فروش سریع خودروی شما راحت و بی‌دردسر
فروش سریع خودروی شما راحت و بی‌دردسر

نکات نوشتن قولنامه ماشین به همراه نمونه قولنامه

49 144,715
چه فروشنده خودرو باشید و چه خریدار آن، باید نکاتی را درباره نحوه نوشتن قرارداد اولیه خودرو که به آن مبایعه‌نامه خودرو یا قولنامه ماشین می‌گویند بدانید. برخلاف تصور بسیاری از افراد، حتی قولنامه‌ای که به‌صورت دستی روی یک تکه کاغذ نوشته می‌شود، وقتی امضای دو طرف قرارداد در پایین آن می‌آید وجاهت قانونی پیدا می‌کند. بنابراین بر‌اساس بندهای قولنامه و شروطی که در آن قید کرده‌اید، می‌توانید نسبت به آن عمل کرده یا آن را فسخ کنید. باید بدانید که تنظیم یک مبایعه نامه خودرو چه به صورت دستی و چه در فرمت‌های تایپ شده و آماده‌ای که وجود دارد، طرفین را نسبت به اجرای آن متعهد می‌کند. بنابراین قولنامه خودرو را باید دقیق بنویسید؛ حتی اگر طرف دیگر معامله، دوست قدیمی یا قوم‌و‌خویش شماست!

راهنمای نوشتن قولنامه ماشین

قولنامه خودرو از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که هر یک از این بخش‌ها را می‌توان یک ماده نامید. اگر از فرمت‌های آماده قولنامه ماشین استفاده می‌کنید این مواد از پیش تهیه‌شده‌است و شما تنها نیاز به پر کردن بخش‌های مربوط به خود دارید. اما اگر می‌خواهید قولنامه خودرو را به‌صورت دستی بنویسید نیز همچنان نیاز است تا مواد مورد نیاز در قولنامه شما وجود داشته باشد. ماده‌های یک قولنامه ماشین که در واقع اجزای آن را تشکیل می‌دهند شامل موارد زیر است:

فروش سریع خودروی شما راحت و بی‌دردسر

ماده اول: مشخصات طرفین

 در این بند مشخصات خریدار و فروشنده را که شامل نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه و محل صدور آن، تاریخ تولد، کد ملی، شغل، آدرس محل سکونت و شماره تلفن است، بنویسید. در صورتیکه با شخص حقوقی معامله‌ای را انجام می‌دهید مشخصات آن شامل نام شرکت، شماره ثبت، شناسه ملی، کد اقتصادی، نشانی، کد پستی، نام صاحبان امضای مجاز (کسانی که در شرکت باید یک قرارداد را امضا کنند تا قرارداد دارای اعتبار باشد) را ذکر کنید.

چنانچه شخصی به نمایندگی (وکالت) از یک شخص حقیقی یا حقوقی در حال معامله با شماست، حتما از اینکه شخص اختیار این معامله را داراست مطمئن شوید و این نمایندگی (وکالت) را ذکر کنید.

نوشتن قولنامه ماشین
برای مشاهده در سایز بزرگ بر روی عکس کلیک کنید

ماده دوم: موضوع و مشخصات مورد معامله

در این ماده ذکر کنید که موضوع این مبایعه نامه فروش ماشین به شخص خریدار است و در قبال آن خریدار به شما مبلغی را می‌پردازد . همچنین در این بند باید مشخصات مورد معامله که همان خودرو بوده و شامل نوع خودرو، سیستم آن، رنگ و مدل آن، شماره شهربانی، شماره موتور، شاسی و بدنه می‌شود،‌ درج کنید.

ماده سوم: مبلغ معامله

در این بند قیمت و شرایط پرداخت آن را به این صورت که: قیمت کل معامله، مبلغ …………………. ریال است که مبلغ …………………. ریال به‌صورت …………………. تحویل فروشنده شد و باقی مبلغ به‌صورت …………………. پس از انتقال قطعی سند خودرو تحویل داده خواهد شد، ذکر نمایید.

