حذف سقف دلاری برای واردات خودرو و کنترل فرایند با تعرفه‌ها

0 1,387
بندهای مختلف آیین‌نامه اجرایی واردات خودرو هنوز به‌طور قطعی تعریف و مورد تأیید قرار نگرفته است. روزانه اخبار و گزارش‌های متعددی از زبان مسئولی مختلف، درباره شرایط واردات خودرو نقل و منتشر می‌شود. جدیدترین خبر، به حذف سقف دلاری برای واردات خودرو و کنترل فرایند از طریق تعرفه اشاره می‌کند.

با توجه به تدوین آیین‌نامه، ازسرگیری واردات خودرو در گرو تصویب آیین‌نامه توسط هیئت دولت است. به گفته یکی از نمایندگان مجلس، سقف دلاری برای جواز ورود خودروهای خارجی به بازار ایران حذف شده و در عوض فرایند واردات از طریق تعرفه‌ها کنترل می‌شود.

بدین ترتیب، خودروهای وارداتی ارزان‌قیمت و اقتصادی مشمول تعرفه کمتر و خودروهای گران و لوکس ملزم به پرداخت تعرفه بیشتری می‌شوند. تعرفه واردات خودروهای زیر ۱۰ هزار دلار بین ۵ الی ۱۰ درصد، و تعرفه واردات خودروهای ۴۰ یا ۵۰ هزار دلاری بین ۹۵ تا ۱۰۰ درصد تعریف شده است! به بیان بهتر، هرچه قیمت خودرو در بازار جهانی بیشتر باشد، تعرفه بالاتری به آن تعلق می‌گیرد.

حذف سقف دلاری برای واردات خودرو به واردکنندگان اجازه می‌دهد تنوع محصولات را افزایش داده و نیاز مشتریان مختلف را برطرف سازند. از طرف دیگر، اعمال تعرفه‌ها به‌عنوان عامل مشوق برای ورود خودروهای ارزان‌قیمت است تا قشر کم‌درآمد جامعه نیز بتواند سهمی از واردات خودرو داشته باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.