علائم خرابی، نحوه تعویض و تنظیم دلکو در خودروهای کاربراتوری

28 78,311

دلکو یا توزیع‌کننده یکی از اجزای سیستم احتراق است که جرقه را در هر یک از شمع‌های موتور توزیع می‌کند. این قطعه بسیار مهم در خودروهای کاربراتوری وجود داشت و موتورهای مدرن دیگر این قطعه را ندارند. این خودروها به‌جای دلکو از بسته‌های کویل جداگانه استفاده می‌کنند که پیچیدگی‌شان بسیار کمتر است. بااین‌حال هنوز هم خودروهای زیادی هستند که با دلکو کار می‌کنند، به همین دلیل در این مطلب درباره دلایل و علائم خرابی دلکو صحبت می‌کنیم و در انتها، نحوه تعویض و تنظیم دلکو را آموزش خواهیم داد.

دلکو چطور کار می‌کند؟

ولتاژ از سیم‌پیچ یا کویل احتراق، از طریق وایر شمع به درپوش دلکو فرستاده می‌شود. سپس این ولتاژ از ترمینال مرکزی درپوش به روتوری که در دلکو قرار گرفته است منتقل می‌شود. با چرخش دلکو، روتور هم می‌چرخد و ولتاژ را به پایانه‌های بیرونی درپوش توزیع می‌کند، این ولتاژ در نهایت از طریق وایر هر شمع به همان شمع می‌رسد. اگر این قطعه خراب شود، خودرو با مشکل احتراق و جرقه‌زنی مواجه خواهد شد.

علائم خرابی دلکو را چطور بشناسیم؟

برخی از مهم‌ترین علائم خرابی دلکو عبارت‌اند از:

۱. مشکلات عملکردی در موتور مشاهده می‌شود

اگر دلکو آسیب ببیند ممکن است طیف گسترده‌ای از مشکلات عملکردی را برای موتور ایجاد کند. از آن جمله می‌توان به متوقف‌شدن بی‌دلیل موتور، احتراق ناقص و شتاب ضعیف اشاره کرد. هر کدام از این نشانه‌ها را دیدید، دلکو را هم بررسی کنید (ممکن است دلایل دیگری هم داشته باشد).

۲. چراغ چک موتور روشن می‌شود

در خودروهای چند دهه گذشته، این قابلیت را قرار داده‌اند که اگر دلکو مشکل داشته باشد چراغ چک موتور روشن شود.

حتما بخوانید: ۱۱ دلیل روشن شدن چراغ چک خودرو که باید بررسی شود

۳. موتور می‌چرخد اما روشن نمی‌شود

اگر مشکلی در دلکو ایجاد شود، موتور احتمالا جرقه موردنیازش را دریافت نمی‌کند. در نتیجه، وقتی استارت می‌زنید موتور می‌چرخد ولی کار نمی‌کند یا روشن نمی‌شود.

۴. خودرو گازهای گلخانه‌ای بیشتری منتشر می‌کند

دلکوِ معیوب باعث احتراق ناقص در خودرو می‌شود. به این ترتیب خودروتان گازهای گلخانه‌ای بیشتری منتشر می‌کند و مشاهده خواهید کرد که دود خارج‌شده از اگزوز تیره‌تر است.

۵. سروصدای غیرطبیعی از خودرو می‌شنوید

گاهی بوش‌ها یا یاتاقان‌های دلکوی فرسوده باعث تکان‌های شدید در آن می‌شوند، این امر به ایجاد سروصدای غیرعادی می‌انجامد.

۶. ماشین درجا می‌لرزد

یکی از نشانه‌های مشخص خرابی دلکو، تکان‌ها و لرزش‌های غیرعادی ماشین در حال کار کردن است. چون دلکو به‌درستی نمی‌چرخد، این مشکل بر زمان‌بندی فرایند جرقه‌زنی تأثیر می‌گذارد. این لرزش را معمولا زمانی حس می‌کنید که خودرو در حال توقف کامل است، یا زمانی که در جا کار می‌کند، مثل زمانی که پشت چراغ قرمز هستید.

۷. صدای جیغ‌مانند بلندی از ماشین به گوش می‌رسد

وقتی استارت می‌زنید و تازه ماشین راه افتاده است، اگر صدای جیغ‌مانند بلندی از آن می‌شنوید احتمالا مشکل از دلکو است. اغلب درپوش دلکو در معرض آلودگی‌ها و تجمع کربن یا گریس است. این تجمع آلودگی باعث می‌شود درپوش دلکو حین گردش هوا در موتور صدای جیرجیر ایجاد کند. اگر بعد از تمیزکردن درپوش باز هم این صدا وجود داشت، احتمالا به دلکو جدید نیاز دارید.

