مدارک، شرایط و هزینه‌های دریافت گواهینامه موتورسیکلت در سال ۱۴۰۲

5 116,010

علاقه جوانان به موتورسیکلت و سهولت استفاده از آن در خیابان‌های پر از ترافیک، از جمله دلایلی است که این روزها موتورسیکلت‌سواران زیادی را در سطح شهر می‌بینیم. موتورسواری همان‌قدر که لذت‌بخش و پرهیجان است، می‌تواند خطراتی را نیز در پی داشته باشد. برای همین است که همیشه به موتورسواران تأکید می‌شود که نکات ایمنی را رعایت کنند. اما غیر از لزوم رعایت نکات ایمنی، داشتن گواهینامه موتور یکی از ضروریات هر موتورسوار محسوب می‌شود. چون درست مثل هر وسیله نقلیه دیگری، استفاده از موتور بدون گواهینامه می‌تواند به خسارات و آسیب‌های جبران‌ناپذیری منجر شود.

شرایط ثبت‌نام برای گواهینامه موتورسیکلت

 • داشتن سن ۱۸ سال تمام
 • داشتن گواهی سلامت جسمی (گواهی پس از انجام معاینات بینایی، شنوایی، حرکتی و تنفسی در مراکز پزشکی مورد تأیید راهنمایی و رانندگی صادر می‌شود.)
 • انجام آزمایش‌های مربوط به سلامت و گروه خونی
 • انجام معاینات چشم
 • گذراندن دوره تئوری مربوط به گواهینامه موتورسیکلت
 • گذراندن دوره عملی گواهینامه موتورسیکلت
در قانون جدید دریافت گواهینامه و اصلاح قانون نظام وظیفه، می‌توان گواهینامه موتورسیکلت را بدون نیاز به کارت پایان خدمت دریافت کرد.

مدارک لازم برای گرفتن گواهینامه موتور

 • اصل و کپی شناسنامه
 • اصل و کپی کارت ملی
 • ۱۲ عکس ۴*۳ با زمینه سفید
 • فیش مبالغ واریزی برای صدور و ثبت‌نام (شامل هزینه‌های ثبت‌نام که در بخش زیر توضیح داده‌ایم)
 • آدرس و کدپستی محل سکونت
promotion banner

هزینه دریافت گواهینامه موتور در سال ۱۴۰۲

 • هزینه کتاب آیین‌نامه: ۲۰ هزار تومان
 • هزینه کلاس‌های تئوری: ۷۵ هزار تومان
 • هزینه کلاس‌های آموزش عملی: ۴۳۰ هزار تومان
 • هزینه‌های جانبی مانند چشم‌پزشکی، آزمایش خون و عکس: ۱۸۰ هزار تومان

در مجموع، هزینه دریافت گواهینامه موتور حدود ۷۰۰ هزار تومان خواهد بود.

مراحل دریافت گواهینامه موتور

 • اگر شرایط گفته‌شده را دارید، با در دست داشتن مدارک لازم به محل ثبت‌نام مراجعه کنید.
 • اولین کاری که باید انجام دهید شرکت در دوره‌های تئوری و عملی آموزش رانندگی با موتورسیکلت است. پس از اتمام کلاس‌ها، در صورتی که در آزمون کتبی و عملی پذیرفته شوید، گواهینامه خود را دریافت خواهید کرد.
 • هنگامی که برای تحویل کاردکس به آموزشگاه مراجعه می‌کنید، فیشی به شما تحویل داده می‌شود تا زمانی که گواهینامه به آدرس شما ارسال شد آن را به مأمور پست ارائه دهید.
 •  اگر منتظر ارسال گواهینامه هستید و می‌خواهید آن را پیگیری کنید، می‌توانید وارد سایت رهگیری مرسولات سازمانی شرکت پست به آدرس www.najatracking.post.ir شوید و با ثبت کد ملی خود وضعیت گواهینامه را مشاهده کنید.

صدور گواهینامه موتورسیکلت برای بانوان

علاقه به موتورسیکلت تنها منحصر به آقایان نیست. بسیاری از بانوان نیز به این وسیله نقلیه بسیار علاقه‌مندند و ترجیح می‌دهند که برای انجام فعالیت‌های روزانه از آن استفاده کنند. متأسفانه در حال حاضر نیروی انتظامی برای بانوان گواهینامه موتور صادر نمی‌کند و قانون صریحی هم در مورد آن وجود ندارد. با این حال، بانوانی را در سطح شهر می‌بینیم که با موتور تردد می‌کنند، اما گواهینامه ندارند.

