خودروهای فیات از گمرک ترخیص شدند

0 851

در چند روز اخیر، واردات خودرو بر سر غلتک افتاده است. چندی پیش خودروهای چانگان به شرط تعهد سایپا در رفع نواقص نشانه‌گذاری و اخیرا خودروهای کیا موفق به ترخیص از گمرک شده‌اند. حال گزارش‌های مختلف از ترخیص فیات ۵۰۰، نخستین محموله غیرچینی خبر می‌دهند.

مروری بر فیات ۵۰۰

هاچبک ایتالیایی فیات ۵۰۰ نخستین خودروی اروپایی به حساب می‌آید که در صف پلاک‌گذاری قرار گرفته است. این ماشین دارای پیشرانه ۱.۲ لیتری از نوع تنفس طبیعی بوده که قدرت و گشتاور آن به ترتیب به ۶۹ اسب بخار و ۱۰۲ نیوتون‌متر می‌رسد. این مشخصات از طریق گیربکس اتوماتیک AMT به چرخ‌های جلو وارد شده و خودرو را به حرکت وا‌می‌دارد.

ترخیص فیات ۵۰۰ یک خبر خوشایند برای آن دسته از متقاضیانی است که مدت‌ها در انتظار واردات خودروهای اروپایی نشسته‌اند. این هاچبک سه درب ایتالیایی و جمع‌وجور، ظاهری فانتزی شبیه به خودروی فولکس بیتل دارد و چهره فانتزی آن به‌طور خاص توجه بانوان را به خود جلب می‌کند. فیات همچنین یک ماشین کم‌مصرف به حساب می‌آید که در ازای پیمودن ۱۰۰ کیلومتر مسافت، کمتر از ۶ لیتر بنزین می‌سوزاند.

گفته می‌شود تیپ ۱.۴ لیتری این خودرو هم در آینده نزدیک در دسترس مشتریان ایرانی قرار می‌گیرد. در این صورت، قدرت به ۱۰۵ اسب بخار و گشتاور به ۱۳۰ نیوتن‌متر افزایش می‌یابد.

به‌دنبال ترخیص فیات ۵۰۰ و شماره‌گذاری آن، می‌توان منتظر عرضه این خودرو در بازار بود. این خودرو در جدیدترین مدل، قیمتی حدود ۱۷ هزار دلار دارد. با توجه به حجم موتور، تعرفه ۷۰ درصدی واردات برای این خودرو لحاظ می‌شود. از هزینه‌های جانبی مربوط به عوارض شهرداری، مالیات، بیمه و … هم نباید غافل شد. بنابراین می‌توان پیش‌بینی کرد فیات ۵۰۰ در محدوده ۱٫۲ الی ۱٫۵ میلیارد تومان برچسب قیمت بخورد. البته باید منتظر بود و دید پارسیان موتور چه قیمتی را برای محصول جذاب و جدید خود اعلام می‌کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.