۸. چرخش موتور به‌سختی صورت می‌گیرد

به‌طور معمول وقتی موتور سرد است، به‌سختی شروع به کار می‌کند، نه زمانی که گرم است. بنابراین وقتی متوجه می‌شوید که وقتی موتور خاموش می‌شود نمی‌توانید دوباره آن را روشن کنید، مشکلی وجود دارد. هنگامی که سوییچ را می‌چرخانید، باتری انرژی الکتریکی را به شمع‌ها می‌رساند. جرقه حاصل از آن احتراق لازم را ایجاد می‌کند.

انرژی حاصل از این احتراق به‌نوبه خود باعث چرخش میل لنگ می‌شود و خودرو حرکت می‌کند. بنابراین اگر میل لنگ نچرخد، موتور کار نمی‌کند و این به‌دلیل خراب‌بودن دلکو است. بیشتر اوقات این مشکل به درپوش دلکو مربوط است. اگر درپوش سالم باشد، مشکل احتمال دارد ایراد از تسمه تایم یا خود میل‌لنگ باشد.

۹. دور موتور نامنظم است

اگر دور موتور نامنظم باشد، یکی از دلایل آن احتمالا معیوب‌بودن دلکو است. روتور دلکو را بررسی کنید. سیم‌ها را هم بررسی کنید. اگر آسیب دیده باشند جریان غیریکنواختی را به سیلندرها ارسال می‌کنند. بررسی کنید آیا روتور درست می‌چرخد یا نه؟ آیا درپوش سوخته، ترک خورده یا زنگ‌زده است؟ سیم‌ها سالم‌اند یا نه؟

تنظیم دلکو

دلایل خرابی دلکو کدامند؟

خرابی دلکو عمدتا به خرابی درپوش یا روتور آن برمی‌گردد. مخصوصا تجمع کربن و کثیفی روی درپوش یا جمع‌شدن دوده در انتهای هر ترمینال وایر شمع ممکن است باعث خرابی دلکو شود.

آیا خودمان می‌توانیم تعویض دلکو را انجام بدهیم؟

تقریبا کار آسانی است. البته بسته به نوع خودرو ممکن است ابزار متفاوتی نیاز داشته باشید. به‌طورکلی این ابزارها را حتما نیاز دارید:

 • آچار جغجغه، سوکت‌های با اندازه مناسب و آچار در اندازه‌های مختلف
 • عینک ایمنی
 • پیچ‌گوشتی
 • آچار گشتاور

چطور دلکو را خارج کنیم؟

مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. عینک بزنید.

۲. کابل منفی باتری را جدا کنید.

۳. اگر درپوش دلکو را هم تعویض می‌کنید وایرهای شمع را بردارید. اما اگر می‌خواهید دوباره از آن استفاده کنید، کل درپوش را با سیم‌های متصل به آن بردارید و کنار بگذارید.

۴. اگر سیم‌ها را جدا می‌کنید آنها را علامت‌گذاری کنید که قاطی نشوند.

۵. کانکتورهای الکتریکی را از دلکو جدا کنید.

۶. موقعیت پایه دلکو را نسبت به موتور با یک نشانگر مشخص کنید، زیرا بعدا باید دلکو جدید را به‌درستی تراز کنید.

۷. پیچ و گیره نگهدارنده دلکو را بردارید.

۸. دلکو را بالا بکشید و از موتور خارج کنید. روتور در این حالت کمی می‌چرخد. به موقعیت نوک روتور زمانی که از چرخش باز ایستاد دقت کنید و نشانه آن را روی محفظه دلکو مشخص کنید.

۹. حلقه اُ شکل قبلی دلکو را باید از موتور جدا کنید.

نکته احتیاطی: پس از جداکردن دلکو، میل لنگ را نچرخانید.

حتما بخوانید: راه‌های جلوگیری از پوسیدگی ماشین و روش ترمیم آن

چطور دلکو جدید نصب کنیم؟

۱۰. دلکو جدید را با قدیمی مقایسه کنید، هر دو باید کاملا مشابه باشند.

۱۱. روی دلکو جدید در محلی که علامت‌گذاری کرده بودید به همان شیوه علامت‌گذاری کنید. برای این کار ابتدا درپوش دلکو جدید را بردارید.

