هشدار در خصوص سن الزامی شدن معاینه فنی خودروها

0 6,954

انجام معاینه فنی خودرو یکی از وظایف ضروری تعیین‌شده برای صاحبین و رانندگان خودروها است و عدم توجه به این قانون مهم، موجب توقیف وسیله نقلیه می‌شود. خودروهایی که حداقل ۴ سال از تولید آن‌ها گذشته باشد، به سن الزامی شدن معاینه فنی رسیده‌اند و مالکین آن‌ها باید نسبت به نوبت‌گیری و مراجعه به مراکز معاینه فنی اقدام کنند.

سن معاینه فنی خودرو ها

ورود به سال جدید به معنی لزوم معاینه فنی نیست. خودرو از زمان تولید به‌مدت ۴ سال به معاینه فنی احتیاج ندارد. یعنی مبنای معاینه فنی نه برحسب آغاز سال چهارم، بلکه برحسب تاریخ تولید خودرو در نظر گرفته می‌شود. خودرویی که در آذرماه سال ۱۳۹۸ تولید شده، در فروردین‌ماه سال ۱۴۰۲ نیازی به معاینه فنی ندارد، بلکه در آذرماه آن سال باید مورد معاینه فنی قرار بگیرد. این باور اشتباه باعث می‌شود که در ابتدا یا پایان هر سال، صف طویلی از خودروها برای معاینه فنی تشکیل شود.

 

ستاد معاینه فنی خودروهای تهران به‌منظور مدیریت توزیع مراجعات به مراکز مربوطه و کاهش معطلی شهروندان و همچنین بهبود خدمات، امکان نوبت‌گیری تلفنی را از ابتدای آذرماه سال جاری ارائه کرده است. یعنی مالکین خودروهای بالای ۴ سال می‌توانند از طریق تماس با شماره ۹۶۰۰۶۰۰۰ نسبت به رزرو معاینه فنی اقدام کنند.

در حال حاضر سه مرکز بیهقی، چمران و شقایق آماده ارائه خدمات معاینه فنی هستند و در صورت افزایش تقاضا احتمال دارد مراکز دیگری نیز به این مجموعه اضافه شود. هرچند تقریبا تمام مراکز فاقد صف بوده و ظاهرا نیازی به افزودن مراکز بیشتر نیست.

مدیر روابط عمومی ستاد معاینه فنی خودروهای تهران ضمن اشاره به سن الزامی شدن معاینه فنی وسایل نقلیه و معرفی سرویس تلفنی جدید برای نوبت‌دهی، به مالکین خودروها گوشزد که در ماه آذر سال جاری، خودروهای تولیدشده در آذرماه سال ۱۳۹۷ و قبل‌تر و همین‌طور خودروهای واردشده از نوامبر سال ۲۰۱۸ و قبل‌تر، نیاز به معاینه فنی داشته و باید به مراکز مربوطه مراجعه کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.