال بدهیم تا پس از فروش، صرفا هزینه انتقال سند از بنده به خریدار جدید پرداخت شود؟ یا اینکه با اینکار مجبور به سند زدن چندباره خودرو (از من به نام پدرم، و از پدرم به نام من، و از من به خریدار جدید) هستیم. با تشکر

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    انتقال به نام پدر و بعد سند زدنک، تنها راه جلوگیری از پرداخت هزینه مجدد سند هست.

  20. شادی می گوید

   سلام. من یه ماشین گرفتم که سه بار تعویض پلاک شده. ولی سند به نام مالک اولی است که هیچ اطلاعی ازش ندارم. برای انتقال مالکیت سند به نام خودم باید چه کار کنم؟؟ الان همه چیز ماشین از جمله کارت ماشین- برگه سبز- کارت سوخت- برگ سبز به نام من هست . فقط سند به نام مالک اولی هست . لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم.

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    با مراجعه به دادسرا و تنظیم شکواییه و در مرحله بعد با درج آگهی در روزنامه سراسری، می‌توانید مشکل را حل کنید.

  21. داوود محمدنژاد می گوید

   با سلام و خسته نباشید، پژو پارس دارم میخواهم بفروشمش، سند محضر و برگه کمپانی را گم کرده ام آیا میتوانم بفروشمش، لطفاً راهنمایی کنید. با تشکر.

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    باید از طریق تعویض پلاک درخواست صدور مجدد مدارک فوق را ارائه دهید.(با اخذ نوبت اینترنتی)

  22. علیرضا می گوید

   سلام برگ سبز وپلاک به اسم خودمه اما وکالت فروش ازصاحب اصلی سندقطعی ندارم برای فروش ماشین لازمه صاحب اصلی هست اما بخواد وکالت فروش بده باید سندباشه مفقودشده راه کار لطفا

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    برای اخذ سند مجدد به مراکز اسناد رسمی مراجعه کنید.

  23. محمد می گوید

   سلام بنده یه ماشین خریدم برای تعویض پلاک فروشندهبه بنده وکالت دادن و مدتی زمان تعیین شد که در زمان تعیین شده تعویض پلاک انجام شد الان برای گرفتن سند قطعیی حتما باید به همون دفترخونه مراجعه کنم یا هردفتر خونه ای میتونم سند قطعی بگیرم؟

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    به هر دفترخانه‌ای می‌توانید مراجعه کنید.

  24. Saber Araghi می گوید

   با سلام
   درصورتی که طبق قانون اجازه تعویض پلاک به موتور با عمر بیش از ۱۰ سال داده نشود (موتور فرسوده), اگر به شکل قولنامه ای فروخته شود برای خریدار و برای فروشنده چه مشکلی ایجاد میکند؟
   در صورت وقوع جرم آیا مالک قبلی که سند به نام اوست مورد اتهام قرار می گیرد؟
   در صورت توقیف آیا نیاز به حضور مالک قبلی که سند به نام اوست می باشد؟ یا مالک جدید به استناد قولنامه در مراکز حقوقی و قضایی و انتظامی مالک قانونی محسوب می شود؟ و درصورتی که مالک قبلی یافت نشود موتور تا ابد توقیف خواهد ماند؟

   1. behnam.haji198160 می گوید

    پلاک به نام هرکسی باشد مسول تخلف حساب میشود.

  25. امید می گوید

   سلام خسته نباشید
   یه اگهی رو دیدم ماشین رو از دم قسط و سود کلی بیست درصد رو گذاشته و ماشین صفر کیلومتر میدن
   و برای این کار سند رو به نام خریدار در محضرخانه میزنن و سفته میگیرن و هر سه ماه هم شیش تومن قسطش میشه تا پنج سال
   بنظر شما این موضوع حقیقت داره یا اگه تو محضرخونه رفتیم به چه نکاتی باید توجه کنیم؟؟

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    خیر. انجام اینکار به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

  26. علیرضا می گوید

   با سلام و خسته نباشید.
   من یه ماشین خریدم .قولنامه در بنگاه نوشتیم.و فروشنده در دفتر خانه وکالت تعویض پلاک و سند قطعی به نام من زد.الان من قولنامه خودم و گم کردم.ممکنه برام مشکلی پیش بیاد؟(از طرف فروشنده یا در مراکز تعویض پلاک و سند)

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    خیر. با وکالت دفترخانه می‌توانید فرآیند‌ها را جلو ببرید.