۱۲. دلکو را با دست بچرخانید تا روتور درست در نقطه علامت‌زده شده قرار گیرد.

۱۳. آن قدر با آن بازی کنید تا دندانه‌های دنده آن روی دنده‌های میل بادامک منطبق شود.

۱۴. دلکو را همراه با حلقه اُ شکل به‌دقت در موتور نصب کنید. اگر درست کار کرده باشید، روتور باید بچرخد و علامت‌هایی که زده‌اید در جای خودشان قرار بگیرند.

۱۵. درپوش دلکو را دوباره نصب کنید.

۱۶. گیره نگهدارنده را با آچار گشتاور سفت کنید.

۱۷. کانکتورهای الکتریکی را سر جای خودشان وصل کنید.

۱۸. مطابق دستور وایرهای شمع را به‌ترتیبِ شماره‌گذاری شده در جای خودشان نصب کنید.

۱۹. کابل منفی باتری را وصل کنید.

۲۰. موتور را روشن کنید. اگر بد کار می‌کند یا چراغ چک روشن شده است، اشتباه نصب کرده‌اید. دوباره و این بار با دقت کار کنید.

تنظیم دلکو

تنظیم دلکو چطور انجام می‌شود؟

آخرین کاری که باید بعد از نصب دلکو جدید انجام دهید، تنظیم دلکو است. برای این کار، باید زمان احتراق را تنظیم کنید. ابزاری که نیاز دارید شامل یک چراغ دلکو و در صورت لزوم یک آچار تنظیم زمان‌بندی دلکو است.

۱. اول علائم زمان‌بندی را پیدا کنید. در بیشتر خودروها این علائم روی پولی میل لنگ یا فلایویل قرار دارند.

۲. در اینجا یک بریدگی، اشاره‌گر یا خط را خواهید یافت که زمان پایه فعلی را هنگام کارکردن موتور نشان می‌دهد. در مراحل بعدی با استفاده از چراغ دلکو زمان‌بندی را خواهید دید. اساسا این موقعیت پیستون را نسبت به نقطه مرگ بالا (TDC) نشان می‌دهد.

۳. به یاد داشته باشید شکاف شمع و سرعت دور موتور در حالت درجا باید درست باشد تا زمان جرقه‌زنی پایه به‌درستی تنظیم شود. اگر فاصله شمع و سرعت دور موتور درجا را نمی‌دانید به کتابچه راهنمای خودرو مراجعه کنید.

۴. موتور را روشن کنید، ترمز دستی را بکشید و اجازه دهید موتور ۱۵ دقیقه درجا کار کند تا به دمای عملیاتی برسد.

۵. موتور را خاموش کنید و آوانس کنترل‌شونده با رایانه را غیرفعال کنید. بسته به مدل ماشین شما این قسمت ممکن است متفاوت باشد. در برخی خودروها باید یک کانکتور سیم را از سیم‌های رایانه جدا کنید یا کانکتور روی دلکو را از روی آن بردارید. به کتابچه راهنمای خودروتان مراجعه کنید.

۶. چراغ دلکو را متصل کنید. این چراغ سه لید دارد. دو تا از لیدها را به باتری وصل کنید. لید سوم ممکن است مستقیما به کانکتور فلزی وایر شمع شماره ۱ متصل شود یا اینکه بدون نیاز به جداکردن از شمع به دور همان وایر بسته شود. این هم بسته به مدل خودرو متفاوت است. در طی این فرایند، لیدهای چراغ دلکو را از اجزای گردانِ موتور مانند فن یا تسمه دور نگه دارید.

۷. اگر دلکو خودروتان آوانس خلاء دارد، مطمئن شوید که شلنگ آن جدا شده است.

۸. موتور را روشن کنید و بگذارید موتور کار کند.

۹. چراغ دلکو را روی علامت‌های زمان‌بندی قرار دهید. این چراغ مانند یک لامپ چشمک‌زن عمل می‌کند و علامت‌های زمان‌بندی ثابت هستند. خط یا بریدگی که در آنجا می‌بینید به علامت درجه فعلی اشاره خواهد کرد.

۱۰. اگر مشخصات زمان‌بندی روی ۱۰ درجه قبل از نقطه مرگ بالا (BTDC) رسید و خط مرجع به علامت درجه سوم اشاره می‌کند، همان‌جا زمان‌بندی را تنظیم کنید.

۱۱. پیچ نگهدارنده دلکو را شل کنید.

