صدور مجوز استاندارد خودروهای وارداتی ظرف ۲۴ ساعت!

مانع واردات خودرو کیست؟

0 475
رییس سازمان استاندارد اعلام کرد این سازمان هیچ مخالفتی با واردات خودرو ندارد و تمام تلاش خود را برای تسهیل فرایندهای قانونی واردات انجام می‌دهد.

مهدی اسلام‌پناه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی این خبرگزاری، در خصوص روند صدور مجوز استاندارد خودروهای وارداتی به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت: ما شرایط را برای واردات و صادرات به‌نحوی تسهیل‌ کرده‌ایم که واردکننده و صادرکننده هیچ مشکلی نداشته باشند.

وی افزود: بسته تسهیل واردات در قالب ۴۷ بند به‌صورت شفاف در اختیار واردکنندگان قرار دارد، بر همین اساس شرایط را برای واردات خودرو به‌نحوی رقم زده‌ایم که میلیون‌ها خودرو می‌تواند فوراً وارد کشور شود و این موضوع در واقع تسهیل‌گری واردات است و هیچ مانع‌تراشی‌ای از سوی سازمان استاندارد برای صدور مجوز واردات خودرو وجود ندارد.

اسلام‌پناه با اعلام اینکه واردکننده در گام نخست واردات خودرو «تأییدیه نوع خودرو» را از سازمان استاندارد می‌گیرد، گفت: این مجوز ابتدای کار واردات خودروست و واردکننده با طی کردن مراحل مختلف، در نهایت محصول را به گمرکات می‌آورد. البته ممکن است طی کردن این مراحل زمان‌بر باشد که به‌هیچ‌عنوان متوجه سازمان استاندارد نیست و سایر بخش‌ها باید تأیید لازم را برای واردات خودرو صادر کنند و تأمین ارز این محصولات هم توسط بانک مرکزی انجام شود.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران خاطرنشان کرد: زمانی که مراحل توسط واردکننده انجام شد، باید خوداظهاری خودروها به سازمان استاندارد اعلام شود به‌نحوی که ما قبل از اعلام خوداظهاری اطلاعی از وجود خودروها در گمرکات نداریم.

وقتی خوداظهاری خودروها انجام شد، سازمان استاندارد اطلاعات خودروها را با تأییدیه استاندارد نوع خودرو که در ابتدا به واردکننده داده بود مطابقت می‌دهد و در صورت مطابقت داشتن ظرف ۲۴ ساعت مجوز استاندارد محصول صادر می‌شود و  آنها می‌توانند خودروها را از گمرکات ترخیص کنند.

اسلام‌پناه با اشاره به اینکه تعدادی از خودروهای وارداتی مجوز لازم را گرفته‌اند و از گمرکات ترخیص شده‌اند، گفت: حال ممکن است بابت قیمت یا مسائل دیگر هنوز راهی بازار نشده‌ باشند، اما ما وظیفه خود را انجام داده‌ایم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.