پیامک کشف حجاب در خودرو و نکاتی که باید بدانید

5 122,040

احتمالا پیام کشف حجاب در خودرو از سوی پلیس امنیت اخلاقی برای شما هم ارسال شده است. خیلی از افراد هنگام دریافت این پیام نمی‌دانند که چه کاری باید انجام دهند و سؤالات مختلفی در ذهن‌شان شکل می‌گیرد. آیا برای پیگیری آن نیاز است به مکان خاصی مراجعه کنند؟ باید جریمه بپردازند؟ چه زمانی خودرو به‌خاطر کشف حجاب توقیف و به پارکینگ منتقل می‌شود؟ آیا کشف حجاب نمره منفی دارد؟ اگر شما هم این پیام را دریافت کرده‌اید و اطلاعات چندانی درباره آن ندارید، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

پیامک کشف حجاب چیست؟

پیامک کشف حجاب خودرو برای آن دسته از مالکین خودرو که هنگام تردد در خیابان‌ها و انظار عمومی حجاب و پوشش موردانتظار پلیس امنیت اخلاقی را در داخل خودرو رعایت نکرده‌اند، ارسال می‌شود. این پیامک برای نخستین‌بار تنها جنبه تذکر دارد، اما درصورتی‌که مجددا تکرار شود و فرد برای بار دوم و سوم این پیامک را دریافت کند، مشمول پرداخت جریمه می‌شود، نمره منفی گواهینامه می‌گیرد و خودرویش توقیف می‌شود.

سرشماره پیامک کشف حجاب چیست؟

پیامک کشف حجاب خودرو تنها از طریق سرشماره‌ای با عنوان police برای شماره تلفن مالک خودرو ارسال‌‌‌ می‌‌شود. دوربین‌های متعددی در نقاط مختلف شهر وجود دارند که وضعیت افراد داخل ماشین‌ را ثبت می‌کنند. پلیس با استفاده از تصاویر این دوربین‌ها، پلاک خودرو‌‌ را ثبت می‌کند.

پیامک بار اول کشف حجاب

متن پیامک تذکر رعایت حجاب که برای مالک خودرو ارسال‌‌‌ می‌شود:

«سلام، مالک خودرو به شماره پلاک … سرنشین / راننده خودرو شما مرتکب جرم کشف حجاب شده است؛ لذا به‌منظور جلوگیری از تکرار جرم به شما تذکر داده‌‌‌ می‌‌‌‌شود. پلیس امنیت اخلاقی ناجا»

اما سؤالی که وجود دارد این است که پس از دریافت این پیامک، چه کاری انجام دهیم؟ توجه داشته باشید که این پیامک بیانگر جریمه کشف حجاب نیست و فقط تذکری برای بی‌حجابی راننده یا سرنشینان خودرو است، ازاین‌رو نیاز به اقدام خاصی ندارد.

پیامک بار دوم کشف حجاب

پیامک کشف حجاب
پیامک کشف حجاب

در برخی از مواقع ممکن است که مالک خودرو پس از گذشت مدتی از دریافت پیامک تذکر کشف حجاب، پیامک دوم کشف حجاب را دریافت کند. این پیامک زمانی برای فرد ارسال‌‌‌ می‌‌شود که کشف حجاب دو بار اتفاق افتاده باشد. ازاین‌رو نیاز است که مالک برای پیگیری این قضیه به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کند. پیامک ابلاغیه کشف حجاب به شرح زیر است.

ابلاغیه: مالک محترم خودرو شماره … در خودرو شما جرم کشف حجاب صورت گرفته است. لذا ضمن اخطار مبنی بر عدم تکرار، ابلاغ‌‌‌ می‌‌‌‌گردد حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز برای رسیدگی به پلیس امنیت اخلاقی محل سکونت خود یا کلانتری‌های تهران بزرگ مراجعه کنید. 

درصورتی‌که چنین پیامکی را دریافت کرده‌اید، به نزدیک‌ترین کلانتری یا پلیس امنیت اخلاقی محل سکونت خود مراجعه کنید. با حضور در یکی از این دو مکان از شما تعهد کتبی‌‌‌ می‌‌گیرند. این تعهد کتبی به منزله جریمه و توقیف ماشین برای کشف حجاب نیست و تنها به همان امضای مالک ختم‌‌‌ می‌‌شود.

اگر فرد حداکثر تا یک ماه از گذشت تاریخ دریافت پیامک کشف حجاب خودرو برای بار دوم به پلیس امنیت اخلاقی یا کلانتری برای دادن تعهد کتبی مراجعه نکند، خودرویش توقیف خواهد شد و آن را به پارکینگ انتقال‌‌‌ می‌‌دهند.