۱۲. دلکو را به‌آرامی در جهت عقربه‌های ساعت یا خلاف آن بچرخانید، تا جایی که خط مرجع به علامت ۱۰ درجه اشاره کند.

۱۳. پیچ نگهدارنده را سفت کنید. دوباره با دقت زمان را بررسی کنید.

۱۴. پس از تنظیم زمان‌بندی پایه، موتور را خاموش کنید. اتصال چراغ دلکو را قطع کنید.

۱۵. اگر شلنگ خلاء دارد آن را وصل کنید.

۱۶. حالا آوانس کنترل‌شونده رایانه‌ای را فعال کنید.

تنظیم دلکو تا حدودی دشوار است، فقط کافی است اجزا را به‌خوبی بشناسید. بااین‌حال اگر از این کارها سردرنمی‌آورید، بهتر است آن را به مکانیک بسپارید.

آیا می‌توانیم از خرابی دلکو پیشگیری کنیم؟

دلکو قطعه‌ای است که تا حد زیادی در معرض خوردگی و فرسودگی قرار دارد. به همین دلیل هر از گاهی مشکل پیدا می‌کند و باید آن را تعویض کنید. اگر به‌موقع اقدام کنید، ممکن است با تمیزکردن یا تعویض یک دو قطعه آن مشکل حل شود.

بهتر است بعد از هر ۴۰ هزار کیلومتر رانندگی، دلکو را سرویس کنید. همچنین هر دو سال یک‌بار درپوش و روتور دلکو را تعویض کنید.

جمع‌بندی

دلکو بخشی مهم از سیستم جرقه‌زنی در خودروهای کاربراتوری است که در خودروهای انژکتوری امروزی وجود ندارد. این قطعه ولتاژ را بین شمع‌ها توزیع می‌کند و احتراق لازم برای روشن‌شدن موتور را فراهم می‌کند. اگر علائم خرابی دلکو را بدانیم و به‌موقع آن را تعویض کنیم، هم کارایی موتور افزایش خواهد یافت، هم سایر قطعات خودرو تحت‌تأثیر قرار نخواهند گرفت.

آیا مدل خودروی شما از دلکو استفاده می‌کند؟ هر چند وقت یک بار آن را تعویض می‌کنید؟ لطفا در دیدگاه‌ها برایمان بنویسید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
28 نظرات
 1. احمد
  احمد می گوید

  سلام من ماشینم پراید کاربراتوری هستش .سربالایی گاز نمیخوره. کم میاره حالا اومدم نگاه کردم .درپوش دلکو شکسته مشگل گاز نخوردنش اینجاست درسته

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   کاربراتورتون رو سرویس کنید و خرابی دلکو رو هم تعمیر کنید.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 2. mahdi
  mahdi می گوید

  نظر شماسلام پیکان کاربرات دارم.فیوز دلکو میسوزونه.گاهی طی ۲۴ساعت گاهی درطول دوهفته.درب دلکو و کوئل و وایر وفیوز دلکو وپلاتین رو عوض کردم ولی مشکل پابرجاست.گاهی قبل از سوزوندن فیوز دلکو یه اخطار میده وماشین ریپ میزنه ومثه ماشینی که برق کم میاره کارمیکنه وبعدخاموش میکنه.مشکل ازکجاس دوستان

 3. مهدی
  مهدی می گوید

  ﺳﻼﻡ ﭘﯿﮑﺎﻥ ﮐﺎﺭﺑﺮﺍﺕ ﺩﺍﺭﻡ . ﻓﯿﻮﺯ ﺩﻟﮑﻮ ﻣﯿﺴﻮﺯﻭﻧﻪ . ﮔﺎﻫﯽ ﻃﯽ ۲۴ﺳﺎﻋﺖ ﮔﺎﻫﯽ ﺩﺭﻃﻮﻝ ﺩﻭﻫﻔﺘﻪ . ﺩﺭﺏ ﺩﻟﮑﻮ ﻭ ﮐﻮﺋﻞ ﻭ ﻭﺍﯾﺮ ﻭﻓﯿﻮﺯ ﺩﻟﮑﻮ ﻭﭘﻼﺗﯿﻦ ﺭﻭ ﻋﻮﺽ ﮐﺮﺩﻡ ﻭﻟﯽ ﻣﺸﮑﻞ ﭘﺎﺑﺮﺟﺎﺳﺖ . ﮔﺎﻫﯽ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﺳﻮﺯﻭﻧﺪﻥ ﻓﯿﻮﺯ ﺩﻟﮑﻮ ﯾﻪ ﺍﺧﻄﺎﺭ ﻣﯿﺪﻩ ﻭﻣﺎﺷﯿﻦ ﺭﯾﭗ ﻣﯿﺰﻧﻪ ﻭﻣﺜﻪ ﻣﺎﺷﯿﻨﯽ ﮐﻪ ﺑﺮﻕ ﮐﻢ ﻣﯿﺎﺭﻩ ﮐﺎﺭﻣﯿﮑﻨﻪ ﻭﺑﻌﺪﺧﺎﻣﻮﺵ ﻣﯿﮑﻨﻪ . ﻣﺸ

