فروش سریع خودروی شما راحت و بی‌دردسر
فروش سریع خودروی شما راحت و بی‌دردسر

فک پلاک خودرو و نکات مهم قانونی آن

14 18,302
یکی از مهم‌ترین اقداماتی که باید درهنگام فروش خودروی خودتان انجام دهید این است که پلاک خودرو را که به نام شماست جدا کنید. این کار را به اصطلاح فک پلاک خودرو می‌نامند.

فروش سریع خودروی شما راحت و بی‌دردسر

پلاک هر خودرو متعلق به مالک آن است و پلیس راهنمایی و رانندگی از شماره پلاک، برای ردیابی مالک در صورت سرقت، تصادف یا هر مشکل دیگری استفاده می‌کند.

به‌همین‌دلیل تا زمانی‌که فک پلاک خودرو را انجام ندهید، مسئول مستقیم تمام جرایم و تخلفاتی هستید که مالک جدید خودروی شما با پلاک شما انجام می‌دهد. بنابراین شما باید پیگیر باشید نه او.

تا چه زمانی می‌توانیم فک پلاک خودرو را انجام دهیم؟

در اصل باید هر چه سریع‌تر این کار انجام شود، بااین‌حال محدودیت زمانی ندارد. تنها مشکل آن این است که هر اتفاقی بیفتد عواقبش دامنگیر فروشنده مالک پلاک است، با اینکه خریدار خودرو را تحویل گرفته و در حال استفاده از آن است.

آیا حضور فروشنده در هنگام فک پلاک ضروری است؟

در اصل باید هم خودتان به‌عنوان فروشنده و هم خریدار اتومبیل با هم برای فک پلاک در مراکز تعویض پلاک خودرو حضور پیدا کنید. بااین‌حال اگر به هر دلیلی نمی‌توانید خودتان همراه با خریدار بروید، می‌توانید وکیلتان را به جای خودتان بفرستید یا اینکه وکالت را از طرف خودتان به‌شکلی رسمی به خریدار بدهید. توصیه پلیس راهنمایی و رانندگی این است که برای جلوگیری از پیامدهای وکالت دادن، شما به‌عنوان فروشنده بهتر است چند ساعت وقت بگذارید و خودتان حضوری بروید تا کار فک پلاک را انجام دهید. ممکن است خریدار به هر دلیلی کار فک پلاک را پشت گوش بیندازد و مدتی با پلاکی که به نام شماست تردد کند.

فک پلاک خودرو

فک پلاک خودرو را کجا و چطور باید انجام دهیم؟

برای انجام فک پلاک خودرو، همراه با خریدار به مراکز تعویض پلاک خودرو مراجعه کنید. در بدو ورود، به شما برگه‌ای می‌دهند که نوبت و شماره باجه مربوطه در آن ثبت شده است. خودرو را در محلی که راهنمایی‌تان می‌کنند پارک کنید. در باجه موردنظر مدارک لازم از جمله مدارک شناسایی (اصل کارت ملی و شناسنامه) خودتان و خریدار، سند خودرو، برگ سبز خودرو و سایر مدارک مربوط به آن را باید ارائه دهید.

خریدار باید سند خانه یا قبض آب، برق، گاز یا هر مدرک دیگری که ثابت کند ساکن همین شهر است همراه داشته باشد. همچنین باید کارت عابر بانکی داشته باشد زیرا در مرکز تعویض پلاک، هزینه‌های مربوط به تعویض پلاک و پست مدارک خودرو را به‌صورت نقد دریافت نمی‌کنند. فرم‌های مربوطه را پر کنید. برگه کارشناس را که باجه به شما ارائه می‌دهد به کارشناس مرکز تحویل دهید. آنها خودرو را بررسی می‌کنند و پس از اینکه مشخص شد خودرویی که مدارک آن دستتان است همین خودرو است، مجوز تعویض پلاک را صادر می‌کنند.

