واردات تویوتای کارکرده توسط سایپا

0 401
بنابر اعلام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا، این شرکت بزودی خودروهای سواری کارکرده برند تویوتا را به بازار عرضه می‌کند.

به گزارش کارنامه به نقل از پرشین خودرو،  محمدعلی تیموری مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا، در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک با بانک ملی، گفت: بانک ملی ایران به عنوان یک بانک بزرگ و توانمند در کشور، می‌تواند به توسعه صنعت خودرو، افزایش تولید و صادرات خودرو کمک کند.

وی ضمن ابراز امیدواری از اینکه در همکاری مشترک و بلندمدت با بانک ملی ایران، می‌توان در صنعت خودرو تحول ایجاد کرد، افزود: در نظر داریم که برای خودروهای برقی، اقدام به تولید باطری کنیم، چراکه هیچ شرکت خودروسازی در دنیا در حوزه تولید خودرو برقی موفق نبوده مگر اینکه خودش در حوزه باطری سرمایه‌گذاری کرده و توان تولید داشته باشد. می‌توان با همراهی و سرمایه‌گذاری بانک ملی قرارداد چند جانبه منعقد کنیم تا در حوزه تکنولوژی های جدید و تولید خودروهای برقی پیشرفت‌های مناسبی حاصل شود.

تیموری افزود: طی ۲۱ ماه اخیر با تلاش همه همکاران توانستیم تغییر و تحولات مناسبی در زیرساخت‌های گروه خودروسازی سایپا را فراهم کنیم و شرایطی را رقم بزنیم که تولید و کیفیت محصولات بیش از پیش افزایش پیدا کند. بر این اساس در گام اول تمام توان خود را بر روی افزایش کیفیت محصولات در دو پلتفرم X۲۰۰  و SP۱۰۰ گذاشتیم و  همچنین بیش از ۲۴۰ پروژه کیفی اجرا شد.

وی با تاکید بر اینکه اجرای پروژه‌های کیفیت سبب شده، ‌ در سال جاری و با وجود افزایش دو برابری نرخ دستمزد و قطعات، هزینه خدمات پس از فروش به ازای هر دستگاه خودرو به یک میلیون تومان برسد و این در حالی است که در سه ماه اول سال ۱۴۰۰ این عدد سه میلیون تومان بوده است، ‌ اظهارداشت: سال ۱۴۰۰ انصراف ماهیانه برای خرید خودروی شاهین ۸۰ میلیارد تومان بود، اما با ارتقاء کیفیت محصول یاد شده، در هربار پیش فروش خودروی شاهین با وجودی که ظرفیت تولید ۱۰۰ هزار دستگاه است، بیش از ۴۰۰ هزار نفر، متقاضی این خودرو جدید و به روز هستند.

تیموری با تاکید بر اینکه استراتژی سایپا طی ۲۱ ماه اخیر، توسعه محصول و عرضه محصولات جدید به بازار است، ‌ اذعان داشت: بر اساس هدف‌گذاری صورت گرفته تا پایان سال جاری هشت محصول جدید روانه بازار خواهد شد، البته تا کنون موفق شدیم، پنج محصول را عرضه کنیم.

مدیرعامل گروه سایپا گفت: یکی دیگر از برنامه‌های گروه سایپا حرکت به سمت تولید خودروهای هیبرید برقی و تمام برقی است. از همین رو سال آینده دو محصول جدید به بازار عرضه خواهد شد که یکی از آنها آریا است که با سه موتور عرضه خواهد شد.

وی یادآورشد: طی ۲۱ ماه گذشته، وضعیت شرکت‌های قطعه ساز گروه بهبود یافته است به گونه ای که سال گذشته، ‌ شرکت‌های قطعه‌سازی گروه پنج هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان سود خالص کسب کردند؛ ‌ سال ۱۴۰۰ شرکت‌های قطعه‌ساز گروه شش هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان زیان داشتند.

تیموری با بیان اینکه سایپا از رسالت اصلی خود که تولید، واردات و مونتاژ بود، حدود ۱۰ سال (در دولت گذشته) فاصله داشته است، گفت: در راستای آرامش بازار خودرو و تنوع‌بخشی به محصولات بازار، ‌ گروه سایپا (بعد از موافقت سران قوا و مجلس شورای اسلامی برای واردات خودرو) ‌ اولین وارد کنننده خودرو شد و  همچنین واردات خودرو دست دوم
تویوتا  (هیبریدی) با کارکرد کم را در دستور کار قرار داد.

وی با بیان اینکه قیمت‌گذاری دستوری سبب شده که خودرو به کالای سرمایه‌ای تبدیل شود و همچنین مصرف بنزین افزایشی شود، ‌ خاطرنشان کرد: پنج سال پیش مصرف روزانه بنزین ۶۵ میلیون لیتر بود و امسال به ۱۳۵ میلیون لیتر رسیده است، قاعدتا چنین امری میزان آلایندگی در کشور را ۲.۵ برابر بیشتر کرده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.