نکات نوشتن قولنامه ماشین به همراه نمونه قولنامه

8 8,348

چه فروشنده خودرو باشید و چه خریدار آن، باید نکاتی را درباره نحوه نوشتن قرارداد اولیه خودرو که به آن مبایعه‌نامه یا قولنامه ماشین می‌گویند بدانید. برخلاف تصور بسیاری از افراد، حتی قولنامه‌ای که به‌صورت دستی روی یک تکه کاغذ نوشته می‌شود، وقتی امضای دو طرف قرارداد در پایین آن می‌آید وجاهت قانونی پیدا می‌کند. بر‌اساس بندهای این قولنامه و شروط‌هایی که در آن قید کرده‌اید، می‌توانید نسبت به قرارداد عمل کرده یا آن را فسخ کنید. بنابراین قولنامه خودرو را باید دقیق بنویسید؛ حتی اگر طرف دیگر معامله، دوست قدیمی یا قوم‌و‌خویش شماست!

در فرم‌های آماده قولنامه خودرو یک بند به نام شرایط معامله وجود دارد که در آن زمان حضور خریدار و فروشنده در مرکز تعویض پلاک، زمان سند زدن، زمان پرداخت وجه معامله و دیگر شرایط این خرید و فروش ذکر شده است. در این بند شما می‌توانید همه شروطتان را بگنجانید. توصیه ما این است که این شروط را در معامله قید کنید تا در صورت نیاز بتوانید معامله را فسخ کنید.

راهنمای نوشتن متن قولنامه ماشین

اگر می‌خواهید قولنامه را به‌صورت دستی بنویسید، به شیوه زیر عمل کنید:

بند اول: در این بند مشخصات خریدار را شامل نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه و محل صدور آن، تاریخ تولد، کد ملی، شغل، آدرس محل سکونت و شماره تلفن بنویسید.

بند دوم: مشخصات فروشنده را شامل همان مواردی که در بند مربوط به مشخصات خریدار گفتیم، درج کنید.

حتما بخوانید: دلالی خودرو و ۶ ترفندی که دلالان برای فروش به‌کار می‌برند

بند سوم: در بند سوم متن قولنامه ماشین باید مشخصات مورد معامله که همان خودرو است را شامل نوع خودرو، سیستم آن، رنگ و مدل آن، شماره شهربانی، شماره موتور، شاسی و بدنه را درج کنید.

نکته: در کنار هر یک از مشخصات ذکر شده جای خالی بگذارید تا بعد آنها را پر کنید.

بند چهارم: در این بند مشخصات قیمت را به این صورت که قیمت کل معامله، مبلغ …………………. ریال است که مبلغ …………………. ریال به‌صورت …………………. تحویل فروشنده شد و باقی مبلغ به‌صورت …………………. پس از انتقال قطعی سند خودرو تحویل داده خواهد شد.

نکته: در قسمت مبلغ به‌صورت باید ذکر کنید که چه مقدار از مبلغ به‌شکل نقدی و چه مقدار از آن با چک پرداخت می‌شود. مشخصات چک، تعداد و تاریخ آن را باید در قولنامه خودرو بنویسید.

حتما بخوانید: نحوه تشخیص ماشین چپی چگونه است؟

بند پنجم: این بند شامل شرایط معامله است. در این بند زمان حضور خریدار و فروشنده در مرکز تعویض پلاک، زمان سند زدن، زمان پرداخت وجه معامله و دیگر شرایط این خرید و فروش را ذکر می‌کنید. در این بند شما می‌توانید همه شروطتان را بگنجانید. توصیه ما این است که این شروط را در معامله قید کنید تا در صورت نیاز بتوانید معامله را فسخ کنید. حالا بیایید ببینیم چه شرایطی را بهتر است در قولنامه بنویسیم.

نوشتن قولنامه ماشین
برای مشاهده در سایز بزرگ بر روی عکس کلیک کنید

نکات مهم در نوشتن قولنامه خودرو

برخی از شروط مهم که باید در برگه قولنامه ماشین آورده شوند عبارت‌اند از:

۱. عدم حضور هر یک از طرفین در دفترخانه اسناد رسمی شماره (شماره دفترخانه) در زمان مقرر، عدم ارائه مستندات و مدارک لازم برای تنظیم سند از طرف فروشنده و عدم پرداخت ثمن معامله تا تاریخ (././..) توسط خریدار موجب فسخ معامله می‌شود.

