شروط فراوان ابطال گارانتی خودروهای ایرانی

1 11,451

شرکت‌های تولیدکننده خودرو می‌بایست محصولات خود را به‌همراه گارانتی به مشتری تحویل دهند. با این حال، هرگونه تغییر در مشخصات اولیه، حتی نصب کف‌پوش یکپارچه داخل کابین، موجب ابطال گارانتی خودروهای ایرانی می‌شود.

شرکت‌های خودروسازی به‌مدت معین، برای محصولات خود گارانتی در نظر می‌گیرند. به‌عنوان مثال، خودروهایی مثل دنا، سمند و شاهین با گارانتی ۳ساله و خودرویی مثل کوییک با گارانتی ۲ساله به مشتری تحویل داده می‌شود. ولی طبق شروط ابطال گارانتی، مشتریان تقریبا حق دستکاری هیچ‌یک از مشخصات خودرو را ندارند.

شروط ابطال گارانتی خودروهای ایرانی باعث انتقاد فراوان مشتریان شده است، ولی شرکت‌های خودروسازی چندان اعتنایی به این شکایات ندارند. برخی بر این باورند که این قوانین ضوابط سخت‌گیرانه، تعمیر خودرو را محدود به نمایندگی‌های مجاز خودروسازان می‌کنند که البته برخی آن‌ها، خدمات خود را با هزینه بیشتری نسبت به بازار آزاد انجام می‌دهند.

جزئیات شروط ابطال گارانتی خودروهای ایرانی

نصب رینگ یا لاستیک غیراستاندارد، تغییر ارتفاع خودرو، نصب زنون، هدلایت و لامپ‌های غیراستاندارد، نصب برچسب دودی روی شیشه‌های جانبی و عقب و همین‌طور و انجام ندادن سرویس‌های دوره‌ای در شبکه نمایندگی‌ها باعث باطل شدن گارانتی خودروها می‌شود.

در بخش فنی، حذف کاتالیست، دوگانه‌سوز کردن ماشین، نصب سر اگزوز، استفاده از باتری غیراستاندارد، نصب استرس بار، نصب سنسور و دوربین عقب غیراستاندارد، نصب کروز کنترل، دستکاری موتور، فیوز غیراستاندارد، موتورشویی و انجام تعمیرات در خارج از شبکه نمایندگی‌های مجاز، ابطال گارانتی خودروهای ایرانی را به‌همراه خواهد داشت.

از دیگر مواردی که گارانتی را نقض می‌کند می‌توان به استفاده از سوئیچ‌های مخفی، نصب پاور ویندوز، نصب روکش صندلی (برای خودروهای خاص)، نصب هرگونه دزدگیری که باعث دستکاری دسته سیم شود، نصب کف‌پوش یکپارچه داخل اتاق، نصب سیستم صوتی و تصویری غیراستاندارد، کاربرد غیراستاندارد از جا فندکی، تقویت شاسی، نگهداری مواد قابل اشتعال در داخل خودرو، نصب شمع غیراستاندارد و … اشاره کرد.

اگرچه این همه شرط برای ابطال گارانتی خودروهای ایرانی کمی عجیب و بیشتر خنده‌دار به نظر می‌رسد، ولی ظاهرا خودروسازان کشور با هرگونه تغییر در خودرو که موجب دستکاری سیم‌کاری‌ها، غیراستاندارد شدن تجهیزات، تغییر در شاسی و نقض قوانین راهنمایی و رانندگی شود، مخالف هستند و نمی‌توان بر آن‌ها خرده گرفت.

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. محمد سامانیان
    محمد سامانیان می گوید

    سلام خسته نباشید ایا انجام پولیش و سرامیک هم باعث اطبال گارانتی می شود؟

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.