زمان تعویض صفحه کلاچ و علائم هشداردهنده آن

53 243,563

کلاچ در سیستم انتقال نیروی خودرو کار وصل و قطع‌کردن نیرو را به عهده می‌گیرد. در واقع، به‌نوعی توان و نیرویی را که موتور تولید می‌کند در کنترلش دارد. با گرفتن کلاچ، نیرو از موتور وارد جعبه‌دنده می‌شود و دنده‌ها راحت تعویض می‌شوند. حرکت ماشین زیر پایتان وابسته به دیسک، صفحه‌کلاچ و چند ابزار دیگر است.

در خودروهایی که دنده دستی دارند، پدال کلاچ به صفحه کلاچ متصل است و نیروی موتور از طریق پدال به صفحه و بخش‌های دیگر می‌رسد.  پس واقعیت این است که صفحه کلاچ از آن قطعاتی در خودرو است که مدام استفاده می‌شود و بعد از مدتی نیاز به تعویض پیدا می‌کند. اما چه زمانی؟ نشانه‌های کم‌شدن عمر و زمان تعویض صفحه کلاچ چیست؟ در ادامه همه اینها را می‌خوانید.

همین طور می‌توانید نگاهی به ویدیوی زیر نیز بیاندازید.

عواملی که باعث کاهش عمر صفحه کلاچ می‌شوند

قبل از اینکه بدانید زمان تعویض صفحه کلاچ خودرویتان رسیده یا خیر، اجازه بدهید از عواملی بگوییم که از عمر این قطعه پرکاربرد کم می‌کنند. با دانستن بعضی از این عوامل می‌توانید مانع از کاهش عمر صفحه کلاچ شوید و برخی دیگر هم عواملی هستند که زورشان به شما می‌چربد و وقوعشان اجتناب‌ناپذیر است.

۱. درست‌ عوض‌نکردن دنده

در هر بار تعویض دنده باید کلاچ را تا انتها فشار بدهید. اگر این کار را نکنید به صفحه کلاچ آسیب می‌رسد. عوض‌کردن نامناسب دنده از آن مواردی است که اگر حواستان را جمع کنید، زمان تعویض صفحه کلاچ را به تعویق خواهید انداخت. بعد از تعویض دنده هم باید پا را از روی کلاچ بردارید. اگر چنین کنترلی در تعویض دنده ندارید، باید به خاطر سلامت صفحه کلاچ هم که شده، روی این مهارت رانندگی‌تان بیشتر کار کنید.

حتما بخوانید: انواع صدای ماشین و ۱۲ مشکلی که می‌تواند دردسرساز شود

۲. انتخاب دنده غلط

اگر در سربالایی‌ها مشغول به رانندگی هستید، باید حواستان به استفاده از دنده مناسب باشد. دنده یک و دو برای چنین شرایطی مناسب است. در غیر این صورت، به خودرو فشار زیادی می‌آید و یکی از نتایج نامطلوب ماجرا هم چیزی نیست جز تخریب صفحه کلاچ.

زمان تعویض صفحه کلاچ - عوامل کاهش عمر صفحه کلاچ

۳. رانندگی در ترافیک سنگین

ترافیک است و مجبورید که برای کنترل خودرو کلاچ را زیاد نگه دارید. حتی اگر حرفه‌ای باشید هم در ترافیک‌های شهری سنگین مجبور می‌شوید که پا را زیاد روی کلاچ نگه دارید تا تصادفی پیش نیاید. این چیزی نیست که صفحه کلاچ به‌سادگی با آن کنار بیاید. پس ترافیک هم عامل دیگری برای به جلوانداختن زمان تعویض صفحه کلاچ است.

۴. شتاب زیاد در حرکت

نباید از خودرویی که شتاب و سرعت زیادی را در رانندگی از سر می‌گذراند، انتظار داشتن صفحه کلاچی سالم و بدون مشکل داشته باشد. شتاب زیاد اثرات مخربی روی این قطعه حساس خودرو می‌گذارد.

حتما بخوانید: ۱۵ اشتباه رایجی که به سلامت ماشین‌تان ضربه می‌زند

۵. سوار کردن تعداد زیادی سرنشینان

خودروها مانند آدم‌ها نیستند؛‌ یعنی نمی‌توانید انتظار داشته باشید که با توسعه مهارت‌های فردی ظرفیت‌شان را افزایش بدهند. هر خودرو از نظر وزن، آستانه تحملی دارد که باید به آن احترام بگذارید. اگر تعداد زیادی سرنشین به خودرو فشار بیش از حد وارد کنند، زمان تعویض صفحه کلاچ هم زود‌به‌زود از راه خواهد رسید.

