فسخ معامله ماشین چه شرایطی دارد؟

25 5,923

پیش‌تر در مطلب «نقل و انتقال سند خودرو و ۱۰ توصیه مهم درباره آن» درباره نکاتی صحبت کردیم که برای نقل و انتقال سند خودرو بسیار مهم و کاربردی هستند و شما را به سمت یک معامله خوب هدایت می‌کنند. البته بعد از نوشتن قولنامه ماشین ممکن است به هر دلیلی نیاز به فسخ معامله پیدا کنید و شاید همیشه این سئوالات مهم پیش بیاید که یک معامله در چه شرایطی فسخ می‌شود؟ تکلیف ضرر و زیان فسخ قرارداد چیست؟ یا برای فسخ معامله ماشین چه نکاتی را باید بدانید؟

اگر این سئوال‌ها برای شما هم پیش آمده و جوابی برای آن‌ها پیدا نکردید در این مطلب با ما همراه باشید تا با تمام نکات مهم فسخ معامله خودرو آشنا شوید.

۷ شرط برای فسخ معامله

حقوقدان‌ها به حق بهم زدن معامله «خیار» می‌گویند، این کلمه از اختیار می‌آید و به معنی آن است که دو طرف معامله اختیاراتی را درباره معامله‌شان دارند. به طور کلی در شرایط زیر می‌توان یک معامله را فسخ کرد:

۱- خیار مجلس

یعنی دو طرف معامله هنوز در محل قرارداد نوشتن حضور داشته باشند. مثلاً شما برای معامله یک خودرو با فروشنده صحبت می‌کنید، قرارداد می‌نویسید اما در همان حین متوجه می‌شوید پولتان جور نشده یا خودرو ایرادی دارد که دلتان را زده است، در این صورت همان جا می‌توانید با اتکا به خیار مجلس، معامله را فسخ کنید.

حتما بخوانید: نحوه تشخیص ماشین چپی چگونه است؟

۲- خیار غبن

یعنی یکی از دو طرف معامله از این خرید و فروش ضرر کرده باشد. مثلاً کسی خودرویی را فروخته و بعد متوجه می‌شود زیر قیمت فروخته و متضرر شده است، در اینجا می‌تواند به حکم خیار غبن معامله را فسخ کند. اگرچه که طبق عرف در بیشتر قراردادها نوشته می‌شود که «همه خیارات از جمله خیار غبن ساقط شده است». به این ترتیب کسی نمی‌تواند به سادگی آب خوردن زیر معامله‌ای که انجام داده بزند.

فسخ معامله ماشین
برای مشاهده در سایز بزرگ بر روی عکس کلیک کنید

۳- خیار تدلیس

تدلیس یعنی فروشنده، مال را بهتر از آنچه که هست نشان دهد و با فریبکاری باعث شود شما عیب و ایرادهای مورد معامله، مثل خودرو را متوجه نشوید. اگر کسی اینطور خریدار را فریب دهد، خریدار می‌تواند به‌صورت قانونی قرارداد را فسخ کند، البته به شرطی که این امکان در قولنامه از دو طرف گرفته نشده باشد.

۴- خیار شرط

یعنی خریدار و فروشنده شرط کنند که هر دو یا یکی از آن‌ها می‌تواند تا مدت مشخصی معامله را فسخ کند.

۵- خیار تخلف شرط

در این مورد، اگر فروشنده یا خریدار شرط کرده باشد که کارى انجام دهد، مثلا پول را به شیوه‌ای مشخص بدهد یا سند را در روز مشخصی ثبت کند و بعد زیر قولش بزند، طرف مقابل می‌تواند به حکم خیار تخلف از شرط، معامله را فسخ کند.

حتما بخوانید: خرید خودرو کارتکس و تفاوت آن با خودروی پلاک شده

۶- خیار تأخیر

اگر خودرو (یا هر چیز دیگری را) معامله کنید و در قراردادتان چیزی درباره زمان پرداخت وجه آن قید نشده باشد، تا سه روز فروشنده می‌تواند منتظر شما باشد که پول را بپردازید. در غیر این صورت معامله فسخ می‌شود.

فسخ معامله ماشین

۷- خیار تعذر تسلیم

برعکس مورد قبل، اگر خودرویی را معامله کنید اما فروشنده نتواند آن را تحویل بدهد معامله با خیار تعذر تسلیم فسخ می‌شود. مثلا اگر خودرویی را معامله کنید اما فردای معامله خودرو در پارکینگ فروشنده آتش بگیرد و از بین برود، معامله فسخ می‌شود.

