دولت قانون را دور زد؛ خودروهای وارداتی مستقیم وارد بازار آزاد می‌شوند

0 903

طبق تصمیم اخیر هیأت دولت، شرط «خودروهای وارداتی صرفا در بورس کالا عرضه شود» از آیین‌نامه واردات حذف می‌شود. حذف این شرط مهم به ورود خودروهای وارداتی به بازار آزاد اشاره می‌کند. به بیان بهتر، دیگر لزومی به عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا و برگزاری مزایده برای فروش آن‌ها نیست.

اعتبار قانون ممنوعیت واردات خودرو در آخرین روز از اردیبهشت‌ماه سال جاری منقضی شد. از آن زمان تاکنون، مسئله واردات خودرو با کش و قوس‌های فراوانی همراه بود و در نهایت آیین‌نامه در شهریورماه به تصویب هیأت دولت درآمد. شروط متعددی در این آیین‌نامه قید شده که یکی از آن‌ها، به عرضه خودروهای وارداتی فقط در بورس کالا اشاره می‌کند. حالا هیأت دولت درباره این بند تجدیدنظر کرده و آن را حذف کرده است!

عرضه خودرو در بورس کالا نه‌تنها در آیین‌نامه، بلکه بارها و بارها توسط مسئولین وزارت صمت مورد تأکید قرار گرفته است. با این حال علیرغم ورود اولین محموله خودروهای وارداتی در دی‌ماه سال جاری و محموله‌های بعدی، هنوز هیچ خودرویی در بورس کالا عرضه نشده و در این میان، مخالفت‌های شدیدی با نحوه عرضه خودرو در بورس کالا به میان آمده است. به نظر می‌رسد دولت برنامه‌های دیگری برای عرضه خودروهای خارجی به بازار دارد و ابلاغیه جدید، این موضوع را به‌خوبی ثابت می‌کند.

بورس کالا دیگر تنها بستر فروش خودروهای خارجی نخواهد بود

در مصوبه جدید هیأت دولت که به‌تازگی توسط معاون رئیس‌جمهور ابلاغ شده، دو عبارت «خودروهای وارداتی صرفا در بورس کالا عرضه شود» و «بورس کالا» حذف شده‌اند. بنابراین ورود خودروهای وارداتی به بازار آزاد امکان‌پذیر شده و بورس کالا دیگر تنها بستر فروش خودروهای خارجی نخواهد بود.

با ابلاغ مصوبه جدید که لزوم عرضه خودرو در بورس کالا در آن حذف شده، نحوه قیمت‌گذاری خودروهای وارداتی نیز تغییر پیدا می‌کند. پیش از حذف این شرط، قرار بود خودروها با یک قیمت پایه در بورس کالا عرضه شوند و با قیمت مزایده‌ای به فروش برسند. حال که امکان عرضه در بازار آزاد نیز میسر شده، باید دید که نحوه قیمت‌گذاری خودروهای خارجی به چه صورت انجام می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.