فروش سریع خودروی شما راحت و بی‌دردسر
فروش سریع خودروی شما راحت و بی‌دردسر

فسخ معامله ماشین چه شرایطی دارد؟

97 24,821
پیش‌تر در مطلب «نقل و انتقال سند خودرو و ۱۰ توصیه مهم درباره آن» درباره نکاتی صحبت کردیم که برای نقل و انتقال سند خودرو بسیار مهم و کاربردی هستند و شما را به سمت یک معامله خوب هدایت می‌کنند. البته بعد از نوشتن قولنامه ماشین ممکن است به هر دلیلی نیاز به فسخ معامله پیدا کنید و شاید همیشه این سئوالات مهم پیش بیاید که یک معامله در چه شرایطی فسخ می‌شود؟ تکلیف ضرر و زیان فسخ قرارداد چیست؟ یا برای فسخ معامله ماشین چه نکاتی را باید بدانید؟

اگر این سئوال‌ها برای شما هم پیش آمده و جوابی برای آن‌ها پیدا نکردید در این مطلب با ما همراه باشید تا با تمام نکات مهم فسخ معامله خودرو آشنا شوید.

۷ شرط برای فسخ معامله

حقوقدان‌ها به حق بهم زدن معامله «خیار» می‌گویند، این کلمه از اختیار می‌آید و به معنی آن است که دو طرف معامله اختیاراتی را درباره معامله‌شان دارند. به طور کلی در شرایط زیر می‌توان یک معامله را فسخ کرد:

۱- خیار مجلس

یعنی دو طرف معامله هنوز در محل قرارداد نوشتن حضور داشته باشند. مثلاً شما برای معامله یک خودرو با فروشنده صحبت می‌کنید، قرارداد می‌نویسید اما در همان حین متوجه می‌شوید پولتان جور نشده یا خودرو ایرادی دارد که دلتان را زده است، در این صورت همان جا می‌توانید با اتکا به خیار مجلس، معامله را فسخ کنید.

حتما بخوانید: نحوه تشخیص ماشین چپی چگونه است؟

۲- خیار غبن

یعنی یکی از دو طرف معامله از این خرید و فروش ضرر کرده باشد. مثلاً کسی خودرویی را فروخته و بعد متوجه می‌شود زیر قیمت فروخته و متضرر شده است، در اینجا می‌تواند به حکم خیار غبن معامله را فسخ کند. اگرچه که طبق عرف در بیشتر قراردادها نوشته می‌شود که «همه خیارات از جمله خیار غبن ساقط شده است». به این ترتیب کسی نمی‌تواند به سادگی آب خوردن زیر معامله‌ای که انجام داده بزند.

فسخ معامله ماشین
برای مشاهده در سایز بزرگ بر روی عکس کلیک کنید

۳- خیار تدلیس

تدلیس یعنی فروشنده، مال را بهتر از آنچه که هست نشان دهد و با فریبکاری باعث شود شما عیب و ایرادهای مورد معامله، مثل خودرو را متوجه نشوید. اگر کسی اینطور خریدار را فریب دهد، خریدار می‌تواند به‌صورت قانونی قرارداد را فسخ کند، البته به شرطی که این امکان در قولنامه از دو طرف گرفته نشده باشد.

۴- خیار شرط

یعنی خریدار و فروشنده شرط کنند که هر دو یا یکی از آن‌ها می‌تواند تا مدت مشخصی معامله را فسخ کند.

بدون کارشناسی ماشین نخر

۵- خیار تخلف شرط

در این مورد، اگر فروشنده یا خریدار شرط کرده باشد که کارى انجام دهد، مثلا پول را به شیوه‌ای مشخص بدهد یا سند را در روز مشخصی ثبت کند و بعد زیر قولش بزند، طرف مقابل می‌تواند به حکم خیار تخلف از شرط، معامله را فسخ کند.

حتما بخوانید: خرید خودرو کارتکس و تفاوت آن با خودروی پلاک شده

۶- خیار تأخیر

اگر خودرو (یا هر چیز دیگری را) معامله کنید و در قراردادتان چیزی درباره زمان پرداخت وجه آن قید نشده باشد، تا سه روز فروشنده می‌تواند منتظر شما باشد که پول را بپردازید. در غیر این صورت معامله فسخ می‌شود.

فسخ معامله ماشین

۷- خیار تعذر تسلیم

برعکس مورد قبل، اگر خودرویی را معامله کنید اما فروشنده نتواند آن را تحویل بدهد معامله با خیار تعذر تسلیم فسخ می‌شود. مثلا اگر خودرویی را معامله کنید اما فردای معامله خودرو در پارکینگ فروشنده آتش بگیرد و از بین برود، معامله فسخ می‌شود.

خیارات دیگری هم وجود دارند که کمی پیچیده است و به مباحث تخصصی حقوقی مربوط می‌شود و شاید خیلی به کارتان نیاید. با آگاهی از شرایطی که در بالا گفته شد، باید مفاد قولنامه‌تان را تنظیم کنید. یعنی قولنامه را جوری بنویسید که اختیارات قانونی، که به نفع هر دو نفر یعنی خریدار و فروشنده است، در آن لحاظ شده باشد و در عین حال مورد توافق هر دو طرف باشد تا بتوانید آن را با خیال راحت امضا کنید.

فروش سریع خودروی شما راحت و بی‌دردسر

 

دانستن این اختیارات به شما کمک می‌کند که از نکات مهم در باب قرارداد خرید و فروش خودرو آگاه باشید. مثلا اگر متوجه شدید خودروی مورد نظر شما کیفیت لازم را ندارد، خودرو را گران خریده‌اید، خودروی خود را ارزان فروخته‌اید یا طرف مقابل از تعهدات خود سر باز زد با آگاهی از اختیارات قانونی خود معامله را فسخ کنید.

حتما بخوانید: فک پلاک خودرو و نکات مهم قانونی آن

همچنین می‌توانید برای اینکه در فرآیند خرید و فروش ماشین دچار مشکل نشده و به دردسرهای احتمالی نیفتید، از سرویس کارشناسی خودرو کارنامه استفاده کرده و قبل از هر گونه اقدام به خرید، خودرو موردنظرتان را کارشناسی نموده و مطمئن خرید کنید.