خرید و قیمت خودروی دست دوم و کارشناسی شده

promotion banner

نحوه تشخیص زمان تعویض صفحه کلاچ

عوامل اثرگذار بر زمان تعویض صفحه کلاچ را مرور کردیم. برخی مانند اسیرشدن در ترافیک و ناگزیربودن به گرفتن کلاچ از کنترل‌تان خارج هستند اما برخی دیگر مانند سوارنکردن تعداد زیاد سرنشین می‌توانند عمر صفحه کلاچ را بیشتر کنند. نشانه‌هایی وجود دارد که به شما می‌گوید باید به فکر تعویض این قطعه از خودرو باشید:

 • سفتی پدال کلاچ

زمانی که پدال کلاچ سفت و خشک می‌شود، باید شاخک‌های مربوط به امور فنی خودرو را تیز کنید چون این نشانه‌ای از فقدان حالت ارتجاعی و فنری پدال است و تلویحا به شما می‌گوید که باید آستین‌ها را برای عوض‌کردن صفحه کلاچ بالا بزنید.

حتما بخوانید: علت لرزش خودرو و روش‌های عیب‌یابی این مشکل

 • پرش پا و صدای دنده

زمانی که گرد پیری و استهلاک به قامت صفحه کلاچ می‌نشیند، در هر بار رهاکردن پدال آن، پای شما هم در حرکتی سرعتی به عقب پرتاب می‌شود. یکی دیگر از نشانه‌های نیاز به تعویض صفحه کلاچ، سروصدایی است که دنده‌ها در هنگام عوض‌کردن به‌وجود می‌آورند.

 • عدم ارتباط مناسب بین دور موتور و سرعت

با استهلاک و تخریب صفحه کلاچ، زمانی که خودرو در حرکت است، دور موتور افزایش پیدا می‌کند اما سرعتی در شأن و متناسب با آن به وجود نمی‌آید. یعنی نسبت افزایش سرعت در مقایسه با دور موتور پایین‌تر است. این هم نشانه‌ای دیگر از نیاز به تعویض صفحه کلاچ به شمار می‌رود.

نحوه تشخیص زمان تعویض صفحه کلاچ

 • سخت‌شدن تعویض دنده

در دنیای رانندگی می‌گویند: «دنده درست جا نمیره». جا نرفتن درست دنده یا سخت‌شدن تعویض دنده هم از نشانه‌های آن است که صفحه کلاچ نفس‌های آخرش را می‌کشد.

 • لرزش خودرو در شروع حرکت

زمانی که خودرو شروع به حرکت می‌کند، در همان آغاز کار -یعنی وقتی که آن را در دنده یک می‌گذارید- و با رهانمودن کلاچ، اتاق خودرو به لرزش درمی‌آید. این هم یعنی صفحه کلاچتان مستهلک و خراب شده است.

 • خاموش‌نشدن خودرو

یکی دیگر از علائمی که احتمال تمام‌شدن صفحه کلاچ را گزارش می‌کند، خاموش‌نشدن خودرو در زمانی است که آن را در دنده دو قرار می‌دهید و به‌حال خود رها می‌کنید. خاموش‌نشدن خودرو و حرکت‌کردن آن به  معنای تمام‌شدن صفحه کلاچ است. در صورت خاموش‌شدن خودرو یعنی هنوز زمان تعویض فرا نرسیده است. این می‌تواند یک نشانه یا شاید هم آزمون برای بررسی وضعیت صفحه کلاچ خودرو باشد.

فروش سریع خودروی شما راحت و بی‌دردسر

چند نکته کاربردی

۱. کلاچ و ترمز گرفتن مداوم در مسیرهای شهری باعث می‌شود که نیاز به تعویض صفحه کلاچ خودروها بالا و بالاتر برود. شاید برای خودروی رانندگان جاده‌های بیرون از شهر، عمر این قطعه بیشتر باشد. چون درگیر ترافیک‌ نیستند و نیاز نیست که مدام به سیستم کلاچ فشار وارد کنند. اما رانندگانی که در شهرهای شلوغ و پرترافیک تردد می‌کنند، مدام نیاز به بررسی وضعیت صفحه کلاچ و احتمالا تعویضش دارند. هر چند که قانون خاصی وجود ندارد و نیاز به تعویض صفحه کلاچ به عوامل متعددی وابسته است، اما به‌طور متوسط، ماشین‌های معمولی ایرانی در حوالی ۴۵ هزار کیلومتر نیاز به تعویض صفحه کلاچ پیدا می‌کنند.

