توقف موقت پلاک گذاری تیبا و سمند

1 5,024
رئیس پلیس راهور به‌تازگی از توقف موقت پلاک‌گذاری سمند و تیبا خبر داده است. این خودروها به‌دلیل عدم تطبیق با استانداردهای ۸۵گانه، دیگر شماره‌گذاری نمی‌شوند.

مدت‌هاست درباره بی‌کیفیتی و عدم ایمنی خودروهای داخلی، بحث و جدال‌های متعددی در فضاهای خبری و آنلاین به چشم می‌خورد. سمند از گروه ایران‌خودرو و تیبا از گروه سایپا نخستین ماشین‌هایی هستند که فرایند از دور خارج شدن آن‌ها با عدم شماره‌گذاری کلید خورده است.

به گفته پلیس راهور، هیچ‌یک از خودروهای تیبا و سمند، به غیر از سمند سورن، به سبب تناقض با استانداردهای ۸۵گانه فعلا شماره‌گذاری نمی‌شوند. البته توقف موقت پلاک گذاری تیبا و سمند به احتمال زیاد به یک موضوع دائمی تبدیل خواهد شد، چرا که شرکت‌های مربوطه قرار است خودروهای جایگزین را به زودی روانه بازار کنند.

هنوز تکلیف خریداران جدید خودروهای سمند و تیبا مشخص نیست. این ماشین‌ها علیرغم فاکتور شدن، شماره‌گذاری نمی‌شوند و این موضوع باعث نارضایتی مالکین شده است.

البته در ازای هر خودرو، یک پلاک متناسب با سال تولید وجود دارد. در حال حاضر ۸۰ هزار و ۶۰ هزار پلاک به ترتیب به اسم ایران‌خودرو و سایپا دپو شده که به خودروهای سال ۱۴۰۰ (و حتی قبل‌تر) اختصاص دارند. به بیان بهتر، اگر این دو شرکت نخواهند ماشین‌های ساخته‌شده در سال ۱۴۰۰ و قبل‌تر را در قالب محصولات سال ۱۴۰۱ به مردم عرضه کنند، مشکل پلاک گذاری برای آن‌ها وجود ندارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. میثم
    میثم می گوید

    سایپاتوقراردادگفته پلاک باتاریخ۱۴۰۰میشه پس چراالان میگن پلاک نمیشه؟

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.