نسخه هیبریدی آریا سایپا با همکاری DAE در راه است

0 748

گروه صنعتی سایپا قصد دارد در سال آینده، هاچبک آریا را به پیشرانه هیبریدی مجهز کند. این پیشرانه معمولا شامل یک موتور برقی و یک موتور بنزینی توربوشارژ می‌شود. نسخه هیبریدی آریا سایپا بدون شک بنزین کمتری مصرف می‌کند و آلایندگی پایین‌تری نسبت به خودروهای بنزینی دارد.

به‌دنبال امضای قرارداد میان مگاموتور و شرکت چینی DAE، سایپا به‌زودی نخستین محصول هیبریدی خود را روانه بازار می‌کند. این پیشرانه روی خودرو آریا نصب و پس از پشت‌سر گذاشتن آزمون‌های مربوطه، در سال آینده وارد خط تولید انبوه می‌شود. البته آریا در نسخه بنزینی هم در دسترس خریداران قرار می‌گیرد.

موتورهای نسل جدید که به‌واسطه قرارداد میان مگاموتور سایپا و DAE ساخته می‌شوند، ابزاری برای انتقال دانش و تکنولوژی به صنعت خودروسازی کشور به حساب می‌آیند. شرکت DAE در تمام مراحل ساخت موتور، ناظر بر عملکرد مهندسین ایرانی است تا فرایند تولید به بهترین نحو ممکن انجام شود. پیشرانه‌های جدید آلایندگی کمتری دارند و در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌کنند. این همکاری را می‌توان جهشی به‌سوی فناوری هیبریدی و آغازگر تحول در صنعت خودروسازی دانست.

تمایل خودروسازان به پیشرفت با ظهور فناوری‌های جدید

عرضه نسخه هیبریدی آریا سایپا در سال آینده، نشانه‌ای از تمایل شرکت‌های خودروسازی به پیشرفت در موازات با ظهور فناوری‌های جدید به شمار می‌آید، آن‌هم با توجه به محدودیت‌هایی که به سبب تحریم‌های بین‌المللی روی صنایع مختلف کشور سایه گسترانده‌اند. اکثر موتورها و گیربکس هایی که در محصولات جدید مورد استفاده قرار می‌گیرند، متعلق به ۲۰ الی ۳۰ سال گذشته هستند. با ورود تکنولوژی‌های جدید ولو با کمک چینی‌ها، می‌توان ساختار جدیدی را برای تولید خودرو به وجود آورد.

سایپا در برنامه‌ای سه ساله قصد دارد ضمن انتقال فناوری، پیشرانه هیبریدی مشترک با DAE را تا ۸۰ درصد داخلی‌سازی کند و همانند اکثر خودروسازان مطرح جهان و در راستای برقی‌سازی، محصولات خود را به سطح بالاتری از فناوری و کیفیت ارتقا دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.