حتما بخوانید: آشنایی با طرز کار سیستم جرقه‌زنی خودرو و اجزای آن

۲. یادتان باشد که تعویض صفحه کلاچ کاری بسیار تخصصی است و نباید آن را به مکانیکی واگذار کنید که تجربه کاری زیادی ندارد یا در این امر خبره نیست. دیسک و صفحه قطعه حساسی است و در زمان تعویض آن باید نکاتی مانند استفاده از کاسه نمد، تنظیم درست سیم کلاچ و روغن‌کاری بلبرینگ رعایت شوند. معمولا هم‌زمان با تعویض صفحه کلاچ، نیاز به تعویض روغن گیربکس هم پیش می‌آید. پس این نکته را هم به‌خاطر بسپارید.

۳. زمانی که نیاز به تعویض کلاچ پیش می‌آید، این کار را اصولی انجام بدهید و به امید کاهش هزینه‌ها به سراغ ترفندهایی مانند عوض‌کردن لنت‌‌های روی دیسک نروید. مکانیک‌های حرفه‌ای به شما پیشنهاد می‌کنند که با سرآمدن عمر صفحه کلاچ اقدام به تعویض آن کنید، چراکه اقداماتی مانند تعویض لنت روی دیسک راه‌کاری موقتی است که نهایتا هم مشکلتان را حل نخواهد کرد و هزینه‌ای اضافی برایتان به بار می‌آورد. پس بهتر است از همان ابتدا کار اصولی را انجام بدهید و تصمیم درستی بگیرید تا هزینه خودروی خود را بیهوده با روش‌های اشتباه زیاد و زیادتر نکنید.

حتما بخوانید: علائم خرابی گیربکس؛ ۱۱ نشانه وجود اختلال در گیربکس ماشین

در آخر

اگر راننده‌ای تازه‌وارد هستید، رفتار درست با کلاچ را بیشتر تمرین کنید. بیهوده و در زمان‌های نامناسب به آن فشار وارد نکنید و نکات دیگر را هم رعایت بفرمایید. اگر هم که تازه‌وارد محسوب نمی‌شوید، باز هم دقت به نکاتی که گفته شد به دردتان خواهد خورد. زمان تعویض صفحه کلاچ را بشناسید و نشانه‌هایی که خبر تعویض را برایتان می‌آورند، دست‌کم نگیرید. 

اگر شما هم در زمینه تعویض صفحه کلاچ تجربه‌ای دارید که دانستن آن به خوانندگان کمک می‌کند، آن را با ما درمیان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
53 نظرات
 1. نورمحمد
  نورمحمد می گوید

  سلام خودروی پراید دارم الان چند بار صفحه کلاج عوض کردم ولی هر موقه گرم میشه دنده نمیخوره ولی با صفحه قبلی خودش جواب میده صفحه ولو هم انداختم ههمین مشکل داره از چیه

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   درود بر شما وقت بخیر
   روغن گیربکس رو بررسی کنید.
   سپاس از دلگرمیتون با ما باشید و ما رو همراهی کنید.

  2. احمد
   احمد می گوید

   باسلام
   ببخشین من تیبا٢ دارم هر چی ب دنده میزدم راه نمیافتاد بردم مکانیک کفت صفحه هاش بریده نفهمیدم منظورش دیسک بود یا صفحه کلاج در ضمن با تعویض صفحه کلاج دیسک هک عوض میشه؟

 2. Ali
  Ali می گوید

  سلام خسته نباشید من تیبا مدل ۹۷ دارم صفحه کلاچ ۲۱۵ میل میخوره استارتشم از پشته صفحه فابریکش ۱۰۰ تا کار کرد ولی الان هرچی میندازم ۲ ماهه تموم میشه لطفا راهنمایی کنین

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   درود بر شما وقت بخیر
   به نمایندگیهای مجاز برای خرید قظعه مراجعه نمایید.
   سپاس از دلگرمیتون لطفا ما رو همراهی کنید.

