سقف دلاری واردات خودرو مشخص شد

0 1,293
به محض اعلام خبر مربوط به آزادسازی واردات خودرو، شایعات و گمانه‌زنی‌های متعددی درباره محدودیت‌ها و سقف دلاری واردات خودرو مطرح شد. ولی توئیت اخیر عضو کمیسیون داخلی و شوراهای مجلس، به تمام این شایعات خاتمه بخشید. خودروهای خارجی باید با حجم موتور بین ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ سی‌سی و حداکثر قیمت بین ۲۰ الی ۲۵ هزار دلار وارد ایران شوند.

حجم مجاز موتور و سقف دلاری واردات خودرو به‌زودی در آیین‌نامه اجرایی درج شده و به هیأت دولت تقدیم می‌شود. بر اساس تأکید دولت، تمرکز اصلی روی ورود خودروهای اقتصادی و ارزان‌قیمت معطوف شده تا در انحصار قشر خاصی نباشد، بلکه اقشار مختلف جامعه قادر به خرید آن‌ها باشند.

واردات خودرو بارها از سوی مسئولین و نهادهای مختلف، به‌عنوان یک نیاز حیاتی برای افزایش کیفیت محصولات داخلی، ایجاد حس رقابت‌پذیری، تعادل عرضه و تقاضا در بازار و از همه مهم‌تر، کنار گذاشتن خودروهای فرسوده و خارج از دور قلمداد شده است. اما آیا خودروهای ۲۰ الی ۲۵ هزار دلاری می‌توانند اهداف مذکور را برآورده سازند؟

خودروی ۲۰ هزار دلاری صرف‌نظر از اعمال هزینه‌های مختلف از جمله تعرفه واردات و برحسب ارز نیمایی، قیمتی حدود ۴۶۰ میلیون تومان دارد. ولی پس از اعمال تعرفه، عوارض، مالیات و غیره، قیمت آن به‌طور قابل‌توجهی در بازار داخلی افزایش پیدا می‌کند و دیگر نمی‌توان آن را به‌عنوان خودروی اقتصادی در نظر گرفت!

از طرف دیگر، خودروهای متعدد در بازارهای جهانی با حذف برخی آپشن‌ها و امکانات ایمنی به یک خودروی اقتصادی تبدیل می‌شوند. ولی بسیاری از این خودروهای اقتصادی با استانداردهای ایران همخوانی نداشته و نمی‌توان آن‌ها را به بازار عرضه کرد. چون خودروهای وارداتی دست‌کم باید از لحاظ کیفیت بالاتر از خودروهای داخلی باشند.

بنابراین نیاز اولیه واردات خودرو، تجدیدنظر در نرخ تعرفه‌ها است. به شرط اصلاح تعرفه واردات، وعده‌های مبنی بر دسترسی مشتریان ایرانی به خودروهای اقتصادی امکان‌پذیر می‌شود. در غیر این صورت، اقداماتی همچون تعیین سقف دلاری واردات خودرو و حجم مجاز موتور یا هر محدودیت دیگری تنها مانع تأثیرگذاری مثبت واردات در بازار خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.