لازم است اشاره کنیم درصورتی‌که مالک فعلی، خودرو را به فرد دیگری منتقل کرده باشد و مالک جدید قبل از تعویض پلاک از آن استفاده کرده باشد و جریمه کشف حجاب برایش صادر شده باشد، مالک سابق خودرو که پلاک به نام اوست از نظر مراجع قضایی و انتظامی مسئول است. تنها درصورتی‌که بتواند اثبات کند در هنگام وقوع تخلف، خودرو در اختیار او قرار نداشته، دیگر مسئولیت این جرم برعهده وی نخواهد بود.

از آنجایی که کشف حجاب در خودرو ممکن است به توقیف خودرو بینجامد، بهتر است که برای جلوگیری از چنین مشکلاتی پس از انتقال خودرو، استعلام پلاک فعلی خود را با کد ملی انجام دهید.

 

کدهای پلیس امنیت اخلاقی

گاهی اوقات ممکن است که مالک خودرو بعد از دریافت نخستین پیامک، پیامک‌های بعدی را هم دریافت کند. هر یک از پیامک‌های بعدی کشف حجاب دارای کد خاصی هستند که نیاز است آن را در مراجعه به پلیس امنیت اخلاقی بیان کنید. در واقع هر کدام از این کدها به موضوع و تخلف خاصی اشاره دارند. توجه داشته باشید که اگر پیامکی که دریافت کرده‌اید حاوی یکی از کدهای زیر نیست، نیازی نیست به کلانتری یا پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کنید.

 • کد ۱۴ برای جریمه کشف حجاب در خودرو ارسال‌‌‌ می‌شود.
 • کد ۱۵ برای کشف حجاب در ماشین و داشتن پوشش نامناسب صادر‌‌‌ می‌‌شود.
 • کد ۱۶ برای روابط نامشروع در خودرو ارسال خواهد شد.
 • کد ۱۷ برای مزاحمت و ایجاد آلودگی صوتی و یا به همراه داشتن حیوانات خانگی در خودرو ارسال‌‌‌ می‌‌شود.
 • کد ۱۸ در مواردی که تردد مکرر و مزاحمت‌برانگیز یا به‌عبارتی دوردور زدن در خیابان اتفاق‌‌‌ می‌‌افتد.
 • کد ۳۳ برای روزه‌خواری در ماه رمضان ارسال‌‌‌ می‌‌شود.
 • کد ۳۵ برای استعمال دخانیات برای مالک ارسال‌‌‌ می‌شود.
در مراجعه به مراکز قانونی برای استعلام جریمه کشف حجاب یا اعتراض به آن نیاز است که حتما این کدها را ارائه دهید تا به قسمتی که با موضوع پیامک شما مرتبط است، هدایت شوید.

چه زمانی خودرو توقیف می‌شود؟

توقیف خودرو برای پیامک کشف حجاب

گاهی بعضی از افراد با دریافت پیامک جریمه کشف حجاب در خودرو به کلانتری یا پلیس امنیت مراجعه نمی‌کنند. در این صورت چه اتفاقی رخ‌‌‌ می‌‌دهد؟ مراجعه نکردن به این مراکز برای ثبت تعهد کتبی موجب توقیف خودرو خواهد شد.

در واقع در پیامک ارسالی کشف حجاب برای مالک خودرو، اعلام می‌شود که خودرو به‌مدت ۱۵ روز به‌صورت سیستمی توقیف خواهد شد و در این بازه زمانی نمی‌توانید از خدمات اداری مربوط به خودرو و نقل‌وانتقال آن بهره‌مند شوید. درصورتی‌که در این ۱۵ روز تخلف مشابهی صورت نگیرد، خودرو از وضعیت توقیف خارج خواهد شد.

در مواردی که مالک خودرو برای سومین‌بار این تخلف را انجام دهد، در پیامی به او اطلاع داده می‌شود که خودروی شما توقیف شده و باید از تردد با خودرو بپرهیزید و منتظر تماس مأموران پلیس بمانید.

توقیف خودرو در پارکینگ عمومی یا شخصی

مالکین خودرویی که برای سومین بار پیامک کشف حجاب و کد پلیس امنیت اخلاقی برایشان ارسال می‌شود، توسط پلیس امنیت اخلاقی خودرویشان توقیف خواهد شد و باید منتظر تماس مأموران بمانند. مأموران پلیس در اولین فرصت با مالک خودرو تماس می‌گیرند و با مشورت خود فرد، خودرو در محل پارکینگ خودش با قفل چرخ هوشمند توقیف می‌شود یا اینکه به پارکینگ عمومی منتقل می‌شود. خودرو به‌مدت یک هفته در پارکینگ خواهد ماند و پس از آن مالک باید مراحل قانونی ترخیص خودرو را طی کند تا بتواند خودرو را از توقیف خارج کند.