حتما بخوانید: خرید خودرو کارتکس و تفاوت آن با خودروی پلاک شده

با این مجوز باید به انبار پلاک بروید. در آنجا پلاک شما را جدا می‌کنند (فک پلاک) و پلاک جدید را می‌سازند و به خریدار تحویل می‌دهند. در این صورت شما به‌عنوان فروشنده خیالتان از بابت فک پلاک راحت می‌شود. اگر در مقام خریدار این مطلب را می‌خوانید، پس از فک پلاک برایتان پلاک جدید را می‌سازند و نصب می‌کنند. اگر قبلا خودرویی داشته‌اید و فک پلاک را انجام داده‌اید، چنان‌چه یک تا سه سال از تاریخ آن گذشته باشد، پلاک‌تان در انبار موجود است و سریعا نصب می‌شود. اگر مدت زمان بیشتری گذشته باشد، می‌توانید همان پلاک قبلی خودتان را استعلام کنید و آن را دوباره برایتان می‌سازند که یکی دوساعت طول می‌کشد. درصورتی‌که اولین بار است مالک خودرو می‌شوید، شماره پلاک جدیدی به شما تعلق خواهد گرفت.

فک پلاک خودرو

پیگیری فک پلاک چگونه انجام می‌شود و چه فرقی با استعلام پلاک دارد؟

همان‌طور که گفتیم، گاهی شرایط طوری است که شما به‌عنوان فروشنده خودرو زمان یا امکان حضور در هنگام فک پلاک را ندارید و به خریدار وکالت می‌دهید یا وکیل می‌گیرید که از طرف شما فک پلاک را انجام دهند. پس از دادن وکالت باید نسبت به فک پلاک حساس باشید و آن را پیگیری کنید تا ببینید خریدار یا وکیلتان واقعا این کار را انجام داده است یا نه. برای پیگیری وضعیت فک پلاک کافی است به سایت پلیس راهور مراجعه کنید. با وارد کردن کد ملی خودتان یا خریدار در بخش پیگیری وضعیت می‌توانید اطلاعات مربوط به فک پلاک خودرو را مشاهده کنید.

بدون کارشناسی ماشین نخر

این کار با استعلام پلاک خودرو که درست برعکس است و از طرف خریدار صورت می‌گیرد متفاوت است. خیلی‌ها این دو را اشتباه می‌گیرند. استعلام پلاک باید قبل از امضای مبایعه نامه انجام شود. درحالی‌که فک پلاک پس از آن صورت می‌گیرد و دراصل خودرو به خریدار تحویل داده شده است. شما به‌عنوان خریدار، با استعلام پلاک می‌توانید از سرقتی بودن خودرو یا هر مشکل دیگری که مربوط به آن پلاک باشد اطلاع یابید.

ازآنجاکه سایت پلیس راهور به‌دلیل مسائل امنیتی آفلاین است، بهترین و سریع‌ترین روش برای استعلام پلاک و نیز پیگیری وضعیت فک پلاک، حضوری به پلیس + ۱۰ مراجعه کنید.

حتما بخوانید: ۱۵ اشتباه رایجی که به سلامت ماشین‌تان ضربه می‌زند

دعوای فک پلاک خودرو به چه معناست؟

هنگامی‌که به‌عنوان فروشنده به خریدار برای فک پلاک وکالت می‌دهید، در آن مدت‌زمانی را تعیین می‌کنید که خریدار باید در آن بازه زمانی، نسبت به فک پلاک خودرو اقدام کند.

اگر از طریق پیگیری وضعیت فک پلاک یا به طریقی دیگر، متوجه شدید که خریدار به هر دلیلی طی مدت تعیین‌شده اقدام به فک پلاک نکرده است و با پلاک شما تردد می‌کند، اصطلاحا دعوای فک پلاک ایجاد می‌شود. در این شرایط فروشنده باید به مراجع قضایی مراجعه و دادخواستی را مبنی بر توقیف پلاک فک نشده تسلیم کند. بدیهی است اعلام چنین موردی به پلیس راهنمایی و رانندگی نتیجه‌ای دربر نخواهد داشت. پلیس به صرف ادعای شما پلاک را توقیف نخواهد کرد. بنابراین باید از طریق مراجع قضایی اقدام کنید.

چنانچه شما هم در زمینه دعوای فک پلاک خودرو تجربه‌ای دارید، آن را با خوانندگان ما در میان بگذارید.

توصیه می‌کنیم اگر خواندن این مقاله برای شما مفید بود، سری به دیگر مقالات ما مانند راهنمای خرید خودروی دست دوم و نکات نوشتن قولنامه ماشین بزنید.