  27. مهران می گوید

   سلام
   بنده ماشین خریداری کردم الان فروشنده وکالت فروش میخواهد بهم بدهد سوال اینکه فک پلاک کردم هر دفترخانه ایی برم بدون هزینه به نام بنده میخورد؟

   1. behnam.haji198160 می گوید

    باید مبلغ وکالت فروش پرداخت شود.بعداز سند زدن فقط یک مبلغ حق التحریر میماند.
    \

  28. کسری می گوید

   سلام من یه ماشین قولنامه کردم ولی میخام بزنم به اسم بابام
   ۲ روز دیگه قراره مالک بیاد برا سند و تعویض پلاک من اصفهانم وپدر تبریز
   چه کار کنم که نرم تبریز و بابا نیاد اصفهان چه مراحلی باید طی کنم؟

   1. behnam.haji198160 می گوید

    برای انتقال هرگونه سند باید خریدار و فروشنده حضور داشته باشند

  29. علیزاده می گوید

   سلام وقت بخیر
   وقتی بخواهیم که خودرو صفر کیلومتر را که پلاک شده را به اعضای خانواده بدون هیچ پرداخت وجهی مثلا از پدر به فرزند منتقل کنیم و برای فرزند پلاک جدیدی بگیریم چه باید کرد؟

   1. behnam.haji198160 می گوید

    برای نقل انتقال فقط هزینه های تعویض پلاک و سند رو پرداخت می‌نمایید
    و برای گرفتن پلاک جدید هم هیچ مشکلی نخواهید داشت.

  30. علی می گوید

   با اینکه سعی کرده اید مطالبتان را از دیدگاه یک کارشناس بیان کنید ولی فرو کردن اسم سند رسمی در اذهان عمومی که اطلاعات کافی از آن ندارید درست نیست چرا که اموال منقول دارای سند رسمی نمی باشن واین روشی که باب شده است یک برداشت غلط می باشد

  31. محمد می گوید

   سلام
   ماشین پراید که به نام خودمه میخوام بنام مادرم بزنم که پلاک فعال نداشته باشم و ماشین ثبت نام کنم .

   اگر دفترخانه رسمی نریم مشکلی پیش میاد ؟؟

   بعدا که خواستم ماشینو بفروشم بنام خودم میکنم

   با تشکر

   1. behnam.haji198160 می گوید

    مشکلی ندارد،

  32. رضا می گوید

   سلام ماشینم در رهن بوده سندش الان یکسال گذشته و آزاد شده اما تو برکه سبز در رهن میتونم بفروشمش یا وکالت بدم خود خریدار فک رهن و کارای تعویض پلاکشو انجام بده ؟

   1. behnam.haji198160 می گوید

    فک رهن بهتر است توسط مالک انجام شود،سپس با وکالت فروش خریدار اقدام به تعویض پلاک کند.

  33. بهرام می گوید

   سلام یه سوالی داشتم
   اونم اینکه چه چیز هایی باعث میشه سند خودرو به اسم شخصی‌نخوره مثلا سرباز فراری باشه؟؟؟

   1. behnam.haji198160 می گوید

    ممنوع المعامله بودن شرایط و قوانین خاصی داره که باید از یک وکیل سوال شود.

  34. رضا می گوید

   سلام بنده یه ماشین خریداری کردم سند قطعی فروشنده را دارم وکالت کاری هم ازش دارم پلاک و برگه سبز هم بنام خودم هست آیا بااین مدارک میتوانم سند قطعی برای خودم بگیرم؟

   1. behnam.haji198160 می گوید

    باید وکالت هم داشته باشین برای تنظیم سند.

