چگونه علت لاستیک سایی را پیدا و آن را برطرف کنیم؟

10 97,032

نگهداری از خودرو مقوله بسیار مهمی است. این وسیله که این‌روزها بسیار هم گران شده، نیاز به مراقبت و رسیدگی‌هایی دارد که اگر به‌درستی انجام نشوند، خسارت و هزینه‌های زیادی به شما تحمیل می‌کنند. یکی از مشکلاتی که برای خودروها پیش می‌آید، موضوع لاستیک سایی است. لاستیک خودروها در تماس مداوم با سطح زمین دچار فرسودگی و ساییدگی می‌شود. البته پای عوامل دیگری هم به میان است و در واقع، اصطکاک سطح زمین و خودروها تنها دلیل ساییده‌شدن چرخ‌ها نیست. در ادامه درباره لاستیک سایی به‌طور کامل صحبت خواهیم کرد.

لاستیک سایی چیست؟

بخش مهمی از ایمنی خودرو وابسته به سلامت چرخ‌های آن است. لاستیک‌ها بار وزن وسیله را به دوش می‌کشند و اگر خراب شوند یا به‌درستی عمل نکنند، خودرو خراب می‌شود و در ترددهایش حوادث ناخوشایند می‌آفریند. اما لاستیک سایی دقیقا چیست و چه معنایی دارد؟ زمانی که آج خودرو از بین می‌رود و سطح تایِرها صاف می‌شوند، حالت لاستیک سایی شکل می‌گیرد. اگر آج‌های خودرو از بین بروند، رانندگی در سطوح معمولی و آسفالت‌های خیابان هم دشوار می‌شود، چه برسد به اینکه بخواهید روی سطحی صاف و لغزنده رانندگی کنید.

لاستیک سایی

promotion banner

دلیل لاستیک سایی خودروها چیست؟

چرا لاستیک خودروها دچار ساییدگی می‌شوند؟ این موضوع در خودروهای قدیمی بیشتر دیده می‌شود. چرا؟ چون معمولا مدت‌زمان طولانی‌تری از آنها استفاده شده و در نتیجه، اصطکاک مداوم تایرها با سطح زمین موجب شده تا آج‌ها از بین بروند و صاف شوند. به‌هم‌خوردن زاویه‌های تنظیم هم از دلایل دیگری است که ساییدگی را به‌وجود می‌آورد. زاویه‌های تنظیم به مرور زمان از بین می‌روند.

به جز این‌ها، شکل‌وشیوه رانندگیِ شما هم در تغییر شکل لاستیک‌های خودرویتان نقش دارد. برای مثال، کسی که زیاد تیک‌آف می‌کند، باید انتظار وقوع ساییدگی برای لاستیک‌های خودرو را هم داشته باشد.

دقت کنید که پای عوامل دیگری هم در میان است. گاهی لاستیک سایی نشان از وجود مشکلی جدی در بخش‌های دیگر خودروست. برای مثال، نقص در فنربندی، جلوبندی و فرمان می‌تواند موجب شود که لاستیک خودروها ساییده شوند. در ادامه از انواع لاستیک‌سایی خودروها برایتان خواهیم گفت. پس کماکان با ما همراه باشید.

حتما بخوانید: بهترین شاسی‌بلندهایی که در بازار ایران می‌درخشند

دلایل مختلف لاستیک‌سایی

همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، دلایل متعددی در ساییدگی لاستیک خودروها نقش دارند. در این قسمت می‌خواهیم درباره دلایل بیشتر بگوییم. از جمله انواع لاستیک سایی خودروها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرمان خودرو

تنظیم‌بودن و هدایت‌پذیری فرمان از جمله نشانه‌هایی است که لاستیک‌ها درست کار می‌کنند و دچار ساییدگی نشده‌اند. اما اگر فرمان خودرو در حین رانندگی به یک سمت کشیده شود یا زمانی که فرمان را رها می‌کنید، شاهد انحراف خودرو از مسیر خود باشید، یعنی جایی از کار لَنگ می‌زند. اینجاست که باید شاخک‌های عیب‌یابی لاستیک را تیز کنید و ببینید که آیا دچار یکی از مشکلات زیر شده‌اید یا خیر:

– نامتوازن‌بودن باد لاستیک‌ها؛ اگر باد لاستیک‌ها شبیه هم و متوازن نباشد، امکان سایش یکی از تایرها وجود خواهد داشت. یعنی مواردی که با بقیه فرق دارند، دچار ساییدگی می‌شوند.