 3. محمد
  محمد می گوید

  مقاله جالبی بود تشکر .

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   درود بر شما وقت بخیر

   سپاس از دلگرمیتون لطفا ما رو همراهی کنید.

 4. رامین.س
  رامین.س می گوید

  سلام.من ماشینم نیسان وانت ۷۰۰۰کارکرده ولی مدل۹۸میباشد که صفحه کلاچ خراب شده دلیل چی میتونه باشه؟باتشکر

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   کیفیت پایین متریال ساخت و فشار بیش از حد.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 5. محمد قاسمی
  محمد قاسمی می گوید

  با سلام ماشین بنده دیسک و صفحه تمام کرد و به تعمیرگاهی بردم و دیسک و صفحه رو عوض کردم فردای تعویض ماشین میلرزید و صدای بدی میداد بردم تعمیرگاه به بنده گفتند صدا برای لنت جلو هست و درست میشه سه روز بعد زمانی که گیریبکس درگیر میشد صدا و لرزش بدی از سمت موتور گیریبکس و پلسها بوجود می آمد تا امروز بردم تعمیرگاه جلوی تعمیرگاه صدا بیشتر شد و ظاهرا گیریبکس خورد کرد و پوسته گیریبکس شکست و روغن از ماشین رفت خواستم راهنمایی بگیرم تعمیرکار میگه عیب از کار ما نیست و گردن نمیگیره ولی اکثر تعمیر کارهای اطراف میگن این خرابی باعثش تعمیرگاهه با توجه به اینکه قبل از تعویض گیریبکس هیچ مشکلی نداشته
  ماشین ((ال ۹۰))

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   بله متاسفانه تعمیرکار در اینجا قصور کرده و ایراد از کار ایشان است.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

 6. مرتضی فریدی
  مرتضی فریدی می گوید

  سلام ، اگه صفحه کلاچ تعویض نشه باعث ایجاد خسارت به قطعات دیگه هم میشه یا نه؟

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   خیر در صورت تعویض صحیح خسارتی ایجاد نمیکند.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، لطفا در کنارمون بمونید و ما رو همراهی کنید.

  2. Ali
   Ali می گوید

   با سلام
   بدون گرفتن کلاج دنده ماشینم عوض میشه قبلا اینطور نبود ایا نیاز به تعویض صفحه کلاج هست ؟

 7. میلاد
  میلاد می گوید

  سلام و خسته نباشید یک ماهه ماشین گرفتم تیبا۲ هست و الان حس میکنم شتاب اولیه رو نداره ایراد از چی میتونه باشه؟

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   از خرابی و یا کثیفی فیلتر بنزین و یا انژکتورها میتونه باشه.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 8. محمد
  محمد می گوید

  سلام وقت بخیر
  ماشین ساینا مدل ۹۷ دارم ۳۷هزار کار است
  پدال نیم کلاچ که می گیرم زیر پام سفت میشه ایراد از چی می تونه باشه؟

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   مشکل میتونه از دیسک و صفحه نا مرغوب باشه.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 9. مازیار
  مازیار می گوید

  سلام وقت به خیر

  توضیحات عالی بود مچکرم

  من در زمان ایست وقتی میخوام با دنده ۱ شروع کنم تا برم دنده ۲ ماشین پرت پرت میکنه ماشینم ۲۰ هزارتا کار کرده ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   شمع رو تعویض کنید و انژکتور ها رو هم ختما شیستشو بدین.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 10. احمد
  احمد می گوید

  باسلام خدمت شما استاد گرامی بنده یه پراید مدل ۸۶ دارم وقتی موتور داغ میکنه فنش خیلی دیر روشن میشه گفتن ازفشنگیه ابه عوض کردم درست نشد ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   سیم کشی فن و رله فن رودر دور آرام حتما مورد بررسی قرار بدید.
   امیدوارم براتون مفید بوده باشه ، در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 11. نورالدین
  نورالدین می گوید

  سلام آیا میشه صفحه کلاج رو کوبید آیا این کار به ماشین ضرر نمی رسونه

 12. مرتضی
  مرتضی می گوید

  سلام وقت بخیر . پراید مدل ۸۵ دارم میزنم دنده ماشین حرکت نمیکنه زمانی که کلاج ازاده از موتور صدا میاد وقتی کلاج و میگیرم موتور به نرمی و بی سر و صدا کار میکنه

