پارس خودرو سهند موفق به اخذ استاندارد سامانه کنترل پایداری شد

0 760
پارس خودرو “سهند” به عنوان محصول اختصاصی شرکت پارس خودرو موفق به اخذ تأییدیه‌های استاندارد سامانه کنترل پایداری شد.

به گزارش کارنامه، با تلاش های معاونت مهندسی شرکت پارس خودرو و مشارکت شرکت­ های مگاموتور، مرکز تحقیقات و نوآوری گروه سایپا و نظارت سازمان ملی استاندارد ایران، آزمون ESC خودرو سهند در پیست شرکت بارز کرمان و با حضور ناظران با موفقیت انجام شد.

سامانه کنترل پایداری الکترونیکی خودرو (ESC) با کنترل لحظه ای نیروی ترمز گیری چرخ ها در هنگام ترمزگیری شدید، پیچ ها و یا مسیرهای لغزنده از انحراف خودرو و خروج آن از کنترل راننده جلوگیری می کند و نقشی مهم در حفظ پایداری و ایمنی خودرو دارد.

مشخصات سهند پارس خودرو

شرکت پارس خودرو برنامه ریزی لازم برای دریافت تاییدیه آزمون ESC را از اوایل سال گذشته آغاز کرده بود و با پیگیری این تلاش ها در سال جاری، این آزمون در داخل ایران انجام شد که ضمن ایجاد دانش جدید، موجب کاهش ارزبری حداقل به میزان ۱۰۰ هزار دلار به ازای هر خودرو شده است.

سهند پارس خودرو به عنوان فیس‌لیفت دوم خودروی ساینا در ۶ تیپ متفاوت عرضه می‌شود؛ دو تیپ بنزینی دستی N325 و N326، دو تیپ بنزینی اتوماتیک N327 و N329 و در نهایت دو تیپ دوگانه‌سوز N323 و N328.

سهند به موتور ۱.۵ لیتری M15 GSI مجهز است که قدرت و گشتاور آن در تیپ‌های بنزینی به ترتیب به ۹۰ اسب بخار و ۱۳۷ نیوتن متر می‌رسد. ولی در تیپ‌های دوگانه‌سوز، قدرت موتور ۷۷ اسب بخار و گشتاور آن ۱۱۶ نیوتن متر است. قوای محرکه در تیپ‌های اتوماتیک از طریق گیربکس CVT تیپ ترونیک ۶ سرعته اتوماتیک به چرخ‌های جلو وارد می‌شود، حال‌آنکه انتقال نیرو در تیپ‌های دیگر بر عهده گیربکس دستی ۵ سرعته است. تمامی تیپ‌ها از استاندارد آلایندگی یورو ۵ پیروی می‌کنند.

مشخصات سهند پارس خودرو در بخش تجهیزات ایمنی و رفاهی شامل سیستم پایش باد لاستیک‌ها، سیستم تهویه مطبوع نیمه اتوماتیک، USB با قابلیت شارژ موبایل، ایزوفیکس، کمربند دونقطه‌ای با محدودکننده نیرو، سیستم هشدار نبستن کمربند راننده، ایربگ برای سرنشینان جلو، شیشه بالابر برقی، آینه‌بغل برقی، سنسور دنده‌عقب، مه‌شکن جلو و عقب، اتولایت، دیلایت، تنظیم دستی ارتفاع چراغ، چراغ مشایعت تا درب منزل و دزدگیر جانبی برای تمام تیپ‌ها می‌شود.

سیستم کنترل پایداری ESC، سیستم کنترل کشش TSC، سیستم ترمز ضد قفل ABS به همراه توزیع‌کننده الکترونیکی نیروی ترمز EBD، سیستم کمکی ترمز BAS، دستیار شروع حرکت در سربالایی HSA و ترمز اضطراری، مشخصات سهند پارس خودرو در بخش ترمز و پایداری بوده که در تمام تیپ‌ها مشترک هستند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.