– میزان‌نبودن فرمان؛ اگر فرمان خودرو میزان نباشد هم می‌توان به لاستیک‌ها شک کرد. شاید دلیل میزان‌نبودن فرمان این است که تایرها ساییده شده‌اند و به‌درستی کار نمی‌کنند.

 • هم‌راستایی لاستیک‌ها

چیز دیگری که می‌تواند نشان از ساییدگی لاستیک‌ها باشد، هم‌راستانبودن لاستیک‌هاست. لاستیک‌هایی که در یک راستا نباشند، دچار فرسایش و ساییدگی می‌شوند. هم‌راستاکردن لاستیک‌ها کار تعمیرکاران کاربلد است. پس این موضوع را هم به‌خاطر بسپارید و در هم‌راستاکردن لاستیک‌ها کوتاهی نکنید.

 • فنربندی خودرو

فنربندی خودرو هم در ایمنی و رانندگی راحت با آن نقش مهمی دارد. این فنرها هستند که از ضربه‌ها در دست‌اندازها جلوگیری می‌کنند. اگر فنرها خراب شوند و آسیب ببینند، به بخش‌های دیگر خودرو از جمله لاستیک‌ها فشار وارد می‌شود.

 • جلوبندی خودرو

مشکلاتی که در جلوبندی خودرو به وجود می‌آید هم روی چرخ‌ها اثر می‌گذارد. پس اگر جلوبندی خودرویتان دچار اشکالات فنی شده است، مثلا سروصدایی قابل‌ملاحظه تولید می‌کند، حتما به فکر اصلاح وضعیت باشید. چون این مشکل ساییدگی لاستیک‌ها را در پِی خواهد داشت.

انواع لاستیک سایی چیست؟

تا اینجا از لاستیک‌ سایی گفتیم و دیگر می‌دانید که با چه مقوله‌ای در ارتباط هستید. حالا اجازه بدهید که موضوع را بیشتر بشکافیم و بگوییم که لاستیک سایی خودرو چه انواعی دارد و چطور رخ می‌دهد.

۱. ساییدگی کنار لاستیک‌ها

اگر باد لاستیک‌ها کم باشد،‌ به قسمت‌های کناری لاستیک‌ها فشار وارد می‌شود و دچار ساییدگی خواهند شد. پس کنترل باد تایرها همیشه بسیار مهم است.

۲. ساییدگی وسط لاستیک‌ها

فقط کم‌بودن باد لاستیک‌ها نیست که موجبات ساییدگی را فراهم می‌کند. اگر باد بیش از حد باشد هم ساییدگی در کمین خواهد بود. باد زیاد موجود در تایرها باعث می‌شود که لاستیک‌ها در بخش وسط خود دچار ساییدگی شوند. باد زیاد بخش وسطی تایر را تحت‌فشار قرار می‌دهد و آن را ساییده می‌کند.

۳. ساییدگی لبه‌های بیرونی لاستیک

کمبر و کستر هم می‌توانند به هم بخورند و مشکل ساییدگی را به‌وجود بیاورند. اما سوال اینجاست که کمبر و کستر (camber & caster) چیست؟ این‌ها زوایایی هستند که موقعیت چرخ را بیان می‌کنند. تنظیم صحیح این‌ها موجبات طول عمر قطعات مختلف خودرو از جمله تایرها را فراهم می‌کند. ساییدگی لبه بیرونی می‌تواند نشانه به‌هم‌خوردن تنظیمان کمبر و کستر باشد.

