شوک قیمتی به بازار خودرو؛ علت خیز جدید قیمت خودروها چیست؟

0 1,503
بازار خودرو در هفته گذشته شاهد خیز شدید قیمت‌ها به خصوص محصولات داخلی بود. فعالین بازار معتقدند عدم عرضه خودروی صفر از سوی خودروسازان، تحولات سیاسی و دلاری و همچنین خبر واگذاری قیمت گذاری خودروها از شورای رقابت به وزارت صمت در وضعیت موجود نقش اساسی دارند.

به گزارش کارنامه به نقل از دنیای اقتصاد، از بین ۸ محصول داخلی که زیر ذره‌بین قرار گرفته شاهد رشد قیمت ۵ تا ۳۰ میلیون تومانی بوده‌ایم. میانگین افزایش قیمت محصولات داخلی حدودا ۱۶ میلیون تومان تنها در یک هفته گذشته بوده است. اما رشد قیمت خودروهای مونتاژی بسیار بیشتر بوده است؛ به طوری که محصولات خودروسازان خصوصی که در این بررسی به آنها پرداختیم از ۱۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند. میانگین رشد قیمت این خودروها در هفت روز گذشته ۴۴ میلیون تومان بوده است.

طی چند ماه گذشته قیمت خودرو در بازار با ثبات نسبی همراه بوده، به طوری که از ابتدا تا انتهای پاییز امسال قیمت خودرو تقریبا ثابت مانده بود.  با‌این‌حال هفته گذشته شاهد بودیم که ‌به‌یک‌باره قیمت خودرو با رشد بسیار قابل‌توجهی همراه بوده که مونتاژی‌‌ها بیشتر تحت‌تاثیر آن بوده‌اند.

می‌توان گفت انتظار برای ورود خودروهای خارجی در ماه‌های پیش‌رو  بازار این خودروها را که از نظر قیمتی به محصولات وارداتی نزدیک هستند، ثابت نگه داشته بود؛ اما اظهارنظرهایی که از هفته گذشته از طرف سازمان برنامه و بودجه در مورد واردات خودرو به گوش رسید، بازار خودروهای مونتاژی را تحت تاثیر قرار داده است. رئیس و معاون سازمان برنامه و بودجه در یک هفته گذشته طی دو اظهار‌نظر مختلف واردات خودرو را خارج از اولویت‌های دولت توصیف کرده بودند.

همچنین روز گذشته خبر کناره‌گیری شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو و تنفیذ این اختیار به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، بازار خودرو را تحت‌تاثیر قرار داد. بااین‌حال اگر قیمت به بازار سپرده می‌شد تا به وزارت صمت، نتایج بهتری در بر داشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.