ایجاد تحول در آیین نامه واردات خودرو تا ۱۰ روز دیگر

0 538

وزارت صمت از تدوین آیین نامه جدید واردات خودرو ظرف ۱۰ روز آینده خبر داد. این آیین نامه با تمرکز روی ورود خودروهای برقی و همین‌طور بهبود وضعیت خودروهای وارداتی نوشته می‌شود.

این‌طور که به نظر می‌رسد دلیل قانع‌کننده‌ای پشت تأخیر در تدوین آیین نامه واردات خودروهای دست‌دوم وجود دارد، چراکه دستورالعمل‌های جدید نه‌تنها برای کارکرده‌ها، بلکه درباره خودروهای دست‌اول هم صدق می‌کنند.

آیین نامه جدید واردات خودرو با هدف بهبود وضعیت خودروهای وارداتی و تأکید بر ورود خودروهای برقی تدوین می‌شود تا تحولی در عرصه خودروها و بهبود وضعیت زیست‌محیطی کشور به‌وجود آید. این آیین نامه اواخر هفته سوم مردادماه به دولت تحویل داده می‌شود و در صورت تصویب نهایی، سریعا به اجرا درمی‌آید.

اولویت‌بندی خودروهای برقی برای تاکسی‌ها، سواری‌های اشتراکی و مصارف عمومی

بندها و مفاد آیین نامه واردات خودرو هنوز مشخص نیست، ولی طبق آنچه گفته شد، وزارت صمت قصد دارد با واردات خودروهای برقی، نوآوری‌ها و ابتکارات موجود در این عرصه را وارد کشور کند و در دسترس تولیدکنندگان داخلی و مصرف‌کنندگان قرار دهد. این هدف هم برای محصولات دست‌اول و هم برای خودروهای دست‌دوم در نظر گرفته شده تا با صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی، مشکلات و آلایندگی‌های زیست‌محیطی هم کاهش پیدا کنند.

به گفته نماینده وزارت صمت، خودروهای برقی در وهله اول به ناوگان تاکسیرانی اضافه می‌شود، چون مصرف بیشتری دارند. راه‌اندازی سرویس سواری اشتراکی هم جزء برنامه‌های آتی صمت است که از طریق ورود خودروهای برقی محقق می‌شود. سپس مشتریان معمولی می‌توانند از خودروهای برقی برای مصارف شخصی استفاده کنند. بنابراین خودروهای برقی وارداتی به ترتیب برای تاکسی‌ها، سواری اشتراکی و مصارف عمومی اولویت‌بندی شده‌اند.

تأکید بر خودروهای برقی در تدوین آیین نامه جدید واردات خودرو بدون شک خبر خوبی برای صنعت و بازار خودرو و همچنین محیط‌زیست کشور به حساب می‌آید، به‌شرطی‌که زیرساخت‌های لازم برای استفاده از این خودروها مهیا باشد. از طرف دیگر، تعرفه واردات خودروهای برقی کمتر از خودروهای بنزینی است و این موضوع باعث می‌شود واردکنندگان رغبت بیشتری به فعالیت در حوزه نشان دهند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.