اگر در زمینه فسخ معامله ماشین نظر یا دیدگاهی دارید که دانستن آن به تجربه خرید و فروش بهتر کمک می‌کند، آن‌را با کاربران ما در میان بگذارید.

درخواست فروش سفارشی خودرو

  ثبت درخواست فروش سفارشی خودرو
  ممکن است شما دوست داشته باشید
  97 نظرات
  1. ناشناس می گوید

   سال ۹۴پژوپارس سفر کشاورزی کازرون دادم پول بار گوچه فرنگی بفرسته متاسفانه ۳سال هیچ باری نفرستاد آخر سال ۹۷برج ۱۲بار فرستاد اول در خواستی کرد گفت جون اول کار هستم پول بریز آخر کار حساب قبلی کم کن منهم قبول کردم هرروز حواله پول واریز کردم هرروز بحانه چک دارم پول بیشتر از من تقاضا میکرد فکر نمیکردم آخر اینطوری بشه جنین برخورد زشت انجام بده حساب ماشین نداد بابت بار پول اضافه دادم بعدش جواب تلفن منو نداده نمیده فهمیدم ماشین فروخته پلاک من سند مالکیت اسم من هست ناراحتی فشار زیاد کارم بیمارستان بستری شدم گرفتار دکتر چون هیچوقت فکر نمیکردم این همه بی معرفت باشه نمیدونستم چیکار کنم هیچ اطلاعاتی در مورد قانون نداشتم شکایت کردم توقیف فک پلاک دادگاه توقیف قبول نکرد فک پلاک دستور داد بعدن متوجه شدم باید مبلغ ده در صد پول واریز حساب دادگاه می‌شود توقیفی ماشین صادر میشود حالا بعداز این همه وقت ناراحتی خسارتهای بهم شده هنوز بستری هستم نمیدونم چکار کنم واقعیت دیگه خسته شدم اشتباه خودم انجام دادم اعتماد کردم امیدوارم هیچوقت انسان یا مردی خجالت زده شرمنده خانواده بچه‌ها نباشه ببخشید سوادم کمه خوب نمیتونم حرف دلم بگم امیدوارم مسلمان گرفتار دکتر بیمارستان بخصوص آدمهای بد کردار نامرد سرراهشان قرار نگیره خدا منو ببخشه بیشتر از این امتحانم نکنه انشاالله معذرت خواهی میکنم خوشحال پیروز باشید یا علی

   1. کارنامه می گوید

    امیدواریم مشکلتون در زودترین حالت ممکن رفع بشه

  2. احسان می گوید

   بنده بابت خرید یک خودرو از شهرستان مبلغی بیعانه دادم به فروشنده و بهش گفتم ۲ روز دیگه میام و معامله رو انجام میدم، ولی من سر قرار نرفتم ، حالا فروشنده این حق رو داره که مبلغ بیعانه رو ببره

   1. کارنامه می گوید

    سلام.
    بله. طبق مفاد و توافق مندرج در قرارداد این حق رو داره.

  3. اسماعیل داسیار می گوید

   سلام وقت بخیر
   من دو روز پیش ی معامله ماشین انجام دادم الان متوجه شدم ماشینم رو ۵۰ میلیون زیر قیمت بازار فروختم ب فروشنده مراجعه کردم ک معامله رو فسخ کنیم قبول نکرد معامله هم قطعی بوده ایا من میتوانم شکایت کنم برا پس گرفتن ماشین یا ن

   1. کارنامه می گوید

    با سلام
    اگر قولنامه نوشته‌اید و ماشین را تحویل خریدار نداده باشید، می‌توانید مبلغ ضرر و زیان
    مندرج در قولنامه را به خریدار پرداخت کنید و خودرو را پس بگیرید. در غیر اینصورت تنها می‌توانید از طریق مراجع قضایی پیگیری کنید.

  4. مقداد می گوید

   سلام وقت بخیر
   من ۵روز پیش یه ماشین اردی ۸۳ خریدم
   انقد تمیز بود فروشنده تعریف کردکه خریدم
   الان برداشتم برم باهاش برا تعویض پلاک وسند یهو تو راه خاموش شده وصداهای عجیب میکنه یدفهذ
   چکنم چجوری ماشینو بهش بدم
   خودش قولنامه نو‌ته که برگشت ماشین ۲۰ درصد مبلغ ماشینه من ماشینو ۲۲۵۰۰ خریدم ودو میلیون هزینه مونده بود تا سند بزنم بعد بدم بهش

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    چون ماشین را تحویل گرفتید عملا کاری نمی‌توانید انجام دهید، مگر اینکه خودرو را برگردانده و ضررو زیان را پرداخت نمایید.

  5. محسن محمدی می گوید

   سلام بنده شب یه ماشین معامله کردم مقداری از پول کم اوردم فسخ معامله ده ملییون نوشته شده مبلغ یک ملییون بیعانه دادم ایا طرف میتونه فسخ معامله رو از من بگیره

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    بله می‌توانند، البته در صورتیکه امضا و اثر انگشت در مبایعه‌نامه درج شده باشد.
    در این موارد بهتر است رضایت فروشنده جلب شود تا از شکایت جلوگیری شود.
    در اصل می‌توان همان مبلغ بیعانه را به عنوان خسارت به طرف مقابل پرداخت نمود و مبایعه‌نامه را دریافت کرد.

  6. محمد می گوید

   سلام.بنده ۶روز پیش ماشین فروختم.(با ماشین دیگری معامله کردم)بعدبنده خدا از۶روز آمده که موتور ماشین روغن کم میکند.درضمن روز قولنامه بنده خدا ماشین را ب مکانیک برده و نشان داده و حالا بعد ۶روز آمده ک موتور ماشین ایراد داره.ایا میتواند معامله را بهم بزند

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    در صورتیکه مبایعه نامه و یا برگه قرارداد تنظیم شده و برای فسخ معامله شرایط تعیین شده باشد، به نسبت ضرر و زیان ذکر شده در مبایعه نامه،
    می‌تواند معامله را فسخ کنند البته با رضایت طرفین.

