مدارک لازم برای تمدید گواهینامه رانندگی، مراحل و هزینه آن

6 691,458

در گذشته گواهینامه‌های رانندگی ۵ سال اعتبار داشتند، ولی چند سالی است که اعتبار آنها ۱۰ساله شده است. در صورت اتمام اعتبار گواهینامه رانندگی باید برای تمدید آن اقدام کنید. زیرا گواهینامه تاریخ‌گذشته مشکلاتی را به وجود خواهد آورد. اگر با چنین گواهینامه‌ای رانندگی کنید جریمه می‌شوید و اگر تصادفی رخ دهد و در آن مقصر شناخته شوید، بیمه خسارتی پرداخت نخواهد کرد. پس اگر اعتبار گواهینامه‌تان روبه‌پایان است، بهتر است که برای تمدیدش اقدام کنید و این کار را پشت گوش نیندازید. در اینجا شرایط و مدارک لازم برای تمدید گواهینامه رانندگی را شرح می‌دهیم و مراحل و هزینه‌های آن را نیز بیان می‌کنیم.

شرایط لازم برای تمدید و تعویض گواهینامه

در صورتی می‌توانید گواهینامه خود را تمدید یا تعویض کنید که به یکی از دلایل زیر غیرقابل‌استفاده شده باشد:

 • تاریخ اعتبار گواهینامه به پایان رسیده باشد.
 • بخش‌های مهم گواهینامه مانند اطلاعات و محدودیت‌ها مخدوش شده باشد و اطلاعات درج‌شده روی آن به‌راحتی قابل‌تشخیص نباشد.
 • گواهینامه مفقود یا دزدیده شده باشد. در این صورت باید در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی، استعلام اولیه را انجام دهید و در صورت نبود سابقه به اداره راهنمایی‌ورانندگی مراجعه و برگه استعلام را دریافت کنید.
 • اطلاعات هویتی (مانند نام و نام خانوادگی) شما تغییر کرده باشد.

خرید و قیمت خودروی دست دوم و کارشناسی شده

مدارک لازم برای تمدید گواهینامه

برای تمدید گواهینامه به مدارک زیر نیاز دارید:

 • اصل و کپی شناسنامه. در صورت وجود توضیحات، کپی صفحه توضیحات با مهر ثبت احوال نیز الزامی است. در شناسنامه‌های جدید کپی صفحه محل تنظیم سند نیز باید ارائه شود.
 • اصل و کپی پشت و روی کارت ملی.
 • آدرس دقیق محل سکونت دائمی همراه با کدپستی ۱۰ رقمی.
 • اصل گواهینامه‌ای که قصد تمدید آن را دارید. اگر گواهینامه شما مفقود شده است، باید استعلام نیروی انتظامی را ارائه دهید.
 • تصویر بیومتریک چهره که در دفتر پلیس+۱۰ گرفته می‌شود. (در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یا پلیس+۱۰ برای گرفتن تصویر بیومتریک چهره و اثر انگشت کیوسک‌های پیشرفته‌ای وجود دارد.)
 • مدرک معتبری مانند کارت پایان خدمت و برگه آزمایشگاه که در آن گروه خونی شما مشخص شده است. در صورتی که چنین مدرکی همراه ندارید، می‌توانید با پرکردن فرم خوداظهاری گروه خونی خود را اعلام کنید. البته در صورت بروز هرگونه مشکلی به‌دلیل اعلام گروه خونی اشتباه، مسئولیت آن بر عهده خود شما خواهد بود.
 • گواهی عدم اعتیاد که برای متقاضیان تعویض گواهینامه پایه یک ضروری است. برای انجام تست اعتیاد باید پس از دریافت معرفی‌نامه از دفاتر به درمانگاه یا بیمارستان تعیین‌شده مراجعه کنید.

تمدید گواهینامه

مراحل تمدید گواهینامه

برای ثبت درخواست تمدید گواهینامه رانندگی ابتدا باید به مراکز پلیس+۱۰ مراجعه کنید و مدارک لازم را ارائه دهید. پس از ارائه مدارک، برگه معاینه چشم صادر می‌شود. معاینه چشم باید توسط پزشک معتمد پلیس ناجا انجام شود.