خیارات دیگری هم وجود دارند که کمی پیچیده است و به مباحث تخصصی حقوقی مربوط می‌شود و شاید خیلی به کارتان نیاید. با آگاهی از شرایطی که در بالا گفته شد، باید مفاد قولنامه‌تان را تنظیم کنید. یعنی قولنامه را جوری بنویسید که اختیارات قانونی، که به نفع هر دو نفر یعنی خریدار و فروشنده است، در آن لحاظ شده باشد و در عین حال مورد توافق هر دو طرف باشد تا بتوانید آن را با خیال راحت امضا کنید.

 

دانستن این اختیارات به شما کمک می‌کند که از نکات مهم در باب قرارداد خرید و فروش خودرو آگاه باشید. مثلا اگر متوجه شدید خودروی مورد نظر شما کیفیت لازم را ندارد، خودرو را گران خریده‌اید، خودروی خود را ارزان فروخته‌اید یا طرف مقابل از تعهدات خود سر باز زد با آگاهی از اختیارات قانونی خود معامله را فسخ کنید.

حتما بخوانید: فک پلاک خودرو و نکات مهم قانونی آن

همچنین می‌توانید برای اینکه در فرآیند خرید و فروش ماشین دچار مشکل نشده و به دردسرهای احتمالی نیفتید، از سرویس کارشناسی خودرو کارنامه استفاده کرده و قبل از هر گونه اقدام به خرید، خودرو موردنظرتان را کارشناسی نموده و مطمئن خرید کنید.

اگر در زمینه فسخ معامله ماشین نظر یا دیدگاهی دارید که دانستن آن به تجربه خرید و فروش بهتر کمک می‌کند، آن‌را با کاربران ما در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
25 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  سال ۹۴پژوپارس سفر کشاورزی کازرون دادم پول بار گوچه فرنگی بفرسته متاسفانه ۳سال هیچ باری نفرستاد آخر سال ۹۷برج ۱۲بار فرستاد اول در خواستی کرد گفت جون اول کار هستم پول بریز آخر کار حساب قبلی کم کن منهم قبول کردم هرروز حواله پول واریز کردم هرروز بحانه چک دارم پول بیشتر از من تقاضا میکرد فکر نمیکردم آخر اینطوری بشه جنین برخورد زشت انجام بده حساب ماشین نداد بابت بار پول اضافه دادم بعدش جواب تلفن منو نداده نمیده فهمیدم ماشین فروخته پلاک من سند مالکیت اسم من هست ناراحتی فشار زیاد کارم بیمارستان بستری شدم گرفتار دکتر چون هیچوقت فکر نمیکردم این همه بی معرفت باشه نمیدونستم چیکار کنم هیچ اطلاعاتی در مورد قانون نداشتم شکایت کردم توقیف فک پلاک دادگاه توقیف قبول نکرد فک پلاک دستور داد بعدن متوجه شدم باید مبلغ ده در صد پول واریز حساب دادگاه می‌شود توقیفی ماشین صادر میشود حالا بعداز این همه وقت ناراحتی خسارتهای بهم شده هنوز بستری هستم نمیدونم چکار کنم واقعیت دیگه خسته شدم اشتباه خودم انجام دادم اعتماد کردم امیدوارم هیچوقت انسان یا مردی خجالت زده شرمنده خانواده بچه‌ها نباشه ببخشید سوادم کمه خوب نمیتونم حرف دلم بگم امیدوارم مسلمان گرفتار دکتر بیمارستان بخصوص آدمهای بد کردار نامرد سرراهشان قرار نگیره خدا منو ببخشه بیشتر از این امتحانم نکنه انشاالله معذرت خواهی میکنم خوشحال پیروز باشید یا علی

  1. کارنامه می گوید

   امیدواریم مشکلتون در زودترین حالت ممکن رفع بشه

 2. احسان می گوید

  بنده بابت خرید یک خودرو از شهرستان مبلغی بیعانه دادم به فروشنده و بهش گفتم ۲ روز دیگه میام و معامله رو انجام میدم، ولی من سر قرار نرفتم ، حالا فروشنده این حق رو داره که مبلغ بیعانه رو ببره

  1. کارنامه می گوید

   سلام.
   بله. طبق مفاد و توافق مندرج در قرارداد این حق رو داره.