  7. رزیتا می گوید

   سلام ببخشید من ابان ۹۸ ماشین فروختم و قرار بود ماه بعد من ۲ملیون باقی مونده پول بگیرم و سند بزنم تعویض پلاکم کرد خریدار ولی نیومد واسه سند حالا بعد از ۱۰ماه ماشینو فروخته مجبور شده بیاد واسه سند زدن منم گفتم به خاطر دیرکرد این چند ماه یک میلیون اضافه تر میخوام و در کل ۳میلیون میگیرم سند میزنم حالا خریدار میتونه شکایت کنه و اون ۲میلیونم نده؟؟؟؟؟؟؟؟

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    خیر امکان شکایت وجود ندارد. در این حالت خریدار می‌بایست به هر نحوی، حتما رضایت فروشنده را جلب نمایند.

  8. رزیتا می گوید

   لطفا اگه میشه سریع جواب منو بدید نگرانم

  9. علیرضا می گوید

   سلام بنده یک پراید ۸۹ خریدم ب اسم سه لک رنگ فروشنده اینقدر خوب وانمود کرد ماشینو ک منم چشم گرفتش و از روی بی تجربگی ب تشخیص رنگ نشان ندادم و فرداش پولو دادمو رفتم تعویص پلاک و سندماشینم زدم بعد بیست روز متوجه شدم ماشین گیج میزنه بردم جلوبندی گفت ماشین ضربه شدید داشته شاسیهای جلو خورده بردم تشخیص رنگ دیدم بیشتراز ۳لک رنگ داره الان من قولنامه هم ندارم ایا میتونم شکایت کنم و معامله رو فسخ کنم؟ممنون میشم زود جواب بدید

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    خیر امکان شکایت وجود ندارد. مگر اینکه در قولنامه این موارد ذکر شده باشد.

  10. حسین می گوید

   سلام .خودرویی را ۴ سال پیش خریدم . و تمام کارهای انتقال سند انجام شد. حالا رفتم ماشین رو بفروشم مشخص شده که قبلا ماشین تصادف کرده و حالا ماشین را کمتر از قیمت ماشین سالم از من میخرند . آیا بابت این خسارت میتوانم از فروشنده ماشین به من شکایت کنم و ادعای خسارت کنم؟

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    خیر با توجه به مرور زمان، انجام شکایت نتیجه بخش نخواهد بود.

  11. محمود رضاپور می گوید

   سلام.ماشینی را برای فروش در نمایشگاه سپردم تا به قیمت روز بفروشد حدود ۱۰ روز که ماشین را در اختیار خود داشت هر بار پیام میداد مشتری ندارد در حالی که بعدا متوجه شدم اوج تقاضا برای ماشین وجود دارد و ایشان اتومبیل بنده را حدود یکصد و چهل هزار میلیون تومان زیر قیمت بازار فروخته وسند زده شد.حالا که بنده تامین دلیل کردم و نظر کارشناس را گرفتم آیا میتوانم مابه التفاوت را از خریدار یا نمایشگاهی بگیرم؟ تحت چه عنوان از شکوائیه؟

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    اول باید بررسی شود که خودروی شما تحت چه قراردادی به نمایشگاه سپرده شده بوده. اگر قراردادی در این زمینه تنظیم کردید باید به متن و مفاد آن قرارداد مراجعه کنید.

  12. محمود می گوید

   اتومبیل من بطور امانی نزد کسی بود جهت فروش به قیمت روز. ایشان در طول ۱۰ روزی که آن را در اختیار داشت به بهانه نبود مشتری۱۴۰۰۰۰۰۰۰ تومان زیر قیمت فروخت و با مشخص شدن این غبن فاحش بنده تامین دلیل کردم آیا مابه التفاوت اخذ میشود؟ ضمن اینکه در مبایعه نامه عادی غبن فاحش از فروشنده و خریدار ساقط گردیده.

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    اول باید بررسی شود که خودروی شما تحت چه قراردادی به نمایشگاه سپرده شده بوده. اگر قراردادی در این زمینه تنظیم کردید باید به متن و مفاد آن قرارداد مراجعه کنید.

  13. محمد می گوید

   سلام وقت بخیربنده پنج سال پیش یه قولنامه به یک خانم دادم که این ماشین متعلق ب شما.دوتا شاهدهم امضا کردن پولی هم ذکرنشدداخل قولنانه.دوتا شاهد هم بودن.معامله صورت نگرفت و بحثمون شد البته طرف مقابل اشنا بود رفت و امد خانوادگی داشتیم برحسب اعتماد من رونوشتی ک دست خودم بودپاره کردم.اونا هم گفتن پاره کردیم انداختیم دور.الان برای من ابلاغ اومد بعداز پنج سال که من صاحب رسمی ماشین هستم و این اقا راننده من بوده ماشین دستش اجاره بوده.ماشین راربه نفع منافع خودش استفاده کرده و خواسته ک ماشین با شماره پلاک داخل قولنامه توقیف بشه و من جلب بشم.برام زدن خیانت درامانت.یه کمکی بکنید بی زحمت من چطور بایداز خودم دفاع کنم.و میخوام ازدستش شکایت کنم شکایتم بر چه مبنایی باشه که از قولنامه سو استفاده کردن

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    شما باید با یک وکیل مشورت کنید و متقابلا شکایت کنید و در حضور قاضی از خودتان دفاع کنید.
    البته با توجه به اینکه مدرکی ندارید و قولنامه را پاره کردید، شانس طرف مقابل بیشتر هست. ناگفته نماند نظر قاضی در این مورد شرط اصلی است.

  14. ساسان می گوید

   باسلام بنده فروشنده یک خودرو به مبلغ ۳۲۸ تومان می‌باشم که بعداز مدت یک ساعت از فروش خودرو متوجه شدم که قیمت خودرو بیشتر میباشد و متضرر شده ام،آیا میتوانم درخواست فسخ معامله را بدهم یا نه؟و در صورت فسخ معامله مبلغی که باید بعنوان حق بنگاه پرداخت کنم چقدر میباشد؟

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    با توجه به مفاد قولنامه و در صورتیکه تعویض پلاک انجام نشده باشد، می‌توانید فسخ کنید.

