افزایش قیمت بنزین در آذرماه ۱۴۰۱ حقیقت دارد؟

0 3,492

متأسفانه دولت سابقه بدی در افزایش ناگهانی قیمت اقلام ضروری، خصوصا قیمت بنزین دارد و همین موضوع باعث می‌شود به‌محض شنیدن هرگونه خبر سیاسی ناخوشایند، اذهان عمومی به‌سمت احتمال گرانی بنزین سوق پیدا کند. از مدت‌ها پیش، شایعه افزایش قیمت بنزین آذرماه ۱۴۰۱ بر سر زبان‌ها افتاد. ولی سازمان برنامه و بودجه در اعلامیه اخیر خود، مهر بطلان بر این شایعات کوبید.

قیمت بنزین افزایش می یابد؟

به‌دنبال جریانات سیاسی اخیر در خصوص برجام و رشد نرخ دلار و همین‌طور ابراز نگرانی بانک مرکزی بابت کمبود منابع ارزی، شایعه افزایش قیمت بنزین در بین اقشار مختلف جامعه پخش شد، با این توجیه که دولت قصد دارد از این طریق، بودجه عمومی را افزایش دهد.

برخلاف این شایعات بیهوده و بی‌اساس و مطابق با اعلامیه صادرشده از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور، دولت هیچ قصدی برای افزایش قیمت بنزین ندارد. بر اساس تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ که به هدفمندسازی یارانه‌ها اشاره می‌کند، درآمد حاصل از فروش داخلی فرآورده‌های نفتی مثل بنزین و گازوییل، به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها واریز می‌شود و هیچ ربطی به بودجه عمومی ندارد.

به بیان بهتر، درآمد ناشی از فروش محصولات نفتی در داخل کشور به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها انتقال می‌یابد. بر اساس قوانین تعیین‌شده توسط سازمان برنامه و بودجه برای سال ۱۴۰۱، این منبع مالی به‌منظور پرداخت یارانه‌های نقدی و موارد مرتبط دیگر خرج می‌شود.

بنابراین دولت هیچ حقی ندارد برای جبران کسری بودجه، از درآمد حاصل از فروش محصولات نفتی در داخل کشور استفاده کند. دولت نمی‌تواند این منابع مالی را به درآمدهای عمومی خود اختصاص داد.

از این گذشته، دولت بارها نسبت به افزایش قیمت بنزین ابراز بی‌تمایلی کرده و این‌گونه شایعات را عاملی برای ایجاد هرج‌ومرج در بازار و نگرانی‌های بیهوده هم‌وطنان قلمداد کرده است. با توجه به گزارش سازمان برنامه و بودجه کشور، خوشبختانه شایعه افزایش قیمت بنزین آذرماه ۱۴۰۱ حقیقت ندارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.