 4. یحیی جوینی
  یحیی جوینی می گوید

  سلام پراید نیمه انژکتور مدل ۸۱ دارم وقتی که موتور داغ میشه اگر خاموش کنم دیگه روشن نمیشه باید نیم ساعت صبر کنم بعدش با تک استارت روشن میشه،اگر دلیلش میدونید لطفا راهنمایی کنید، خسته شدم تعمیرکاراهم نمیتونن عیب بفهمم.

  1. رامین
   رامین می گوید

   سلا مغزی پمپ بنزینت هست داش ماله منم مینطوری بود

  2. علی
   علی می گوید

   ماشین من هم اینطوری شده بود بردم مکانیکی گفت از مگنت دلکو هستش ، مگنت دلکو رو عوض کردم درست شد

  3. شهرام
   شهرام می گوید

   مگنت رو چک کنید اگه استارت میخوره اماواکنش نداره حتما اول از مگنت شروع کنید میتونید قبل ار تعویض سرویس و تمیز کاری کنید که اگه جرم بگیره همان مشکل خرابی رو نشون میده

   1. منوچهر
    منوچهر می گوید

    سلام وقت بخیر
    ممنون از دیدگاه خوبتون ،امیدوارم براتون مفید بوده باشه ،در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

  4. علی
   علی می گوید

   سلام از پمپ بنزین مشکل داره یا باید عوض کنید یاتعمیر

 5. جعفر
  جعفر می گوید

  سلام خودرو پیکان دارم که کاربراتور خیلی خیلی و بیش از اندازه داغ میشود طوری که نمیشه دستت روش نگه داری علتش چیست آیا میتونه از تنظیم نبودن دلکو باشه

 6. عادل اسدیان
  عادل اسدیان می گوید

  بنده پراید کاربرات دارم ک خوب کار میکرد فقط صبح ها دود سیاه داشت تازه دادم کاربرات رو سرویس کنه الان دود نمیکنه ولی ریپ میزنه کوعل عوض کردم باز میزنه دکلو تنظیم کردم بازم ریپ میزنه خدا لعنتش کنه مکانیک رو یک میلون خرج کردم الان دوس دارم مثل اولش باشه

 7. فرامرز
  فرامرز می گوید

  منم همینطوری مثلا ۱۰۰ به بالا میرم میخوام معکوس بکشم و وقتی خلاص میکنم ماشین ریپ میزنه یکم ایست کنم ۳ دقیقه بعد قشنگ گاز میخوره ولی بعدش اگه ماشین رو خاموش کنم اعتباری به روشن شدن نیست و باید فیوز رو تعویض کنم اگه راهی پیدا کردی به منم بگو هر جا میرم ماشین رو تحویل نمیگیرنو با زبون بی زبونی میگن وقتمونو ماشین بالاتر میزاریم تا پول بیشتری بگیریم و تعمیر کردنشون هم سرسرکی ۳۰ کیومتر بعد اینکه مکانیک تنظیم دلکو انجام داد برام ۸۰ ت هم گرفت ماشین خاموش شد خودم راش انداختم تا برسم خونه وگرنه باید یه پول یدک کش هم میدادم

 8. حسن
  حسن می گوید

  سلام ماشین کاربراتور پراید مدل ۸۲ دارم ماشین تو حرکت خاموش کرد استارت میزنم و یکی از وایر ها را با پیچ گوشتی اتصال بدنه میدم اصلا جرقه نمیزنه مگنت دلکو رو عوض کردم چکش برق و عوض کردم باز هم برق نمیرسه به شمع در دلکو هم سالم هست فقط یه خورده داخل چرب هست حدود یه ماه قبل کوئل عوض کردم چرا برق نمیرسه خواهش میکنم راهنمایی کنید چرا درست نشده

