اجرای مشروط استانداردهای تعلیق‌شده برای خودروهای داخلی

0 1,210
دی‌ماه سال ۱۳۹۸ بود که ۹ استاندارد خودرویی به سبب تحریم‌ها، چالش‌های متعدد و کمبود نقدینگی به حالت تعلیق درآمدند. ولی حالا اجرای مشروط استانداردهای تعلیق‌شده برای خودروهای داخلی در دستور کار قرار گرفته است.

رفع تعلیق استانداردها نتیجه همفکری وزارت صمت و خودروسازان داخلی بوده و از این پس خدمات پس از فروش نیز مشمول رعایت استانداردهای اجباری خواهند بود.

البته ماشین‌های قدیمی ملزم به رعایت استانداردهای تعلیق‌شده نیستند و تنها خودروهای جدید باید از استانداردهای ۸۵گانه پیروی کنند.

به این ترتیب، استانداردهای حفاظت از عابر پیاده، نشان‌دهنده تعویض دنده، نشانگر فشار باد تایر، کنترل پایداری در ترمزگیری، چراغ رانندگی در روز، الزامات نصب چراغ، سیستم ترمز اضطراری پیشرفته، سیستم هشدار انحراف از مسیر و در نهایت استاندارد استحکام کابین خودروهای تجاری  بار دیگر به لیست استانداردهای خودروهای داخلی اضافه می‌شوند.

باید خاطرنشان کرد که اجرای مشروط استانداردهای تعلیق‌شده به توان خودروساز نیز بستگی دارد. اگر اعمال ۹ استاندارد مذکور در برخی خودروها امکان‌پذیر نباشد، خودروساز به صلاحدید وزارت صمت می‌تواند آن‌ها را در محصولات خود لحاظ نکند. به علاوه، نباید انتظار داشت تمام خودروهای فعلی قادر به پاس کردن ۹ استاندارد تعلیق‌شده باشند. لیکن تولیدات آینده حتما باید هر ۸۵ استاندارد لازم را رعایت کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.