ممنوعیت ورود خودروهای لاکچری با هدف افزایش کیفیت تولیدات داخلی

0 1,548
یکی از اهداف اصلی واردات خودرو که بارها مورد تأکید مسئولین و نهادهای عالی‌رتبه قرار گرفته، ایجاد رقابت و افزایش کیفیت خودروهای داخلی و در عین حال، رعایت حال اقشار ضعیف و متوسط جامعه است. به همین خاطر، ممنوعیت ورود خودروهای لاکچری جزو شروط اصلی مجلس برای موافقت با واردات خودرو به حساب می‌آید.

واردات خودرو اهداف متعدد و شروط مختلفی دارد. پیش‌تر وزیر صمت به ضرورت ورود خودروهای اقتصادی اشاره کرد تا اقشار با درآمد متوسط و کم‌درآمد نیز بتوانند نفعی از واردات خودرو داشته باشند.

بعدها شایعات و گزارش‌های متعددی درباره سقف قیمت و حجم مجاز موتور مطرح شد که همگی آن‌ها به صدور جواز برای واردات خودروهای ارزان‌قیمت اشاره می‌کنند. حال خبر رسیده که مجلس به‌هیچ‌وجه اجازه ورود خودروهای بالای ۲۵ هزار دلار را نمی‌دهد.

ممنوعیت ورود خودروهای لاکچری دلایل موجهی دارد. واردات خودرو قرار است موجب شکست قیمت سنگین خودروهای ایرانی شود. ولی اگر قرار باشد خودروهای گران‌قیمت به بازار عرضه شوند، نه‌تنها قیمت محصولات داخلی کاهش نمی‌یابد، بلکه علاوه بر ایجاد انحصار، اقشار ضعیف و متوسط جامعه مجددا به سمت خودروهای داخلی تمایل پیدا می‌کنند و اختلاف بین عرضه و تقاضا به طور فاحشی افزایش می‌یابد. بدین ترتیب، یکی از اهداف مهم واردات خودرو، یعنی تأمین نیازهای بازار با شکست مواجه می‌شود.

ممنوعیت ورود خودروهای لاکچری همچنین روی کیفیت خودروهای داخلی نیز تأثیر می‌گذارد. بدیهی است که با عرضه خودروهای خارجی، تولیدکنندگان داخلی به تکاپو برای افزایش کیفیت محصولات خود افتاده تا بتوانند با خودروهای وارداتی رقابت کنند و با جلب رضایت مشتریان، سهم بیشتری از بازار را به دست آورند.

مجلس هنوز منتظر دریافت آیین‌نامه واردات خودرو از سوی دولت است و در صورت عدم مغایرت بندهای آیین‌نامه با شروط مجلس، واردات خودرو نیز قطعی می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.