۲. مسئولیت هر نوع تخلف اعم از راهنمایی و رانندگی، کیفری و مدنی که با استفاده از مورد معامله به وقوع پیوسته باشد و نیز مسئولیت آسیب‌های وارده و خرابی‌های خودرو تا زمان تحویل به عهده فروشنده است. (اگر در فاصله امضای قولنامه خودرو تا انتقال پلاک و سند، خودرو نزد خریدار می‌ماند، باید به جای فروشنده کلمه خریدار را درج کنید).

۳. همه خیارات از جمله خیار غبن به هر عنوان ادعا و به هر میزان اسقاط شد. موارد تقلب و تدلیس از این موضوع مستثنی است.

نوشتن قولنامه ماشین

۴. یکی از شرایط مهم درباره مورد معامله این است که باید خودِ خودرو، لوازم جانبی، همه اسناد و مدارک و بیمه‌نامه آن را بررسی کنید و این موارد را در قولنامه هم بنویسید. این مورد را به‌صورت زیر بنویسید:

«مورد معامله با تمام لوازم موجود و اسناد و مدارک، با رؤیت کامل فنی و بدنه توسط خریدار و کارشناس مورد اعتماد او صورت گرفت و از کمیت و کیفیت آن آگاه است. بنابراین خریدار پس از امضای این قرارداد ادعایی نسبت به عدم سلامت فنی و بدنه خودرو ندارد».

نکته: بدیهی است با امضای این بند خریدار عملاً حق فسخ معامله را به دلیل ایرادهایی که بعداً متوجه آن‌ها می‌شود از دست می‌دهد. بنابراین اگر خریدار خودرو هستید، حتما و حتما قبل از امضای قولنامه خودرو، خودرو را به یک کارشناس خبره نشان دهید تا از سلامت آن مطمئن شوید. لوازم جانبی آن را چک کنید. بررسی بیمه‌نامه را هم فراموش نکنید.

حتما بخوانید: فک پلاک خودرو و نکات مهم قانونی آن

۵. معمولا در قراردادها این بند نوشته می‌شود تا حق فسخ از دو طرف گرفته شود:

«طرفین قولنامه حق فسخ از معامله را از خود ساقط می‌کنند، و هر طرف از معامله فوق منصرف شود باید برای جبران خسارات طرف مقابل مبلغ ……. ریال بدون عذر و بهانه به وی پرداخت نماید.» توصیه ما این است که این شرط را در مبایعه نامه بنویسید. هرچند عده‌ای از معامله کنندگان هم هستند که به جای آن کار را ساده‌تر می‌گیرند و دست دو طرف را با نوشتن چنین جمله‌ای برای فسخ باز می‌گذارند: «طرفین معامله به مدت ……. روز (معمولا ۲۴ ساعت) فرصت دارند با پرداخت جریمه‌ای به مبلغ …….. این قرارداد را فسخ کنند.

در این صورت لازم نیست دلیل مشخصی برای فسخ قرارداد خودرویی که قصد خریدش را داشتید، اما از خرید آن منصرف شدید بیاورید و می‌توانید به‌راحتی از آن خارج شوید؛ البته بعد از پرداخت جریمه!

نوشتن قولنامه ماشین

 

۶. در انتهای قولنامه خودرو، امضای فروشنده، خریدار و شهود را درج کنید. قولنامه حتما باید در دو برگ نوشته شود. هنگام وارد کردن اطلاعات کاربن بگذارید تا هر چیزی که می‌نویسید عینا در برگه دوم کپی شود.

حتما بخوانید: علائم خرابی سنسور دریچه گاز و دلایل آن

نکته: بهتر است متن قولنامه تایپی باشد، اما اگر دستی می‌نویسید حداقل خوانا بنویسید. هر گونه خط خوردگی اعتبار قولنامه را باطل خواهد کرد. اگر به هر دلیلی اشتباهی صورت گرفت، حتما درباره آن در انتها توضیح بدهید و فروشنده و شاهدان هم باید امضا کنند که این خط خوردگی از قبل بوده و همه شاهد آن بوده‌اند.

نکته: هنگام امضا کردن کاربن را بردارید. امضای هر دو برگه باید عملا انجام شود و نباید امضا کاربن‌شده باشد.

چنانچه برای خرید و فروش خودرو از سرویس کارشناسی خودرو کارنامه استفاده می‌کنید، می‌توانید در زمینه تنظیم قرارداد قانونی نیز، از کارشناسان ما خدمات دریافت کنید و معامله کاملا مطمئنی داشته باشید.

