نحوه پولیش زدن ماشین چگونه است؟

0 1,844

هر خودرو در طول سالیانی که از آن استفاده می‌کنیم به خاطر شرایط طبیعی و محیطی، نحوه استفاده و گاها اتفاقات، دچار آسیب‌هایی می‌شود و به همین دلیل نیاز به رسیدگی و نگهداری دائمی دارد. در این بین بدنه و به‌طور مشخص رنگ خودرو یکی از آسیب‌پذیرترین اجزای خودرو است زیرا همیشه با محیط اطرافش در تماس است و عوامل مختلفی مانند شرایط جوی، خط‌و‌خش افتادن بدنه بر اثر تماس با اجسام خارجی و… می‌تواند بر کیفیت آن تأثیر بگذارد.

مسلماً یکی از بهترین راه‌هایی که برای برطرف کردن این مشکلات وجود دارد و می تواند ظاهر جذابی برای خودروی شما فراهم کند استفاده از پولیش و واکس است. استفاده درست از پولیش نه‌تنها خط‌‌‌و‌‌خش‌های سطحی را از بین می‌برد بلکه می‌تواند درخشندگی و شفافیت رنگ خودرو را به آن باز گرداند.

البته توجه داشته باشید که پولیش و واکس یک تفاوت اساسی با هم دارند. پولیش به‌واسطه مواد و ترکیبات به‌کار رفته در آن یک لایه خیلی نازک از روی رنگ برمی‌دارد و برعکس آن واکس یک لایه چرب بر روی رنگ باقی می‌گذارد که در واقع برای محافظ و درخشندگی آن است.

پس همانطور که واضح است در مرحله اول از پولیش و بعد از آن از واکس استفاده می‌شود. برای این‌کار می‌توانید خودروی‌تان را به کارواش یا جایی که خدماتی از این دست انجام می‌دهند ببرید یا اینکه که خودتان دست‌به‌کار شوید و با تهیه وسایل لازم، این‌کار را انجام دهید و از نتیجه آن لذت ببرید.

پولیش کردن خودرو به دو روش دستی و پولیشر برقی انجام می‌شود که ما در این مطلب روش دستی آن را به شما آموزش می‌دهیم. پس اگر قصد دارید این‌کار را خودتان انجام دهید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید و تمام مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

مراحل و نحوه پولیش زدن ماشین

۱.  ابتدا لوازم کار را آماده کنید. برای این‌کار به یک قوطی پولیش نرم و تعدادی پارچه پنبه‌ای و نرم احتیاج دارید. دقت کنید که در بازار پولیش‌های مختلفی در دسته‌بندی‌های نرم و زبر وجود دارد، شما باید پولیش نرم را تهیه کنید!

 

۲. چه برای پولیش کردن و چه برای واکس زدن همیشه اولین مرحله شست‌وشوی ماشین است. بهتر است از یک سرشلنگ برای پاشش آب استفاده کنید تا بتوانید عمل شست‌وشو را بهتر انجام دهید. برای شست‌وشو از شامپو‌های مخصوص ماشین یا مایع‌ ظرفشویی استفاده کنید و هرگز این‌کار را با پودر لباس‌شویی امتحان نکنید زیرا خط و خش‌های بسیار ریزی روی بدنه ایجاد می‌کند. مطمئن شوید که تمام گل‌و‌‌لای و ذرات شن از روی بدنه پاک شده باشد.

نحوه پولیش زدن ماشین

 

۳. بعد از اتمام شست‌وشو بدنه خودرو را کاملاً خشک کنید یا اندکی صبر کنید تا بدنه کاملاً خشک شود و هیچ رطوبتی باقی نماند. بهتر است خودرو را در یک مکان دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید، البته دمای محیط خیلی هم نباید پایین باشد زیرا گرما و سرمای بیش از حد بدنه باعث ماسیده شدن پولیش می‌شود و کار را سخت می‌کند.

 

۴. برای شروع حداقل به دو تکه پارچه نیاز دارید، یکی برای پولیش کردن و دیگری برای تمیز کردن بدنه. برای این‌کار می‌توانید از دستمال های میکروفایبر یا پارچه‌های حوله‌ای نرم یا پنبه استفاده کنید.

 

۵. ابتدا مقداری پولیش را روی قسمت مورد نظر از بدنه قرار دهید و پارچه شروع به مالش آن روی بدنه کنید. این‌کار را می‌توانید به دو صورت خطی (رفت‌ و برگشتی) و چرخشی انجام دهید ولی دقت داشته باشید هرکدام از این روش‌ها را که انجام می‌دهید باید تا انتها همان الگوی ثابت را ادامه دهید. بهترین روش حرکت رفت و برگشتی عمود بر خراش‌ها است که با تکرار آن می‌توانید تمام خراش را حذف کنید.

اگر می‌خواهید فقط یک خراش را از بین ببرید در همان محدوده این‌کار را انجام دهید ولی اگر قصد دارید کل بدنه را پولیش کنید این‌‌کار را ابتدا از یک ناحیه شروع کنید و رفته‌رفته به سمت قسمت‌های دیگر حرکت کنید. این کار را تا جایی که مواد پولیش روی بدنه تمام شود ادامه دهید و اگر احساس می‌کنید هنوز خش‌ها برطرف نشده‌اند می‌توانید باز هم پولیش بزنید و دوباره این‌کار را انجام دهید.

 

۶. قسمت‌هایی از بدنه که بیشتر در معرض آسیب هستند مانند زیر دستگیره‌ها و رکاب ماشین نیاز به دقت و حوصله بیشتری برای پولیش زدن دارند زیرا تعداد خش‌های این نقاط بیشتر است.

 

۷. دقت کنید که پولیش را روی قسمت‌های پلاستیکی مثل سپر و دستگیره و چراغ‌ها نمالید زیرا باعث کدر و مات شدن آن‌ها می‌شود.

 

۸. در صورتی که یک خراش به‌حدی عمیق است که با پولش نرم محو نمی‌شود می‌توانید از پولیش زبر استفاده کنید. برای این‌کار ابتدا مقداری پولیش زبر روی محل مورد نظر قرار دهید و به آرامی شروع به مالش آن روی خراش کنید ولی به‌خاطر داشته باشید که در این کار به هیچ وجه زیاده روی نکنید زیرا پولیش زبر همانند یک سنباده عمل می‌کند و بی‌دقتی هنگام استفاده از آن می‌تواند به رنگ بدنه آسیب بزند. بعد از این که از پولیش زبر استفاده کردید احتمالا رنگ آن ناحیه مقداری کدر شده است که باید به وسیله پولیش نرم دوباره براق شود.

 

۹. بعد از اینکه کارتان با پولیش تمام شد باید با یک حوله یا پارچه نرم کل بدنه را پاک کنید تا تمام آثار چربی و پولیش باقی مانده از روی بدنه پاک شود. همچنین می‌توانید یک‌بار ماشین را بشویید.اگر می‌خواهید در ادامه از واکس استفاده کنید شستن ماشین نتیجه بهتری می‌دهد.

نحوه پولیش زدن ماشین

 

۱۰. درنهایت بهتر است بدانید که برای جلوگیری از آسیب به رنگ خودرو به‌هیچ‌وجه در استفاده از پولیش زیاده‌روی نکنید و این‌کار را به حداکثر سالی یک‌بار و آن‌هم در صورت نیاز محدود کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.