بیش از ۳۳ هزار ثبت‌نام‌کننده، منتظر خودروهای وارداتی

0 1,201

حدود ۵ ماه پیش، بیش از ۳۳ هزار نفر در طرح فروش خودروهای وارداتی ثبت‌نام و مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان را در حساب وکالتی مسدود کردند. ولی انتظار برای عرضه خودروهای وارداتی به درازا کشیده شده است.

طرح فروش خودروهای وارداتی در اسفندماه سال ۱۴۰۱ آغاز شد. وزارت صمت، مجری طرح واردات خودرو، در آن زمان وعده داد که خودروها حداکثر در سه ماه آینده در دسترس خریداران قرار می‌گیرند. ولی حالا نزدیک ۴۰ روز از موعد مقرر گذشته و تنها ۱۱۰۸ خریدار خودروهای چانگان، به‌تازگی پیامک دعوت برای تسویه‌حساب را دریافت کرده‌اند.

۳۱ هزار نفر نمی‌دانند برای چه خودرویی ثبت‌نام کرده‌اند!

به بیان بهتر، بیش از ۳۱ هزار خریدار دیگر هنوز نمی‌دانند چه خودرویی در چه زمان به آن‌ها تحویل می‌شود. انتظار برای عرضه خودروهای وارداتی در حالی به درازا کشیده که محموله‌های وارداتی از مدت‌ها پیش وارد گمرک شده‌اند، ولی در مرحله ترخیص باقی مانده‌اند.

طبق اظهارات رئیس سازمان ملی  استاندارد، خودروهای خارجی پس از انجام خوداظهاری و دریافت تأییدیه تطابق نوع با محصول، حداکثر در مدت‌زمان ۲۴ ساعت ترخیص می‌شوند. بنابراین اگر تأخیری در این میان به‌وجود آمده، مقصر نه سازمان ملی استاندارد، بلکه شرکت واردکننده و بخش‌های دیگری هستند که در امر ترخیص خودرو دخالت دارند.

با تمام این اوصاف، ارسال دعوت‌نامه برای متقاضیان چانگان و ترخیص خودروهای کیا و همین‌طور خبر عرضه خودروهای جتا، تویوتا، نیسان و هیوندای در آینده دور به بازار کشور، نشان می‌دهد فرایند واردات بر سر غلتک افتاده است.

اگرچه زمان انتظار برای عرضه خودروهای وارداتی طولانی شده، ولی به‌هرحال ورود این خودرو می‌تواند نتایج مثبت متعددی به‌همراه داشته باشد. به گفته یکی از کارشناسان خودرو، ورود ماشین‌های خارجی در کنار محصولات تولید داخل به بازار، باعث ایجاد یک فضای رقابتی شده و انحصار را از میان برمی‌دارد. بدین ترتیب علاوه بر ارزانی خودرو می‌توان به حذف سیاست قیمت‌گذاری دستوری هم امیدوار بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.