 13. مهدی حاتمی
  مهدی حاتمی می گوید

  سلام روز بخیر من ماشینم کوییکه کیلومترش نزدید ۶۰ هزارتاست مدل ۹۹ تو حرکت یهو دور موتور میره بالا بدون این که سرعت زیاد بشه و بعضی وقتا هم زمانی که تو سربالای هستم و وایمیستیم زمان حرکت ماشین میلرزه و بعضی وقتا موقه استارت زدم،استارت رد میکنه این مشکلاد دلیلشدیسک و صفحه میتونه باشه تا تسمه تایم یا مشکل دیگه ای داره

 14. مسعود
  مسعود می گوید

  درود بر شما من ساینا دارم مدل ۹۹ با کار کرد ۷۰۰۰ که هنگام شروع به رانندگی اتاق میلرزه آیا گارانتی قبول میکنه؟ ناگفته نمونه گارانتی داره هنوز .با تشکر

 15. مصطفی
  مصطفی می گوید

  سلام به تازگی یه کوییک ۹۸ با ۴۷هزارتا کارکرد گرفتم تست هارو انجام دادم دیدم صفحه داره مکانیکی هم بردم گفت صفحه داری ، ولی ماشین در حالت خلاص یه صدای کل کل میده ولی وقتی کلاچ و فشار میدم صدا قطع میشه اگه کلاچو اروم ول کنم صدا میاد ولی کم اگه یهو کلاچ و ول کنم (تو حالت خلاص) صدای کل کل بیشتر میشه ، ایراد از چی میتونه باشه؟

 16. ایمان
  ایمان می گوید

  سلام خدمت شما
  کوئیک مدل ۴۰۰ دارم ۷۰۰۰ تا کار کرده
  دیسک و صفحه به خاطر لرزش هنگام حرکت رو گارانتی کمتر از یک ماهه که عوض کردم الان ماشین تا داغ میشه کلاج زیر پا سفت میشه دنده یک و عقب بد جا میره یه صدای اضافه هم زیر پا هنگام کلاج گرفتن میده

 17. بهزاد
  بهزاد می گوید

  سلام من ریو مدل ۸۵ دارم الان چند وقتیه موقع حرکت لرزش داره ماشین و سبم کلاچ هم سفت شده و باید تااخر فشار بدی تا دنده راحت عوض بشه و در دنده سنگین که حرکت میکنم پدال گاز رو که ول میکنم ماشین خیلی میافته اینا یعنی صفحه تمام کرده؟

 18. Parsa
  Parsa می گوید

  سلام وقت بخیر. بنده کوییک sدارم‌با درچه گاز برقی و پدال گاز برقی ایسیو ماشین زیمنس هستش. مشکل من و تمام کوییک sها کپ پدال گاز یا تاخیر در گاز خوردنشون هست و حتما باید پدال گاز رو همیشه تاانتها فشار بدیم .میخواستم بدونم هیچ راه کاری برای بر طرف کردن این موضوع وجود نداره چون رانندگی باهاش بسیار سخت میشه مخصوصا تو ترافیک و شروع حرکت در سربالایی ها.

 19. مهرداد ریاحی
  مهرداد ریاحی می گوید

  با سلام تشکر از راهنمایی تان من ماشینم هیچ کدام از موارد که شما توضیح دادید را ندارم اما ۵۵ تا کار کرده آیا باز باید تعویض کنم با تشکر

 20. مرتضی
  مرتضی می گوید

  خیلی ممنون واقعا درمتون گرم خیلی به این اطلاعات نیاز داشتم.

 21. محسن
  محسن می گوید

  باسلام من سمند دارم مدل ۹۰ملی ۱۵۵هزار تا را کارکرد داره .بعضی موقع ها از دو به یک بد جا می افته .آیا نیاز داره برای صفحه کلاچ و دیسک تعویض بشه یا از سیم کلاچ هست

 22. علی
  علی می گوید

  ماشینم ساینا مدل ۹۹ چون زیاد از ماشین استفاده نمیکنم زیره ۸۰۰۰تا کیلمتر داره چندوقتیه کلاچ ماشینم بالا میگیره ولی نه لرزشی داره نه صدا نه اون مواردی که اینجا گفته شده فقط کمی تو سربالایی تو ترافیک موقع نیم کلاچ یکم سختش میکنه میخواستم بپرسم امکان داره مشکل از رگلاژ سیم کلاچ باشه یا خوده سیم کلاچ مشکل داشته باشه

