اعلام مشخصات و ویژگی‌های دنا جوانان/ عرضه تا ۲ ماه آینده

0 470

گروه صنعتی ایران خودرو مشخصات و ویژگی‌های محصول جدید دنا جوانان را اعلام کرد؛ این خودرو در مردادماه روانه بازار می‌شود.

به گزارش کارنامه به نقل از ایکوپرس، محصول جدید دنا جوانان مجهز به پیشرانه EF7 پلاس توربو  ۱۶۱ اسب بخاری و گیربکس ارتقا یافته اتوماتیک ۶ سرعته است؛ طبق اظهارات مدیر پروژه دنا جوانان در خصوص مشخصات فنی این خودرو:

حداکثر گشتاور این محصول، رقم قابل توجه ۲۴۰ نیوتن‌متر است که شتاب بسیار بالایی فراهم می‌سازد. حداکثر گشتاور این موتور از ۱۷۵۰ دور در دقیقه در اختیار راننده قرار می‌گیرد و باعث می‌شود که خودرو به‌ویژه در شتاب‌گیری ثانویه، عملکرد چشم‌گیری را به ثبت برساند. ضمنا با کاهش دور آرام موتور از ۸۵۰ به ۶۵۰ دور در دقیقه نسبت به موتور پایه، مصرف سوخت، استهلاک و آلایندگی کاهش می‌یابد.

استفاده از گیربکس اتوماتیک جدید نسل هقتم در دنا جوانان

این محصول مجهز به گیربکس اتوماتیک AT6 نسل هفتم است که در آن، نسبت دنده‌ها بهبود یافته و هم‌چنین از امکان خلاصی خودکار (Auto Neutral) برخوردار است. در این حالت، مدت معینی پس از توقف خودرو در وضعیت D و در صورت فراموشی راننده جهت تغییر وضعیت به حالت خلاص، گیربکس از حالت رانندگی (D) خارج و به حالت خلاص (N) تغییر وضعیت پیدا می‌کند و به محض رها کردن ترمز، جعبه‌دنده به طور خودکار به حالت رانندگی منتقل می‌شود. این عملکرد در محصول جدید دنا جوانان با هدف کاهش استهلاک گیربکس و هم‌چنین کمک به کاهش مصرف سوخت و آلایندگی پیش‌بینی شده است.

 

ارتقا شبکه برق دنا جوانان

مدیر پروژه دنا جوانان، با اشاره به این‌که یکی دیگر از عمده تغییراتی که در این محصول پیش‌بینی و اجرا شده، تغییر شبکه برق و الکترونیک آن به شبکه ایران خودرو (IKBCM) است، اظهار کرد: این پلتفرم با دانش فنی روز دنیا طراحی و تکوین یافته و بر این اساس، اضافه کردن هرگونه امکانات و حالت‌های جدید الکترونیکی به خودرو ممکن شده است. این شبکه نه تنها کاهش تعداد نودها را به همراه دارد، بلکه با پروتکل‌های روز خودروسازان مطرح دنیا رقابت می‌کند.

مشخصات ایمنی و امکانات دنا جوانان

به گفته مدیر پروژه دنا جوانان

از مشخصات ایمنی این خودرو می‌توان به سیستم ترمز ضد قفل با توزیع الکترونیکی نیرو، ترمزهای تمام‌دیسکی، سامانه کمکی ترمز، کمک حرکت در سربالایی، سامانه کنترل الکترونیکی پایداری و سامانه کنترل هرزگردی چرخ‌ها یا کنترل کشش (TCS) اشاره کرد.
دهقان‌زاده با بیان این‌که دنا جوانان از چهار کیسه هوا، دوربین عقب، کمک‌پارک عقب، سامانه پایش فشار باد و دمای تایرها (TPMS) برخوردار است، خاطرنشان کرد: ایموبیلایزر یک‌پارچه با سیستم PEPS از سایر امکانات ایمنی این محصول به شمار می‌رود.

طبق اعلام مسئولین ایران خودرو از دیگر تجهیزات این خودرو آینه الکتروکرومیک است که در صورت زیاد بودن نور تابیده‌ شده از پشت خودرو، به طور خودکار تیره شده و از ایجاد خیرگی چشم راننده جلوگیری می‌کند. این حالت در وضعیت دنده عقب به طور خودکار غیرفعال می‌شود تا راننده پشت خودرو را به طور شفاف مشاهده کند.

مدیر پروژه دنا جوانان گفت: در کنار تمام مشخصات و امکانات مذکور، دنا جوانان با استاندارد حفاظت از عابر پیاده مطابقت دارد. وی با اشاره به این‌که محصول جدید ایران‌خودرو از رینگ‌های آلومینیومی ۱۶ اینچی و امکانات ایمنی و رفاهی نظیر کروزکنترل، ورود و استارت دکمه‌ای، چراغ‌ها و برف‌پاک‌کن اتوماتیک و سان‌روف برقی برخوردار است، یادآور شد: سیستم تهویه اتوماتیک و دریچه تهویه برای سرنشینان عقب، سیستم چندرسانه‌ای با قابلیت نمایش محتوای گوشی (میرورلینک) و راهنمای تعویض دنده (GSI) برای حالت دستی در این محصول به‌طور استاندارد نصب می‌شود.

وی افزود: چراغ جلو و عقب جدید (چراغ جلو LED و نئون)، چراغ خوشامدگویی، چراغ نقشه‌خوانی و چراغ بدرقه در کنار تزییناتی مانند تودوزی مشکی جدید با طرح چوب، قطعات تزیینی داشبورد و رودری‌ها، دستگیره‌های کرومی درها، نوار کرومی دور شیشه درها، کف‌پوش موکتی با نوار قرمز رنگ و نشان توربو، دسته‌دنده جدید با گردگیر و دوخت قرمز و همچنین صندلی مخملی با دوخت قرمز و چرم، از امکانات به‌کاررفته در این محصول جدید است.

تفاوت ظاهری و امکانات دنا جوانان و دنا اتوماتیک آپشنال

مدیر پروژه دنا جوانان با اشاره به این که فرمان طرح D برای تسهیل سوار و پیاده شدن راننده و نیز ایجاد زیبایی بصری برای این محصول نصب می‌شود، گفت:

تغییر چراغ های جلو با طرح جدید و جوان‌پسند که موجب تمایز با سایر محصولات هم‌خانواده خود می‌شود و هم چنین تغییر سپر جلو با زه قرمزرنگ خاص، از تغییرات صورت‌گرفته در این خودرو است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.