  15. رامین می گوید

   خسته نباشید دیروز یک خودرو فروختم بعد ۴ساعت متوجه شدم ۲۰میلیون ارزان فروختم.قرارداد دستی بوده ۴میلیون بیانه داده و قرار بود بقیه پولو فردا بده من ۴میلیونو پس فرستادم به همان شماره کارت خریدار قبول نمیکنه درقرارداد هیچ ضرر زیانی نوشته نشده وماشین دست خودم هستش.باید چه کاری انجام بدم تا فسخ بشه

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    با توجه به مفاد قولنامه و در صورتیکه تعویض پلاک انجام نشده باشد، می‌توانید فسخ کنید.

  16. اکبر می گوید

   سلام پراید ۱۳۱ را برای خریدار غیابی خرید وبجای او امضا کرد بعد ۱۰ دقیقه متوجه شدم ۱۲ ملیون ضر رکردم وبرای معامله چک ۱ ماهه به مبلغ۱۰۰ملیون داده و۲ ملیون بعد از تعویض پلاک وبعد از نیم ساعت فسخ قرارداد نکرد در همان لحظه شکایت کردم ایا به نتیجه میرسد

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    با توجه به مفاد قولنامه و در صورتیکه تعویض پلاک انجام نشده باشد، ‌می‌توانید شکایت کنید.

  17. محمد می گوید

   سلام بنده ۲۰ رو پیش ماشینمو فروختم سند ماشین به اسم کس دیگه ای هست
   خریدار ۲۰ روزه که نصف پول ماشینو نگه داشته و ماشین رو هم تحویل گرفته. در قولنامه قید شده پشیمانی ۲ میلیون تومان. ولی زمان قید نشده
   کسی که سند به اسمش هست تا یک ماه دیگه هم نمیتونه بیاد. برای انتقال سند. آیا من میتونم فسخ کنم.؟ یا اینکه خریدار حق داره نصف پول رو نگه داره؟

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    با توجه به اینکه زمان در مبایعه نامه قید نشده، کاری نمی توان کرد.

  18. امیر می گوید

   باعرض سلام وخسته نباشیدبنده ۳ماه پیش خودروپرایدرافروختم وسندقطعی زدم خریدار۱۰روزفرصت داشته تعویض پلاک کنه که تاکنون انجام نداده وبنده هم نیازپلاکم داشتم تواین زمان یک سری خساراتی نیزبه بنده واردشده به علت این که زمانی که میخواستم ماشین بخرم نتونستم بااین شرایط میشه درخواست خسارت یافسخ معامله کرد

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    می‌توانید شکایت کنید و از تردد خودرو جلوگیری کنید تا خودرو به پارکینگ منتقل شود و فرایند تعویض پلاک انجام گیرد.

  19. ابراهیم محمدی می گوید

   سلام، من تقریبا ۲۰ روز پیش ماشینی را خریدم و قولنامه دستی هم تنظیم شد و ماشین رو تحویل گرفتم و پول را هم واریز کردم ولی فروشنده سر موقع نیامد برای فک پلاک و سند و ادعا کرد ماشینی که فروخته مال کسی دیگر بوده و اون نمی آید برای فک و سند و مرا مجبور کرد برای برگشت معامله و پول من را داد و ماشین را تحویل گرفت. بعد من متوجه شدم دروغ گفته و در سایت دیوار با قیمت بالاتر همان ماشین را برا فروش گذاشته الان می توانم کاری کنم؟

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    متاسفانه کاری نمی‌توان کرد.

  20. عباس می گوید

   سلام
   ماشینی را به یک بنگاه آشنا دادم و قیمت را هم گفتم ایشان اظهار لطف زیادی کردند که مبلغی را به شما میدهم تارمشکلت حل شود وبعداز فروش به قیمت مناسب و پیشنهادی شما پول خودرابرمی دارم و ماشین را به نمایشگاه ایشان سپردم و مبلغی را به حسابم ریخت بعدازچندروزنیت واقعی خودرا نشان داد و گفت که من ماشین را ازشماخریدم وقیمت هم همان است که به حسابت ریختم باید بیایی سند بزنی!
   نه قولنامه و نه قراری هم در این مورد نداشتیم و ایشان ۶۰ درصد قیمت خودرو در آن روز را که اعلام کردم به من داده ، آیا ایشان می تواند خودرو مرا با این حیله تصاحب نماید. تاکید می کنم ایشان نمایشگاه دار است و هیچ گونه معامله و یا مدرکی ندارد و اصولا قرار ما چیز دیگری بود.

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    می‌توانید از آن شخص شکایت کنید.

  21. حسین می گوید

   سلام و خداقوت
   ماشینم رو چند ماه پیش فروختم ضمن اینکه سند هم به نام طرف زدم فقط در قولنامه ای که بین طرفین نوشته شد با خودکار بالای صفحه نوشتیم در صورت پشیمانی مبلغ ده میلیون تومان باید طرف پشیمان شده پرداخت کند تامعامله فسخ گردد و دو طرف امضا کردیم آیا می تواند پشیمان شده اقدام کندیا خیر

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    با توجه به اینکه سند زده شده و فرآیند آن به اتمام رسیده، امکان فسخ وجود ندارد.

  22. ذبیح الله عطایی می گوید

   سلام من ۹۸اسفندبودماشین۲۰۷دنده خریدم وکالت تعویض پلاک گرفتم من اتباع هستم خودم قانونی بودم اقامت خودم مشکل نداشت تعویض پلاک به مدارک همسرم خواست هنوزپروسه پناهندگی همسرکامل نشده بودمریضی کروناه هم باعث طولانی شدمن نتوانستم به وقتش تعویض پلاک کنم وازطرفی فروشنده هم آشنابودبه من گفت تمام مداریک ماشین بگیرهروقت اقامه همسرت دورست شدتعویض پلاک کن بعداز۹ماه ماشین دست من بودشب آمده پلاک ماشین کنده برده وبعدازچندبرابرشدن قمت ماشین میگه ماشین پس بده وبه وقت خریدن نصف پول نصف طلا تحویل صاحب ماشین دادم ‌کمک کنیدمن چکارکنم

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    متاسفانه چون تعویض پلاک انجام نشده و مبایعه‌نامه هم وجود ندارد، کاری نمی‌توان انجام داد.