 3. اسماعیل داسیار می گوید

  سلام وقت بخیر
  من دو روز پیش ی معامله ماشین انجام دادم الان متوجه شدم ماشینم رو ۵۰ میلیون زیر قیمت بازار فروختم ب فروشنده مراجعه کردم ک معامله رو فسخ کنیم قبول نکرد معامله هم قطعی بوده ایا من میتوانم شکایت کنم برا پس گرفتن ماشین یا ن

  1. کارنامه می گوید

   با سلام
   اگر قولنامه نوشته‌اید و ماشین را تحویل خریدار نداده باشید، می‌توانید مبلغ ضرر و زیان
   مندرج در قولنامه را به خریدار پرداخت کنید و خودرو را پس بگیرید. در غیر اینصورت تنها می‌توانید از طریق مراجع قضایی پیگیری کنید.

 4. مقداد می گوید

  سلام وقت بخیر
  من ۵روز پیش یه ماشین اردی ۸۳ خریدم
  انقد تمیز بود فروشنده تعریف کردکه خریدم
  الان برداشتم برم باهاش برا تعویض پلاک وسند یهو تو راه خاموش شده وصداهای عجیب میکنه یدفهذ
  چکنم چجوری ماشینو بهش بدم
  خودش قولنامه نو‌ته که برگشت ماشین ۲۰ درصد مبلغ ماشینه من ماشینو ۲۲۵۰۰ خریدم ودو میلیون هزینه مونده بود تا سند بزنم بعد بدم بهش

  1. کارنامه می گوید

   سلام
   چون ماشین را تحویل گرفتید عملا کاری نمی‌توانید انجام دهید، مگر اینکه خودرو را برگردانده و ضررو زیان را پرداخت نمایید.

 5. محسن محمدی می گوید

  سلام بنده شب یه ماشین معامله کردم مقداری از پول کم اوردم فسخ معامله ده ملییون نوشته شده مبلغ یک ملییون بیعانه دادم ایا طرف میتونه فسخ معامله رو از من بگیره

  1. کارنامه می گوید

   سلام
   بله می‌توانند، البته در صورتیکه امضا و اثر انگشت در مبایعه‌نامه درج شده باشد.
   در این موارد بهتر است رضایت فروشنده جلب شود تا از شکایت جلوگیری شود.
   در اصل می‌توان همان مبلغ بیعانه را به عنوان خسارت به طرف مقابل پرداخت نمود و مبایعه‌نامه را دریافت کرد.

 6. محمد می گوید

  سلام.بنده ۶روز پیش ماشین فروختم.(با ماشین دیگری معامله کردم)بعدبنده خدا از۶روز آمده که موتور ماشین روغن کم میکند.درضمن روز قولنامه بنده خدا ماشین را ب مکانیک برده و نشان داده و حالا بعد ۶روز آمده ک موتور ماشین ایراد داره.ایا میتواند معامله را بهم بزند

  1. کارنامه می گوید

   سلام
   در صورتیکه مبایعه نامه و یا برگه قرارداد تنظیم شده و برای فسخ معامله شرایط تعیین شده باشد، به نسبت ضرر و زیان ذکر شده در مبایعه نامه،
   می‌تواند معامله را فسخ کنند البته با رضایت طرفین.

 7. رزیتا می گوید

  سلام ببخشید من ابان ۹۸ ماشین فروختم و قرار بود ماه بعد من ۲ملیون باقی مونده پول بگیرم و سند بزنم تعویض پلاکم کرد خریدار ولی نیومد واسه سند حالا بعد از ۱۰ماه ماشینو فروخته مجبور شده بیاد واسه سند زدن منم گفتم به خاطر دیرکرد این چند ماه یک میلیون اضافه تر میخوام و در کل ۳میلیون میگیرم سند میزنم حالا خریدار میتونه شکایت کنه و اون ۲میلیونم نده؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. کارنامه می گوید

   سلام
   خیر امکان شکایت وجود ندارد. در این حالت خریدار می‌بایست به هر نحوی، حتما رضایت فروشنده را جلب نمایند.

 8. رزیتا می گوید

  لطفا اگه میشه سریع جواب منو بدید نگرانم

 9. علیرضا می گوید

  سلام بنده یک پراید ۸۹ خریدم ب اسم سه لک رنگ فروشنده اینقدر خوب وانمود کرد ماشینو ک منم چشم گرفتش و از روی بی تجربگی ب تشخیص رنگ نشان ندادم و فرداش پولو دادمو رفتم تعویص پلاک و سندماشینم زدم بعد بیست روز متوجه شدم ماشین گیج میزنه بردم جلوبندی گفت ماشین ضربه شدید داشته شاسیهای جلو خورده بردم تشخیص رنگ دیدم بیشتراز ۳لک رنگ داره الان من قولنامه هم ندارم ایا میتونم شکایت کنم و معامله رو فسخ کنم؟ممنون میشم زود جواب بدید

  1. کارنامه می گوید

   سلام
   خیر امکان شکایت وجود ندارد. مگر اینکه در قولنامه این موارد ذکر شده باشد.