درخواست فروش سفارشی خودرو

  ثبت درخواست فروش سفارشی خودرو
  ممکن است شما دوست داشته باشید
  14 نظرات
  1. ناشناس می گوید

   برگه سبز به اسم یکی است و سند خودرو به اسم دیگری ما بادشخص اول طرفیم یا با دومی

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    شما با هر دو شخص طرف هستید.

  2. سیدسامرند می گوید

   من ماشینمو به یه شهره دور دست فروختم.یک۱ماه وفت خواستن تا تعویض پلاکش کنند.الان من هرروشی گفتن انجام دادن آخرش موفق نشدم.لطفا بزرگواری کنید مشکلمو حل کنید.الان میترسم برم خودرو ثبت نام کنم چون برای ثبا نام جدید خودرو استعلام میکنن هرکس پلاک انتظامی به اسمش باشه واقدام به ثبت نام کرده باشه دیگه تا ۳سال دیگه از خرید و ثبت نام خودرو حزف و ممنوع و اجازه خرید بهش نخواهند داد.بخاط این میترسم خریدار ماشینم‌هپوز تعویض پلاک نکرده باشه و ازهیچ راهی موفق به استعلام نشدم.کممممممک
   ۲۸۷۲۲۸۷۹۲۲
   ۲۲۷ی۳۷ایران ۲۷ هر کس تونست به منه بینوا کمک کنه مرسی از دوستان همیشه در صحنه یه گلم

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    شما باید برای شماره پلاک مذکور شکایت‌نامه پر کنید. پلیس بر اساس شکایت شما، خودرو را هرجا ببیند متوقف می‌کند. در این صورت می‌توانید صاحب جدید را برای تعویض پلاک مجبور کنید.

  3. مهدی می گوید

   سلام و وقت بخیر
   پدر من یه پلاک داشته که بیش از ۱۰ ساله فک شده میشه من اون پلاکو بگیرم؟

   1. behnam.haji198160 می گوید

    خیر..پلاک به نام پدرتون خورده وقابل انتقال نمیباشد.

  4. علی می گوید

   سلام علی رغم اینکه پنجاه روز است خودرو فروختم و در حضور خودم فک پلاک انجام شد اما درسایت پلیس راهور برای پیگیری وضعیت فک پلاک با وارد کردن کد ملی اطلاعاتی نمایش داده نمیشود.
   به خاطر آفلاین بودن سایت پلیس راهور است یا مشکلی وجود دارد و اینکه از کجا مطمئن شوم آن پلاک دیگر مربوط به من نیست؟

   1. behnam.haji198160 می گوید

    پلاک همیشه بنام شما هست،فقط چون روی خودرویی نصب نمیباشد اطلاعاتی هم نشون نمی‌دهد.

  5. ابراهیم می گوید

   سلام. ببخشید من قصد فک پلاک با فروشنده دارم اما متاسفانه کارت ماشین را گم کرده ام. آیا هنگام فک پلاک، ارائه کارت ماشین نیاز هست؟ اگر فروشنده و مالک خودش در هنگام فک پلاک حاضر باشد کارهای فک پلاک انجام خواهد گرفت و مشکلی ندارد ؟؟؟؟

   1. behnam.haji198160 می گوید

    هنگام فک پلاک احتیاجی به کارت خودرو نیست.

  6. محمد می گوید

   سلام…آیا من خریدار هم میتوانم فروشنده را به فک پلاکش الزام کنم؟ فروشنده من نمیاذ فک پلاک کنه تا من پلاک جدید بزنم و سند رو بنام خودم منتقل کنم.وکالتنامه برای انتقال سند دارم اما داخلش اون وکالت اختیاری برای فک پلاک ندارم.

   1. behnam.haji198160 می گوید

    میتونید با شکایت از تردد خودرو با پلاک خودتون جلو گیری کنید…و خریدار رو وادار به تعویض پلاک نمایید.

  7. اشکان می گوید

   سلام بنده ماشین رو فروختم به یک شهر دور و ایشون اقدام به تعویض پلاک نکردن و بنده هم درخواست توقیف دادم و ماشین الان توقیف شده حالا خریدار میگه بیا وکالت بده برم فک پلاک کنم. راه قانونیش چجوریه و من اگر بهش وکالت بدم میتونه ماشین رو با پلاک من مجددا ببره بیرون؟

   1. behnam.haji198160 می گوید

    بله…با وکالت مجدد میتونن هم خودرو رو مجدد ازاد کنند و هم تعویض پلاک.

  ارسال دیدگاه

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.