۴۰۰ هزار خودرو در سامانه یکپارچه به فروش می‌رسند؛ بساط قرعه‌کشی برچیده شد

0 27,831
سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت کشور در مصاحبه اخیر خود از فروش بدون قرعه‌کشی ۴۰۰ هزار خودرو از طریق سامانه یکپارچه خبر داد. در این طرح جدید، قرعه‌کشی انجام نمی‌شود، بلکه اگر تقاضا از عرضه بیشتر باشد، متقاضیان در لیست انتظار قرار می‌گیرند.

وزارت صمت در ابتدای سال ۱۴۰۱، سامانه یکپارچه تخصیص خودرو را به‌عنوان تنها کانال عرضه محصولات خودروسازان راه‌اندازی کرد. این سامانه با تمرکز روی قرعه‌کشی روی کار آمد، هرچند طولی نکشید که به دلایل متعدد از جمله نقص‌های فنی و ابهام در روند عرضه خودروها، به فعالیت خود خاتمه داد.

حال به نظر می‌رسد سامانه یکپارچه تخصیص خودرو با مکانیزم جدیدی شروع به کار کرده و به بستر فروش خودروسازان اصلی کشور و همین‌طور خودروسازان بخش خصوصی تبدیل شده است. به‌طوری که در هفته آینده شاهد فروش بدون قرعه‌کشی ۴۰۰ هزار خودرو در این سیستم متمرکز خواهیم بود.

روند فروش خودرو در سامانه یکپارچه فاقد قرعه‌کشی است. ظاهرا وزارت صمت بالاخره به وعده خود برای حذف قرعه‌کشی جامه عمل پوشانده و فرایند لاتاری را تا قبل از به پایان رسیدن سال ۱۴۰۱ متوقف کرده، اما چگونه؟

چهارصد هزار دستگاه خودرو سواری متعلق به شرکت‌های ایران‌خودرو، سایپا، بهمن موتور، مدیران خودرو، کرمان موتور و … با موعد تحویل ۳ الی ۱۲ ماهه در سامانه یکپارچه به فروش گذاشته می‌شوند. متقاضیان با ثبت نام و واریز مبلغ تعیین‌شده توسط خودروساز در حساب وکالتی، می‌توانند از طریق این سامانه اقدام به خرید خودرو کنند. اگر عرضه بیش از تقاضا باشد، خودرو در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد. ولی اگر تعداد متقاضیان بیش از موجودی خودروها باشد، متقاضی در لیست انتظار قرار می‌گیرد.

بدین ترتیب، طرح فروش بدون قرعه‌کشی ۴۰۰ هزار خودرو را نه می‌توان به‌عنوان فروش فوق‌العاده با موعد تحویل سه‌ماهه در نظر گرفت، و نه پیش‌فروش یک‌ساله. متقاضیانی که در لیست انتظار قرار می‌گیرند، در صورت عدم تمایل می‌توانند از خرید خودرو انصراف بدهند و پول خود را از حساب وکالتی خارج کنند. توجه داشته باشید که محدودیت‌های خرید خودرو از جمله سن حداقل ۱۸ سال، عدم خرید خودرو در ۴ سال اخیر، امکان سفارش تنها یک خودرو برای هر کد ملی و … در این طرح بزرگ اعمال می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.