اصلاح شرایط خرید خودرو به نفع دارندگان پلاک فعال انتظامی

0 1,463

شرکت در سامانه یکپارچه فروش برای خرید خودرو شرایط متعددی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به حداقل سن ۱۸ سال، واریز و بلوکه‌سازی ۱۰۰ میلیون تومان پول، خریداری نکردن خودرو در دو سال اخیر و … اشاره کرد. ولی با حذف شرط نداشتن پلاک فعال انتظامی توسط شورای رقابت، شرایط برای خریداران کمی ساده‌تر شده است.

شورای عالی رقابت با اصلاح بند ۴ ماده ۴ دستورالعمل ۵۴۳، شرط نداشتن پلاک فعال انتظامی را برای مالکین خودروهای قدیمی حذف کرده است. بدین ترتیب، افرادی که عمر خودروی آن‌ها به بیش از ۵ سال می‌رسد و دارای پلاک انتظامی هستند، می‌توانند همانند مشتریان عادی در مراحل بعدی عرضه خودرو در سامانه یکپارچه فروش نام‌نویسی کنند.

تسهیل شرایط خرید خودرو برای مالکین خودروهای قدیمی

تا پیش از ابلاغ تبصره الحاقی جدید شورای عالی، آن دسته افرادی که دارای پلاک انتظامی فعال بودند، حق ثبت‌نام در سامانه یکپارچه فروش و خرید خودرو از این طریق نداشتند. حال با توجه به قانون جدید که بر اساس رأی شماره ۰۲/۱۲۷/ه ت برای وزارت صمت و سازمان حمایت از حقوق تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان ابلاغ شده، شرایط خرید برای مالکین خودروهای قدیمی سهولت یافته است.

این نخستین باری نیست که به‌منظور مشارکت بیشتر، یکی از شروط خرید خودرو در سامانه یکپارچه فروش اصلاح یا حذف شده است. در گذشته، خودروساز موظف بود با به رهن درآوردن یکساله سند خودرو، فعالیت دلالان و افراد واسطه‌گر را کاهش دهد. ولی شورای عالی رقابت چندی پیش، شرط رهن یکساله سند خودرو را حذف کرد تا بتواند قانون مالیات بر عایدی سرمایه را برای خودروهایی که کمتر از یک سال از خرید آن‌ها می‌گذرد نیز اِعمال کند. بر اساس این قانون، فروش هر نوع سرمایه‌ای مثل خودرو که کمتر از سه سال از خرید آن می‌گذرد، مستلزم پرداخت ۱۰ الی ۳۰ درصد مالیات است. بنابراین خریدار خودرو به شرط پرداخت ۳۰ درصد مالیات می‌تواند به‌محض تحویل خودرو، اقدام به فروش آن کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.