نکته: در قسمت مبلغ باید ذکر کنید که چه مقدار از مبلغ به‌شکل نقدی و چه مقدار از آن با چک پرداخت می‌شود.

نکته: مشخصات چک، تعداد و تاریخ آن را باید در قولنامه خودرو بنویسید.

نکته: شماره حسابی را که به آن مبلغ نقد را واریز می کنید در قولنامه ذکر کنید.

نکته: مواعدی (تاریخ‌هایی) را که در آن مبلغ را نقدی به طرف مقابل پرداخت می‌کنید در قولنامه ذکر کنید.

حتما بخوانید: دلالی خودرو و ۶ ترفندی که دلالان برای فروش به‌کار می‌برند

 ماده چهارم: شرایط معامله

این بند از مبایعه نامه خودرو شامل شرایط معامله است. در این بند زمان حضور خریدار و فروشنده در مرکز تعویض پلاک، زمان سند زدن، زمان پرداخت وجه معامله و دیگر شرایط این خرید و فروش را ذکر می‌کنید. در این بند شما می‌توانید همه شروطتان را بگنجانید. توصیه ما این است که این شروط را در معامله قید کنید تا در صورت نیاز بتوانید معامله را فسخ کنید. حالا بیایید ببینیم چه شرایطی را بهتر است در قولنامه بنویسیم.

نوشتن قولنامه ماشین

نکات مهم در نوشتن قولنامه خودرو

برخی از شروط مهم که باید در متن قولنامه ماشین آورده شوند عبارت‌اند از:

۱. عدم حضور هر یک از طرفین در دفترخانه اسناد رسمی شماره (شماره دفترخانه) در زمان مقرر، عدم ارائه مستندات و مدارک لازم برای تنظیم سند از طرف فروشنده و عدم پرداخت ثمن معامله تا تاریخ (…./…./…..) توسط خریدار موجب فسخ معامله می‌شود.

در این بند علاوه بر پیش‌بینی حق فسخ زمانی که یکی از طرف‌های معامله به تعهدات خودش عمل نمی‌کند، می‌توان مبلغی را نیز به عنوان جریمه این عدم انجام تعهد (وجه التزام) تعیین نمود.

حتما بخوانید: نحوه تشخیص ماشین چپی چگونه است؟

۲. در رابطه با حق فسخ در معاملات باید بدانیم که وجود یا عدم وجود حق فسخ کاملا وابسته به توافق طرفین است. این توافق می‌تواند به اشکال مختلفی صورت بگیرد:

 • برای هیچکدام از خریدار و فروشنده حق فسخ نگذارید
 • هر دو طرف معامله حق فسخ داشته باشند
 • یکی از طرفین حق فسخ معامله را داشته باشد
 • هر کدام از طرفین که قصد فسخ معامله را داشته باشد باید مبلغی را نیز به عنوان جریمه بپردازد.

نکته: در صورتیکه در مورد حق فسخ در متن قولنامه ماشین صحبتی نشود به معنای این است که برای هیچکدام از طرفین حق فسخ وجود ندارد.

نکته: معمولا در فرمت‌های آماده مبایعه نامه‌ خودرو بند زیر به عنوان بند مربوط به حق فسخ ذکر می‌شود:

همه خیارات از جمله خیار غبن به هر عنوان ادعا و به هر میزان اسقاط شد. موارد تقلب و تدلیس از این موضوع مستثنی است.

نوشتن قولنامه ماشین

۳. مسئولیت هر نوع تخلف اعم از راهنمایی و رانندگی، کیفری و مدنی که با استفاده از مورد معامله به وقوع پیوسته باشد و نیز مسئولیت آسیب‌های وارده و خرابی‌های خودرو تا زمان تحویل به عهده فروشنده است.

