اصلاحیه طرح آزادسازی واردات خودرو این هفته به مجلس می‌رود

0 1,689

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تلاش هستند تا با اصلاح مصوبه آزادسازی واردات خودرو نظر مثبت اعضای شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام را جلب کرده و این مصوبه را به تصویب نهایی برسانند.

اصلاحیه طرح آزادسازی واردات خودرو این هفته به مجلس می‌رود- ۲۲ آبان ۱۴۰۰

با توجه به گفته‌های نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اصلاحیه طرح آزادسازی واردات خودرو این هفته خارج از نوبت در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.

به نظر می‌رسد اکثریت نمایندگان مجلس با اصلاحیه جدید مصوبه آزادسازی واردات خودرو موافق بوده و معتقد هستند که تصویب و تبدیل این طرح به قانون کمک بزرگی به کنترل قیمت و بهبود کیفیت خودروهای موجود در بازار خواهد کرد.

البته این نکته را نیز نباید نادیده گرفت که برای حفظ آرامش بازار خودرو به خصوص بازار خودروهای وارداتی کنترل نرخ ارز نیز بسیار تاثیرگذار است.

اصلاحیه جدید طرح آزادسازی واردات خودرو چیست؟ – ۱۷ آبان ۱۴۰۰

اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس ایرادات وارده به طرح آزادسازی واردات خودرو را یکی پس از دیگری برطرف کرده و حالا اصلاحیه جدیدی برای این طرح مطرح شده است.

در اصلاحیه جدید آمده است که شاخص کیفیت و مصرف سوخت خودروهای وارداتی و نیز تعداد مجاز واردات آن‌‌ها متناسب با مابه‌التفاوت تولیدات داخلی و تقاضای موثر آن‌ها طی یک سال گذشته مشخص می‌شود. این موارد را وزیر صمت پیشنهاد داده و با تایید هیئت وزیران نهایی خواهد شد.

همچنین قطعاتی که به ازای صادرات آن‌‌ها امکان واردات میسر خواهد شد، باید کد رهگیری دریافت کرده تا مجدداً و به شیوه‌های دیگر وارد کشور نشوند؛ ضمنا الزام داشتن نمایندگی رسمی از کمپانی‌های خارجی نیز برای واردات خودرو برداشته خواهد شد.

لازم به ذکر است که در طرح اولیه آزادسازی واردات خودرو، قرار بر آن بود که آزادسازی واردات در ازای صادرات کالا یا واردات بدون انتقال ارز میسر شود که شورای نگهبان ایراداتی را به این طرح وارد کرد.

promotion banner

مصوبه آزادسازی واردات خودرو اصلاح شد – ۱۰ آبان ۱۴۰۰

پس از آنکه شورای نگهبان دو ایراد اساسی به طرح آزادسازی واردات خودرو گرفت و آن را به مجلس بازگرداند، متولیان اصلی این طرح سکوت پیشه کرده و حرفی از برنامه خود در خصوص رفع ایرادات به این طرح نمی‌زدند. کار به جایی رسید که پیش‌بینی می‌شد تا پایان سال دیگر خبری از اصلاح و ارسال مجدد مصوبه آزادسازی واردات خودرو به شورای نگهبان نباشد و گفته می‌شد که متولیان اصلی این امر جسارت و انگیزه خود برای نهایی‌کردن  مصوبه مذکور را از دست داده‌اند.

به نظر می‌رسید طراحان اصلی طرح آزادسازی واردات خودرو بابت تعارض این مصوبه با سیاست‌های کلی نظام به‌ویژه اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخل، دچار تردید و بیم شده و به همین جهت نیز مانند گذشته خیلی روی این موضوع مانور نمی‌دهند. این مسئله حتی شائبه‌هایی را مبنی بر مسکوت‌ماندن مصوبه واردات خودرو ایجاد کرده بود.

حالا اما شنیده می‌شود که تعدادی از نمایندگان به‌شدت پیگیر تصویب نهایی این مصوبه و رفع ایرادات وارده از سوی شورای نگهبان هستند و به‌دنبال آن‌اند که مصوبه اصلاح‌شده جدید را به‌زودی برای رأی‌گیری مجدد به صحن علنی مجلس ارسال کنند.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت:

تلاش می‌شود این طرح طی هفته جاری در کمیسیون صنایع و معادن نهایی و برای رأی‌گیری مجدد به صحن علنی ارجاع شود.

در مصوبه اصلاح‌شده چه تغییراتی اعمال شده است؟

با توجه به گفته‌های سید جواد حسینی‌کیا در مصوبه جدید منشأ ارز موردنیاز برای واردات خودرو مشخص خواهد شد و بر همین اساس نیز تنها افرادی می‌توانند نسبت به واردات خودرو به کشور اقدام کنند که پیش از واردات، منشأ ارز خود را به بانک مرکزی اعلام کرده باشند.

همچنین برای حل دیگر ایراد وارده از سوی شورای نگهبان نیز مقرر شده است وزیر صمت دستورالعمل اجرایی دقیقی را در خصوص واردات خودرو ابلاغ کند.

درصورتی‌که نمایندگان مجلس اصلاحیه مصوبه آزادسازی واردات خودرو را تصویب کنند، این مصوبه برای بار دیگر به شورای نگهبان ارسال خواهد شد تا تأییدیه‌های لازم جهت اجرا را کسب کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.