طرح های فروش مخصوص مادران حذف خواهد شد؟

3 9,083

مصوبه جدید مجلس شورای اسلامی از احتمال حذف رانت‌های ۷۰ درصدی بازار خودرو خبر می‌دهد. در صورت عرضه خودروهای داخلی در بورس کالا، الزام عرضه ۵۰ درصد موجودی خودروها به مادران دارای حداقل دو فرزند و ۲۰ درصد موجودی خودروها به مالکین خودروهای فرسوده از بین می‌رود.

طبق مصوبه اخیر که البته دارای ابهامات متعددی است، به نظر می‌رسد خودروسازان دیگر اجباری برای عرضه انحصاری خودرو به مادران دارای حداقل دو فرزند و مالکین خودروهای اسقاطی ندارند، چراکه خودروهای تولید داخل قرار است در بورس کالا عرضه شوند. بدین ترتیب، دو طرح جنجالی و رانت‌زای جوانی جمعیت و جایگزینی خودروهای فرسوده لغو می‌شوند و ۱۰۰ درصد موجودی خودروها با شانس خرید یکسان در دسترس متقاضیان قرار می‌گیرند.

با حذف رانت‌های ۷۰ درصدی بازار خودرو و عرضه محصولات در بورس کالا، شرکت تولیدکننده نیز به سود قابل‌توجهی خواهد رسید. طبق مصوبه قبلی، خودروها با قیمت پایه در اختیار مادران و مالکین خودروهای فرسوده قرار می‌گرفتند.

دیگر خبری از امتیازهای ویژه برای مادران و اسقاطی‌ها نیست

حال که قرار است خودروهای تولید داخل در بورس کالا عرضه شوند، دیگر خبری از امتیازهای ویژه برای مادران و اسقاطی‌ها نیست. در بورس کالا، خودرو با یک قیمت پایه به مزایده گذاشته شده و کشف قیمت می‌شود. سپس هر متقاضی با پیشنهاد قیمت بالاتر، خریدار نهایی خودرو خواهد بود. این روش همچنین ردپای دلالان و افراد سوءاستفاده‌گر را از معاملات خودرو کمرنگ‌تر می‌کند.

این روند، نقدینگی هنگفتی را برای خودروسازان به ارمغان می‌آورد و آن‌ها را از زیان‌دهی خارج می‌کند. بورس کالا بهترین راه‌حل برای دورزدن سیاست قیمت‌گذاری دستوری به حساب می‌آید که سال‌ها کابوس خودروسازان بوده و هست. البته به نظر می‌رسد دولت با تأیید مصوبه جدید، رضایت خود را از حذف سیاست قیمت‌گذاری تکلیفی اعلام کرده است، ولی به هر دلیلی تمایل ندارد به‌طور صریح و علنی، این سیاست دردسرساز را حذف کند. مصوبه جدید شاید تأثیر چشمگیری در کاهش قیمت خودرو در بازار نداشته باشد، ولی به‌طور قطع سرعت افزایش قیمت را کُندتر می‌کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
3 نظرات
 1. ابراهیم
  ابراهیم می گوید

  مگه مردم مسخره شمان ک قانون رودارین دور میزنین،،الان اون عده از مادران ک ماشین گرفتن،،با اونا ک نگرفتن،این عدالته؟؟یعنی چی آخه؟؟فقط کشور ما اینجوری مردمو ب سخره میگیرن…

 2. محمد هادی مظفر
  محمد هادی مظفر می گوید

  خدا لعنتشون کنه اونی که بچه درست کرده امید این کمک دولت بوده با سه چهار بچه سوار موتور شه غمتونه مگت به تخممون حداقل کسایی که بچه دار شدن به تازگی رو بدین بعد تعطیلش کنید مردم مسخره شمان

 3. مهناز
  مهناز می گوید

  والله مردمو مسخره کردن الان یک سال شرکت میکنم برا مادران اما کو ماشین فقط این طرح به نفع مادران بود که اونم حذف کردن اصلا باید خودشون تا این تاریخ که به مادران ماشین در نیومده خودشون ماشین بدن تا فرقی بین مادران نباشه چون قانون بدون قرعه بود اما بعد اینکه قانون عوص شده دیگه تو بورس اقدام کنن تکلیف ما چیه که هرروز یه خوابی برا مردم میبینید و فردا زیرش میزنید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.