 9. محمد کاظم
  محمد کاظم می گوید

  ممنون از شما
  دقیق ساده فنی وبا حوصله مطرح کردین.من که کاملا استفاده کردم

 10. جعفر
  جعفر می گوید

  سلام پیکان کاربراتوری دارم که چند روزی هست صدای جیییییر از داخل دلکو میاد درب دلکو ترک نداره ولی داخل درب دلکو قسمت فلزی مربوط به وایر شمع سیاه شده و خال زدگی داره امکان داره صدا از خرابی درب دلکو باشه

 11. صادق
  صادق می گوید

  پراید کاربرات ۸۲دارم .دلکو تازه گرفتم یه سال کار کرد روغن میده راه حل داره یا باید تعویض بشه

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام باید تعویض بشه.

 12. شهرام
  شهرام می گوید

  سلام پژو۲۰۰۰دارم تازه موتور کامل تعمییر کردم ۲روزقبل بعداز اون چون بدکار می‌کرد باطری سازی بردم اون هم کاربراتور رو اسپری زد و تنظیم کرد دلکورا تنظیم زد که پت پت اگزوز بگیره دیشب توی جاده ماشین تک کار کرد وبعد خاموش شد موقع حرکت کم می‌آورد و خاموش میشد چون توبیابون بودم از تلفن کمک گرفتم گفتند کابل کمکی برای وایر شمع ها بگیر خلاصه موقع آمدن بعداز ۱۰کیلومتر متوجه شدم که بوی بنزین زیاد و دود میاد موقع پیاده شدم کل اگزوز داشت توی آتش می سوخت طوری که تمام بست هاذوب شدن .سیم های کمکی رو در آوردم وبا دردسر به مقصد رسیدم نظ تون واسم مهمه ممننون

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقت بخیر
   دوست عزیز سیستم برق و سیستم پاشش سوخت خودرو شما مشکل داره و خودروتون نیاز به بازدید میدانی داره پیشنهادم اینه که حتما به تعمیرکار ماهر مراجعه نمایید تا خودروتون رو اساسی چکاپ و تعمیر کنه.
   ممنون از دیدگاه خوبتون ،امیدوارم براتون مفید بوده باشه ،در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 13. بهزاد
  بهزاد می گوید

  با سلام
  میخواستم بگم که ماشین من پراید کاربراتور هست دلکو داره خب یه مشکلی که از داخل میل سوپاپ روغن وارد میکنه به دلکو از طرف میل دلکو وارد میشه و روغن داخل دلکو که میشه یه سوراخی داره که روغن از اون سوراخ میریزه روی گیربکس و همجا را کثیف میکنه…. من چیکار کنم درست بشه

  1. کارشناس کارنامه
   کارشناس کارنامه می گوید

   سلام وقت بخیر
   شما باید قطعه رو تعویض کنید.
   ممنون از دیدگاه خوبتون ،امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه ،در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

  2. شهابی
   شهابی می گوید

   سلام پراید ۸۲ کاربرات دارم مگنت دلکو تعویض کردم درجا گاز می خوره علت چیه ممنون

   1. کارشناس کارنامه
    کارشناس کارنامه می گوید

    سلام وقت بخیر
    دلکو تنظیم نیست.
    ممنون از دیدگاه خوبتون ،امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه ،در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 14. جواد
  جواد می گوید

  سلام خسته نباشید یه پراید کاربرات دارم صبح ‌که میخوام روشن کنم به زور استارت میخوره میخواستم ازتون بپرسم مشکل از دلکوی ماشینه یانه؟

  1. کارشناس کارنامه
   کارشناس کارنامه می گوید

   سلام وقت بخیر
   امکان خرابی دلکو و کاربراتور وجود دارد.
   ممنون از دیدگاه خوبتون ،امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه ،در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 15. سهراب
  سهراب می گوید

  سلام پرایدمدل۸۱دارم نیمه انژکتور الان یک ماهی هست بین روپوش ودلکو جرقه میزنه البته مشکلی برای روشن شدن نداره ولی شتب ماشینو حسابی گرفته بعددرحال حرکت تکونهای شدید به ماشین میده چکارکنم

  1. کارشناس کارنامه
   کارشناس کارنامه می گوید

   سلام وقت بخیر
   سیستم برق خودروتون اتصالی داره و نیاز به تعمیر و یا تعویض حتما اقدام کنید.
   ممنون از دیدگاه خوبتون ،امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه ،در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.