آیا هزینه تولید دناپلاس و BMW مساوی است؟!

بررسی ادعای عجیب عضو کمیسیون در مورد تساوی هزینه تولید دناپلاس و BMW

0 5,135

صنعت خودروسازی کشور با اعمال تحریم‌های بین‌المللی وضعیت آشفته و نابسامانی به خود گرفته و در این میان، مسئولین ذی‌ربط با یکدیگر کورس اظهار عقیده و ادعاهای عجیب‌وغریب گذاشته‌اند. یکی از اعضای کمیسیون صنایع مجلس به‌تازگی، مدعی تساوی هزینه تولید دناپلاس و BMW شده است.

البته این ادعا با ابهامات متعددی همراه است؛ دنا پلاس دقیقا با کدام محصول BMW مقایسه شده؟ آیا منظور قیمت تولید خودرو بوده، یا قیمت تمام شده یا قیمت فروش؟ بد نیست نگاهی به هزینه ساخت دناپلاس بیندازیم تا حالات مختلف را مورد بررسی قرار دهیم.

هزینه ساخت دناپلاس

قیمت کارخانه‌ای دنا پلاس در حال حاضر، یعنی در تاریخ ۱۳ تیرماه ۱۴۰۲ حدود ۳۴۹ میلیون تومان و قیمت تمام شده با احتساب کلیه هزینه‌های جانبی حدود ۴۱۰ میلیون اعلام شده است. این ارقام با در نظر گرفتن نرخ فعلی دلار، یعنی ۴۸ هزار تومان، به ترتیب حدود ۷۲۰۰ و ۸۵۰۰ دلار می‌شود. این در حالی است که ارزان‌ترین خودروی بی ام و قیمتی حداقل ۳۰ هزار دلار دارد!

به بیان بهتر، ارزان‌ترین خودروی بی‌ام‌و تقریبا ۴ برابر دنا پلاس قیمت دارد و از این رو می‌توان مهر بطلان بر ادعای عضو کمیسیون صنایع مجلس، مبنی بر تساوی هزینه تولید دناپلاس و BMW زد.

حال فرض را بر این بگیریم که منظور نماینده محترم مجلس، مقایسه قیمت فروش دناپلاس و BMW است. البته خودروهای خارجی تک‌نرخی هستند و تفاوت خاصی میان قیمت کارخانه و قیمت بازار آزاد آن‌ها وجود ندارد. به هر حال، در بازار آزاد امروز (۱۳ تیرماه ۱۴۰۲)، دنا پلاس ۶ دنده توربو با قیمت تقریبی ۷۷۴ میلیون تومان، و دنا پلاس تیپ ۱ دنده‌ای با حدود قیمت ۶۶۰ میلیون تومان معامله می‌شود. این اعداد به ترتیب حدود ۱۶ و ۱۴ هزار دلار هستند که باز هم اختلاف بسیاری با ارزان‌ترین محصول BMW دارند. بنابراین به هیچ نحوی نمی‌توان ادعای تساوی هزینه تولید دناپلاس و BMW را پذیرفت. باید اندیشید که ریشه چنین ادعاهایی از کجا سرچشمه می‌گیرد؟!

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.