احتمال عرضه خودرو در بورس کالا همچنان وجود دارد

0 420

حدوداً ۱۰ روز پیش بود که سخنگوی شورای رقابت از لغو عرضه خودرو در بورس کالا خبر داد. طبق اظهارات این مقام مسئول، وزارت صمت و بورس کالا به‌صورت قانونی حق تصمیم‌گیری در مورد عرضه خودرو در این پلتفرم را ندارند. ولی حالا وزیر اقتصاد ضمن اشاره بر ادامه عرضه خودرو در بورس کالا، گفته‌های سخنگوی شورای رقابت را نقض می‌کند.

پس از گذشت تقریباً دو هفته از اعلامیه سخنگوی شورای رقابت، وزیر اقتصاد وارد میدان شده و خبر منتفی‌شدن عرضه خودرو را در بورس کالا تکذیب کرده است. به گفته وی، در اطلاعیه شورای رقابت چنین چیزی وجود ندارد و دلیلی برای توقف عرضه خودرو در بورس کالا نیست.

مخالفین بورس کالا را یک روش من‌درآوردی می‌دانند

ابتدای سال گذشته بود که بورس کالا به‌عنوان یک بستر شفاف و عادلانه برای عرضه خودرو انتخاب شد. با اینکه در مدت تقریباً نه ماه حدود ۳۴ هزار دستگاه خودرو به‌صورت مزایده‌ای از طریق این پلتفرم به فروش رسید، ولی ادامه این روند به مذاق برخی مسئولین خوش نیامده و به‌طور خاص با بدقولی ایران‌خودرو، فروش خودرو در بورس کالا از تکاپو افتاد. به گفته مخالفین، بورس کالا یک روش من‌درآوردی است که به‌دلیل ماهیت مزایده‌ای، سود ناچیزی برای خریدار دارد و سود هنگفتی وارد جیب فروشنده می‌کند.

مدتی بعد علیرغم تأکید کمیسیون تلفیق بودجه، وزیر صمت و رئیس بورس کالا، شایعاتی مبنی بر توقف عرضه خودرو در بستر مزایده‌ای بر سر زبان‌ها افتاد. این شایعات با اظهارات سخنگوی شورای رقابت قوت گرفت و حالا با گفته‌های وزیر اقتصاد، لغو یا ادامه عرضه خودرو در بورس کالا مجدداً در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است.

از آنجا که ناهماهنگی بین نهادهای دخیل در صنعت خودرو به امری عادی تبدیل شده است، باید منتظر واکنش شورای رقابت در مورد ادعای جدید وزیر اقتصاد بود. برخی تصمیمات بنابر دلایلی به‌طور لحظه‌ای اتخاذ می‌شوند و احتمال می‌رود خودرو بار دیگر وارد ویترین بورس کالا شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.