از پروژه جدید ایران‌خودرو چه می‌دانیم؟

0 2,519

ایران‌خودرو در روز نهم فروردین‌ماه امسال و در تعطیلات نوروزی پروژه جدیدی با نام TF21 را به تصویب رساند که مطابق با آن قرار است به‌زودی خودرویی در کلاس ابعادی B و دارای امکانات روز و استانداردهای ۸۵گانه راهی بازار کشورمان شود.

اما از این پروژه چه می‌دانیم؟

ایران‌خودرو مدعی است که قرار است خودرویی در کلاس B بر روی یک پلتفرم جدید راهی بازار کشورمان کند اما بررسی‌های انجام‌شده حکایت از آن دارد که پروژه TF21 نیز همچون دیگر پروژه‌های ایران‌خودرو و سایپا توسعه‌ای بر روی دیگر پلتفرم‌های قدیمی است و در واقع داستان ساخت محصولی کاملا جدید، از ریشه در ابهام است.

ایران‌خودرو پیش از این مدعی بود که در TF21 کلیت بدنه و سازه خودرو ۲۰۶ را حفظ خواهد کرد اما به نظر می‌رسد در تعریف جدید و بر اساس ایده‌هایی که از این خودرو منتشر شده، تغییرات اعمال‌شده جدید بر روی بدنه ۲۰۶ عمیق‌تر از آن است و به‌عنوان مثال تریم درب عقب، زاویه ستون A و حتی ارتفاع خودرو از سطح زمین نیز دستخوش تغییر شده و به‌نظر می‌رسد این‌بار با یک ۲۰۶ کراس تغییر شکل داده شده روبه‌رو خواهیم شد. هرچند که این تغییرات همچنان بر روی پلتفرم قدیمی ۲۰۶ اعمال خواهد شد.

ایران‌خودرو مدعی است که این محصول را در بازه زمانی ۱۸ ماهه توسعه داده و نمونه نهایی را راهی بازار خواهد کرد. هرچند تا زمان معرفی محصول نهایی نمی‌توان اظهارنظر قطعی در این خصوص کرد اما احتمال آنکه همانند دیگر پروژه‌های این خودروساز دولتی همچون خودروی تارا شاهد تغییرات و ایرادات عجیبی در محصول نهایی باشیم دور از انتظار نیست.

گفته شده این خودرو قابلیت پاس کردن استانداردهایی مانند ایمنی تصادف با عابر پیاده، سیستم ایمنی اخطار فشار باد تایر، راهنمایی راننده در تعویض دنده، سیستم پایداری الکترونیکی و کاهش مصرف سوخت را دارد. قابلیت‌هایی که در خودروهای به‌روز و مطابق استاندارد امروزی چندان عجیب و دور از دسترس نیست.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.