۴. یکی از شرایط مهم درباره مورد معامله این است که باید خودِ خودرو، لوازم جانبی، همه اسناد و مدارک و بیمه‌نامه آن را بررسی کنید و این موارد را در قولنامه هم بنویسید. این مورد را به‌صورت زیر بنویسید:

«مورد معامله با تمام لوازم موجود و اسناد و مدارک، با رؤیت کامل فنی و بدنه توسط خریدار و کارشناس مورد اعتماد او صورت گرفت و از کمیت و کیفیت آن آگاه است. بنابراین خریدار پس از امضای این قرارداد ادعایی نسبت به عدم سلامت فنی و بدنه خودرو ندارد.»

نکته: بدیهی است با امضای این بند خریدار عملاً حق فسخ معامله را به دلیل ایرادهایی که بعداً متوجه آن‌ها می‌شود از دست می‌دهد.  بنابراین اگر خریدار خودرو هستید، حتما و حتما قبل از امضای قولنامه، خودرو را به یک کارشناس خبره نشان دهید تا از سلامت آن مطمئن شوید. لوازم جانبی آن را چک کنید. بررسی بیمه‌نامه را هم فراموش نکنید.

بدون کارشناسی ماشین نخر

۵. در انتهای قولنامه، امضای فروشنده، خریدار و شهود را درج کنید. قولنامه خودرو حتما باید در دو برگ نوشته شود. هنگام وارد کردن اطلاعات کاربن بگذارید تا هر چیزی که می‌نویسید عینا در برگه دوم کپی شود. به طور کلی در قرارداد ذکر کنید که چند نسخه از این قولنامه وجود دارد.

نکته: بهتر است متن قولنامه ماشین تایپی باشد، اما اگر دستی می‌نویسید حداقل خوانا بنویسید. اگر به هر دلیلی اشتباهی صورت گرفت، حتما درباره آن در انتها توضیح بدهید و فروشنده و شاهدان هم باید توضیح مربوط به تصحیح متن را امضا کنند.

نکته: هنگام امضا کردن کاربن را بردارید. امضای هر دو برگه باید عملا انجام شود و نباید امضا کاربن‌شده باشد.

چنانچه برای خرید و فروش خودرو از سرویس کارشناسی خودرو کارنامه استفاده می‌کنید، می‌توانید در زمینه تنظیم قرارداد قانونی نیز، از کارشناسان ما خدمات دریافت کنید و معامله کاملا مطمئنی داشته باشید.

حتما بخوانید: علائم خرابی سنسور دریچه گاز و دلایل آن

نمونه قولنامه ماشین

تصویری که در زیر می‌بینید یک نمونه مبایعه نامه خودرو است که با رعایت موارد گفته شده در بندهای بالا نوشته شده است:

نوشتن قولنامه ماشین - نمونه قولنامه حودرو

قولنامه دستی ماشین

شاید تا به الان متن قولنامه دستی را دیده باشید؛ گاهی اوقات قولنامه به‌صورت دستی بین طرفین نوشته می‌شود و به‌صورت تایپی پرینت‌شده و با آرم قوه قضاییه نیست. این قولنامه‌ بیشتر زمانی کاربرد دارد که خریدار و فروشنده یکدیگر را می‌شناسند یا به هر دلیلی برای خرید و فروش ماشین با هم توافق کرده‌اند و می‌خواهند این معامله را بین خودشان تمام کنند. شرایط و مواد مندرج در قولنامه دستی ماشین هیچ فرقی با قولنامه آماده ندارد و همان بندها باید به‌صورت روشن و مشخص در آن درج شود. حالا سؤالی که پیش می‌آید این است که آیا این قولنامه اعتبار دارد؟ یعنی اگر هر یک از طرفین فروشنده یا خریدار بخواهند به معتبر بودن آن اعتراض کنند، آیا می‌توان از اعتبار آن  دفاع  کرد؟