نمونه قولنامه ماشین

تصویری که در زیر می‌بینید یک نمونه قولنامه ماشین است که با رعایت موارد گفته شده در بندهای بالا نوشته شده است:

نوشتن قولنامه ماشین - نمونه قولنامه حودرو

قولنامه دستی ماشین

گاهی اوقات قولنامه به‌صورت دستی بین طرفین نوشته می‌شود و به‌صورت تایپی پرینت‌شده و با آرم قوه قضاییه نیست. این قولنامه‌ها بیشتر زمانی کاربرد دارد که خریدار و فروشنده یکدیگر را می‌شناسند یا به هر دلیلی برای خرید و فروش ماشین با هم توافق کرده‌اند و می‌خواهند این معامله را بین خودشان تمام کنند. شرایط و مواد مندرج در قولنامه دستی ماشین هیچ فرقی با قولنامه آماده ندارد و همان بندها باید به‌صورت روشن و مشخص در آن درج شود. حالا سؤالی که پیش می‌آید این است که آیا این قولنامه اعتبار دارد؟ یعنی اگر هر یک از طرفین فروشنده یا خریدار بخواهند دبه کنند، آیا می‌توان از آن به‌عنوان سندی معتبر استفاده کرد؟

اعتبار قولنامه دستی خودرو چگونه است؟

اعتبار قولنامه دستی خودرو نزد مراجع قضایی پذیرفتنی است. حتی اگر فقط خود طرفین امضا کرده باشند و هیچ شاهدی آن را امضا نکرده باشد باز هم اعتبار دارد. امضای شهود صرفا روند اثبات ادعا را ساده‌تر می‌کند و در اعتبار قولنامه تأثیر ندارد. درصورتی که هر یک از طرفین به تعهدات خود عمل نکنند، دیگری می‌تواند با در دست داشتن نسخه قولنامه به مراجع قضایی مراجعه کند.

بدیهی است شاکی درصورتی می‌تواند ادعای خود را ثابت کند که همه‌چیز به‌صورت کاملا خوانا و بدون هیچ ابهامی نوشته شده باشد و امضاها در آن جعل نشده باشند.

بنابراین اگر قولنامه ماشین را به‌شکل دستی می‌نویسید، حتما اطلاعات را با خطی خوانا وارد کنید. بندها باید کاملا بدون ابهام و شفاف توضیح داده شوند. مبلغ را هم به عدد و هم به حروف وارد کنید. هرچند با این شرایط دستکاری مبلغ ساده نخواهد بود، بااین‌حال اگر تمایل دارید می‌توانید روی مبلغ را چسب بزنید.

شرایط فسخ معامله را فراموش نکنید. حتما بنویسید که اگر یکی از طرفین دبه درآورد، باید خسارت بپردازد. برای اطمینان بیشتر می‌توانید از فردی ثالث بخواهید به‌عنوان شاهد قولنامه را امضا کند. یادتان باشد هیچ کلام ردوبدل‌شده‌ای نزد دادگاه سندیت نخواهد داشت و صرفا هرآنچه نوشته شده است معتبر خواهد بود.

اگر خواندن این نوشته برای شما مفید بود پیشنهاد می‌کنیم دیگر مقالات ما در زمینه راهنمای خرید خودرو دست دوم و خرید خودرو کارتکس را نیز بخوانید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
8 نظرات
 1. علی علوی می گوید

  مفیدبود

  1. کارنامه می گوید

   ممنون از شما برای همراهی‌تون با بلاگ کارنامه

 2. Saeed می گوید

  بسیار مفید و کاربردی

  1. کارنامه می گوید

   ممنون از شما به خاطر وقتی که برای خواندن این نوشته گذاشتید.

 3. رضا حیدری می گوید

  سلام لیفان ۵۲۰ داشتم که به گفته مکانیک موتورش سوخته بود لیفان رابا مکانیک که ۴۰۵ داشت با او معاوضه کردم ایشان بعداز مدتی ۴۰۵ رابافریب وطرفند ازمن گرفت که لیفان را برگرداند اکنون دوسال است اسیر وسرگردانم ممنون میشم راهنمایم کنید

  1. کارنامه می گوید

   سلام
   جهت اظهارنظر نیاز به جزییات بیشتری است، ولی حتما جهت احقاق حق به مشاور حقوقی و یا مراجع قضایی مراجعه نمایید.

 4. بنیامین می گوید

  ممنون‌ بابت مطالب مفیدتون

  1. کارنامه می گوید

   سلام
   ممنون از همراهی‌تون با بلاگ کارنامه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.