واردات خودروهای چینی و هندی به بازار کشور

0 1,132

طبق اظهارات اخیر نائب رئیس کمیسیون همراه مجلس شورای اسلامی، شرایط سیاسی و محدودیت‌های قیدشده در آیین‌نامه ناگزیر زمینه‌ساز واردات خودروهای چینی و هندی شده است، هرچند این محصولات نمی‌توانند تأثیر چندانی در بهبود و ارتقای خودروسازی داخلی داشته باشند.

به گفته این مسئول محترم، بخشی از مشکلات ایجادشده در بازار خودرو به شرایط اقتصادی مربوط می‌شود، ولی مدیریت بازار نیز با ضعف‌های متعددی همراه بوده و همین امر باعث ایجاد تشویش و تلاطم در بازار خودرو شده است. در صورت تداوم شرایط فعلی و عدم چاره‌جویی برای مسائلی که باعث آشفتگی بازار شده‌اند، نمی‌توان امیدی به بهبود وضعیت داشت.

آخرین اخبار واردات خودروهای چینی و هندی

واردات خودرو قرار بود به‌عنوان یک عامل پشتیبان و تقویت‌کننده، موجب بهبود وضعیت بازار شود. لیکن به نظر می‌رسد بندهای آیین‌نامه به‌نحوی زمینه انحصاری شدن واردات را فراهم آورده است. در حال حاضر به جای واردکنندگان و تجار واقعی، خودروسازانی که موظف به ارتقای کیفیت و عرضه محصولات داخلی هستند، با کسب مجوز واردات پا به میدان گذاشته‌اند. ناگفته نماند که یکی از اهداف اصلی واردات، ایجاد فرصت برای خودروسازان جهت افزایش تیراژ محصولات و کمک به تنظیم بازار خودرو بوده و حالا ورود شرکت‌های تولیدکننده به حوزه واردات، ابهامات و تناقض‌های متعددی را ایجاد کرده است.

از طرف دیگر، وضعیت دیپلماسی کشور و بندهای سخت‌گیرانه و در عین حال مبهم آیین‌نامه، زمینه واردات خودروهای چینی و هندی را فراهم آورده که در حالت کلی، هیچ سود و منفعتی را عاید صنعت خودروسازی کشور نمی‌کند. محصولات چینی و هندی اگرچه ارزان‌قیمت و شاید خوش‌ظاهر باشند، اما از لحاظ کیفیت و تکنیک دست‌کمی از خودروهای ایرانی ندارند و بعید است بتوانند تکنولوژی‌های جدیدی را به صنعت خودروسازی داخلی اضافه کنند. بهتر است وزارت صمت به‌زودی چاره‌ای برای این مسئله پیدا کند، در غیر این صورت واردات خودرو نه به نفع مردم و صنعت، بلکه تنها به نفع دولت تمام خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.