انصراف از خرید خودرو در بورس کالا چه جریمه‌ای دارد؟

0 2,420

جریمه انصراف از خرید خودرو در بورس کالا معادل با ۵٫۵ درصد از ارزش کل معامله است که باید توسط خریدار پرداخت شود تا مابقی پولی که به پای معامله گذاشته، به حساب وکالتی وی برگردانده شود.

در حال حاضر خرید خودرو در بورس کالا به سبب معامله مستقیم با فروشنده و همین‌طور کشف قیمت واقعی خودروها، از محبوبیت بسیاری برخوردار است. خودرو در این بستر مزایده‌ای بیشتر از قیمت کارخانه‌ای و کمتر از قیمت بازار آزاد به فروش می‌رسد. اما اگر به‌عنوان یک متقاضی در مزایده برنده شدید، ولی در تسویه‌حساب بدقولی کنید، معامله فسخ می‌شود و باید جریمه انصراف از خرید خودرو در بورس کالا را پرداخت کنید.

جزییات جریمه و پرداخت هزینه‌ها

معامله خودرو در بورس کالا تنها به پرداخت هزینه خودرو محدود نمی‌شود. در این میان، پرداخت هزینه‌های جانبی و همین‌طور مالیات بر ارزش‌افزوده نیز بر عهده خریدار است.

منظور از هزینه‌های جانبی، هزینه‌های مربوط به بیمه شخص ثالث، عوارض شماره‌گذاری، صدور کارت، خدمات پستی و … است که بر اساس تعرفه‌های دولتی تعریف می‌شوند.

مالیات بر ارزش‌افزوده نیز برحسب قیمت نهایی فروش (و نه قیمت پایه) محاسبه می‌شود که معمولا بین ۹ الی ۱۳ درصد است.

هزینه‌های بالا و به‌طور کلی تسویه وجه خودروی فروخته‌شده باید در حداکثر سه روز انجام شود. به بیان بهتر، مهلت زمان قانونی تکمیل وجه تنها سه روز است. اگر تسویه تا ساعت ۳ بعد از ظهر روز سوم صورت نگیرد، مجددا سه روز به خریدار فرصت داده می‌شود تا نسبت به تسویه‌حساب اقدام کند. البته این سه روز دوم با پرداخت جریمه همراه است. به ازای هر روز، ۲۵ درصد از ارزش کل قرارداد به‌عنوان جریمه لحاظ می‌شود.

پایان سه روز دوم به معنی فسخ قرارداد بوده و خریدار باید جریمه انصراف از خرید خودرو در بورس کالا را پرداخت کند. این جریمه معادل ۵ درصد ارزش کل قرارداد بعلاوه کارمزد دو سر معامله (یعنی ۵.۰ درصد از ارزش کل قرارداد) است.

بدین ترتیب در صورت فسخ قرارداد، ۵.۵ درصد از ارزش کل معامله به عنوان خسارت از پول پرداختی بابت شرکت در مزایده برداشت شده و مابقی ظرف ۹ روز کاری به حساب وکالتی خریدار واریز می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.