  23. علی می گوید

   سلام ۲ ماه پیش بنده ماشین خریدم پولش رو کامل پرداخت کردم مبایعه نامه در نمایشگاه نوشتیم سند در رهن سایپا بود فروشنده گفت سندش طی مراحل اداری تا ۱۵ روز دیگه آزاد میشه برات وکالت فروش میزنم الان ۲ ماه گذشته ماشین گرون شده و میگه اون موقع ارزون فروختم سند نمی زنم در نمایشگاه مبایعه نامه قانونی نوشتیم ایا میتونه فسخ کنه و سند نزنه ممنون

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    می‌توانید با مبایعه نامه به دادگاه مراجعه و شکایت کنید.

  24. حسین می گوید

   سلام خسته نباشید بنده برای اولین بار یه ماشین خریده بودم از شرکت چون صفر بود گفتم بفروشم دست دوم بگیرم دستم رابیوفته یه مشتری تو دیوار پیدا شد اومد آخر شب بود با همسرش گفتم دیگه مشتریه باهاش خیلی راه اومدم دیگه بنگاه هم نبود گفت بیادستی بنویسم خودش نوشت قول نامه رو هرچی به نفع خودش بوده نوشته اونوقت ۴۰۰ هزارتومان بیعانه داده من بخاطر این که فردا پول بیاره من نمیدونستم ده ملیون هم ضرزیان زده امضا کردیم رفت فرداشب اومد چک فردا رو آورد منم قبول نکردم حالا شکایت کرده نمیدونم چکار کنم هر چی زنگ میزنم پول نقد بیار ماشین ببر هیچ من الان پول لازم دارم نمیدونم چه کنم دادگاهم تا دوماه دیگست نمیدونم ماشین بفروشم یا نه

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    چون مبایعه نامه نوشته شده و دو طرف هم امضا کردن، عملا تنها راهی که وجود داره یا صلح طرفین هست و یا ابطال مبایعه نامه با رضایت طرفین.

  25. درویشی می گوید

   باسلام
   یه ماشین خریدم درسال ۹۶ به مبلغ ۱۶ میلیون با ۴تاچک ۴ تومن و۲چک پا کردم و چک سوم به مشکل خوردم وتوان مالی نداشتم وماشین راپس دادم بعد از ۷ماه استفاده فروشنده دیگر پول به من برنگرداند؟ آیا من میتوانم شکایت کنم؟

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    اگر مبایعه نامه دوم داشته باشید برای پس دادن خودرو، بله امکان شکایت وجود داره.

  26. جعفرمختاری می گوید

   سلام من سه ماه قبل پرایدمدل۹۶روپنجاه میلیون فروختم و۲۰میلیون روکه ۴۰ درصدمبلغ معامله میشه چک بیست روزه گرفتم وسندوکارت ماشین وتمامی مدارک رونزدخودم نگه داشتم تا اینکه بعدازبیست روز رفتم دفترخونه تاسندروانتقال بدم توهمون موقع که داشتیم امضاهاشومیزدیم یه هویی خریدار گفت که ۵میلیون تومن روکم میکنم بابت اینکه کولرماشین خراب بوده درصورتی که من درروزمعامله به خریداراعلام کرده بودم کولرخرابست خلاصه یک کلام گفت پنج میلسون تومن رونمیدم منم دیدم واقعاضررمیکنم سندروانتقال ندادم وپاشدم رفتم ازدفترخونه به سمت منزلم که شهرستان هست و۸۰۰کیلومترفاصله داشتم باخریدارالان ۳ماه ازتاریخ چک گذشته وهروزکه میرفتم بانک توحسابش پول نبود بلاخربعداز۳ماه صبرچک روبرگشت زدم ایاالان میتونم فسخ کنم به این دلایل؟؟؟درضمن بعداز۳ماه پیش پرایدمدل ۹۶ الان قیمتش شده ۱۰۰میلیون ایاخسارت یاماشین رومیتونم پس بگیرم ممنون ازلطفتون به راهنمایی تون خیلی نیازدارم.

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    باید حتما شکایت کنید بابت چک برگشتی

  27. جعفرمختاری می گوید

   درضمن موقع فروش خودرو نام خریدار اسم منه اما مالک وصاحب اصلی توسندماشین بنام همسربنده هست ایامیشه همسرم بره شکایت کنه ازمن وخریداروبگه ماشینوبدون اطلاع من فروختن اون موقع ما به مشکل که نمیخوریم یوقت لطفاراهنمایی کنیدممنون میشم ایاازاین طریق میتونیم ماشبن مونو پس بگیریم

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    بله می‌تونید شکایت کنید. چون موردی که اشاره کردید فروش مال غیر هست.

  28. سیروس می گوید

   عالی

  29. سیروس می گوید

   با سلام سال ۹۷ خودرویی را خریداری کردم و قولنامه دستی نوشتیم و تمام پول را پرداخت کردم که با توجه به اینکه در شهر دیگری ساکن هستم وکالت فروش را برایم طبق قولنامه ارسال کنند ولی فروشنده فراری شده و بنگاهی که ماشین را به فروشنده من فروخته بوده قولنامه ای دارد که حق فسخ معامله در صورت عدم پرداخت پول را دارد . در حالیکه برابر ارزش ماشین سفته هم گرفته بوده از نقد کردن سفته ها سرباز زده و درخواست گرفتن ماشین را از بنده کرده. ایا ماشین به چه کسی میرسد؟

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    از طریق مبایعه نامه می‌تونید شکایت کنید و مدارک رو به نام بزنید.

  30. محمد می گوید

   سلام بنده یک سال و نیم پیش یه پراید فروختم و معامله دستی نوشتیم که مبلغ دو ملیون مانده روا تا سه ماه دیگر بیاورد و بریم سند بزنیم ولی نیامد و بنده بعد چند ماه رفتم توقیف پلاک گرفتم وکالت رفته شکایت کرده به الزام به تنظیم سند ،ایا بنده میتونم بخاطر دیر کرد ایشون ماشینم رو پس بگیرم.سند و پلاک و هیچ چیزی بنامش نیست

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    خیر. البته به مفاد مبایعه نامه بستگی دارد.

