نقش پررنگ تعرفه خودروهای وارداتی در بازار خودرو

0 2,497
در حال حاضر خودروهای خارجی با قیمت دوبله در بازار ایران به فروش می‌رسد. دلیل اصلی این گرانی، اعمال تعرفه خودروهای وارداتی است که بر حسب ظرفیت موتور، بین ۴۵ تا ۷۰ درصد قیمت واقعی خودرو محاسبه و به قیمت نهایی اضافه می‌شود.

متوسط قیمت یک خودروی خارجی باکیفیت و پیشرفته در بازار جهان حدود ۵۰۰ میلیون تومان است. این خودرو از امکانات و تجهیزات متعددی برخوردار بوده و آسودگی و ایمنی کافی را برای سرنشینان فراهم می‌آورد. در مقابل یک خودروی ۵۰۰ میلیون تومانی ایرانی از هیچ لحاظ قابل مقایسه با خودروهای خارجی نیست. متأسفانه خودروهای وطنی علیرغم قیمت بالا نمی‌توانند سلایق و خواسته‌های مشتریان را برآورده سازند.

کیفیت پایین و قیمت بالای خودروهای داخلی، افزایش روزافزون شمار خودروهای فرسوده و عدم وجود تعادل بین میزان عرضه و تقاضا، همگی باعث شده‌اند که واردات خودرو به یک امر ضروری تبدیل شود.

بازار ایران شدیدا نیازمند خودروهای خارجی بوده و احتمالا ممنوعیت واردات خودرو در پایان اردیبهشت‌ماه از میان برداشته می‌شود. با این حال، اگر تعرفه‌ها به شیوه صحیح تعریف نشود، واردات خودرو هیچ تأثیر مثبتی روی وضعیت بازار نخواهد گذاشت. چون قیمت‌ها به قدری بالا می‌روند که بازهم دست خریداران به آن‌ها نمی‌رسد.

بنابراین در صورت اجازه واردات خودرو، دولت سیزدهم باید دستی بر تعرفه خودروهای وارداتی برده و ارقام را به نحوی تغییر دهد که قیمت خودروهای خارجی بیش از حد گران نشوند و مردم قادر به خرید خودروهای باکیفیت باشند. بدین ترتیب، خودروسازهای داخلی نیز به منظور رقابت با ماشین‌های خارجی تلاش می‌کنند تا کیفیت محصولات خود را افزایش دهند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.