حتما بخوانید: فک پلاک خودرو و نکات مهم قانونی آن

اعتبار قولنامه دستی خودرو چگونه است؟

اعتبار قولنامه دستی خودرو نزد مراجع قضایی پذیرفتنی است. حتی اگر فقط خود طرفین امضا کرده باشند و هیچ شاهدی آن را امضا نکرده باشد باز هم اعتبار دارد. امضای شهود صرفا روند اثبات ادعا را ساده‌تر می‌کند و در اعتبار قولنامه تأثیر ندارد. درصورتی که هر یک از طرفین به تعهدات خود عمل نکنند، دیگری می‌تواند با در دست داشتن نسخه قولنامه خودرو به مراجع قضایی مراجعه کند.

بدیهی است شاکی درصورتی می‌تواند ادعای خود را ثابت کند که همه‌چیز به‌صورت کاملا خوانا و بدون هیچ ابهامی نوشته شده باشد و امضاها در آن جعل نشده باشند.

بنابراین اگر قولنامه ماشین را به‌شکل دستی می‌نویسید، حتما اطلاعات را با خطی خوانا وارد کنید. بندها باید کاملا بدون ابهام و شفاف توضیح داده شوند. مبلغ را هم به عدد و هم به حروف وارد کنید. هرچند با این شرایط دستکاری مبلغ ساده نخواهد بود، بااین‌حال اگر تمایل دارید می‌توانید روی مبلغ را چسب بزنید.

شرایط فسخ معامله را فراموش نکنید. برای اطمینان بیشتر می‌توانید از فردی ثالث بخواهید به‌عنوان شاهد قولنامه را امضا کند. یادتان باشد هیچ کلام ردوبدل‌شده‌ای نزد دادگاه سندیت نخواهد داشت و صرفا هرآنچه نوشته شده است معتبر خواهد بود.

فروش سریع خودروی شما راحت و بی‌دردسر

هزینه نوشتن قولنامه ماشین

معمولا برای نوشتن قولنامه خواه دستی باشد یا رسمی و تایپ‌شده که فقط فرم آن را پر کرده باشند، هزینه‌ای به نویسنده قولنامه پرداخت می‌کنند. هزینه نوشتن قولنامه خودرو معمولا درصدی از قیمت ماشین معامله‌شده است. با این حال، در بسیاری از موارد این مبلغ توافقی است و بستگی به طرفین معامله و نویسنده قولنامه ماشین دارد. حتی ممکن است قولنامه را کسی بنویسد که آشنای شماست و پولی دریافت نکند. معمولا ۱ تا ۱٫۴ درصد از قیمت خودرو را به نویسنده قولنامه پرداخت می‌کنند که البته عرف آن این‌طور است که نیمی از آن را خریدار و نیم دیگر را فروشنده پرداخت کند.

ما در این مطلب سعی کردیم توضیح دهیم مبایعه نامه خودرو چیست و همچنین نمونه قولنامه ماشین را برایتان آوردیم تا بیشتر با طرز نوشتن قولنامه ماشین آشنا شوید. اگر خواندن این نوشته برای شما مفید بود پیشنهاد می‌کنیم دیگر مقالات ما در زمینه راهنمای خرید خودرو دست دوم و خرید خودرو کارتکس را نیز بخوانید.

درخواست فروش سفارشی خودرو

  ثبت درخواست فروش سفارشی خودرو
  ممکن است شما دوست داشته باشید
  49 نظرات
  1. علی علوی می گوید

   مفیدبود

   1. کارنامه می گوید

    ممنون از شما برای همراهی‌تون با بلاگ کارنامه

  2. Saeed می گوید

   بسیار مفید و کاربردی

   1. کارنامه می گوید

    ممنون از شما به خاطر وقتی که برای خواندن این نوشته گذاشتید.