نکاتی که باید درمورد معاینه چشم در نظر داشته باشید:

 • برای تعویض گواهینامه موقت گروه ب انجام معاینه چشم لازم نیست و صرفا ارائه یک قطعه عکس کافی است.
 • کسانی که قبلا گواهینامه رانندگی با لنز داشته‌‌اند و می‌خواهند گواهینامه خود را با همان شرایط تمدید کنند، به تأیید کاردان فنی نیازی ندارند و فقط باید توسط پزشک معتمد ناجا معاینه شوند.
 • اگر گواهینامه قبلی شما با عینک بوده و پس از انجام جراحی لیزیک دیگر به عینک نیازی ندارید، تأییدیه پزشک معتمد ناجا در فرم معاینه پزشکی شما ضروری است.
 • کسانی که گواهینامه آنها با لنز طبی است، پس از مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی باید به کاردان فنی راهنمایی‌ورانندگی مراجعه کنند.

در موارد زیر پس از انجام معاینات، کاردان فنی راهنمایی‌ورانندگی نیز باید توانایی فرد را برای رانندگی تأیید کند:

 • متقاضیان بالای ۷۰ سال بعد از انجام معاینه چشم باید به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی و سپس باجه کاردان فنی راهنمایی‌ورانندگی مراجعه کنند. این افراد نیازمند گذراندن آزمایش‌های جانبی متفرقه‌ای (مانند سنجش شنوایی) هستند تا سلامت خود برای دریافت گواهینامه را اثبات کنند.
 • کسانی که قبلا دارای نقص‌عضو بوده‌اند یا پس از اخذ گواهینامه دچار مشکلات جسمانی شده‌اند، پس از انجام معاینه پزشکی به تأیید کاردان فنی نیز نیاز دارند.

پس از ثبت درخواست و اتمام مراحل تمدید گواهینامه رانندگی، به متقاضی رسیدی داده می‌شود که می‌تواند آن را به مأموران راهنمایی‌ورانندگی ارائه دهد. حداکثر یک هفته تا ۱۰ روز پس از ارائه مدارک و ثبت درخواست در پلیس+۱۰ گواهینامه جدید صادر می‌شود.

حتما بخوانید: استعلام نمره منفی گواهینامه و نحوه پاک کردن آن

زمان تمدید گواهینامه

برای اینکه بتوانید گواهینامه خود را تمدید کنید، گواهینامه شما باید در حال انقضا باشد، یعنی در زمان ثبت درخواست، یک ماه از تاریخ اعتبار آن باقی مانده باشد. البته دارندگان گواهینامه‌های قدیمی می‌توانند زودتر از موعد مقرر برای اخذ گواهینامه رانندگی جدید و تعویض آن اقدام کنند.

تمدید گواهینامه آنلاین

در حال حاضر امکان تمدید گواهینامه رانندگی به‌صورت آنلاین وجود ندارد، زیرا حضور شخص متقاضی برای اخذ اثر انگشت الزامی است و یکی از شرایط تمدید گواهینامه، احراز هویت فرد و ثبت الکترونیکی اثر انگشت او است. البته برای پیگیری صدور گواهینامه می‌توانید به‌صورت اینترنتی یا با استفاده از پیامک و تماس تلفنی اقدام کنید. اخذ گواهینامه رانندگی بین‌المللی موقت یا ترجمه گواهینامه فارسی به انگلیسی یا زبان کشور موردنظر نیز به‌صورت آنلاین امکان‌پذیر است.