  31. رامین می گوید

   سلام،من یک وسیله فروختم به ی بنده خدایی و چون مدارک کامل نبود نصف مبلغ رو گرفتم و نصف آن قرار شده بعد از دادن مدارک دریافت کنم،ولی حالا بعد گذشت ۲ ماه مدارک آماده نشده که تحویل بدم،وحالا خریدار میگه باید هم خرج کرد وسیله رو پرداخت کنم،هم مبلغ فسخ قرارداد و هم قیمت روز وسیله ،و همچنین میگه پولی که دادم الان بی ارزش تر شده و باید اونم پرداخت کنی

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    به مفاد مبایعه نامه بستگی دارد.

  32. رامین می گوید

   سلام،من یک وسیله فروختم به یک نفری و چون مدارک کامل نبود نصف مبلغ رو گرفتم ولی الان بعد گذشت چند ماه نتونستم مدارک رو تحویل بدم،و الان خریدار میگه باید هم خرج کرد وسیله رو پرداخت کنم و هم مبلغ فسخ قرارداد پرداخت کنم و همچنین پولی که داده الان بی ارزش تر شده و باید ضرر این پول رو هم پرداخت کنم
   حالا می‌خوام بدونم که چه ضرر هایی باید پرداخت کنم تا وسیله رو بتونم برگردونم

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    بر اساس مبایعه نامه باید عمل کنید و طرف مقابل بر همان اساس هست که می‌توانند شکایت کنند و دادگاه بر همان اساس رای به جبران خسارت خواهد داد.

  33. امیر علی می گوید

   آقا من سه روز پیش یه mvm 315گرفتم همون لحظه رفتیم قولنامه زدیم کل پولو دادم(۱۲۰/۰۰۰/۰۰۰) ماشینو تحویل گرفتم.
   فروشنده گفت ماشین رنگه بخاطر اسید اما تصادف نداشته پیاماشم موجوده هنوز، امروز رفتیم سند زدیم تموم، یهو زد به سرم ببرم کارشناسی خلاصه بردم و معلوم شد عقب و جلوی ماشینتون خورده رفتم پیشش زد زیرشو گفت به من چه ما معامله کردیم رفته قولنامه امضا کردی قیمتم گرفتم معلوم شد ۸۰تومن قیمت ماشینه ولی من ۱۲۰دادم دستم به جایی بند هستش؟۴۰تومن واسه من کم پولی نیست میشه برم دوبار زن بگیرم باهاش😁

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    خیر. چون سند منتقل شده نمی‌شه کاری کرد.

  34. sasan می گوید

   با سلام وخسته نباشید من یه سمند بین شهری را از یکی دوستان خریداری کردم ودر قولنامه ای که به صورت دستی نوشتیم چنین شد که من تا یک ماه اینده تمام مبلغ ماشین را پرداخت کنم ومن در طول این یه ماه فقط ۳۰ میلیون پرداخت کردم ودر این حال هر دو که فقط یه قولنامه داشتیم گم کردیم و یه قولنامه دیگربه صورت دستی نوشتیم که به صورت تفوافقی هست وهیچ مبلغ در ان قید نشده است ولی هر دو قولنامه اولیه را فاقد ارزش قانونی نوشتیم و فسخ کردیم وحال طرف مقابل چون قیمت ماشین افزایش یافته از انتقال سند خوداری میکنه وحالا من شکایت کردم به وقوع عقد بیع ولی قاضی رد کرده ایا این رای درست هست ممنون

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    رای قاضی لازم الجراست و کار دیگه ای نمیشه کرد.

  35. بی نام می گوید

   سلام من یه نیسان خریدم به اسم دور رنگ
   الان هم سند زدم الان بردم کارشناسی گفت ماشین تصادف داشته ستون رنگ شده
   الان من میتونم کاری کنم یا ماشن رو پس بدم

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    خیر

  36. محمدی می گوید

   باسلام ۶ ماه ماشین بصورت وکالتی فروختم وخریدار پلاک تعویض کرده ولی پیگیری انتقال سند قطعی نیست چه کار باید کرد

   1. کارنامه می گوید

    سلام
    از طریق دادگاه شکواییه تنظیم نمایید.

  37. مرتضی پارساشکیب می گوید

   خوب وعالی ودقیق جواب سوالات روکارنامه به همه میده وواقعاتشکرازاین دقت واطمینان که جوابتون طبق قانون رسمی کشور‌وآنچه که امکان داره برای هرکسی که درمعامله اشتباه کرده ویاگولش زدن ومتضررشده میگیدچیکارکنه که درصورت امکان به حقش برسه پاسخ میدهد(کارنامه)خیلی اینجانب به نوبه ی خودم قدردانی وتشکرمیکنم وممنونم%خسته نباشید%الان خودم هم سوالی دارم چه قسمتی بایدسوالم رابپرسم که جوابموبگیرم ؟؟

  38. علیرضا محمدی می گوید

   سلام خسته نباشید،من سه هفته پیش پراید ۸۵ رو خریدم ۴۰ تومن بشرط اینکه خرابی نداره
   ماشینو معامله کردیم و پولش رو دادیم،اومدیم دیدم هیچ جای سالم نداره،سپرا تعطیل،گیر بکس خراب،داخلی خراب،قفل در ها خراب،لاستیکا تعطیل حتی نخ داده،زاپاس ترکیده
   حتی ماشین روغن نداشت توش،پول شیشه جلو که شکسته بود گفت میدم نداد،معاینه نداشت،حتی خلافی ماشینشم گفت میدم پرداخت نکرد

  39. علیرضا محمدی می گوید

   سه تومن هم تاحالا خرج کردم تعویض پلاک هم نشده،میخواستم ببینم میتونم شکایت کنم ماشینو پس بدم پولمو بگیرم؟