  3. رضا حیدری می گوید

   سلام لیفان ۵۲۰ داشتم که به گفته مکانیک موتورش سوخته بود لیفان رابا مکانیک که ۴۰۵ داشت با او معاوضه کردم ایشان بعداز مدتی ۴۰۵ رابافریب وطرفند ازمن گرفت که لیفان را برگرداند اکنون دوسال است اسیر وسرگردانم ممنون میشم راهنمایم کنید

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    جهت اظهارنظر نیاز به جزییات بیشتری است، ولی حتما جهت احقاق حق به مشاور حقوقی و یا مراجع قضایی مراجعه نمایید.

  4. بنیامین می گوید

   ممنون‌ بابت مطالب مفیدتون

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    ممنون از همراهی‌تون با بلاگ کارنامه

  5. سید می گوید

   عالی
   واقعا مفید.
   سپاس و تشکر
   موفق باشین

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    ممنون از شما به‌خاطر وقتی که برای خواندن مقالات کارنامه می‌گذارید.

  6. علی می گوید

   باتشکر
   اگر خریدار شهرستانی باشد وفروشنده در تهران آیا امکان تعویض وفک پلاک تهران به شهرستان در مراکز تعویض پلاک تهران بدون مراجعه به شهرستان میسر هست؟

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    بستگی به محل سکونت خریدار دارد. ولی در کل در صورت تکمیل بودن مدارک این امکان وجود دارد.

  7. محمد می گوید

   باسلام،خیلی مفیدبودوپیشنهاد میکنم که مثلا توضیحاتی که در مورد سند وبرگه سبز دادید در موردتائید درتوضیحات که:این موردبرای انتقال سند در موتورسیکلت هم صدق میکندوباید این مراحل طی شود،صرفا برای بالارفتن اطلاعات مخاطبان.باتشکر

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    ممنون از پیشنهادتون

  8. حامد می گوید

   سلام میخوام ۲۰۶ خودم که صفر هست رو با یک ۲۰۷ تعویض کنم و مابفی رو نقدی پرداخت کنم مبایعه نامه رو کطوری باید بنویسم؟

  9. یوسف می گوید

   ممنون خیلی مفید بود مطالب

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    ممنون از وقتی که گذاشتید

  10. رحمت الله نصیری می گوید

   سلام و سپاس.مفیدبود.من از نمونه عکس گرفتم.

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    خوشحالیم که مفید واقع شده

  11. ابوالفضل اسکندری می گوید

   سلام.عالی بود

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    ممنون

  12. مهدی احمدی می گوید

   سلام ممنونم که این اطلاعات مهم و کلیدی را برای خرید و فروش ماشین در اختیار ما قرار دادید .. من اصلا نمیدونستم که قولنامه دستی هم اعتبار داردو نمی دونستم چه اطلاعاتی را باید در قولنامه مورد توجه قرار داد
   واقعا از کار خوب شما سپاسگذارم

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    خوشحالیم که مفید واقع شده

  13. علیرضا می گوید

   بسیار عالی و مفید.

  14. Maryaam می گوید

   سلام ما متاسفانه هنگام خرید به برگ کارشناسی فروشنده اعتماد کردیم و ماشین را برای کارشناسی نبردیم و بعدا معلوم شد که شاسی جلوی ماشین ترک خورده …و متاسفانه قولنامه هم امضا شده و فروشنده حاضر نیست ماشین را پس بگیرد.ماهم چون تحربه نداشتیم و به فروشنده اعتماد کردیم و همان ابتدا خودمان به شخصه ماشین را برای کارشناسی نبردیم و به کارشناسی فروشنده اعتماد کردیم…….اگر به مراجع قضایی رجوع کنیم، امیدی برای پس دادن ماشین وجود دارد؟ همه می گویند شما قولنامه را امضا کردید و اشتباه هم از خودتان بوده که کارشناسی مورد اعتماد خودتان را انجام ندادید.پس نمی توانید پول را پس بگیرید…….واقعا نمیشه کاری کرد؟ اخه شاسی ماشین ترک داره و واقعا ایراد داره.انکار فقط پولمون برباد رفت و جنس معیوب خریدیم.چیکار باید کرد؟ شکایت کنیم فایده داره؟ هنوز تعویض پلاک و اینا انجام نشده

   1. behnam.haji198160 می گوید

    بله با شکایت میتونید فسخ معامله را انجام دهید.