 

جریمه پیامک کشف حجاب چقدر است؟ کشف حجاب چند نمره منفی دارد؟

اگر پس از دریافت پیامک اول و دوم کشف حجاب در خودرو، دفعه سومی اتفاق بیفتد، فرد موظف به پرداخت جریمه خواهد شد.‌‌‌ میزان جریمه کشف حجاب خودرو یکصد هزارتومان است. همچنین ۱۰ نمره منفی نیز برای گواهینامه مالک خودرو لحاظ‌‌‌ می‌شود. درصورتی‌که فرد به این پیامک اعتراض داشته باشد‌‌‌، می‌‌تواند تا هنگام بررسی درخواستش مبلغ جریمه را واریز نکند.

توجه داشته باشید که پرداخت نکردن به‌موقع جریمه هم می‌‌تواند باعث به‌وجود آمدن مشکلاتی برای فرد شود. در برخی از موارد مالک خودرو به‌غیر از جریمه نقدی و نمره منفی به دادسرا هم ارجاع‌‌‌ می‌شود و باید اقداماتی را برای رفع تخلف انجام دهد.

 

نحوه استعلام جریمه کشف حجاب در خودرو

درصورتی‌که فردی چندین‌بار پیامک بدحجابی دریافت کند، جریمه می‌شود. برای استعلام خلافی کشف حجاب می‌توانید به دو مرجع سامانه اینترنتی پلیس راهور و اپلیکیشن پلیس من، مراجعه کنید تا‌ از مبلغ جریمه مطلع شوید و بتوانید آن را پرداخت کنید.

 

اعتراض به پیامک کشف خودرو

بسیاری از مالکین خودرو پس از دریافت پیامک کشف حجاب نسبت به آن اعتراض دارند. این افراد باید به مراکز پلیس امنیت یا کلانتری نزدیک محل سکونت خود مراجعه و فرم مربوطه را تکمیل کنند. پس از ارائه درخواست، تصاویر دوربین‌ها مجددا ارزیابی‌‌‌ می‌‌شوند و درصورتی‌که اعتراض صحیح باشد، جریمه کشف حجاب برای فرد لحاظ نمی‌شود.

فرایند بررسی درخواست فرد و بازبینی تصاویر دوربین‌ها ممکن است زمان‌بر باشد. بنابراین نیاز است که فرد برای دریافت نتیجه مدتی صبر کند.

سخن آخر

پیامک کشف حجاب برای مالک خودرو ارسال‌‌‌ می‌‌شود و اگر چند بار تکرار شود فرد علاوه بر پرداخت جریمه نقدی مشمول نمره منفی گواهینامه نیز خواهد شد. در این مقاله به‌طور کامل تمامی اقدامات لازم پس از دریافت این پیامک را مرور کردیم.

برای طالع از آخرین اخبار مربوط به خودرو، در خبرنامه کارنامه عضو شوید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
5 نظرات
 1. حسین آقا
  حسین آقا می گوید

  جریمه کشف حجاب شده ۵۰۰ هزار تومن

 2. رسول
  رسول می گوید

  سلام من اصلا کسی تو ماشینم نبوده نمیدونم چرا پیام اومده ک به دلیل رعایت نکردن مقررات ماشین شما به مدت ۱۵ روز توقیف سیستمی میباشد الان من باید چیکار کنم کجا برم وقتی ک اصلا کسی نبوده ک بخواد حجاب نداشته باشه اگ مرد باید حجاب داشته باشه تا از فردا روسری سرم کنم

 3. ناشناس
  ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشین اگر ممکنه نظرمو کسانی ک تجربه داشتن جواب بدن الان ما امروز بیرون بودیم بعد الان برامون پیامک کشف حجاب اومده گفتن برای بار سوم
  اما ما حتی بار اول و دومشو ندیدیم .
  الان چیکار کنیم؟

 4. ضیائی
  ضیائی می گوید

  با سلام. اگر خودم بخوام ماشین رو بخوابونم تو پارکینگ نیاز به نامه ای چیزی ندارم. برای بدحجابی.

 5. محمود
  محمود می گوید

  سلام ماشین طی مسافرت هم درصورت داشتن توقیفی به پارکینگ منتقل میشه یا باید مالک روند توقیفی رودر شهر خودش انجام بده؟

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.