شرایط خرید خودروهای وارداتی از بورس کالا

0 2,069

تاکنون محموله‌های متعدد خودروهای خارجی وارد کشور شده و بر اساس اطلاعات اخیر، حدود ۵۵ هزار خودروی وارداتی ثبت سفارش شده‌اند. گفته می‌شود تا پایان خردادماه، موجودی خودروهای وارداتی در کشور به ۲۰۰ هزار دستگاه می‌رسد که از طریق بورس کالا در دسترس متقاضیان قرار می‌گیرند.

شرایط خرید خودروهای وارداتی از بورس کالا چگونه است؟

بورس کالا یک بستر فروش شفاف و منصفانه به حساب می‌آید که بر اساس مکانیزم مزایده‌ای عمل می‌کند. عرضه خودرو در بورس کالا به سبب کشف قیمت واقعی مورد استقبال بسیاری از مسئولین قرار گرفته، هرچند که نهادهایی مانند سازمان بازرسی کل کشور از این روش عرضه انتقاد می‌کنند. به هر حال، همان‌طور که در آیین‌نامه واردات خودرو ذکر شده، خودروهای وارداتی باید در بورس کالا عرضه شوند.

در جلسه اخیر هیات پذیرش بورس کالا، ۱۹ هزار خودروی چانگان چینی و ۲۱۴۰ خودروی کیای کره‌ای مورد پذیرش و تأیید قرار گرفته‌اند. به بیان بهتر، بورس کالا هم‌اینک از آمادگی لازم برای عرضه آن‌ها برخوردار است و به‌محض ورود به کشور، انجام امور گمرکی و ترخیص آن‌ها می‌تواند ماشین‌های خارجی را در دسترس خریداران قرار دهد.

بد نیست بدانید که تمام ۱۹ هزار خودروی چانگان توسط سایپا وارد کشور می‌شوند. این خودروها به‌علاوه ۲۱۴۰ خودروی کیا به‌صورت یکجا و هم‌زمان در بورس کالا عرضه خواهند شد. محدودیت‌های پیشین خرید خودرو در بورس کالا روی ماشین‌های وارداتی نیز اعمال شده و هر کد ملی می‌تواند برای تنها یک خودرو درخواست سفارش دهد. از دیگر شرایط خرید خودروهای وارداتی از بورس کالا می‌توان به محدودیت سابقه خرید از سال ۱۳۹۸ اشاره کرد.

شرکت در مزایده بورس کالا مستلزم مراجعه به کارگزاری‌ها و داشتن کد بورسی و از همه مهم‌تر، افتتاح حساب وکالتی و واریز بخش یا کل مبلغ خرید خودرو در آن است. البته جزییات بیشتر چند روز قبل توسط فروشنده اعلام می‌شود. ناگفته نماند که علیرغم تمرکز دولت روی ورود خودروهای اقتصادی، مدل‌های کیا و چانگان در بورس کالا چندان هم ارزان‌قیمت محسوب نمی‌شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.