  15. ساسان می گوید

   ممنون از اطلاع رسانی شما

  16. محمد می گوید

   ضمن تشکر از مطالب ارائه شده، پیشنهاد میکنم جهت کامل شدن متن قولنامه، قسمتی را هم برای شرایط تحویل در نظر گرفته شود.
   در بعضی معاملات، تحویل خودرو همزمان با قولنامه انجام میشود.
   موارد لازم عبارت است از: کیلومتر کارکرد خودرو – ساعت و تاریخ تحویل با امضای شاهد

  17. موسوی می گوید

   سلام، سپاس بابت مطالب مفیدتون
   یه پیشنهاد داشتم برای کسب و کارتون و اونم این که یکسری آپشن و امتیاز جهت حمایت و پشتیبانی از مشتریاتون بذارید
   + مثلا آموزش یا یادآوری رانندگی برای رانندگان مبتدی که گواهینامه رانندگی دارن ولی مدتی رانندگی نکردن و احتیاج به یادآوری دارن، که مثلا بصورت یکی دو جلسه یک ساعته برای رانندگان (با همون خودرو خریداری شده) برگزار بشه.
   + یا مثلا آموزش کلی و ساده نگهداری و تعمیرات فنی خودرو برای مشتریاتون، که خودرویی که خریدن رو بهتر نگهداری و تعمیر کنن.
   + یا مثلا آپشن حمایت و پشتیبانی حقوقی تا پایان معامله از مشتریانی که تجربه خرید خودرو ندارن و میخوان با خیال راحت و نظارت کامل شما، خرید رو انجام بدن.
   باتشکر

  18. محد می گوید

   سلام
   ابتدای فعالیت کارنامه یکسری فیلم با محتوای آموزشی ساخته بودید
   چی شدن؟
   توی کانال آپارات هم نیستن

  19. مجتبی می گوید

   چه خبره یک درصد قیمت خودرو به این گرانی فقط برا نوشتن یک قولنامه!!

  20. علی می گوید

   سلام
   بنده ماشین خود را از طریق دیوار آگهی و با کارشناسی کارنامه معامله کردم و طبق قولنامه کارنامه معامله نوشتیم .سوالم اینست که در قولنامه ذکر شده مبلغی به هنگام تعویض پلاک از خریدار دریافت شود ؟ دقیقا چه زمانی است؟ بعد از فک پلاک یا قبل آن ؟

   1. behnam.haji198160 می گوید

    قبل از تعویض پلاک

  21. امیر می گوید

   لطفا فایل قولنامه رو برای دانلود و پرینت در سایت آپلود کنید…

  22. مهراب مرادی می گوید

   مرسی از توضیحات دقیق شما . عالی

  23. رخساره می گوید

   کار من با این مطلب مفید و کاربردی شما راه افتاد. سپاس از دقت شما در ذکر تمام نکات

  24. محمد می گوید

   سلام
   برای تعویض پلاک حتما باید رفت دفتر خانه و یا میشه فقط تعویض پلاک کرد

   1. behnam.haji198160 می گوید

    هم می‌شود به مراکز تعویص پلاک رفت هم می‌شود در دفترخانه وکالت فروش داد.