   1. behnam.haji198160 می گوید

    بستگی به شرایط داخل قولنامتون داره

  40. نادر کیانی می گوید

   من یک ماشین سمندفروختم به بنگاهی به صورت قلنامه ای الان چهار سال هست که برای تعویض پلاک اقدام نکرده . در این قلنامه از من ۲۰۰ هزار تومان بابت مالیات از من کم کرده و هزینه انتقال سند گرفته ۵۰۰ هزار تومان در صورتی که هزینه سند قطعی را من پرداخت کرده بودم و وکالت انتقال سند دارم از فروشنده قبلی؟
   بخاطر این ماشین سبد معیشتی به من تعلق نگرفت بخاطر اینکه دو پلاک به اسم من ثبت هست
   برای توقیف ماشین چون قولنامه نداشتم چند تا شاهد معرفی کردم تا ماشین و پلاک را توقیف کنم .
   اما الان دادستان حکم ازادی پلاکی که به اسم من هست را داده؟ ا
   الان می خواهم دادخواست خسارت و ذلر نگران کنم اما هیچ مدارکی که بتوانم ثابت کنم ماشین را فروختم یا اینقدر پرداخت کردم ندارم
   چون بنگاهی هیچ قولنامه ای به من نداده برای خرید ماشین از من !
   دادگاه هم چون قلنامه خرید فروش ندارم دادخواست من را رد می کنه
   به نظر شما من چه اقدامی انجام بدم
   من توی این قلنامه نزدیک به چهار میلون ذلر دارم تا به امروز .
   اگر اقدام هم نکنم دادگاه هم حکم الزام به سند و خسارت وارده صادر می کنه ؟
   در صورتی که من خسارت دیده هستم از این قلنامه
   اگر امکان داره راهنمای کنید که من چه دادخواستی بدم
   سند و مدارک ماشین و قولنامه دست خریدار ماشین هست و من هیچ مدارکی از این ماشین ندارم که فروختم و طلب دارم و خسارت دیده هستم
   ۰۹۱۱۹۷۵۵۷۵۵ نادر کیانی

  41. علیرضا می گوید

   سلام بنده یک ماشین ۴۰۵ داشتم وبا یک پراید تعویض کردم مابالتفاوت ۲۱ میلیون هشتصد هزار توامان بود که بنده باید به صاحب پراید پرداخت نمایم وصاحب پراید ماشین رو به سه جا نشون داده وبنده هم همینطو وبعد توافق قولنامه نوشته شد وده میلیون کارت کشیده وده میلیو چک ۱۰ روزه و یک میلون هشتصد هم بابت تنظیم سند نگه داشتم ماشینهارو تحویل دادیم وحالا صاحب پراید بعد چهارروز درخواست فسخ معامله کرده بنده هم برای ماشین پراید هزینه گذاشته ام آیا میتونه معامله روفسخ کنه یا نه ممنون میشم راهنمایی کنین.

   1. behnam.haji198160 می گوید

    بابایی ببینید چه شرایطی رو در قولنامه برای فسخ معامله نوشتین…و با اون شرایط میتونید فسخ کنید.

  42. حسین می گوید

   سلام اگه بشه تا ظهر جواب بدید ممنون میشم چون میخام فسخ قرارداد کنم
   پرایدی دیروز فقط توی قولنامه بنگاه به اسم من زدن که همه مشکلاتشم گفتن شاستی تعویض و دور رنگ بعد گفتن به شاستی تعویض به نامم نمی خوره
   سه میلیونم بیانه دادم
   هنوز ۲۴ ساعتم نشده
   ولی اون سپر جلوی ماشین همون جایی که نوشته سایپا رو هم سوار شدم یهو از دستم در رفت خورد به خودرو جلویی شکست
   الان
   بنده به سه میلیونم میرسم با این که هنوز ماشین بنگاه هست

   1. behnam.haji198160 می گوید

    برای فسخ قرار باید ببینید چه شرایطی رو داخل قولنامه امضا کردین
    و برای خسارت جلوی ماشین مبلغی رو باید پرداخت نمایید.

  43. حسن حلاجی می گوید

   سلام به کارشناس محترم:
   بنده در تاریخ ۹۹/۱۱/۱۴ سه شنبه عصر یک پراید مدل ۸۷ دوگانه فابریک که شاسی ماشین بازسازی شده و کامل دور رنگ بود فروختم به ۴۸ میلیون ..که به خریدار تمام مشخصات رو گفتم و گفتم یک ریال هم تخفیف نمیدم … و در قلنامه دستی بین خودمون هم تمام مشکلات ماشین رو گفتم و امضا کرد.. . وکالت تعویض پلاک و سند هم دادم .. پول را هم کامل گرفتم و خریدا بعد از ۶ روز یعنی در تاریخ ۹۹/۱۱/۲۰ اومده میگه ماشین رو به من گرون دادی بنگاه میگه ۳۵ میلیون و گفته سقف رنگ داره ومیگه شما به من نگفتی سقف رنگ داره.. الان گفته یا الباقی اضافه پول رو بهم بده یا میرم شکایت میکنم ..
   من کارمندم اصلا حوصله این کارها رو ندارم …خواهشا به من بگید ایا کاری میتونه بکنه من چکار کنم ممنون..
   این شماره منه لطفا کمکم کنید ۰۹۹۰۳۹۴۱۳۰۳ حلاجی

   1. behnam.haji198160 می گوید

    با سلام،خودرو فروخته شده و به رویت خریدار رسیده.باید قبل از خرید کارشناس می‌گرفتند.در کل اگه شکایت کنه خیلی باید دوندگی انجام دهد.و به شما کاری ندارند.

  44. وحید می گوید

   سلام روز بخیر دو ماه پیش معامله ای انجام دادم با شخصی و ماشین خودم ب طرف دادم و ماشین طرف رو گرفتم ب صورت معاوضه مدل ماشین من ۸۶ و ماشین اون بنده خدا ۹۳ الان بعد دو ماه طرف میگه کیلومتر ماشین کم شده و رفته تامین دلیل گرفته برای فسخ معامله که در جضور شاهدین ماشین ها دو طرف کارشناسی شدن الان ن من سند زدم ن ایشون و طرف میگه فسخ محبت کنید راهنمایی کنید متشکر

   1. behnam.haji198160 می گوید

    به توسط قولنامه و مطالبی که نوشته شده فی ما بین، میتوانید فسخ کنید.

  45. فرنوش می گوید

   معمولا هزینه فسخ معامله چقدر در نظر گرفته میشود؟

   1. behnam.haji198160 می گوید

    بستگی به مفاد نوشته شده داخل قولنامه دارد.

