شارژ ۲۱۰ لیتر بنزین در ابتدای ماه برای هر کارت سوخت

0 1,408

هر خودرو حق استفاده از ۶۰ لیتر بنزین سهمیه‌ای و ۱۵۰ لیتر بنزین آزاد دارد و این حق از طریق شارژ ۲۱۰ لیتری کارت سوخت شخصی در ابتدای هر ماه ادا می‌شود. با اینکه سهمیه یارانه‌ای ۶۰ لیتری تا ۹ ماه قابل ذخیره‌ و محفوظ است، اما سهمیه آزاد در پایان ماه می‌سوزد و مجددا در ابتدای ماه آینده شارژ می‌شود.

تقسیم سهمیه بنزین به دو نوع یارانه‌ای و آزاد از سال ۱۳۸۶ به‌عنوان یک استراتژی مؤثر برای کنترل و نظارت روی مصرف سوخت به اجرا درآمد. این راهکار همچنین قاچاق سوخت به خارج از کشور را دشوارتر می‌سازد و افراد را از بیهوده‌گردی در سطح شهر باز می‌دارد، چراکه در صورت اتمام سهمیه دولتی بنزین، راننده مجبور به استفاده از سهمیه آزاد با قیمت دو برابر می‌شود.

مزایای سهمیه‌بندی بنزین چه بوده است؟

با شارژ ۲۱۰ لیتری کارت سوخت شخصی، بعید به نظر می‌رسد رانندگان در طی ماه با کمبود بنزین مواجه شوند. استقبال افراد از کارت سوخت و نداشتن گلایه نسبت به حجم شارژ هم نشان می‌دهد که ۶۰ لیتر بنزین یارانه و ۱۵۰ لیتر بنزین آزاد کفاف یک ماه را می‌دهد. سهمیه‌بندی بنزین همچنین تأثیر مثبتی در مدیریت زمان در جایگاه‌ها و کاهش مصرف ایفا می‌کند.

سهمیه دولتی بنزین ۶۰ لیتری تا ۹ ماه برای مالک کارت سوخت حفظ می‌شود (تا ۵۴۰ لیتر)، ولی سهمیه آزاد در صورت استفاده نکردن در پایان هر ماه صفر شده و در ابتدای ماه آینده مجددا تا ۱۵۰ لیتر شارژ می‌شود. در حال حاضر قیمت دولتی بنزین لیتری ۱۵۰۰ تومان و قیمت آزاد آن لیتری ۳۰۰۰ تومان است.

افرادی که به هر دلیلی کارت سوخت ندارند می‌توانند با مراجعه به دفاتر پلیس به‌علاوه ۱۰ و ارائه مدارک لازم از جمله سند خودرو و مدارک هویتی، نسبت به دریافت کارت سوخت المثنی اقدام کنند و از طریق سامانه www.epolice.ir پیگیر وضعیت صدور کارت سوخت شخصی خود شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.