آخرین لاتاری ایران خودرو در سال ۱۴۰۱؛ شانس برد کمتر از ۱ درصد است

0 3,156

ایران خودرو به تازگی محصولات خود را در قالب طرح فروش فوق‌العاده و از طریق قرعه‌کشی در دسترس مشتریان قرار داده است. ولی به سبب کمبود شدید عرضه در مقابل تقاضا، شانس برد در لاتاری ایران خودرو اسفند ۱۴۰۱ کمتر از ۱ درصد بوده است.

حدود ۱ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر در لاتاری ویژه اسفندماه شرکت کرده‌اند. ولی تنها ۱۰۳۰۰ دستگاه خودرو در این طرح به فروش می‌رسد. به بیان بهتر، شانس برد در لاتاری ایران خودرو اسفند ۱۴۰۱ تنها ۰.۵۴ درصد بوده و از هر ۱۸۵ نفر، تنها یک نفر موفق به خرید خودرو می‌شود!

البته بد نیست نگاه موشکافانه‌تری به این آمار داشته باشیم. از ۱۰۳۰۰ دستگاه خودروی عرضه‌شده در این طرح، ۵۰ درصد سهم (۵۰۰۰ دستگاه خودرو) به مادران دارای حداقل ۲ فرزند تعلق می‌یابد. طبق اطلاعات منتشره، ۴۸۰۱۴۰ مادر در قرعه‌کشی شرکت کرده‌اند. بنابراین از هر ۹۶ مادر، تنها یک نفر به عنوان برنده انتخاب شده، و موفق به خرید خودرو می‌شود. خودروی سورن پلاس بنزینی با آمار ثبت نام ۱۶۵ هزار دستگاه، پرطرفدارترین خودرو بین مادران بوده است.

مالکین خودروهای اسقاطی ۱۰ درد ظرفیت را در اختیار دارند

دسته بعدی متقاضیان، به مالکین خودروهای اسقاطی اشاره می‌کند. از آنجا که تنها ۱۰ درصد ظرفیت خودروهای باقی‌مانده در اختیار این دسته از متقاضیان قرار می‌گیرد، یعنی ۱۰۰۰ دستگاه خودرو برای طرح جایگزینی لحاظ شده است. اما بر اساس آمار به دست آمده، ۴۸۱۳۳۷ نفر مالک خودروی اسقاطی در قرعه‌کشی شرکت کرده‌اند. تقابل رقم ۱۰۰۰ در برابر ۴۸۱۳۳۷ نشان می‌دهد که شانس برد در لاتاری ایران خودرو اسفند ۱۴۰۱ برای مالکین خودروهای فرسوده بسیار کمتر از مادران است. از هر ۴۸۲ نفر، تنها یک نفر شانس در دست گرفتن کلید خودرو را پیدا می‌کند. بیشترین تقاضای ثبت‌شده در این بخش نیز به خودروی سورن پلاس بنزینی اختصاص یافته است.

در نهایت ۹۳۷۲۲۲ مشتری عادی برای خرید ۳۰ درصد موجودی باقی‌مانده (۳۰۰۰ دستگاه) ثبت نام کرده‌اند. البته شانس برد در لاتاری ایران خودرو اسفند ۱۴۰۱ برای مشتریان عادی بیشتر از مالکین خودروهای فرسوده است. از هر ۳۱۳ نفر یک نفر برنده شده و قادر به خرید خودرو است. دنا پلاس اتوماتیک محبوب‌ترین خودرو نزد مشتریان عادی به حساب می‌آید، چرا که ۴۷۰ هزار تقاضا برای این خودرو به ثبت رسیده است.

هایما S5 احتمالا به دلیل قیمت بسیار بالا، پایین‌ترین رقم تقاضا را در هر سه دسته به نام خود ثبت کرده است. میزان تقاضای این خودرو در بخش مادران حدود ۴۰ هزار، در بخش مالکین خودروهای فرسوده حدود ۳۴ هزار و در بخش مشتریان عادی تنها ۱۳ هزار و ۵۲۶ دستگاه بوده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.