۴. تیزشدن لبه لاستیک‌ها

تیزی لبه لاستیک‌ها هم می‌تواند در نتیجه تنظیم‌نبودن چرخ‌ها و زوایای مربوط به آنها باشد. پس دقت کنید و این نشانه را هم جدی بگیرید.

۵. پله‌شدن لاستیک

اگر چرخ‌ها بالانس نباشند یا سیستم فنربندی دچار نقص باشد، لاستیک خودرو پله‌پله می‌شود. منظور از پله‌شدن لاستیک این است که بخشی از سطح آن دچار فرورفتگی و بیرون‌زدگی می‌شود.

برآمدگی و تورفتگی لاستیک‌ها هم ریشه در مشکلات فنربندی خودرو دارد. حمل بار هم لبه‌های داخلی لاستیک را دچار ساییدگی می‌کند.

لاستیک سایی

چطور می‌توان از لاستیک سایی جلوگیری کرد؟

شما نباید با خودرویی با لاستیک‌های ساییده رانندگی کنید. این کار خطرناک است. بنابراین، همیشه حواستان به این باشد که تایرهای خودرو را سالم نگه دارید. به مواردی که گفته شد، دقیق توجه کنید و مانع از ساییدگی لاستیک‌ها شوید. در ادامه به روش‌های جلوگیری از این موضوع دقت کنید:

– قطعات فرمان را بررسی کنید و ببینید که درست کار می‌کنند یا خیر. در صورت وجود خرابی و مشکل حتما درصدد رفع ایرادها برآیید تا تایرها آسیبی نبینند.

– به میزان‌بودن چرخ‌ها دقت و توجه داشته باشید و حواستان باشد که چهار چرخ خودرو باید عمود بر زمین و در یک راستا قرار داشته باشند.

– به آج لاستیک‌ها دقت کنید و در صورت نیاز، آنها را تعویض نمایید. نگذارید که لاستیک‌های بدون آج، ایمنی سواری‌تان را تهدید کنند.

– فشار باد لاستیک‌ها را متناسب با هر فصل و دمای هوا تنظیم کنید.

– از رانندگی با سرعت و شتاب زیاد خودداری کنید. چون چنین سبکی از راندن، شما را مجبور به ترمزگرفتن‌هایی می‌کند که موجب بروز اصطکاک شدید میان  لاستیک‌ها و زمین می‌شود.

– لاستیک‌های جلویی بیشتر در معرض ساییدگی هستند. بهتر است که به تناوب، لاستیک‌های عقب و جلو را با هم عوض کنید.

حتما بخوانید: مقایسه توسان جدید، اسپورتیج ۲۰۱۵ و میتسوبیشی asx

نکته‌ای درباره تایرهای زمستانی و تابستانی

تایرهای تابستان مناسب فصول گرم و خشک هستند و برای مناطقی مناسب‌اند که چنین آب‌وهوایی را در بیشتر زمان‌های سال تجربه می‌کنند. لاستیک‌های تابستانی سخت‌تر از لاستیک‌های دیگر هستند و آج‌های کمتری هم نسبت به تایرهای دیگر دارند.

تایرهای زمستانی برای موقعیت‌هایی مناسب‌اند که جاده‌ها لغزنده هستند و سُرخوردن خودرو در جاده‌ها محتمل‌تر است. این لاستیک‌ها نرم‌تر از انوع دیگر تایر هستند و شیارهای بیشتری روی سطحشان وجود دارد تا آب و برف روی سطح زمین را راحت‌تر و بیشتر به اطراف پخش کنند. یادتان باشد که این شیارها روی سطح تایر متقارن هستند.