   2. behnam.haji198160 می گوید

    فعلا دستوری برای اسقاط خودرو نداریم،و تمام خودرو ها تا زمانی که معاینه فنی دارند می‌توانند تردد داشته باشند

  25. بقائی می گوید

   باسلام من ماشینم رو فروختم و در بنگاه که آشنای خریدار بود قولنامه نوشته شد و قرار شد دو روز دیگر بعلت بسته بودن تعویض پلاک یک وکالت فروش به خریدار بدم و ایشون در اسرع وقت بروند و تعویض پلاک رو انجام بدن آیا اینکه وکالت محضری دادم درسته؟ اگر ایشون سهل انگاری کرد و اقدام نکرد برای پلاک من مشکلی بوجود نمیاد؟ در ضمن قرار شد کل مبلغ رو چک بین بانکی بدن آیا چک بین بانکی قابل اعتماد است یا نه؟ ممنون

   1. behnam.haji198160 می گوید

    چک بانکی معتبر میباشد.
    وکالت فروش رو تا آنجا که میشه کوتاه مدت بدین تا زودتر تعویض پلاک انجام شود و پلاک شما آزاد گردد.
    در صورت نوشتن و داشتن قولنامه معتبر، هیچ گونه مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد.

  26. رویا می گوید

   سلام اگر مبلغ پرداختی بصورت نقدی و تحویل طلا باشد چگونه و کجا قید کنیم؟فوری

   1. behnam.haji198160 می گوید

    تمام موارد و شرایط باید داخل قولنامه ذکر شود.

  27. حبیب می گوید

   سلام
   مفید بود ولی اگر کسی برای معامله شرط یا شروطی گذاشت نباید بندی تحت عنوان اسقاط کافه خسارات قید کند چرا که شروط گذاشته شده بیع فاقد اثر حقوقی می شوند.و همچنین خریدار را از بسیاری از حقوق خود محروم می کند مانند عجیب یا تدریس یا غبن و …با تشکر از سات خوبتان

  28. حبیب می گوید

   سلام
   مفید بود ولی اگر کسی برای معامله شرط یا شروطی گذاشت نباید بندی تحت عنوان اسقاط کافه خسارات قید کند چرا که شروط گذاشته شده بیع فاقد اثر حقوقی می شوند.و همچنین خریدار را از بسیاری از حقوق خود محروم می کند مانند عجیب یا تدریس یا غبن و …با تشکر از سات خوبتان

  29. Eivan می گوید

   سلام .ماشینی از بنگاه خریدم ولی برگه ای قولنامه رو نگرفتم ..فروشند سند نزد بنام ..چکارکنم

   1. behnam.haji198160 می گوید

    شکایت از بنگاه..به علت ندادن برگه قولنامه…و سپس از فروشنده بابت نیومدم برای سند زدن.

  30. احسان می گوید

   سلام بنده ماشین ۲۰۶ صفر رو به یه دلال فروختم فقط تو مباینامه قید شد ماشین رو به هرکی که اون گفت بنام بزنیم و۹۵٪پول ماشین رو گرفتیم و دلال ماشین رو برد سند و تمام مدارک هم دست دلال هست ولی ماشین به نام من است الان دو هفته از زمان تعیین شده در مباینامه گذشته و طرف هی امروز و فردا میکنه که ماشین و هنوز نفروختم و…. من میتونم فسخ معامله رو انجام بدم و ضرر ۴۰٪ رو که گذاشتیم رو بگیرم.واینکه ایا این مالیات جدید که مجلس تصویب کرده به من میخوره یا نه؟

   1. behnam.haji198160 می گوید

    با توجه به شرایط نوشته شده در قولنامه میتوانیدفسخ قرار داد کنید ومبلغ خسارت رو با توجه به شرایط موجود و تخلفی که بخاطر دیرکرد در سند زدن بوجود امده رو مشخص کنید گه چه کسی باید پرداخت کند.و با توجه به شرایط سند زدن..همچنان هیچ قانونی دقیقی تنظیم نشده و هر انچه که توافق شده و داخل قولنامه نوشته شده باید پرداخت شود.

  ارسال دیدگاه

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.