تارا یک میلیاردی شد؛ بازار از دست رفت

0 3,463

بازار خودرو به سبب افزایش نرخ دلار دچار نوسان و تورم شده است. تارا و تندر ۹۰ یک میلیارد تومانی در بسترهای خرید و فروش خودروهای کارکرده، نتیجه این تورم و عدم مدیریت مناسب به حساب می‌آید که موجب تعجب و نگرانی خریداران شده است.

 

ال ۹۰ نیز به باشگاه ۱ میلیاردی‌ها پیوست

تندر ۹۰ به سبب کیفیت ساخت بالا و مصرف پایین سوخت، کماکان یکی از محبوب‌ترین محصولات رنو در بازار ایران به حساب می‌آید. این خودرو تا پیش از اعمال تحریم‌ها و وضع قانون ممنوعیت خودرو، توسط سایپا و ایران‌خودرو به بازار کشور عرضه می‌شد. ولی حالا تنها نسخه‌های کارکرده آن هرازگاهی میان فروشندگان و خریداران معامله می‌شود.

ال ۹۰ طرفداران بسیاری دارد، ولی قیمت جدید آن در بسترهای معامله خودرو باعث تعجب خریداران شده است. چند روز پیش، آگهی تندر ۹۰ یک میلیارد تومانی با ۱۰ هزار کیلومتر کارکرد، این شبهه را به وجود آورد که چرا به جای خودروی نو و صفرکیلومتر، خریدار باید سرمایه خود را صرف ماشینی کند که حداقل ۵ سال از تاریخ تولید آن می‌گذرد!

متأسفانه هرچند به غلط، اما خودرو به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل شده که با افزایش بهای دلار، به‌طور جهشی گران می‌شود. خودروی نه‌چندان خوش‌چهره ولی باکیفیت فرانسوی نیز از این قاعده مستثنی نیست و ارزش آن در بازار ایران همپای ماشین‌های مدرن و صفر کیلومتر افزایش می‌یابد. ال ۹۰ یک ماشین مقاوم، کم‌مصرف و به معنی واقعی کلمه بدون دردسر است که بیشتر جنبه کاربردی داشته و مالک خودرو مگر به دلایل شخصی، تمایل چندانی برای تعویض آن ندارد. اما آیا یک میلیارد تومان، قیمت مناسبی برای ال ۹۰ دست‌دوم است؟

در حال حاضر نسخه صفر کیلومتر تندر ۹۰ پلاس اتوماتیک (تولید ۱۳۹۹) حدود ۱ میلیارد و ۵ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. اما تندر ۹۰ پلاس اتوماتیک در آگهی خرید و فروش خودروهای کارکرده با قیمت تقریبی ۱ میلیارد تومان، تولید سال ۱۳۹۷ بوده که تنها ۱۰ هزار کیلومتر کارکرده داشته است. این کارکرد، چندان قابل‌ملاحظه نیست، اما دو سال طول عمر بیشتر نکته‌ای حائز اهمیت است که خریدار باید به آن توجه داشته باشد. در هر صورت، استقبال از تندر ۹۰ یک میلیارد تومانی کارکرده، انتخابی است که به خریدار بستگی دارد.

تارا اتوماتیک یک میلیاردی

تندر ۹۰ صفر کیلومتر در بازار خودرو، یک محصول مونتاژی به حساب می‌آید، ولی بد نیست بدانید یکی از خودروهای ملی نیز به‌تازگی به جمع ماشین‌های بالای ۱ میلیارد تومان اضافه شده است. تارا اتوماتیک به‌عنوان یک محصول کاملا داخلی به‌تازگی با جهش ۱۲۰ میلیون تومانی قیمت خود را به ۱ میلیارد تومان رساند!

این خودرو در هفته دوم اسفندماه حدود ۱۳ درصد نسبت به ۷ روز گذشته گران‌تر شده و نخستین خودروی داخلی به حساب می‌آید که توانسته به لیست خودروهای یک میلیارد تومانی در بازار کشور وارد شود. به نظر می‌رسد دنا پلاس اتوماتیک توربو، خودروی ملی بعدی است که به‌زودی به لیست یک میلیاردی‌ها ملحق می‌شود. این ماشین هم‌اینک حدود ۹۳۰ میلیون تومان قیمت داشته و با توجه به افزایش روزافزون و بی‌وقفه قیمت خودرو، بعید نیست در هفته آینده به ۱ میلیارد تومان برسد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.