مشکل ممنوعیت شماره‌گذاری تیبا برطرف می‌شود

4 5,068
خودروهای سمند، تیبا و تیبا ۲ فاقد ایمنی لازم بوده و سازمان ملی استاندارد به سبب نواقص و مشکلات پرتکرار، دستور حذف آن‌ها را از سبد محصولات خودروسازان صادر کرده است. ولی طبق گزارش جدید، راه‌حلی برای مشکل ممنوعیت شماره‌گذاری تیبا ارائه شده است.

سمند، پژو ۴۰۵، تیبا، تیبا ۲ و ساینا در لیست خودروهایی که به‌زودی از خط تولید خارج خواهند شد، قرار دارند. بر اساس ابلاغیه سازمان ملی استاندارد، همه مدل‌های تیبا و سمند (به‌جز سورن) فاقد ایمنی لازم بوده و شماره‌گذاری آن‌ها ممنوع است. تولید تیبا در اواخر تیرماه متوقف شد و تیبا ۲ و سمند نیز تا دو ماه دیگر از خط تولید خودروسازان خارج می‌شوند.

مسئله ممنوعیت شماره‌گذاری تیبا باعث نگرانی افرادی شده که برای خرید این خودرو از قبل ثبت نام کرده‌اند. بر اساس توافق وزارت صمت و سازمان استاندارد، خودروهای تیبا که از پیش سفارش داده شده‌اند، در تیراژ خاص تولید و سپس به شرط رعایت استانداردهای ایمنی لازم، شماره‌گذاری می‌شوند.

طبق گفته مدیر روابط عمومی سازمان ملی استاندارد، اقدامات اصلاحی فنی و ایمنی‌سازی متعددی برای خودروهای تیبا در نظر گرفته شده که تحت نظارت شرکت بازرسی، توسط ساپیا انجام می‌شود تا بدین‌وسیله عیوب آن‌ها برطرف شده و قابل شماره‌گذاری باشند. سایپا موظف است برای خریداران خودروهای جدید تیبا، خدمات پس از فروش ویژه را به‌طور رایگان ارائه دهد.

ناگفته نماند که حتی با رفع نواقص، توقف تولید خودروهای فرسوده‌ای همچون تیبا کلید خورده است. با از دور خارج شدن خودروهای قدیمی، کمبود خودروهای اقتصادی در بازار به شدت احساس می‌شود. البته ایران‌خودرو و سایپا در صدد عرضه خودروهای جایگزین هستند. هرچند قیمت آن‌ها تفاوت قابل‌ملاحظه‌ای با قیمت خودروهای منسوخ و حذف‌شده داشته و همین امر موجب انتقاد از خودروسازان شده است. به هر حال، انتظار می‌رود با ازسرگیری واردات و عرضه خودروهای ارزان‌قیمت به بازار، وضعیت بازار به حالت باثبات‌تری رسیده و کمبود خودروهای اقتصادی تا حد زیادی جبران شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. حزبیان
  حزبیان می گوید

  خدا ازتون نگذره . بیچارمون کردین .خواهشا تیبا را پلاک کنید زندگی ما بیچاره ها بستگی بع این فرقون داره. خواهشا خواهشا خواهشا پلاک کنید ۵ماهه منتظریم

 2. رضا
  رضا می گوید

  خواهشن پلاک کنید بابا از استر مردیم بخدا هزار در د مرز گرفتیم پلاک کنید دیگه

 3. فرزاد
  فرزاد می گوید

  این چه وضعیه آخه…

 4. محمد
  محمد می گوید

  شما که سامانه یکپارچه فروش گذاشتید که به نفع مردم باشه چطور خودروی از رده خارج رو با هزار بدبختی و قرعه کشی و طرح فرزند آوری وهزار کوفت و زهر مار به مردم فروختید حالا میگید از رده خارجه. واقعا که مدیریتتون عالیه

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.