بر اساس قانون راهنمایی و رانندگی، هر فردی که گواهینامه داشته باشد می‌تواند از موتورسیکلت استفاده کند. در بند ۲۰ گفته شده که  جنسیت تأثیری در ممنوعیت استفاده از موتور ندارد. با این حال، این بند تبصره‌ای دارد که می‌گوید:

«صدور گواهینامه رانندگی موتور سیکلت برای مردان، بر عهده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران است.»

پلیس راهور هم با استناد به همین تبصره برای بانوان گواهینامه صادر نمی‌کند.

البته باید این را هم بگوییم که موتورسواری بانوان یک کار غیرقانونی محسوب نمی‌شود، اما چون گواهینامه‌ای در کار نیست، در صورت مشاهده پلیس دست به جریمه خواهد شد. جریمه رانندگی بدون گواهینامه نیز در ماده ۷۲۳ و قانون مجازات اسلامی‌ به این شرح است:

«هر فرد بدون گواهینامه رسمی ‌به رانندگی یا تصدی وسایل موتوری که مستلزم داشتن گواهینامه مخصوص است اقدام کند و همچنین هر فرد که به موجب حکم دادگاه از رانندگی وسایل نقلیه موتوری ممنوع باشد، رانندگی کند، برای بار اول به حبس تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال یا هر دو مجازات و در صورت ارتکاب مجدد به دو ماه تا شش ماه حبس محکوم خواهد شد.»

محدودیت سنی و سابقه رانندگی برای دریافت گواهینامه موتور

جالب است بدانید که موتورسواری هم محدوده سنی دارد! البته برای موتورهایی تا ظرفیت ۲۰۰ سی‌سی، محدودیت سنی وجود ندارد و به سابقه رانندگی نیاز نیست. اما اگر می‌خواهید موتورهایی با ظرفیت بیش از ۲۰۰ سی‌سی برانید باید دست‌کم ۳ سال سابقه رانندگی (۳ سال سابقه گواهینامه موتور) و سن ۲۳ سال تمام داشته باشید.

انواع گواهینامه موتور بر اساس حجم

پیش از اینکه سراغ انواع گواهینامه موتور برویم، باید ببینیم که چند نوع موتورسیکلت در سطح شهر تردد دارند. موتورسیکلت‌ها بر اساس حجم انجین‌ به‌کار رفته در آنها طبقه‌بندی می‌شوند:

 • انجین‌های کلاس تا ۱۰۰ سی‌سی
 • انجین‌های کلاس ۱۰۰ سی‌سی
 • انجین‌های کلاس ۱۲۵ سی‌سی
 • انجین‌های کلاس ۱۷۵ سی‌سی
 • انجین‌های کلاس ۲۵۰سی‌سی
 • انجین‌های کلاس ۳۵۰ تا ۴۰۰ سی‌سی
 • انجین‌های کلاس ۵۰۰ سی‌سی
 • انجینهای کلاس ۶۰۰ تا ۷۵۰ سی‌سی
 • انجین‌های کلاس بالای ۷۵۰ سی‌سی

درست مثل گواهینامه‌های خودرو، گواهینامه موتور هم انواع مختلفی دارد و برای رانندگی با هر نوع موتور باید گواهینامه مجزایی داشته باشید. برای مثال، برای استفاده از موتورهای بالای ۲۵۰ سی‌سی با گواهینامه الف-۳، باید یک سال از دریافت گواهینامه الف-۲ یا موتورهای تا سقف ۲۵۰ سی‌سی گذشته باشد.

گواهینامه برای استفاده از موتور برقی 

شاید برای عده‌ای این سؤال پیش بیاید که آیا برای استفاده از موتور برقی هم نیاز به گواهینامه داریم؟ باید بگوییم که بله! برای رانندگی با تمامی موتورسیکلت‌ها از جمله موتورهای برقی، داشتن گواهینامه لازم است.

 

 

آموزشگاه‌های موتورسیکلت در تهران

آموزشگاه رانندگی موتور یاوران نظم: انتهای همت غرب، جنب دانشگاه علوم انتظامی امین، مجتمع پردیس غدیر. تلفن: ۴۸۹۳۱۳۵۳

آموزشگاه موتور سیکلت ایمن موتور: میدان رسالت، انتهای خیابان نیروی دریایی، روبروی ایران خودرو، پلاک ۱۳۸. تلفن: ۷۷۴۴۶۵۳-۷۷۴۴۴۵۶۱

آموزشگاه موتورسیکلت پیشتاز: فلکه سوم تهران پارس، میدان‌ پروین، خ ظفرقندی، پلاک ۳۶۶. تلفن: ۷۶۷۹۴۸۵۳ ۷۶۷۹۴۳۸۸