 23. سعید
  سعید می گوید

  سلام
  دوستان عزیزی که ساینا و کوویک و تیبا دارن و مشکل لرزش و جا نرفتن دنده دارن،حتی اگه ماشین صفر باشه حتما ببرید دیسک و صفحه عوض کنید،شرکتی نندازید و حتما حتما حتما حتما حتما بدید فلاویل شما رو تراش بزنن،چون اکثرا ایراد دارن،تجربه ای بود که برای خودم پیش آمد،خواستم کلاه سرتون نزارن و گیربکس یا جاهای دیگه ماشینتون رو دست نزنن
  باتشکر

 24. سعید
  سعید می گوید

  سلام لطفا ببرید نمایندگی کل سیستم برنامه ماشین رو اپدیت کنید،یعتی یه جورایی از نو برنامه رو ایسییو نصب کنید

 25. محمد
  محمد می گوید

  سلام من تیبا یک دارم موقع سرعت ترمز میگیرم زیر پام انگار فنر میلرزد وترمز نمیگیرد اشکال از چیه

 26. پیمان
  پیمان می گوید

  سلام،من ریو دارم .تا الان ۲۰۰ هزار کیلومتر کار کرده وهیچکدام از نشانه هایی که ذکر شد نداره.فقط کلاچ سفت شده.ایا ضرورت داره دیسک وصفحه عوض کنم؟ممنون

 27. کیوان
  کیوان می گوید

  سلام
  tuf5پارس دارم در هنگام ایست ماشین فرمان را که تکان میدهم صدا میدهد ضمنا کلاج بسیار سفت است و دو سال پیش دیسک و صفحه را عوض کردم

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقت بخیر
   دیسک و صفحه خودروتون نیاز به تعویض دارد و جعبه فرمان خودروتون نیز نیاز به بازدید دارد.
   ممنون از دیدگاه خوبتون ،امیدوارم براتون مفید بوده باشه ،در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 28. باقری
  باقری می گوید

  تشکر از مقاله خودتون.

  بنده یک رانا۹۳ دارم و تا حالا ۳ بار دیسک و صفحه عوض کردم و همیشه راضی بودم.
  اینبار دیسک صفحه خوب گرفتم و ملوس و روغن گیربکس رو هم عوض کردن و اولش دیم ماشین می پره وقتی کلاچ رو رها میکنم.
  گفت برو یه کم که رانندگی کردی بیار تا کلامش رو تنظیم کنم ولی به ۱۰ دقیقه نرسید که در نهایت کاپوت رو که باز کردم دیدم موتور کج و ایستاده و پدال کلاچ پایین میرفت دیگه بالا نمی اومد.

  بردم پیش تعمیر کار میگه باید تراشکاری بشه
  و اشکال از ماشینه سوال؟ چه اشتباهی تعمیر کار کرده که
  ۱_موتور کج هست
  ۲_ پدال درست کار نمی کنه
  ۳_ موتور (ماشین)موقع تعویض دنده صدا میده
  ۴_آیا باید برای رفع اشکال هزینه ای پرداخت کنم؟

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقت بخیر
   مشکل از نظر بنده تعمیرکاری که بهتون مراجعه کردین بوده و در اسمبل قطعات قطعا مشکل بوده وگر نه هیچ دلیلی نداره که موتور و گیربکس دقیقا در جای خود قرار نگیرند.
   هزینه تعمیر و درست کردن این خرابکاری هم قطعا به عهده فرد خاطی است.
   ممنون از دیدگاه خوبتون ،در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 29. احسان
  احسان می گوید