  35. رضا می گوید

   سلام بنده یه ماشین خریداری کردم از فروشنده سند قطعی با وکالت کاری دارم پلاک و برگه سبز بنام خودم هست آیا با این مدارک میتوانم سند قطعی بنام خودم بزنم؟

   1. behnam.haji198160 می گوید

    بله..در صورتیکه فروشنده به شما سند قطی داده باشد بدون حضور فروشنده میتوانیید اقدام به سند زدن بفرمایید.

  36. رضا می گوید

   سلام
   بنچاق خودرو بنده گم شده و تصمیم به فروش دارم اقدام برای روزنامه رسمی را چطور انجام بدم اول به کجا مراجعه کنم چه مدت زمان میبره

   1. behnam.haji198160 می گوید

    از دفاتر رسمی استعلام بفرمایید.

  37. نوید می گوید

   سلام
   آیا امکانش هست بدون حضور خریدار (تنها با وجود مدارک خریدار) وکالت تعویض پلاک توسط فروشنده در دفترخانه به خریدار داده شود؟

   1. behnam.haji198160 می گوید

    بله.

  38. mehdi porrahdar مهدی پورراهدار می گوید

   بسیار عالی

  39. مهندس مهران فروردین می گوید

   با سلام و تشکر
   فقط خواستم عرض کنم که برای نقل و انتقال خودرو نیاز به مراجعه و حضور در دفاتر اسناد رسمی نیست، زیرا در همان مراکز نیروی انتظامی سند رسمی تنظیم و تحویل خریدار می شود و مراجعه به دفاتر اسناد رسمی فقط هزینه ی شما را زیاد می کند و فایده ای هم ندارد، وقتی مامور رسمی دولت یا همان نیروی انتظامی برای شما سند رسمی تنظیم و صادر می کند دیگر چه نیازی به بنچاق و … دفاتر اسناد رسمی دارید!؟ مرجعی معتبر تر پلیس برای صدور سند رسمی خودرو وجود ندارد و دفاتر اسناد رسمی در مرتبه ای پایین تر از پلیس قرار دارند و فقط موازی کاری می کنند و هزینه می گیرند.

  40. رضا می گوید

   باسلام
   بنده خودرو صفر کیلومتر را در سال ۹۷ خریداری کرده ام , فروشنده وکالت نامه تعویض پلاک و بنام زدن را داده است . تعویض پلاک بنام خودم یک هفته بعد از خرید انجام شده (با توجه به مهلت تعیین شده در وکالت نامه) و کارت خودرو و برگ سبز بنام خودم می باشد . آیا نیازی به بنام زدن در دفتر خانه می باشد یا خیر ؟

   1. behnam.haji198160 می گوید

    بهتر است سند قطعی هم انجام شود.

  41. کمال می گوید

   هزینه این خدماتی که شما انجام میدهید چقدر هست

   1. behnam.haji198160 می گوید

    بستگی به نوع خودرو دارد.قیمت ها داخل سایت ذکر شده.

  42. ابوالقاسم می گوید

   سلام
   ممنون از سایت خوبتون
   من اگر بخوام یک ماشین بخرم میتونم قولنامه ننویسم و مستقیم بعد از کارشناسی بریم تعویض پلاک و بعدش سند رو بنام بزنیم؟

   اگر امکانش هست بصورت خیلی خلاصه و تیتروار مراحل لازم برای خرید یک خودرو از یک شخص رو میفرمایید؟

   1. behnam.haji198160 می گوید

    بله میتونید.ولی با قولنامه کارتون محکم تره.که در صورت بروز هر مشکل به توسط قولنامه میتونید مراحل اداری رو پیش ببرید.

  43. امید می گوید

   سلام، میخواستم بدونم مدت زمانی که تنظیم سند در دفتر خانه طول می کشه چقدره تقریبا؟؟؟
   بخاطر اینکه فروشنده خودرو به دلیل شرایط کاری که داره وقت کمی داره واسه حضور در دفترخانه، میشه تمام مراحل رو خریدار انجام بده و فروشنده فقط برای امضا نهایی حضور پیدا کنه؟

   1. behnam.haji198160 می گوید

    بستگی به دفترخانه دارد ولی در بدترین شرایط ۱.۵ ساعت.

  ارسال دیدگاه

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.