آموزشگاه رانندگی موتورسیکلت پارسا: خیابان شهید رجایی شمال به جنوب، میدان بهشت پایین‌تر از سه راه نان ماشینی، بعد از تالار زندیان پلاک ۷۶. شماره تماس : ۵۵۰۲۲۵۱۹ – ۵۵۰۲۱۹۳۴

آموزشگاه موتور سیکلت رایان: یافت آباد، بلوار معلم، نبش شهرک امام خمینی. تلفن: ۶۶۳۰۹۲۳۸

آموزشگاه موتور سیکلت تهران موتور: فدائیان اسلام، ایستگاه دولت‌آباد، جنب پمب بنزین، انتهای خیابان اول، بن‌بست حسن‌زاده، پلاک ۳. تلفن: ۳۳۳۹۳۰۶۱ – ۳۳۳۹۲۴۵۷

آموزشگاه موتور سیکلت نبرد: خیابان پیروزی خیابان نبرد جنوبی، روبه‌روی بازار گل. تلفن:  ۰۲۱۳۳۰۲۷۷۳۴

آموزشگاه موتورسیکلت ویژه ناوبران: باقرشهر، ابتدای خیابان قمصر، انتهای خیابان انرژی، پلاک ۳. تلفن: ۳۳۳۹۲۴۵۷ – ۳۳۳۹۳۰۶۱

آموزشگاه موتور سیکلت طاهر: خیابان خاوران، مقابل فدائیان اسلام، ساختمان بعثت، ط ۲. تلفن: ۳۳۶۸۵۲۷۸-۳۳۶۸۵۲۴۴

آموزشگاه موتور سیکلت همکار: ایمن جاده قدیم، خیابان خلیج فارس (شماره ۲) خیابان رهنما، جنب ستاد ترخیص موتورسیکلت. تلفن: ۶۶۲۷۵۷۶۰-۶۶۲۷۵۴۷۳

آموزشگاه موتور سیکلت رهرو: سه‌راه آذری، ابتدای ۴۵ متری زرند، پلاک ۴۳. تلفن: ۶۶۶۶۱۹۰۶

آموزشگاه موتور سیکلت نامجو: خیابان کارگر جنوبی، خیابان جنگ، جنب ایستگاه مترو حر. تلفن: ۶۶۳۳۶۱۴۴

سخن آخر

در پایان، باز هم می‌گوییم که اگر برای رفت‌وآمدهای روزمره از موتورسیکلت استفاده می‌کنید و به سلامتی خودتان و دیگر سرنشینان اهمیت می‌دهید، ضرورت دریافت گواهینامه موتور را نادیده نگیرید! درست مثل رانندگی با هر وسیله نقلیه دیگری، داشتن گواهینامه برای راندن موتورسیکلت هم ضروری است. اگر موتورسیکلت‌سوار هستید و گواهینامه موتور خود را دریافت کرده‌اید، خوشحال می‌شویم تجربه‌تان را با ما به اشتراک بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
5 نظرات
 1. محمد حسین
  محمد حسین می گوید

  متاسفانه اینقدر محدودیت برای گواهینامه موتورسیکلت وجود داره و اینقدر هزینه بالاست که شاید گواهینامه گرفتن نامعقول تر از نگرفتن باشه. مسیولین اگر واقعا عزمی برای حل مشکل دارند باید محدودیتها را منطقی وضع کنند. محدودیت در حجم انجین و ترک نشین برای نوجوانانی که در سنین پایین و دهه دوم یا سوم زندگی قرار دارند و علایق هیجانی به موتورسیکلت دارند تا حدی منطقیست اما برای افراد بزرگسال که موتورسیکلت وسیله تردد یا امرار معاش انهاست تنها باعث صرف نظرکردن این افراد از دریافت گواهینامه خواهد شد.

  1. مهران
   مهران می گوید

   دقیقا موافقم. یه آدم که مثلا سالهاست موتور ۲۲۰ یا ۲۵۰ یا موتور سه چرخ داره و داره باهاش خرج زندگیش رو در میاره چرا باید بره گواهینامه بگیره که هم پول بده و هم دردسر و محدودیت برای خودش درست کنه!!! ظاهرا مسئولین فقط به فکر بودجه هستن نه حل کردن مشکل مردم چون اینجور محدودیتا برای سنین پایین خوبه اما برای افراد بالغ مسخرست.

 2. من
  من می گوید

  برای بانوان هم بهتر است دریافت گواهینامه اسان شود اینکه زنان نباید گواهینامه موتور داشته باشند درک نمیشه

 3. امیر
  امیر می گوید

  من ۱۶ ساله چرا پس نمیتونم توی شهر با موتور ۱۲۵سی سی تردد داشته باشم؟

 4. جاوید
  جاوید می گوید

  همه که میخواهیم گواهی بگیریم لایک کننده🤣🥰😂

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.