در آخر

بخش مهمی از راننده‌ای‌ خوب‌بودن وابسته به رسیدگی‌هایی است که درباره وسیله‌تان انجام می‌دهید. اگر قرار است که خوب برانید و خودرویی با دوام و طول‌عمر زیاد داشته باشید، حواستان را به مراقبت‌ها از این وسیله جمع کنید. مراقب ساییدگی لاستیک ها باشید. نکاتی را که در این مقاله عنوان شد، به خاطر بسپارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
10 نظرات
 1. محمد
  محمد می گوید

  لاستیک سایی واقعا یکی از مشکلات بزرگی برای ماشینه و با خراب شدن لاستیک هزینه های زیادی رو باید متقبل بشیم
  مرسی که راه های جلو گیری از لاستیک سایی رو گفتید

 2. اروین
  اروین می گوید

  هیچ کدوم ازین عوامل دلیل اصلی نیستن و کارکنان و کارشناسانتان معلومه با پارتی و سیکل تونستن مدرک بگیرن جهت اموزش تون باید بگم شاسی وقتی ضربه بخوره این مشکل بوجود میاد و دلیل اصلی اینه

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   عزیز دل ضربه به شاسی ها تنها یکی از مواردی هست که در ایجاد کمبر، کستر یا تو این و تو آوت در خودرو میتواند نقش داشته باشد که همگی این موارد باعث از بین رفتن پیش از موعد عاج لاستیک میشود.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

  2. سعید
   سعید می گوید

   دقیقا

 3. محمد
  محمد می گوید

  درود بر شما
  یکی از دلایل بسیار مهم لاستیک سایی خراب شدن سیبک طبقها میباشد قبل از تنظیم فرمان سیبک طبقها را حتما چک کنید تا شل نباشند حتما از داخل سگ دست بیرون کنید و سپس ببینید چقد سفت یا شل هستند چون هزینه ای نداره امتحانش ضرری هم نداره . سیبک فرمان هم بعد از آن چک شود.اگر همه درست بود تنظیم فرمان و در غیر اینصورت شاسیها بررسی شوند تا جای ترک نباشه .

  1. محمد
   محمد می گوید

   سلام اگه شاسی ضربه بخوره چطور باید مشکل ساییدگی رو برطرف کرد منون

 4. علی
  علی می گوید

  سلام خاوردارم جفت لاستیکای جلوازداخل ساییده میشونداندازه ۷سانت ازهرلاستیک جلوساییده میشه،شاسیمم مشکلی نداره،بادش هم تنظیم هست،توجاده ای که صاف باشه فرمان صاف می‌ره به طرفی نمیکشه،ولی امان ازموقعیکه لاستیک بره تاگودیهای وبرجستگیهای جاده،فرمان ازدستم فرارمیکنه،قابل کنترل نیست،تاالان هیچ میکانیک جلوبنداهنگری نتونسته عیبش بگیره،لطفااگرامکانش هست راهنمایی کنید،لاستکهام هم جنیوهست همه روباهک خرید،سیمی هستند،ازقبل این لاستیک هم خبرندارم،داشته یانه همه لاستیکام خراب شده سررینگ عوض میکنم

 5. علی
  علی می گوید

  علتهای لاستیک سایی ازداخل چیست

 6. داراب
  داراب می گوید

  سلام باید میزان فرمان کنی به طوریکه جلوی لاستیک ها تقریبا یک سانت جمع تراز اندازه اندازه قسمت عقب باشه
  ماشینو در جاده صاف چند متر عقب جلو میکنی وبعد به صورتیکه فرمون صاف باشه آروم میاستنی ترجبحا با ترمز دستی
  بعد میخابی زیرش
  یه متر برمی‌داری قسمت جلوی لاستیک هارو ،البته از داخل اندازه میگیری ،وبعد قسمت عقب لاستیک جلو از داخل
  این اندازه نباید مساوی باشه بلکه باید جلوی لاستیک تقریبا کمی جمع تر باشه
  توی سواری کمتر از یک سانت

 7. رضا.
  رضا. می گوید

  داداش ب احتمال زیاد پوسته کمکته من ماشین خودم از همین بودش

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.