تمدید گواهینامههزینه تمدید گواهینامه

در زمان تحویل مدارک موردنیاز به دفاتر خدمات الکترونیک نیروی انتظامی باید هزینه‌های مربوط به ارسال پستی گواهینامه و سایر هزینه‌های جانبی را با استفاده از دستگاه کارت‌خوان موجود در دفتر پرداخت کنید. به‌طور کلی هزینه تمدید گواهینامه شامل موارد زیر است:

 • ۵۰ هزار تومان برای تعویض گواهینامه و تبدیل آن به گواهینامه هوشمند؛
 • ۱۰۰۰ تومان حق تمبر؛
 • ۱۳۰۶۶ تومان هزینه تصویر بیومتریک چهره؛
 • هزینه ارسال گواهینامه رانندگی توسط اداره پست به آدرس محل سکونت متقاضی؛
 • هزینه معاینات و آزمایشات پزشکی (چشم‌پزشکی، آزمایش خون، گواهی عدم اعتیاد و غیره) که در زمان انجام آنها توسط متقاضی پرداخت می‌شود.
 • جریمه دیرکرد تعویض گواهینامه رانندگی. این جریمه به‌ازای هر سال ۲۵ هزار تومان است و پس از گذشت یک سال تمام از تاریخ انقضای اعتبار گواهینامه اعمال می‌شود.

تمدید گواهینامه بین‌المللی

اگر دوست دارید با اتومبیل شخصی خود به کشورهای دیگر سفر کنید یا در آن کشورها از اتومبیل‌های کرایه‌ای استفاده کنید باید برای دریافت گواهینامه بین‌المللی اقدام کنید. کانون اتومبیل‌رانی مرجع رسمی صدور گواهینامه بین‌المللی است که در سراسر ایران نمایندگی دارد.

گواهینامه‌های رانندگی بین‌المللی قابل‌تمدید نیستند و پس از انقضا باید برای دریافت گواهینامه جدیدی اقدام کنید. برای صدور گواهینامه‌ی بین‌المللی جدید همراه‌داشتن اصل گواهینامه بین‌المللی قبلی الزامی است.

مدارک موردنیاز برای صدور گواهینامه‌ بین‌المللی:

 • اصل گواهینامه قبلی که حداقل یک ماه و یک روز دیگر اعتبار داشته باشد.
 • کپی کارت ملی.
 • کپی پاسپورت.
 • یک قطعه عکس ۴×۳ رنگی.

 

سخن پایانی

خوشبختانه تمدید گواهینامه رانندگی دردسرهای صدور گواهینامه را ندارد و در صورت وجود همه مدارک، در یک روز می‌توان تمام کارهای مربوطه را انجام داد و حداکثر ظرف ۱۵ روز گواهینامه به دست‌تان می‌رسد. ولی اگر به دردسرهای استفاده از گواهینامه تاریخ‌گذشته فکر کنید، می‌بینید که تمدیدنکردن گواهینامه به دردسرها و مشکلاتش نمی‌ارزد و بهتر است که در زمان مقتضی برای تمدید آن اقدام کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
6 نظرات
 1. محمد
  محمد می گوید

  من الان نزدیک دو ماه است از درخواست بنده میگذره ولی فعلا صدور مجدد نشده و به دستم نرسیده

 2. .
  . می گوید

  سلام اگه ۱ ماه از تاریخ برای تمدید گذشته باشد هم باید پول پرداخت کنیم؟

 3. مهدی فنا
  مهدی فنا می گوید

  من سوالی دارم؟
  من برای تمدید اقدام کردم وبرای معاینه چشم رفتم که رد شدم قرار شد عینک بگیرم
  آیا محل تعیین نمره چشم وتهییه عینک اختییاریست یا مرکز معاینه چشم که مراجعه کردم انتخاب میکنه وحتما باید عینک از جایی که مرکز معاینه میگه اجباریست جای دیگه قبول نیست؟

 4. حمیدرضا
  حمیدرضا می گوید

  سلام.تو پلیس+۱۰فقط هزینه تعویض۲۵۰هزار تومن میگیرن نه ۵۰هزار تومن

 5. علیرضا
  علیرضا می گوید

  من امروز رفتم برای تمدید گواهینامه .مجموعا ۳۱۳ هزار تومن شد با معاینه چشم

 6. عابد
  عابد می گوید

  باتشکرفراوان بخاطرراهنمایی خوبتان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.