  باسلام و عرض ادب و احترام
  ببخشید استاد من یه سمند موتور xu7 دارم دو هفته قبل اون خار دنده دیشلی اش در رفته بود و پوسته هوزینگ دیفرانسیلش شکست بردم تعمیرگاه پوسته رو بهم داد گفت ببر جوشکاری و یه چندتا هم لوازم گفت بگیر خریدم و گفت دو لیتر هم واسگازین بگیر و گرفتم بعد خودش گفت که دیسک و صفحه ات هم فعلا خوبه برات کار میکنه فقط گفت یه بلبرینگ کلاچ بگیر که گرفتم خلاصه ماشین جمع کرد و بهم داد الان دو هفته ست گذشته ماشینم کلاجش کامل سفت سفت شد و دنده هاش هیچ کدوم جا نمیرن اما وقتی خاموش هست دنده هاش عوض میشن بعد خودم اومدم نگاه واسگازینش کردم دیدم کلا ب اندازه یه نصف استکان فقط واسگازین داره اما هیچجاش هم نشتی نداره الان موندم چکار کنم ب نظر شما میتونه سهل انگاری مکانیک باشه باتوجه ب اینکه من دو لیتر واسگازین موقع تعمیر گرفتم و بهش دادم …خیلی ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقت بخیر
   والا چه عرض کنم امکانش هست ولی شما سعی کنید اولین کاری که انجام میدین واسکازین رو فول کنید تا ببینید مشکلاتتون برطرف میشه.
   ممنون از دیدگاه خوبتون ،امیدوارم براتون مفید بوده باشه ،در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 30. رضا
  رضا می گوید

  اگر در حالت سکون و خاموش دنده جا نمی ره یعنی گیربکس روغن ندارد.
  اگر در حالت سکون و روشن دنده جا نمی ره یعنی صفحه کلاچ تمام شده است.
  اگر صفحه کلاچ تمام شد، باید به امداد خودرو بزنید تا ببرید تعمیرگاه
  اگر هم نتوانستید زنگ بزنید، در حالت خاموش روی دنده برید و بعدش ماشین را روشن و به تعمیرگاه ببرید.

  1. منوچهر
   منوچهر می گوید

   سلام وقت بخیر
   ممنون از دیدگاه خوبتون ،امیدوارم براتون مفید بوده باشه ،در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 31. فرشاد
  فرشاد می گوید

  سلام من ماشینم پژو ۴۰۵هستش ،برا تست صفحه کلاچ ، وقتی دنده دو میزارم نیم کلاچ حرکت میکنه خاموش نمیکنه ینی صفحه کلاچ تموم شده؟

  1. کارشناس کارنامه
   کارشناس کارنامه می گوید

   سلام وقت بخیر
   خیر.
   ممنون از دیدگاه خوبتون ،امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه ،در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 32. مسعود
  مسعود می گوید

  سلام موقعیکه با دنده دو سرعت پایین باشه یه گاز یواش میدم کل اتاق ماشین یه تکون بدی میخوره
  ممکنه از صفحه کلاچ باشه؟

  1. کارشناس کارنامه
   کارشناس کارنامه می گوید

   سلام وقت بخیر
   خیر امکان خرابی دسته موتورها وجود دارد.
   ممنون از دیدگاه خوبتون ،امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه ،در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 33. داودفتحی
  داودفتحی می گوید

  سلام استا وقتتون بخیر من روآسال ۲گانه شرکتی دارم مدل ۸۹ این اواخر هروقت تو سربالایی میفتم ماشین به زورحرکت میکنه نهایتامیزنم دندهد۲ باسرعت ۳۰ چهل حرکت میکنم.درکل شتابش کم شده دلیلشونمیدونم ازشما بزرگوار ممنون میشم که راهنماییم بکنید باتشکر

  1. کارشناس کارنامه
   کارشناس کارنامه می گوید

   سلام وقت بخیر
   دیسک و صفحه و شمع و وایر خودروتون رو بررسی کنید.
   ممنون از دیدگاه خوبتون ،امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه ،در کنار ما باشید و ما رو همراهی کنید.

 34. علیرضا
  علیرضا می گوید

  سلام خدمت تمامی عزیزان اول کلام اتحهادیه ای هست برای تعمیرکاران ناکارامد که اگر خدایی نکرده، ضرر به خودرویتان رساند میتونید برید و شکایت کنید زیاد وقت شما رو هم نمیگیره ولی باید جلوی این آقایان بی انصاف (تعویض کار نه تعمیرکار) رو بگیریم وباید اول از خودمون شروع کنیم تا این بلا سر دیگری نیاد، خواهشمندم با مراجعه به اتحادیه های تعمیرکاران(در هر تخصصی) و حتی اتحادیه های اجناس( درهمه اجناس) خودرومراجعه و فقط با تکمیل فرم و فرستادن بازرس به همراه خودتون همون لحظه خسارت خودتون رو بگیرید. این اتفاق برای من هم پیش اومده و با گزارش و پیگیری تونستم هم خسارتمو بگیرم وهم خودرو تعمیر کردن و مجوز طرف رو هم باطل و جریمه نقدی کردن

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.