  46. شهرام می گوید

   سلام خسته نباشید .
   من ماشین خواهرم رو فروختم با یک مبایعه نامه چاپی که اسم خودم و خریدار نوشته شده و کامل نخونده بودم در یک بندش نوشته شده این معامله قطعی بوده و حق برگشت از طرفین سلب میشود .
   مبایعه نامه تاریخش ۱۴۰۰/۱/۱۷ هست ۵ میلیون بیانیه داده و ۹۰ میلیون یک فقره چک به تاریخ ۱۴۰۰/۱/۱۸ و ۷ میلیون هم موقع تنظیم سند در دفتر خانه که در توضیحات به این متن نوشته شده
   مبلغ باقی مانده ۹۰ میلیون تومان به صورت چک به تاریخ ۱۴۰۰/۱/۱۸ به شماره ….. و هفت میلیون تومان در دفتر خانه موقع وکالت نقدا به فروشنده پرداخت خواهد شد .
   در مبایعه نامه ما ضرر زیان نوشته نشده است .
   چک ایشون ۱۸ برگشت زدم و این که من هم با یکی دیگه معامله کرده بودم که بخاطر برگشت چک ایشون معامله من فسخ و ۵ میلیون ضرر زیان دادم و بهش گفتم که بیا مامله رو فسخ کنیم و ضرر زیان نمیخوام که قبول نکرد من زنگ زدم و جواب نداده و امروز ۱۴۰۰/۱/۲۰ اس ام اس داده که سلام ببخشید زنگ زده بودی اگه میخوای معامله ماشین تموم بشه بیاین دفتر خانه تنظیم سند همونجا براتون کارت بکشم چک رو به خودم بدین .

   آیا من شکایت کنم میتونم این معامله رو فسخ کنم یا نه در مبایعه نامه هیچ اشاره ای به فسخ نشده فقط یک بندی که بهتون نوشتم این معامله قطعی بوده و حق برگشت از طرفین سلب می شود .

   1. behnam.haji198160 می گوید

    بخاطر شرایط مبایه نامه کارشما کمی سخت میباشد…ولی چون چک ایشان برگشت خورده شما میتوانید از این طریق طلب خسارت کنید…ولی اگر شرایط پرداختی ایشان درست شده میتوانید با توجه به شرایط ماشین رو به ایشان بفروشید و سند رو بهنام بزنید.

  47. فائزه می گوید

   باسلام من یک خودرو فروختم که خودم شش ماه پیش بنام دوررنگ خریده بودم و خریدارماشین یک ماه پس از تعویض پلاک ادعادارد ک سقف ماشین رنگ داره . گفت تایک ماه میاد سند بزنه و دو ملیونمو بده . و حالا میگه نه تنها دوملیون نمیدم بلکه ده ملیونم میگیرم . ماشین مدل ۸۰ هست . من خودم بی خبر بودم . ایا خریدار میتونه ادعای پول یا فسخ معامله کنه ؟

   1. behnam.haji198160 می گوید

    خیر ایشون باید برای سند زدن پیش شما بیاید و مبلغ باقی مانده را به شما پرداخت نماید.

  48. عماد می گوید

   سلام
   عبارت “فروشنده تا ده سال ضامن کشف فساد شرعی قانونی مورد معامله می‌باشد”در قرارداد قولنامه خرید قطعی خودرو در دفاتر اسناد رسمی به چه معنی است؟
   لطفاً مثال بزنید

   1. behnam.haji198160 می گوید

    کشف هرگونه فساد تا تاریخ تنظیم سند و تحویل خودرو مورد معامله به عهده فروشنده مى باشد.ولی بعداز تنظیم سند هیچ گونه حقی بابت خودرو ندارد.
    چنانچه به هر دلیلی معامله باطل باشد یا مال مورد معامله مستحق الغیر باشد فروشنده ضامن است.
    در هرصورت از یک وکیل میتونید مشاوره بگیرید.

    نپذیرفتن

  49. emad111 می گوید

   سلام
   عبارت “فروشنده تا ده سال ضامن کشف فساد شرعی قانونی مورد معامله می‌باشد”در قرارداد قولنامه خرید قطعی خودرو در دفاتر اسناد رسمی به چه معنی است؟
   لطفاً مثال بزنید

   1. behnam.haji198160 می گوید

    کشف هرگونه فساد تا تاریخ تنظیم سند و تحویل خودرو مورد معامله به عهده فروشنده مى باشد.ولی بعداز تنظیم سند هیچ گونه حقی بابت خودرو ندارد.
    چنانچه به هر دلیلی معامله باطل باشد یا مال مورد معامله مستحق الغیر باشد فروشنده ضامن است.
    در هرصورت از یک وکیل میتونید مشاوره بگیرید.

  50. تقی می گوید

   سلام من یه ماشین روا روپار سال فروختم البته به طور قسطی و خریدار قرار کردماه ۱میلیون به من بدهد من هم قبول کردم واعتماد بعد رفتیم تعویض پلاک کارای پلاک روانجام دادیم وبرگ سبز رو گرفت حالا ۲ تا از قسطها واریز نمیکنه میگه سند قطعی لازم نیست همون برگ سبزحکم سند داره میشه راهنماییم کنین چکار کنم ممنون.

   1. behnam.haji198160 می گوید

    با قولنامه‌ای که تنظیم کردین میتونید فقط شکایت بفرمائید.

  51. حمیدرضا می گوید

   سلام ماشین داشتم بایک بنده خدا ماشین به ماشین معاوضه کردیم قولنامه دستی نوشتم بد داخل قولنامه حق فحقس ندارد بعد سند ماشین تاتاریخ روز باید بنام بخورد نوشته اگر کسی تاریخ روز نیاد ۵ درصد از ماشین خسارت میخورد بعداز ۱ماه آمده ماشین میخواد میشود فحقس کند یا نه ممنونم

   1. behnam.haji198160 می گوید

    با توجه به بندی که در قولنامه نوشته شده راجب به ف عدم فسخ قرارداد
    باید ثابت شود که چه کسی برای پلاک زدن حاضر نشده
    ولی در هر صورت با توجه به عدم فسخ می‌توان بصورت توافقی مراحل رو پیش ببرید
    در غیر اینصورت به مراجع قضایی می‌توان شکایت کرد.

  ارسال دیدگاه

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.