آیین نامه واردات خودروهای کارکرده بالاخره برای دولت فرستاده شد

0 1,636

وزارت صمت به‌تازگی آیین نامه واردات خودروهای کارکرده را برای دولت ارسال کرده است. در صورت تصویب نهایی، واردات خودروهای دست‌دوم با کارکرد زیر ۵ سال وارد فاز اجرایی می‌شود.

پس از کش‌وقوس‌های فراوان، دولت بالاخره با ورود خودروهای خارجی دست‌دوم به بازار کشور موافقت کرد. با تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان، واردات تا حدی به قطعیت رسید و تنها مرحله تدوین و ارسال آیین نامه واردات خودروهای کارکرده توسط وزارت صمت باقی مانده بود که بالاخره به انجام رسید.

مفاد و بندهای آیین نامه واردات خودروهای دست‌دوم هنوز افشا نشده است، اما طبق گفته رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، واردات خودروهای کارکرده محدودیت‌های کمتری نسبت به خودروهای نو و دست‌اول دارد و تمرکز بیشتر روی تعرفه است، چراکه تعرفه موجب تنظیم و درآمدزایی برای دولت می‌شود.

پیش‌بینی محدودیت‌ها در آیین‌نامه واردات خودرو

با اینکه ارسال آیین نامه واردات خودروهای کارکرده به‌تازگی انجام شده و متن آن هنوز به‌طور عمومی اعلام نشده است، اما می‌توان حدس زد دو محدودیت اصلی در آیین نامه وجود دارد. اول اینکه تاریخ تولید خودروهای خارجی دست‌دوم حداکثر ۵ سال پیش باشد و در ضمن، استانداردهای کشور سازنده توسط سازمان ملی استاندارد کشور و همین‌طور سازمان محیط زیست مورد پذیرش قرار بگیرند.

ظاهرا هم اشخاص حقیقی و هم اشخاص حقوقی به شرط داشتن کارت بازرگانی می‌توانند اقدام به واردات خودروی دست‌دوم کنند. یکی از دغدغه‌های اصلی مخالفین، ارائه خدمات پس‌ازفروش برای خودروهای کارکرده بوده و باید دید که در این رابطه، چه شرطی در آیین‌نامه در نظر گرفته می‌شود.

ارسال آیین نامه واردات خودروهای کارکرده توسط وزارت صمت، به‌معنی برداشتن گام نهایی برای اجرایی شدن این فرایند است. ورود و تزریق خودروهای دست‌دوم علاوه بر کاهش ارزبری، مزایای متعددی برای صنعت و بازار خودرو دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به ایجاد حس رقابت در بین خودروسازان داخلی، افزایش تنوع خودرو، کاهش اختلاف میان عرضه و تقاضا و در نتیجه تعدیل بازار و درنهایت ثبات و کاهش قیمت خودرو اشاره کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.