افزایش رسمی قیمت خودروهای تولید داخل با تأخیر مواجه خواهد شد؟

0 804
با اینکه ستاد تنظیم بازار حدودا ۵ ماه پیش مجوز افزایش قیمت خودروهای داخلی را صادر کرد، ولی نقل‌قول‌های مختلف، خبر از تأخیر در افزایش قیمت خودرو در ۱۴۰۱ می‌دهد.

ستاد تنظیم بازار در آبان‌ماه گذشته اعلام کرد که خودروسازان می‌توانند پس از ۶ ماه، قیمت محصولات خود را تا ۱۸ درصد افزایش دهند. قیمت خودروها معمولا در اردیبهشت و خرداد به‌طور رسمی تغییر می‌کند، ولی ظاهرا امسال شرایط کمی متفاوت بوده و احتمال تأخیر در افزایش قیمت خودرو وجود دارد.

با توجه به موج گرانی‌های اخیر و حساسیت اذهان عمومی به قیمت خودرو، تأخیر در افزایش قیمت‌ها اقدام هوشمندانه و محتاطانه‌ای از سوی دولت به نظر می‌رسد.

فعالان حوزه خودروسازی بر این باورند که افزایش قیمت خودرو در سال جاری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است. در واقع جهش تولید و برآورد هدف ۱٫۵ میلیون دستگاه، مستلزم افزایش بهای خودروهاست تا بدین‌وسیله نقدینگی موردنیاز در دسترس خودروسازان و قطعه‌سازان قرار گیرد. بنابراین می‌توان قیمت‌ها را به‌طور جزئی نسبت به آبان سال گذشته افزایش داد.

بنابراین علی‌رغم تأخیر در افزایش قیمت خودرو در سال ۱۴۰۱ جای تعجبی ندارد که دیر یا زود حداقل شاهد افزایش جزئی قیمت‌ها باشیم. البته این امکان نیز وجود دارد که بر خلاف شواهد فعلی، ستاد تنظیم بازار طبق روال هر سال، قیمت خودروها را رسما در خردادماه افزایش دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.