 10. حسین می گوید

  سلام .خودرویی را ۴ سال پیش خریدم . و تمام کارهای انتقال سند انجام شد. حالا رفتم ماشین رو بفروشم مشخص شده که قبلا ماشین تصادف کرده و حالا ماشین را کمتر از قیمت ماشین سالم از من میخرند . آیا بابت این خسارت میتوانم از فروشنده ماشین به من شکایت کنم و ادعای خسارت کنم؟

  1. کارنامه می گوید

   سلام
   خیر با توجه به مرور زمان، انجام شکایت نتیجه بخش نخواهد بود.

 11. محمود رضاپور می گوید

  سلام.ماشینی را برای فروش در نمایشگاه سپردم تا به قیمت روز بفروشد حدود ۱۰ روز که ماشین را در اختیار خود داشت هر بار پیام میداد مشتری ندارد در حالی که بعدا متوجه شدم اوج تقاضا برای ماشین وجود دارد و ایشان اتومبیل بنده را حدود یکصد و چهل هزار میلیون تومان زیر قیمت بازار فروخته وسند زده شد.حالا که بنده تامین دلیل کردم و نظر کارشناس را گرفتم آیا میتوانم مابه التفاوت را از خریدار یا نمایشگاهی بگیرم؟ تحت چه عنوان از شکوائیه؟

  1. کارنامه می گوید

   سلام
   اول باید بررسی شود که خودروی شما تحت چه قراردادی به نمایشگاه سپرده شده بوده. اگر قراردادی در این زمینه تنظیم کردید باید به متن و مفاد آن قرارداد مراجعه کنید.

 12. محمود می گوید

  اتومبیل من بطور امانی نزد کسی بود جهت فروش به قیمت روز. ایشان در طول ۱۰ روزی که آن را در اختیار داشت به بهانه نبود مشتری۱۴۰۰۰۰۰۰۰ تومان زیر قیمت فروخت و با مشخص شدن این غبن فاحش بنده تامین دلیل کردم آیا مابه التفاوت اخذ میشود؟ ضمن اینکه در مبایعه نامه عادی غبن فاحش از فروشنده و خریدار ساقط گردیده.

  1. کارنامه می گوید

   سلام
   اول باید بررسی شود که خودروی شما تحت چه قراردادی به نمایشگاه سپرده شده بوده. اگر قراردادی در این زمینه تنظیم کردید باید به متن و مفاد آن قرارداد مراجعه کنید.

 13. محمد می گوید

  سلام وقت بخیربنده پنج سال پیش یه قولنامه به یک خانم دادم که این ماشین متعلق ب شما.دوتا شاهدهم امضا کردن پولی هم ذکرنشدداخل قولنانه.دوتا شاهد هم بودن.معامله صورت نگرفت و بحثمون شد البته طرف مقابل اشنا بود رفت و امد خانوادگی داشتیم برحسب اعتماد من رونوشتی ک دست خودم بودپاره کردم.اونا هم گفتن پاره کردیم انداختیم دور.الان برای من ابلاغ اومد بعداز پنج سال که من صاحب رسمی ماشین هستم و این اقا راننده من بوده ماشین دستش اجاره بوده.ماشین راربه نفع منافع خودش استفاده کرده و خواسته ک ماشین با شماره پلاک داخل قولنامه توقیف بشه و من جلب بشم.برام زدن خیانت درامانت.یه کمکی بکنید بی زحمت من چطور بایداز خودم دفاع کنم.و میخوام ازدستش شکایت کنم شکایتم بر چه مبنایی باشه که از قولنامه سو استفاده کردن

  1. کارنامه می گوید

   سلام
   شما باید با یک وکیل مشورت کنید و متقابلا شکایت کنید و در حضور قاضی از خودتان دفاع کنید.
   البته با توجه به اینکه مدرکی ندارید و قولنامه را پاره کردید، شانس طرف مقابل بیشتر هست. ناگفته نماند نظر قاضی در این مورد شرط اصلی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.