آیا کیفیت بنزین داخلی برای خودروهای وارداتی مناسب است؟

0 2,119
بسیاری از خودروهای چینی و مونتاژی پس از پیمودن مسافتی کوتاه دچار مشکلات موتوری می‌شوند و مالکین آن‌ها، سازندگان را مقصر اصلی ماجرا می‌دانند. ولی واقعیت این است که کیفیت پایین بنزین داخلی هم می‌تواند موجب اختلال زودهنگام در عملکرد موتور خودروهای خارجی و مونتاژی می‌شود.

در حالی که تمام خودروهای اروپایی از سال ۲۰۱۵ با استاندارد یورو ۶ روانه بازار می‌شوند و خودروهای داخلی نیز پیرو استاندارد یورو ۵ هستند، پالایشگاه‌های کشور عمدتا می‌توانند بنزین یورو ۴ تولید کنند، آن‌هم با اکتان پایین.

اکتان مناسب برای خودروهای جدید با استاندارد آلایندگی یورو۵ و یورو۶ حداقل باید ۹۲ باشد، اما بنزین قابل‌توزیع در جایگاه‌های سوخت‌رسانی کشور به حداکثر عدد ۸۷ می‌رسد. بنزین با عدد اکتان پایین خیلی سریع در سیلندر موتور آتش می‌گیرد. موتور آماده این اشتعال زودهنگام و ضربه‌های حاصل از آن نیست و دچار آسیب‌های جدی می‌شود. به طور خاص موتورهای توربوشارژ و GDi حساسیت بیشتری در برابر اکتان بنزین و اشتعال به‌موقع داشته و فشار بالا باعث خرابی آن‌ها می‌شود.

اکثر خودروهای مونتاژی و وارداتی‌های موجود و همین‌طور وارداتی‌های نو و کارکرده‌ای که قرار است در آینده وارد بازار شوند، قادر به تحمل کیفیت بنزین داخلی نیستند و مالک آن‌ها باید خود را در برابر این حقیقت تلخ آماده کند. البته دو راهکار برای دفع آسیب‌های ناشی از بنزین داخلی وجود دارد.

اولین روش مقابله با کیفیت پایین بنزین داخلی استفاده از مکمل رایج سوخت، یعنی اکتان بوستر است. اکتان بوستر به داخل باک بنزین اضافه می‌شود و با افزایش کیفیت بنزین، احتراق را بهبود می‌بخشد. روش دوم نیز استفاده از بنزین سوپر به جای بنزین معمولی است. اکتان بنزین‌های سوپر حدود ۹۵ بوده که تناسب عالی با موتور خودروهای جدید دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.