دردسر مردم برای پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

0 1,022
تغییر مالیات خرید و فروش خودرو بود. تغییر روش پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو باعث شده است تا دردسر‌های خریداران و فروشندگان خودرو بیشتر شود؛ درحالی‌که این مالیات عایدی چندانی برای دولت ندارد. تغییر مالیات و ایجاد موانع بیشتر هنگام نقل‌وانتقال خودرو تأثیرات مخربی بر بازار خودرو خواهد داشت.

به گزارش کارنامه و به نقل از دیجیاتو، مطابق قانون جدید مالیات خرید و فروش خودرو، بایستی پیش از انتقال حساب، مالیات تسویه شود. اگر سابقه خرید و فروش خودرو در گذشته را داشته باشید، حتماً می‌دانید که انجام این کار در دفاتر اسناد رسمی و هنگام انتقال سند خودرو صورت می‌گرفت. بااین‌حال، پس از حذف دفاتر اسناد رسمی از فرایند نقل‌وانتقال خودرو، این کار بر عهده فروشنده گذاشته شده است.

درواقع فروشنده پیش از آنکه خودرو را به‌طور کامل انتقال دهد، باید حساب مالیات خودرو را تسویه کند. انجام این کار نیز در دفاتر خدمات دولتی صورت می‌گیرد. علاوه بر تسویه‌حساب مالیات خودرو، پرداخت عوارض شهرداری نیز در این دفاتر صورت می‌گیرد؛ بنابراین فروشنده پیش از خرید خودرو بایستی بسیاری از امور را انجام دهد تا بتواند به مرحله تعویض پلاک برسد. تغییر روش دریافت مالیات علاوه بر افزایش دردسر فروشنده خودرو، باعث ضرر دفاتر اسناد رسمی شده است. حدود ۴۰ درصد از مالیات خودرو در گذشته به‌عنوان حق ثبت و همچنین سهم دفتر محاسبه می‌شد، درحالی‌که اکنون ۱۰۰ درصد این رقم به حساب سازمان مالیاتی واریز می‌شود.

سامانه‌های اخذ مالیات خرید و فروش خودرو کارآمد نیستند
همگام با حذف دفاتر اسناد رسمی از فرایند نقل‌وانتقال خودرو، سامانه‌های مختلفی برای خرید و فروش خودرو در نظر گرفته شده است. این سامانه‌ها مربوط به پرداخت مالیات، پرداخت عوارض شهرداری و دریافت نوبت تعویض پلاک هستند.

طرح دولت برای تبدیل رویه فیزیکی خرید و فروش خودرو به حالت الکترونیکی، روی کاغذ بسیار بی‌نقص به‌نظر می‌رسد، بااین‌حال در واقعیت شرایط به گونه‌ای دیگر پیش می‌رود. سامانه‌های الکترونیکی در این حوزه با مشکلات بسیاری مواجه هستند که موجب کندی فرایند نقل‌و‌انتقال خودرو شده‌اند.

این سامانه‌ها گاهی تا دو روز از کندی و قطعی مکرر رنج می‌برند که زمینه‌ساز مشکلات متعددی شده است. درحال‌حاضر تب‌وتاب بازار خودرو خوابیده است، بااین‌حال در شرایط تلاطم روزانه قیمت‌ها، قطعی سامانه‌ها ممکن است معاملات بسیاری را فسخ کند. ممکن است در طول چند روز قطعی یک سامانه، قیمت خودرو‌ها تغییرات شگرفی را تجربه کند که همین مسئله باعث فسخ قرارداد از سوی خریدار یا فروشنده خواهد شد.

از سوی دیگر، الکترونیکی‌شدن فرایند خرید و فروش خودرو به‌طور کامل رخ نداده است. درواقع خریدار و فروشنده بایستی برگه تسویه‌حساب مالیات خرید و فروش خودرو به همراه سایر پرداخت‌های قانونی را به مراکز تعویض پلاک ارائه دهند. فاکتور‌های مربوطه تنها در دفاتر پلیس+۱۰ یا دفاتر خدمات دولتی ارائه می‌شود؛ بنابراین بازهم مشتریان نیاز دارند به این دفاتر مراجعه کنند.

مالیات خودرو‌های اقتصادی لوکس!
درحال‌حاضر مالیات یکی از روش‌های اصلی تأمین درآمد‌های دولت به‌حساب می‌آید. بااین‌حال، در پیاده‌سازی نظام مالیاتی جامع و کامل، مشکلاتی نیز وجود دارد. یکی از این مشکلات مربوط به اخذ مالیات از خودرو‌های لوکس است. خودرو‌هایی که بیش از یک میلیارد تومان قیمت دارند، لوکس محسوب می‌شوند. بااین‌حال، در استاندارد بازار جهانی، خودرویی با قیمت ۲۰ هزار دلار به‌هیچ‌عنوان لوکس محسوب نمی‌شود و یک خودروی اقتصادی است.

محدودیت قیمتی ۲۰ هزار دلاری در بخش واردات خودرو نیز اعمال شده. به عبارت دیگر، تمامی خودرو‌های اقتصادی که هم‌اکنون درحال ورود به بازار هستند، لوکس محسوب می‌شوند. این خودرو‌ها در کنار اتومبیل‌های وارداتی قدیمی که به سبب تورم با نرخ بیش از یک میلیارد تومان فروخته می‌شوند، خودرو‌های لوکس کشور ما را تشکیل می‌دهند. بدیهی است که دریافت مالیات سنگین از خودرو‌های مونتاژی یا وارداتی، باعث افت رونق خرید و فروش این خودرو‌ها خواهد شد. این معضل باعث شده است تا طی ماه‌های پیشین، سرمایه‌های زیادی از بازار خودرو خارج شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.